Προς το περιεχόμενο

Forthnet VDSL στο Παλαιό Φάληρο. to buy or not to buy??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι και τρως στη μάπα την αναμονή πόσες μέρες για μεταφορά επειδή σε κορόιδεψαν, χώρια ότι λογικά θα σε παιδέψουν και δεν πρόκειται να πουν κατευθείαν ok στο σπάσιμο συμβολαίου με δικιά τους υπαιτιότητα...

 

sorry αλλά αυτό θέλει ξύλο, για να σταματήσουν τις λαμογιές, όπως πχ η Wind που έχει πιο "ελαστική" διαθεσιμότητα στο vdsl από Α/Κ...

θεωρητικα παντα ειτε αλλαξεις παροχο ειτε κανεις αλλαγη οριου στον ιδιο παροχο το downtime στην πρωτη περιπτωση δεν ειναι ουτε 2 ωρες ενω στην δευτερη ειναι κανα 10 λεπτο.εκτος αν τυχει στραβη λογω mirroring οτε ή προβληματος στο νεο οριο οποτε εκει παμε αλλου.αν δεν παιξεις vdsl σε γυρνανε σε adsl στο ιδιο οριο.δεν ξανακανουν αλλαγη οριου δηλαδη.

 

πολύ καλή αυτή η επιλογή αφού αξίζει να περιμένεις και αν δεν μπορείς να έχεις vdsl το γυρνάς σε adsl αφού και η forthnet έχει πιο φθηνές τιμές από οτε

απλα αν καποιος εχει ηδη γραμμη adsl πανω κατω μπορει να δει τα χαρακτηριστικα της γραμμης του και να δει στο περιπου τι μπορει να πετυχει.μιλαμε παντα με σωστη εσωτερικη καλωδιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θεωρητικα παντα ειτε αλλαξεις παροχο ειτε κανεις αλλαγη οριου στον ιδιο παροχο το downtime στην πρωτη περιπτωση δεν ειναι ουτε 2 ωρες ενω στην δευτερη ειναι κανα 10 λεπτο.εκτος αν τυχει στραβη λογω mirroring οτε ή προβληματος στο νεο οριο οποτε εκει παμε αλλου.αν δεν παιξεις vdsl σε γυρνανε σε adsl στο ιδιο οριο.δεν ξανακανουν αλλαγη οριου δηλαδη.

μου φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις...

 

είμαι σε περιοχή που έχει τα νέα KV, θέλω VDSL οπωσδήποτε από την στιγμή που το εκμεταλεύομαι στο έπακρο λόγω των KV...

 

παραπληροφορεί ο Χ ISP ότι παρέχει από KV ενώ στην πραγματικότητα δίνει ΜΟΝΟ από A/K...

 

σου δίνει vdsl, βλέπεις χάλι συγχρονισμό λόγω απόστασης και μετά σε γυρνάει σε adsl για να μην πληρώνεις τα extra του vdsl...

 

 

αυτό όμως δεν σου κάνει γιατί θες VDSL από την στιγμή που σε καλύπτουν τα νέα KV με αποτέλεσμα να έχεις χάσει χρόνο με μεταφορά από τον παλιό σου ISP στo νεο Χ ISP και τώρα να πρέπει να περιμένεις ΚΙ ΑΛΛΟ χρόνο για να φύγεις από τον Χ ISP για να πας στον Υ ISP ο οποίος παρέχει πράγματι VDSL από KV...

 

κι όλο αυτό να μην γίνεται με την μία γιατί ο X ISP μπορεί να μην παραδέχεται ότι είναι δικό του λάθος ή ότι σε παραπληροφόρησε ή ακόμα να σου λέει ψέματα ότι όπου και να πας το ίδιο θα είναι...

