Προς το περιεχόμενο

Better Call Saul


vsl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, μετά το τέλος και του δεύτερου επεισοδίου.

 

 

Η σειρά τεχνικά είναι καλή.Οι συντελεστές την ξέρουν πια πολύ καλά τη δουλειά και ήδη από το πρώτο επεισόδιο άρχισαν να μας δίνουν δυνατές σκηνές,η σκηνή του δεύτερου "ατυχήματος" σε συνδυασμό με την καταπληκτική μουσική είναι δίπλα στις κορυφαίες σκηνές του BrBa.Ο Odenkirk συνεχίζει να με κρατάει με το στόμα ανοιχτό όπως ακριβώς και στο BrBa,Ο ρόλος, οι ατάκες και Ο τρόπος παιξίματος του με κρατάνε κολλημένο.
Αλλά...Αυτό που είπα για το θέμα prequel μου έγινε τελείως αντιληπτό στο δεύτερο επεισόδιο με τον Tuco.Τί ενδιαφέρον να έχω όταν ξέρω την κατάληξή του;

 

 

Νοιώθω σαν να συναντάω τον κολλητό μου από το Δημοτικό μετά από 30 χρόνια.Θα πάμε για καφέ δύο-τρεις φορές, θα χαρώ που τον είδα και ίσως να συνεχίσουμε να βλεπόμαστε, αλλά είναι φανερό ότι δεν έχουμε πια και τόσα κοινά στοιχεία. Πολύ κακό πράμα το prequel...

Επεξ/σία από paredwse
added spoiler tags
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν το πάρεις μαυτό το μάτι λογικό να μην μπορέσεις να το ξεπεράσεις, να το χωνέψεις, και να ευχαριστηθείς την σειρά. Είναι σαν να μου λες ότι ξέρεις πως τελείωσε ο Δεύτερος Παγκόσμιος, ποιός ο λόγος να δεις Band of Brothers ξερωγω...

 

Επίσης, αυτό που λες για τον χαρακτήρα στο 2ο επ ειναι καρασποίλερ μιας και είναι ο τρόπος που τελειώνει το πρώτο επ και είναι αρκετά έκπληξη σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πάρεις μαυτό το μάτι λογικό να μην μπορέσεις να το ξεπεράσεις, να το χωνέψεις, και να ευχαριστηθείς την σειρά. Είναι σαν να μου λες ότι ξέρεις πως τελείωσε ο Δεύτερος Παγκόσμιος, ποιός ο λόγος να δεις Band of Brothers ξερωγω...

 

Επίσης, αυτό που λες για τον χαρακτήρα στο 2ο επ ειναι καρασποίλερ μιας και είναι ο τρόπος που τελειώνει το πρώτο επ και είναι αρκετά έκπληξη σε όλους.

 

:-)

Η δικατορία του spoiler έχει κυριαρχήσει. Και εμένα με σποϊλέριασαν 'κανα δυο σελίδες πριν με τον Mike και μου χάλασαν την απόλαυση, τρομερό. Σιγά το πράγμα πια, όποιος μπει στο IMDB μπορεί να δει το cast.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ο Β' ΠΠ είναι ένα τεράστιο ιστορικό γεγονός με εκατομμύρια μικρές ιστορίες μέσα του, μπορεί να γνωρίζουμε το τέλος του πολέμου,

 

για όσους δεν το ξέρουν, και για να μην σποϊλεριάσω για δεύτερο συνεχόμενο post, οι σύμμαχοι κέρδισαν τον Άξονα

 

αλλά δεν ξέρουμε την εξέλιξη αυτών των ιστοριών. Όταν βλέπουμε ταινία για τον B' ΠΠ, δεν την βλέπουμε για να δούμε ποιο στρατόπεδο κέρδισε, αλλά αν οι συγκεκριμένοι ήρωες έζησαν ή πέθαναν.

Τέλος πάντων, από ό,τι διάβασα τελικά δεν θα είναι αποκλειστικά prequel, αλλά θα συνεχίζεται και μετά τα γεγονότα του BrBA, πολύ καλό αυτό. Η τελευταία μου ένσταση είναι γύρω από τον ίδιο τον χαρακτήρα. Δεν θεωρώ τον Saul του BrBa τρομερά κακό ή σατανικό, οπότε και η μεταστροφή του δεν θα είναι τόσο εντυπωσιακή. Αλλά ας μη βιάζομαι, ίσως να γίνει τέρας μετά τα γεγονότα του BrBa.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ωραιο επεισοδιο για μενα το χθεσινο.

