Προς το περιεχόμενο

Τα 'χω 400


acid18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι

 

με αυτη την λογικη θα ειμασταν ακομα στις σπηλιες

H Μαίρη Κουκουλέ στη Νεοελληνική Αθυροστομία (β' τόμος, λήμμα 561) αποθησαυρίζει την έκφραση (σε δύο συνάψεις: με το «έφαγα» και το «κοιμήθηκα»), χωρίς ωστόσο να σχολιάζει την ετυμολογική προέλευση.

 

Προσωπικά έχω μια μικρή επιφύλαξη για την ετυμολογία που (μέσω Ταχτσή) δίνεται στο slang.gr, ότι δηλαδή ο κόσμος το λέει επειδή θεωρεί ότι οι ομοφυλόφιλοι βιώνουν τα πάντα εντονότερα, διότι θεωρώ πιο εύλογη την παραγωγή μέσω της τρίτης σημασίας της λέξης (βλ. λήμμα πούστης στην 4η έκδ. τού ΛΝΕΓ), δηλαδή αυτήν η οποία χρησιμοποιείται ως έκφραση θαυμασμού: Βρε τον ~, τι ωραία που τα λέει! Κοίτα τι απίστευτο έκανε ο ~! Ρε συ, είδες τι έπιασε ο ~; Επομένως, όταν ένα ρήμα περιγράφει μια πράξη που κάναμε σε τόσο υπερθετικό ή ακραίο ή τέλειο ή απίστευτο βαθμό που ακόμη κι εμείς θαυμάζουμε τον εαυτό μας, εικάζω τη σημασιακή μετάβαση πω, τι ύπνο έκανα ο πούστης > κοιμήθηκα σαν πούστης.

 

σε ευχαριστω πολυ για το πολυ ωραιο κειμενο που παρέθεσες, μπορει να εχει βαση αυτο που λες γιατι για να ησουν γκει (@@$στης δηλαδη) φανερος εκεινη την εποχη επρεπε να εισαι πολυ δυνατος χαρακτηρας μην ξεχναμε οτι ηταν καποτε ποινικο αδικημα και να μην πω για την κοινωνικη καταγραυγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τελείως άσχετο;

 

πολυ σχετικο μα πλυ μου λες οτι αυτη η εξηγηση υπαρχει μονο αλλα ισχυει κατι τετοια ελεγαν και παλια οπως οτι η γη ειναι επιπεδη και οσοι λεγαν το οτι δεν τους καληπτει αυτο τους ελεγαν τρελους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σχετικο μα πλυ μου λες οτι αυτη η εξηγηση υπαρχει μονο αλλα ισχυει κατι τετοια ελεγαν και παλια οπως οτι η γη ειναι επιπεδη και οσοι λεγαν το οτι δεν τους καληπτει αυτο τους ελεγαν τρελους...

Τι σχέση έχει η επιστήμη και το άγνωστο με ετυμολογίες και προελεύσεις φρασεολογίας αργκό των τελευταίων 20 ετών που βρίσκεις εκατοντάδες ίδια αποτελέσματα με ένα απλό γουγλάρισμα.

Όπως είπαμε, τελείως άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει η επιστήμη και το άγνωστο με ετυμολογίες και προελεύσεις φρασεολογίας αργκό των τελευταίων 20 ετών που βρίσκεις εκατοντάδες ίδια αποτελέσματα με ένα απλό γουγλάρισμα.

Όπως είπαμε, τελείως άσχετο.

 

ειναι θεμα σκεψης εγω οταν κατι δεν με καλυπτει θελω να το ψαξω και αυτο ισχυει ειτε ειναι απλα για μια λαικη εκφραση ειτε σε καποιο επιστημονικο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι θεμα σκεψης εγω οταν κατι δεν με καλυπτει θελω να το ψαξω και αυτο ισχυει ειτε ειναι απλα για μια λαικη εκφραση ειτε σε καποιο επιστημονικο θεμα.

 

 

Και επανερχόμαστε

 

 

Επειδή δε σε καλύπτει εσένα δε σημαίνει ότι έχεις δίκιο. Από εκεί βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει η επιστήμη με ετυμολογίες και προελεύσεις φρασεολογίας αργκό των τελευταίων 20 ετών;

Παρότι το τελευταίο πράγμα που επιθυμώ είναι το να συμμετάσχω σε διαδικτυακούς διαξιφισμούς, εντούτοις αισθάνομαι υποχρεωμένος να παρέμβω εδώ και να υπογραμμίσω ότι η ετυμολογία ΕΙΝΑΙ επιστήμη· η δε αναζήτηση της προέλευσης των διαφόρων εκφράσεων ΕΙΝΑΙ αμιγώς επιστημονικό θέμα και ΟΦΕΙΛΕΙ να ακολουθεί επιστημονικούς κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι το τελευταίο πράγμα που επιθυμώ είναι το να συμμετάσχω σε διαδικτυακούς διαξιφισμούς, εντούτοις αισθάνομαι υποχρεωμένος να παρέμβω εδώ και να υπογραμμίσω ότι η ετυμολογία ΕΙΝΑΙ επιστήμη· η δε αναζήτηση της προέλευσης των διαφόρων εκφράσεων ΕΙΝΑΙ αμιγώς επιστημονικό θέμα και ΟΦΕΙΛΕΙ να ακολουθεί επιστημονικούς κανόνες.

Η ετυμολογία φυσικά και είναι. Μέρος επιστήμης, της γλωσσολογίας, δεν είναι επιστήμη η ίδια. Δεν υπάρχει ετυμολόγος, υπάρχει γλωσσολόγος.

Δεν νομίζω όμως να υπάρχει ένας γλωσσολόγος που να κάτσει να ψάξει από πού προέρχεται και πότε πρωτοειπώθηκε το αργκό "κλάνω σαν πούστης" όταν είναι τόσο προφανέστατη η απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εξήγηση ήταν αν εσύ κατάλαβες πέντε δεν φταίω εγώ

 

δεν διαβαζεις καλα μου φαινεται, η μια εξηγηση λεει οτι προερχεται απο την σεξουλικη πεινα που υπηρχε σαν κακη αντιληψη τοτε και σημαινει οτι εφαγα αχορταγα και η αλλη το στοιχειο τοιυ θαυμασμου που σημαινει εφαγα πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαβαζεις καλα μου φαινεται, η μια εξηγηση λεει οτι προερχεται απο την σεξουλικη πεινα που υπηρχε σαν κακη αντιληψη τοτε και σημαινει οτι εφαγα αχορταγα και η αλλη το στοιχειο τοιυ θαυμασμου που σημαινει εφαγα πολυ καλα.

Η ίδια εξήγηση είναι. Εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το βλέπει ο παρατηρητής. Πχ ο τοξοβόλος θαυμασμό βλέπει, ο παπάς της ενορίας θα το δει κακό.

Works both ways

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...