 

 

η μάνα μου να μου το έκανε αυτό θα άκουγε τα μπινελίκια της χρονιάς και θα έτρωγε το ξύλο της αρκούδας, πόσο μάλλον τα άγνωστα λαμόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.εγω καταλαβα οτι  λεμε για τις περιπτωσεις που δεν παιρνεις απο kv ¨αλλα απο το α/κ που ο παροχος σε γυρναει σε adsl χωρις ναπληρωσεις κατι.Αν τωρα του ειπαν ψεμματα οτι θα παρει απο το Kv και του εδωσαν απο το αστικο κεντρο εκει παμε αλλου.σε πολλους πελατες δεν τους λενε ψεμματα οτι θα παρουν απο το Kv αλλα τους λενε οτι μπορει να βαλουν vdsl επειδη ειναι κοντα.καποιες φορες το κοντα ειναι ψεμματα αλλες φορες αληθευει μεν αλλα το καλωδιο μπορει να πηγαινει διαμεσω λαμιας.αν εισαι στον ιδιο παροχο ναι μπορεις να δεις το attenuation οποτε να δεις αν γινεται να μπει vdsl.αν ομως ειναι σε αλλο παροχο εκει δεν μπορεις να ξερεις το attenuation εκτος αν στο πει  ο πελατης.γενικως θα πετυχεις ολες τις περιπτωσεις.απο περιπτωσεις που θα πουν σε καποιον οτι μπορει να βαλει vdsl ενω βλεπουν οτι ειναι μακρυα.απο περιπτωσεις που θεωρητικα ο πελατης ειναι κοντα αλλα στην πραξη δεν ειναι οπως θα δεις και περιπτωσεις που ο πελατης ειναι πραγματι κοντα αλλα του λενε οτι ειναι μακρυα και δεν μπορει να βαλει(λαθος συστηματος).


αυτο που εγραψα εγω ισχυει σε περιπτωσεις που μιλαμε οτι δεν μπορεις να παρεις απο kv ειτε διαλεξες παροχο εν γνωση σου που δεν δινει απο Kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

.εγω καταλαβα οτι  λεμε για τις περιπτωσεις που δεν παιρνεις απο kv ¨αλλα απο το α/κ που ο παροχος σε γυρναει σε adsl χωρις ναπληρωσεις κατι.

βλέπε post #14, η συζήτηση άρχισε για vdsl από KV...

 

άσε που κι από A/K να είναι, με το να μου λέει ο X ISP ότι είναι διαθέσιμο το VDSL ενώ ΟΛΟΙ οι άλλοι ISPs δεν μου βγάζουν διαθεσιμότητα επειδή είναι πιο συντηρητικοί/σωστοί, με "αναγκάζει" να τον επιλέξω μόνο και μόνο λόγω της διαθεσιμότητας αυτής ενώ δεν θα τον διάλεγα αν ήταν να έχω μόνο ADSL...

 

αυτό έχει ως αποτέλεσμα να με καβατζώνει σαν adsl πελάτη, αφού ο vdsl συγχρονισμός είναι τραγικός, επειδή θα βαριέμαι την επιπλέον ανομονή ώστε να πάω σε άλλον ISP που θα διάλεγα εξαρχής για adsl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπε post #14, η συζήτηση άρχισε για vdsl από KV...

 

άσε που κι από A/K να είναι, με το να μου λέει ο X ISP ότι είναι διαθέσιμο το VDSL ενώ ΟΛΟΙ οι άλλοι ISPs δεν μου βγάζουν διαθεσιμότητα επειδή είναι πιο συντηρητικοί/σωστοί, με "αναγκάζει" να τον επιλέξω μόνο και μόνο λόγω της διαθεσιμότητας αυτής ενώ δεν θα τον διάλεγα αν ήταν να έχω μόνο ADSL...

 

αυτό έχει ως αποτέλεσμα να με καβατζώνει σαν adsl πελάτη, αφού ο vdsl συγχρονισμός είναι τραγικός, επειδή θα βαριέμαι την επιπλέον ανομονή ώστε να πάω σε άλλον ISP που θα διάλεγα εξαρχής για adsl...

