Προς το περιεχόμενο

Life Is Strange


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ απόλυτα με τον dolph μιας και το απόκτησα & εγώ με τη προσφορά του Steam. 

 

Xτες τελείωσα το πρώτο επεισόδιο και λέω να το ξαναπαίξω,με τις ίδιες επιλογές πάντα, για τα achievements πριν προχωρήσω στο δεύτερο επεισόδιο.

 

Ο σχεδιασμός των χαρακτήρων είναι πάρα πολύ όμορφος, οι ερμηνείες είναι άριστες. Το soundtrack έδενε άψογα με όλη την αμερικάνικη εφηβική ατμόσφαιρα. Οι διάλογοι καλογραμμένοι, κενά στο στόρι δεν συνάντησα (ευτυχώς), και η ανάλυση των χαρακτήρων ήταν άψογη. Ο χειρισμός είναι επίσης καλοδουλεμένος, αν και θα ήθελα λίγο καλύτερο χειρισμό της κάμερας.

 

Δύο πραγματάκια, στο όριο της σχολαστικότητας, με χάλασαν. Το μέτριο προς κακό lipsync και η μέτρια ποιότητα των textures (στο περιβάλλον). Ως προς το τελευταίο, έχει χρησιμοποιήσει κανείς το sweetFX και αν ναι έχει δει διαφορά;

 

Edit: Είδα μια μικρή διαφορά ως προς τα textures.

Επεξ/σία από Dreyar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το lip sync είναι όντως πολύ κακό. Αλλά από ένα σημείο και μετά δεν το προσέχεις ευτυχώς.

 

Αντε να δούμε πότε θα βγει και το τελευταίο επεισόδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαίνεται ιδιαίτερα μιας και οι περισσότεροι εστιάζουν στους υπότιτλους. Αν τους απενεργοποιήσεις τότε................κάνει μπαμ.

 

Για αρχές Οκτωβρίου έχει ανακοινωθεί το πέμπτο επεισόδιο. Ελπίζω να μην έχουμε καμία καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαίνεται ιδιαίτερα μιας και οι περισσότεροι εστιάζουν στους υπότιτλους. Αν τους απενεργοποιήσεις τότε................κάνει μπαμ.

 

Για αρχές Οκτωβρίου έχει ανακοινωθεί το πέμπτο επεισόδιο. Ελπίζω να μην έχουμε καμία καθυστέρηση.

Έχεις κάποιο λινκ για αυτό που λες για το τελευταίο επεισόδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τελος η σειρα . δεν μπορω να πω οτι με ξετρελανε το τελευταιο επεισοδιο . οπως και να χει ηταν κατι διαφορετικο με εξυπνο σεναριο . θα του εβαζα ενα 8/10 . Επισης τι διαλεξατε στο τελος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το παιχνίδι το λάτρεψα παρά τα προβλήματα και τα κενά που παρουσιάζει. Ήταν κάτι διαφορετικό με πολύ ενδιαφέρουσα θεματολογία και υποδειγματικό χαρακτήρα επεισοδιακού παιχνιδιού (ναι Telltale, ήταν καθαρή σπόντα). Το δέσιμο με τους χαρακτήρες είναι αδιαμφισβήτητα το δυνατότερο στοιχείο του παιχνιδιού και αυτό φαίνεται διαρκώς στο παιχνίδι. Στο τελευταίο επεισόδιο μάλιστα κλήθηκα να πάρω και την δυσκολότερη απόφαση που έχω πάρει σε τέτοιου είδους παιχνίδι. Μπορώ να πω πως μετά το σχετικά μέτριο Remember Me, η Dontnod απέδωσε κάτι που πραγματικά θα μου μείνει και πρόκειται να το κρατήσω στις καλές μου gaming αναμνήσεις. 

 

Και για όσους έχουν παίξει και το τελευταίο επεισόδιο, το τέλος που διάλεξα μετά από πάρα πολύ σκέψη ήταν:

 

Να μείνω με τη Chloe και να θυσιάσω την Arcadia Bay.


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρελαθηκα με το παιχνιδι, πολυ αργο, με κουρασε ορισμενες φορες, και το τελευταιο επεισοδιο μου φανηκε λιγο ότι να ναι.

Αξιολογη προσπαθεια παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε ανατεθεί η παρουσίαση του πρώτου επεισοδίου στο byteme, αλλά για PS4. Το βρήκα για 20 ευρώ στο Steam (όλα τα επεισόδια) και ψήνομαι να το πάρω. Ξέρει κανείς αν θα βγει έκδοση με όλα τα επεισόδια μαζί; Αν είναι να περιμένω να αγοράσω αυτό το πακέτο. Λίγο που το έψαξα πάντως δεν βρήκα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου σε έχασα, πακέτο με όλα τα επεισόδια είναι αυτό στα 20 ευρώ που είδες στο Steam (το 5ο ήταν και το τελευταίο). Αν ρωτάς για καλύτερη τιμή, είχε παίξει πριν ένα μήνα στα 15 ευρώ στο Steam. Λογικά όλο και κάπου θα παίξει σε χαμηλότερη τιμή. Κοίταξε σε key stores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σόρι, τώρα που το διαβάζω, όντως, δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοούσα αν θα βγει κάποια έκδοση που θα έχει όλα τα επεισόδια σε ένα. Συνήθως στο Steam, αν κρίνω από άλλα episodic παιχνίδια (π.χ. τα πιο πολλά της Telltale) απλά πουλάνε όλα τα επεισόδια μαζί μεν (σε bundle), αλλά όχι σαν ένα παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...