Προς το περιεχόμενο

Compact ή DSLR


StathisET

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλύτερα να πας σε d3200 , έχεις μεγαλύτερη ποικιλία φακών και σου μένουν μετά (ανάλογα τους φακους που θα χρειαστείς μελλοντικά)  για κάποια full frame (αν δεις οτι σου αρέσει το χόμπι και έχεις εξοικειωθεί ) .

Επίσης και μεταχειρισμένη d3200 αν βρεις θα ήταν καλή επιλογή μιας και τώρα βγήκαν τα νεα μοντέλα και έπεσε η τιμή της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tι Full Frame , ο άνθρωπος δεν ξέρει ακόμα ουτε τα βασικά.

 

Πάρε φίλε μια Mirrorless για να μπορεις να την κουβαλήσεις άνετα στις βόλτες σου , θα έχεις και Full Manual για να μάθεις εφόσον θές 

Ειναι το ιδανικό στην κατάσταση που είσαι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι Full Frame , ο άνθρωπος δεν ξέρει ακόμα ουτε τα βασικά.

 

Πάρε φίλε μια Mirrorless για να μπορεις να την κουβαλήσεις άνετα στις βόλτες σου , θα έχεις και Full Manual για να μάθεις εφόσον θές 

Ειναι το ιδανικό στην κατάσταση που είσαι.  

Θα συμφωνησω μαζι σου. Η αγορα φακων δεν με ενδιαφερει καθολου τωρα και θα κανω πολυ καιρο για να μπω σε αυτη την διαδικασια. Οποτε θα καταληξω σε Mirrorless. Απο τα sample photos και video της a5000 που ειδα εμεινα πολυ ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά ειναι αυτή , εχει και μεγάλο αισθητήρα . Yπάρχουν αντάπτορες για να βάλεις διάφορους φακούς στο μέλλον

 

Και FF φακούς να έπαιρνε αν εξαιρέσεις τους Prime οι υπόλοιποι ζουμ ποιοτικοί ειναι πολύ ακριβοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρά d5ΧΧΧ ειναι αδυνατον να αγορασω οποτε μενω στην d3200 αλλα απο αυτα που μου λες δεν εχει διαφορα σε ποιοτητα εικονας απο την α5000 με τον φακο που εχει. Αρα καταληγω μαλλον στην α5000 που ειναι ποιο φθηνη και εχει μικροτερο ογκο. Εφοσον εχει και σταθεροποιητη ο φακος οπως λες ε τοτε ολα καλα. Επισης να ρωτησω αν μπορω να αλλαξω φακο στο μελλον και τι ειδους φακο παιρνει; Ειναι ιδιοι με τις dslr ή αλλης κατηγοριας; Και αν μπορει να βελτιωθει η ποιοτητα της εικονας με αλλο φακο που μπορει να αγορασω στο μελλον; Οσο για το εξωτερικο φλας δεν με απασχολει διοτι πιστευω θα μεινω ικανοποιημενος με αυτο που εχει. Και επισης να ρωτησω αν κυκλοφορει με ελληνικο μενου και εγχειριδιο στα ελληνικα.

η 5100 εχει ιδια τιμη με την 3200.

και ειναι και καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό θα ήταν να πας να τις δεις από κοντά. Να δεις την λειτουργία τους από βίντεο και γενικά μην κάνεις βιαστική κίνηση καθώς θα δώσεις ένα σεβαστό πόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό θα ήταν να πας να τις δεις από κοντά. Να δεις την λειτουργία τους από βίντεο και γενικά μην κάνεις βιαστική κίνηση καθώς θα δώσεις ένα σεβαστό πόσο.

Εγω παντως ηδη την παρηγγειλα και την περιμενω την Τριτη. Δεν νομιζω να με απογοητευσει. Για πρωτη φωτο συσκευη πιστευω οτι ειναι πολυ καλη και μαλλον εκανα σωστα που δεν πηρα DSLR που ειναι ποιο δυσκολη στον χειρισμο και ποιο βαρια. Πιστευω οτι με αυτη την μηχανη θα μαθω ποιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι πιο ελαφριά από dslr. Πιο απλή δεν ξέρω γιατί και αυτές έχουν αρκετές ρυθμίσεις. Ωστόσο αν τις βλέπεις από κοντά είναι διαφορετικά για να δεις πόσο βολεύει στο χέρι το δικό σου.

 

Αφού έκανες παραγγελία καλορίζικη και με καλές φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι πιο ελαφριά από dslr. Πιο απλή δεν ξέρω γιατί και αυτές έχουν αρκετές ρυθμίσεις. Ωστόσο αν τις βλέπεις από κοντά είναι διαφορετικά για να δεις πόσο βολεύει στο χέρι το δικό σου.

 

Αφού έκανες παραγγελία καλορίζικη και με καλές φωτογραφίες.

Σε ευχαριστω πολυ και ολους οσους με βοηθησαν να παρω την τελικη αποφαση. Αυριο θα την εχω στα χερια μου και θα σας πω τις πρωτες μου εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια. Το εχω ηδη στα χερια μου. Στο are settinngs τι θα επιλεξω; Την Ελλαδα δεν την εχει. Να βαλω London; Ευχομαι να μην εχω πολλες αποριες και σας ζαλιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα σε ολους. Μετα απο 2 μηνες χρησης της μηχανης(a5000) παρατηρω το εξης μειονεκτημα. Οι φωτογραφιες υστερουν σε οξυτητα. Αυτο που μπορει να οφειλεται; Στον αισθητηρα ή τον φακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ Rush13. Αν εχεις υποψην σου καπιους καλους φακους, προτεινε μου μερικους με ευρος τουλαχιστον 16-55mm. Οχι οτι θα αγορασω τωρα αλλα να εχω μια ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...