οκ δεν το ειδα το ποστ  .εγω απλα το εγραψα για περιπτωσεις που μιλαμε για επιλογη απο το αστικο κεντρο.τωρα αυτο με την διαθεστιμοτητα ειναι παντα μια πονεμενη ιστορια.μπορει να σου βγαζουν 2 isp οτι δεν εχεις και ενας τριτος να σου βγαζει οτι εισαι ενταξει και να εχει δικιο ο τελευταιος μπορει και το αναποδο.δηλαδη και τα tools αυτα ειναι λαθος.οπως βλεπεις εταιρειες να λενε οτι δεν μπορεις να βαλεις vdsl απο το αστικο κεντρο λογω αποστασης και εσυ να βλεπεις μεσα στο ρουτερ 10 attenuation ετσι βλεπεις και εταιρειες που σου λενε βαλε vdsl και βλεπεις οτι εχεις 25 attenuation.ειναι λιγο χλωμο τοπιο δυστυχως.σιγουρα και οι πωλητες κανουν τα παντα για να παρουν εναν πελατη οποτε λενε οτι νανε αλλα σιγουρα και στα tools υπαρχουν λαθη.τωρα ναι αυτο που λες εσυ για τα Kv ναι ειναι αλλη ιστορια.ακομα και απο το αστικο κεντρο να μπορεις να παρεις απο τον χ παροχο παλι αν υπαρχει kv ειναι καπως προτιμοτερο να παρεις απο το Kv αφου σιγουρα θα ειναι πιο κοντα.απλα βεβαια αν παρεις απο kv ξεχνας το 10 mbit upload δυστυχως.αλλα ναι αυτο που λες δεν με παραξενευει καθολου.αλλωστε τα ιδια βλεπεις και στο vdsl οταν ακουγες απο την Hol να λεει οτι αγορασε τα καφαο οτι παιζουν με ινες και ολες τις μπουρδες που ελεγε ο καθε πωλητης για να κερδισει πελατη.τα ιδια ισχυουν και εδω τα ιδια ισχυουν παντου ΔΥΣΤΥΧΩΣ με τους πωλητες.

επισης off topic αλλα για τον φιλο στο Post 14 ποιος του εειπε οτι με το vdsl θα εχει καλυτερο Ping?xdsl τεχνολογια ειναι οχι fiber ουτε μισθωμενο>καλυτερο Ping Θα εχει μονο σε Fast path

παντως σε ατομα που εχω δει να μην παιζουν vdsl και τους ειπαν για adsl μερικοι αρνηθηκαν.δεν ειδα πρηξιμο απο την πλευρα του πελατη αλλα δεν ξερω αν δεν ενεργοποιησεις καθολου τι γινεται στην περιπτωση του τελους ενεργοποιησης ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ενα παρόμοιο περιστατικό γινόταν απο την πλευρά του οτε, το τι θα άκουγε ο οτε δεν λέγετε, στην προκειμένη περίπτωση που η Forthnet εξαπάτα καταφανέστατα ενα υποψήφιο πελάτη τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά, ναι, μεν αλλά, δεν είδα, δεν διάβασα και με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Αν στην θέση του @fitsou ηταν κάποιος άλλος άσχετος με τα φορουμ και με την τεχνολογία, όπως οι περισσότεροι εκει εξω, τωρα θα ήταν στο τρέξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που εγραψα εγω αναφερονται σε ολους τους provider μια που οι πωλητες υπαρχουν σε ολες τις εταιρειες ειτε λεγεται οτε ειτε λεγεται hol ειτε forthnet ειτε δεν ξερω ποια εταιρεια.οπως το ιδιο και για το support.και γενικως καλο ειναι για οτιδηποτε ειτε λεγεται συνδεση adsl ειτε αγορα υπολογιστη ειτε δεν ξερω τι να ρωταει καποιος πριν αγορασει γιατι δυστυχως εκει εξω ....

κατα τα αλλα κανεις παροχος δεν παει πισω.ολοι κανουν ταπαραξενα τους.ο καθενας εκει που μπορει.ο οτε πχ ποσες φορες δεν ενεργοποιει πελατη στον ταδε παροχο με διαφορες δικαιολογιες αλλα οταν ο πελατης ζητησει γραμμη απο τον οτε ξαφνικα ολα γινονται μια χαρα.anyway αλλο κεφαλαιο αυτο.το post μου πιο πανω ηταν απλα για να διευκρινησω απλα τι γινεται σε καποιες περιπτωσεις οταν ζητησεις vdsl και δεν μπορει να παιξει(περιπτωσεις α/κ παντα) μια που απο kv το να μην μπορεσεις να παιξεις vdsl ειναι πολυ δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως καποιοι που ειναι μακρυα απο το αστικο κεντρο αν τους ενδιαφερει να κερδισουν λιγο σε ταχυτητα down ή πιο πολυ σε Up εκει ειναι μια επιλογη το vdsl.μπορει να μην παιξουν 30 αλλα ισως να ειναι λιγο καλυτερα απο πριν στο down και καπως καλυτερα στο up.τωρα αν ο αλλος θελει να μεινει στο vdsl που ειναι +10 ευρω για λιγο καλυτερες ταχυτητες αυτο το αποφασιζει αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...