Προς το περιεχόμενο

άνοιγμα καφεκοπτείου στην άνω τούμπα Θεσσαλονίκης

mpikoulini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Είμαι 29 ετών και θέλω να ανοίξω ένα παραδοσιακό καφεκοπτείο στην περιοχή της άνω τούμπας το οποίο θα έχει και παραδοσιακά γλυκά του κουταλιού - λουκούμια διάφορα άλλα ροφήματα κλπ. Να τονίζω ότι το μαγαζί είναι δικό μου και δεν θα έχω το βάρος των ενοικίων , καθώς επίσης θα το δουλεύω με την σύζυγο μου οπότε δεν θα έχω ούτε το βάρος υπαλλήλου. Το μαγαζί είναι γωνία 60τ.μ. και έχει και ξύλινο πατάρι στην προέκταση του πεζοδρομίου και ξύλινο σκέπαστρο με κεραμίδι. Είναι κανονικά νόμιμο με άδειες πολεοδομίας κλπ. (Το άφησε έτοιμο αυτός που το νοίκιαζε σαν πιτσαρία). Στον χώρο του πεζοδρομίου λοιπόν σκέφτομαι να βγάλω τραπεζάκια (χωράει 16 τραπεζάκια με 4 καρέκλες το καθένα) και να σερβίρω φρεσκοκομμένο και φρεσκοψημένο καφέ στην χόβολη ο οποίος θα συνοδεύετε με γλυκό του κουταλιού ή λουκούμι. Οι τιμές θα είναι πάρα πολύ χαμηλές γιατί είναι προϊόντα που έχουν πολύ μικρό κόστος αγοράς και μεγάλα περιθώρια κέρδους. Ας πούμε σκέφτομαι τον καφέ με το γλυκό του κουταλιού να το έχω 1,00 με 1,20.

Σημαντική προϋπόθεση ότι δίπλα στο μαγαζί υπάρχει εκκλησία και αναφέρομαι για τις Κυριακές. Όπως επίσης και το ότι το σπίτι μου είναι πάνω από το μαγαζί δηλαδή μηδέν έξοδα μεταφοράς.

Θέλω να μου πείτε πως σας ακούγετε σαν ιδέα ; πιστεύετε θα πιάσει κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη ; Εγώ είμαι από επαρχία αλλά έχω ως περιουσιακά στοιχεία έχω το σπίτι και το μαγαζί. Είμαι λάτρεις της παράδοσης. Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη ιδέα αν δεν σας αρέσει αυτή για την περιοχή; 

Θα με συνέφερε καλύτερα να το ανοίξω συνεταιρικά ;

Το κόστος της επιχείρησης είναι στα 6.000 με 7.000 χιλιάρικα.

Ευχαριστώ

• Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

• Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σε ευχαριστώ πολύ , μου δίνεις θάρρος. Είναι το μόνο που έχω σκεφτεί πιασάρικο χωρίς να έχω φοίρα προϊόντων και με νορμάλ κεφάλαιο.  

• Like 1

Ας με συγχωρέσετε γι' αυτό που θα πω εν μέσω της τωρινής οικονομικής κατάστασης, αλλά 6-7Κ είναι πολύ μικρό ποσό για να σε προβληματίζει ιδιαίτερα το ρίσκο. Σαφώς πρέπει να κάνεις σωστά το homework σου αλλά επειδή μάντης δεν είναι κανένας, αν βλέπεις ότι τα νούμερα βγαίνουν και σου αρέσει να κάνεις αυτή τη δουλειά go for it.

• Like 1

να δεις πόσα καφενεία , παρόμοια καταστήματα υπάρχουν στη γύρο περιοχή 

αυτό είναι και λίγο παγίδα γιατί αν πχ δεν έχει πρέπει να έρθουν μόνο για σένα, άρα είναι πιο δύσκολο. Αν έχει κι άλλα τότε ο κόσμος θα έρθει έτσι κι αλλιώς προς τα εκεί οπότε είναι πιο εύκολο να έρθουν και στο δικό σου μαγαζί εφόσον είναι όμορφο και σωστό

Εντάξει έχει πολλα μαγαζιά στην γειτονιά κομμωτήρια κρεοπωλεία φαρμακεία καφετέριες νεανικές και άλλα πολλά απλά δεν υπάρχει τίποτα σαν αυτό. 

