Προς το περιεχόμενο

χειροποιητο enclosure


apoeternal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια λογω δισχερων καταστασεων και μιας και ειμαστε οικονομικα ασθενεσθεροι θα ηθελα να σας υποβαλω την εξης ερωτηση... θα φανει λιγο γελειο.....θελω να φιαξω ενα οχι απαραιτητα enclosure εναν μετατροπεα θα ελεγα απο sata σε usb για 3.5" δισκο παρακαλω......εχω ξεμινει απο χωριτικοτητα και βρηκα πριν λιγο καιρο ενα 500 hdd 3.5" αλλα το θεμα ειναι οτι πως θα το συνδεσω......εχω στο σπιτι καμποσα τροφοδικα καλοδια και αλλα τετοια......θα μπορουσατε αν ξερετε να μου πειτε αν γινετε κατι τετοιο...... τουλαχιστον κατι προσωρινο μεχρι να καταφερω να παρω ενα enclosure

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enclosure βρίσκεις στο ebay με κάνα 10ρι.

Εδώ με λιγότερα από 20€.

 

Το να φτιάξεις μόνος λίγο δύσκολο.

Αν κατάφερνες να κονομήσεις έστω την πλακέτα sata->usb από κάπου αλλού (κάτι τέτοιο), θες και τροφοδοτικό να πάρεις τα 5ν και 12ν που θέλει. Ακόμα και κάποιο παλιό τροφοδοτικό από σταθερό κάνει, μάλλον με μερικές αλλαγές.

Προφανώς δεν θα ήταν τόσο φορητό, αλλά θα δούλευε.

 

 

tl;dr: Κάνε υπομονή μέχρι να πάρεις μια θήκη να ξεμπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρέσει που το laptopακι το χτύπησες πέρσι αλλά φέτος δε βρίσκεις λεφτά όχι για δίσκο αλλά ούτε καν για τη πλαστικούρα μετατροπής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρέσει που το laptopακι το χτύπησες πέρσι αλλά φέτος δε βρίσκεις λεφτά όχι για δίσκο αλλά ούτε καν για τη πλαστικούρα μετατροπής.

δικια μου υποθεση.....δεν νομιζω να σε ενδιαφερουν τα οικογενειακα μου και πανω απ ολα τα οικονομικα μου?? εκτος αν πρεπει να αρχιζω να δινω ανα φορα δημοσιος.....δεν το ηξερα.... ισχυει κατι τετοιο??

 

 

Enclosure βρίσκεις στο ebay με κάνα 10ρι.

Εδώ με λιγότερα από 20€.

 

Το να φτιάξεις μόνος λίγο δύσκολο.

Αν κατάφερνες να κονομήσεις έστω την πλακέτα sata->usb από κάπου αλλού (κάτι τέτοιο), θες και τροφοδοτικό να πάρεις τα 5ν και 12ν που θέλει. Ακόμα και κάποιο παλιό τροφοδοτικό από σταθερό κάνει, μάλλον με μερικές αλλαγές.

Προφανώς δεν θα ήταν τόσο φορητό, αλλά θα δούλευε.

 

 

tl;dr: Κάνε υπομονή μέχρι να πάρεις μια θήκη να ξεμπερδεύεις.

 

εχω σατα σε usb απο enclosure 2,5"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε σου λείπει το τροφοδοτικό.

Θες και πατέντα να τα συνδέσεις, γιατί όπως ξέρεις στα 2,5" ο δίσκος παίρνει ρεύμα από την usb.

 

Αν κάποιος που ξέρεις ασχολείται λίγο με ηλεκτρονικά θα μπορούσε να στο φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με ενδιαφέρουν ούτως η άλλως ούτε τα οικογενειακά σου ούτε τα οικονομικά σου

να πω πως ενιωσα και λίγο άσχημα μετά το σχόλιο μου, όχι αρκετά όμως ώστε να το αλλάξω!

έχεις ενα mbp 10.1 αναγράφεις στην υπογραφή σου τα χαρακτηριστικά του... mpb 10.1 είναι τι να έχει...

θέλεις να ανεβάσεις τα e-peen σου οκ, είναι το ίδιο με τα iphone 5s που βλέπω από άτομα που δεν έχουν μονάδες στη κάρτα τους.

 

έχεις 2 τρόπους να το συνδέσεις

α) αγοράζεις εξοπλισμό και φτιάχνεις μονάχος σου μια πλακέτα

έτσι πιωμένος που 'μαι τώρα που είναι νωρίς θα 'λεγα κόστος περί τα 60 ευρα συνολικά

 

β) θα μαζεύεις ευρουλάκι ευρουλάκι μέχρι να φτάσεις το ποσό των 15-20€ που κάνει ένα έτοιμο

 

χωρίς γνώσεις και εργαλεία, μονάχα με καλώδια δε κάνεις τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε σου λείπει το τροφοδοτικό.

Θες και πατέντα να τα συνδέσεις, γιατί όπως ξέρεις στα 2,5" ο δίσκος παίρνει ρεύμα από την usb.

 

Αν κάποιος που ξέρεις ασχολείται λίγο με ηλεκτρονικά θα μπορούσε να στο φτιάξει.

οκ σε ευχαριστω!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι με τροφοδοτικά/καλώδια κτλ : χρειάζεται (όπως ειπώθηκε) και (κατάλληλο) disk controller για να συνδέσεις μέσω USB τον δίσκο.

 

Μπορείς εναλλακτικά να ψάξεις να κάνεις ανταλλαγή του 3.5άρη με έναν 2.5άρη για την θήκη που ήδη έχεις, αλλά μέεεεχρι (τυχόν) να βρεις τέτοιον, θα έχεις μαζέψει (Ευρώ το Ευρώ όπως επίσης ειπώθηκε, γύρω στο 20άρι που κάνει μια 3.5άρα θήκη)...(...εκτός κι αν δεχτείς ανταλλαγή πχ με κανέναν 320άρη 2.5'', ως "δέλεαρ").

 

Ξεσκόνισε επίσης φίλους και γνωστούς μπας και βρεις κάποιον με eBay/Paypal accounts KAI (...κυρίως...) χρεωστική κάρτα τραπέζης (που είναι ακριβώς για αγορές μέσω Internet) με προοπτική να πετύχεις κάτι που θα σου βγει γύρω πχ στο τάληρο (κι αυτό θέλει χρόνο και ψάξιμο βέβαια - άσε που μπορεί να σου έρθει και πατάτα...).

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, πάρε το καλύτερα απόφαση, ότι απλά πρέπει να "περιμένεις να μαζέψεις το 20άρι" και στο μεταξύ απλά δεν κατεβάζεις πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...