 

 

Μας εξηγησε περισσοτερο το ιστορικο του στην αρχη αλλα εξελιχθηκε και στο 'παρον'. Επισης ειχαμε περισσοτερο Mike. Παντα καλο αυτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ανεβαινει, θα συμφωνησω, το αν ηταν τυχαιο ή οχι που αυτο συνεβη με την αυξηση του χρονου του mike δεν το γνωριζω :P

παντως 2ος εμφανιζεται στους τιτλους, οποτε επρεπε να αυξηθει καποια στιγμη ο χρονος του,

κ απ οτι θυμαμαι κ απο μια εισαγωγη που ειχα δει θα παιξει ρολο στην σειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά το τέλος και του δεύτερου επεισοδίου.

 

 

Η σειρά τεχνικά είναι καλή.Οι συντελεστές την ξέρουν πια πολύ καλά τη δουλειά και ήδη από το πρώτο επεισόδιο άρχισαν να μας δίνουν δυνατές σκηνές,η σκηνή του δεύτερου "ατυχήματος" σε συνδυασμό με την καταπληκτική μουσική είναι δίπλα στις κορυφαίες σκηνές του BrBa.Ο Odenkirk συνεχίζει να με κρατάει με το στόμα ανοιχτό όπως ακριβώς και στο BrBa,Ο ρόλος, οι ατάκες και Ο τρόπος παιξίματος του με κρατάνε κολλημένο.

Αλλά...Αυτό που είπα για το θέμα prequel μου έγινε τελείως αντιληπτό στο δεύτερο επεισόδιο με τον Tuco.Τί ενδιαφέρον να έχω όταν ξέρω την κατάληξή του;

 

 

Νοιώθω σαν να συναντάω τον κολλητό μου από το Δημοτικό μετά από 30 χρόνια.Θα πάμε για καφέ δύο-τρεις φορές, θα χαρώ που τον είδα και ίσως να συνεχίσουμε να βλεπόμαστε, αλλά είναι φανερό ότι δεν έχουμε πια και τόσα κοινά στοιχεία. Πολύ κακό πράμα το prequel...

 

Το ότι ξέρεις την κατάληξη ενός χαρακτήρα, δεν αποκλείει το γεγονός να έχει κάνει πράγματα πριν που τον καθιστούν γαμάτο/θρύλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό και το τρίτο επεισόδιο. Δεν θα πώ οτι έχουμε να κάνουμε με ένα breaking bad no2 αλλά με αυτά που βλέπω δεν είναι κι απίθανο να καταλήξει έτσι. Απλά μπράβο στους δημιουργούς που μετά το τέλος του bb προσφέρουν κάτι τοόσο καλό. Χαίρεσαι να την βλέπεις την σειρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ξέρεις την κατάληξη ενός χαρακτήρα, δεν αποκλείει το γεγονός να έχει κάνει πράγματα πριν που τον καθιστούν γαμάτο/θρύλο.

 

Θέμα οπτικής, εγώ χάνω το ενδιαφέρον μου σε αυτές τις περιπτώσεις. Όπως είπα, ευτυχώς που η σειρά θα συνεχίζεται και μετά τα γεγονότα του BrBa,οπότε η σειρά έχει πολλές ελπίδες.

Μην συγκρίνετε τπ BrBa με το Better call Saul. Από την μία έχουμε μία ολοκληρωμένη σειρά πέντε κύκλων και από την άλλη τα πρώτα τρία επεισόδια μίας άλλης. Πόσοι μπορούν να ισχυριστούν ότι κόλλησαν με το BrBa στα πρώτα τρία επεισόδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν είπα πουθενά πως είναι συγκρίσιμα ώς έχουν τα μεγέθη. Το γεγονός οτι βλέπουμε απο την αρχή όμως πολύ καλά επεισόδια απο τους δημιουργούς του BB πως να μην είσαι αισιόδοξος για το τι θα ακολουθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...