• Like 1

προχώρα για μένα, απλά βγάλε έναν προϋπολογισμό όσο πιο ακριβή γίνεται. Αν υπολογίζεις χοντρικά 6-7 χιλιάδες θα βγουν κι άλλα. Προσπάθησε να υπολογίσεις τα πάντα (χαρτιά, εγγυήσεις για ρεύμα κλπ, προμήθειες, όλα)  και πάλι άσε ένα περιθώριο προς τα πάνω.

έχει να κάνει και με το καταμερισμό(μοίρασμα) του κόσμου και να υπολογίσει πόσο εφικτό είναι ( πόσοι καφέδες το μήνα πρέπει να πουλιούνται ώστε πρώτα πρώτα τα ξεπεράσει τα έξοδα λειτουργίας -ένα ερωτηματολόγιο δεν θα ήταν κακό να γίνει .Στα έξοδα μιας επιχείρισης ο μισθός των μελών μιας οικογένειας πρέπει να υπολογίζετε...    

έχει να κάνει και με το καταμερισμό(μοίρασμα) του κόσμου και να υπολογίσει πόσο εφικτό είναι ( πόσοι καφέδες το μήνα πρέπει να πουλιούνται ώστε πρώτα πρώτα τα ξεπεράσει τα έξοδα λειτουργίας -ένα ερωτηματολόγιο δεν θα ήταν κακό να γίνει .Στα έξοδα μιας επιχείρισης ο μισθός των μελών μιας οικογένειας πρέπει να υπολογίζετε...    

Σίγουρα, απλά στην αρχή μπορείς να είσαι λίγο πιο ελαστικός

Πάρα πολύ καλή περίπτωση...χαμηλότατο κόστος επένδυσης...χαμηλότατα λειτουργικά έξοδα...ότι πρέπει.Μην το συζητάς καθόλου...ειδικά αφού όπως λες είναι περιοχή εκκλησία και με καταστήματα θα πιάσεις πελάτες σταθερούς...χώρια ότι έχεις τρομακτικά χαμηλά λειτουργικά έξοδα άρα δεν έχεις τον φόβο να μπεις μέσα...έναν ΟΑΕΕ και το ρεύμα έχεις να πληρώνεις...και κάναν λογιστή.Τις φοιτητοκαφετέριες μην τις φοβάσαι έχετε τελείως διαφορετικό target group στο οποιο στοχεύετε.

Προχώρα το...

• Like 1

Φίλε μου senior συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες έχω υπολογίσει τα πάντα και βγαίνουν 7 χοντρικά. Οπότε με 10.000 είμαι σίγουρα εντός σχεδιασμού.

Όσο για το ερωτηματολόγιο το έχω σκεφτεί, όπως επίσης και αν ανοίξω τελικά το κατάστημα ότι θα μοιραστούν φει βολάν σε όλη την περιοχή με προϊόντα και τιμές ( σε λεωφορεία σε στάσεις σε καταστήματα παντού). Το κόστος είναι περίπου 200 ευρώ.

πολυ ενδιαφέρον ακούγεται.. αν εβαζες και κανενα "μοντέρνο" καφε ισως επιανες και πιτσιρικαρία (όπως εχουν κανει τα coffee island)...

εαν ενας απο τους 2 σας ειναι ανεργος υπαρχουν προγραμματα που επιδοτουν νεες επιχειρήσεις (οαεδ)

• Like 1

Φίλε μου senior συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες έχω υπολογίσει τα πάντα και βγαίνουν 7 χοντρικά. Οπότε με 10.000 είμαι σίγουρα εντός σχεδιασμού.

Όσο για το ερωτηματολόγιο το έχω σκεφτεί, όπως επίσης και αν ανοίξω τελικά το κατάστημα ότι θα μοιραστούν φει βολάν σε όλη την περιοχή με προϊόντα και τιμές ( σε λεωφορεία σε στάσεις σε καταστήματα παντού). Το κόστος είναι περίπου 200 ευρώ.

εμένα εννοείς senior? :P  :D

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρησιμοποιούμε  cookies για να απολαμβάνεις το insomnia προσωποποιημένο στις ανάγκες σου αλλά και για την παροχή στοιχείων επισκεψιμότητας για να βελτιώσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών μας