Προς το περιεχόμενο

Compact ή DSLR


StathisET

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι σίγουρο οτι ειναι απο τον φακό, μπορεί να ειναι επειδή χρησιμοποίησες υψηλο ISO ή κάτι άλλο...αν μπορείς πόσταρε μια φωτογραφία ... πάντως αν δεν ειναι απο user error το φταιξιμο ειναι του φακού... 

 

Τώρα να σου απαντήσω συγκεκριμένα για e-mount δεν μπορώ αλλα μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ για τους καλύτερους φακους σε αποδοση για την μηχανή σου

 

Οι καλύτεροι zoom : http://www.dxomark.com/Reviews/Best-lenses-for-the-Sony-A5000-Part-II-Best-zooms/Best-zoom-lenses-for-the-Sony-A5000

 

Οι καλύτεροι prime : http://www.dxomark.com/Reviews/Best-lenses-for-the-Sony-A5000-Best-primes/Best-prime-lenses-for-the-Sony-A5000

 

Συμφωνα με τα συγκριτικά μόνο αν πάς σε prime θα δεις μεγάλη διαφορά σε σχεση με αυτον που έχεις, Συγκεκριμένα ο Sony E 50mm F1.8 OSS σύμφωνα με το DXOMARK δινει την διπλάσια ακριβώς ανάλυση και οξύτητα απο αυτον που έχεις τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστω πολυ Rush13. Αν εχεις υποψην σου καπιους καλους φακους, προτεινε μου μερικους με ευρος τουλαχιστον 16-55mm. Οχι οτι θα αγορασω τωρα αλλα να εχω μια ιδεα.

Ο 50f18 είναι καταπληκτικός φακός. Ειδικά για τα λεφτά που κοστίζει. Αλλά τα 50mm αντιστοιχούν περίπου στα 70mm σε cropped sensor μηχανή (όπως η δική σου) που είναι λίγο περίεργο μήκος. Σκέψου αυτός που έχεις τώρα κολλημένο στο τέρμα. 

Αν θες φωτεινό prime σε λογική τιμή, κοίτα τον 35f18. Εξίσου καλός σαν γυαλί και με πιο χρήσιμο μήκος. Επίσης υπάρχει και ο Zeiss 24f18 που είναι κορυφαίος επίσης αλλά κοστίζει.

Αν έχεις θέμα με αυτόν που έχεις και περίπου στο ίδιο μήκος, υπάρχει ο 16-70f4 αλλά σαν Zeiss κοστίζει πολύ. 

Τέλος αν θές ένα φακό για όλα, υπάρχει ο 18-200. Υπάρχουν τρία μοντέλα, ο παλιός, ο LE και ο PowerZoom. O LE είναι η τελευταία έκδοση και είναι μικρότερος από τους άλλους δύο και ελαφρύτερος. Παρόλα αυτά ο παλιός και ο PZ έχουν καλύτερο γυαλί με διαφορά στην οξύτητα στα άκρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 18-200 φαινεται σαπιος σε οξυτητα.

 

Ο LE είναι αρκετά κακός συμφωνώ. Οι άλλοι δύο γιαυτό που είναι είναι επαρκείς. Ένας all-around φακός για να μην χρειάζεται να κουβαλάς μαζί σου μεγάλη τσάντα και βάρος. Αν όμως η προτεραιότητα είναι η οξύτητα, δεν είναι κατάλληλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λεγομενα σας καταλαβαινω οτι οι zoom φακοι υστερουν σε ποιοτητα σε σχεση με τους prime. Δηλαδη αν καποιος απαιτει υψηλη ποιοτητα στις φωτο ο prime φακος ειναι μονοδρομος. Αλλα αυτο ομως σημαινει βαλε βγαλε συνεχεια και σιγα σιγα πρεπει να το συνηθησεις. Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σας. Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο τις φωτογραφιες που βγαζει η μηχανη αλλα ενα θεματακι με την οξυτητα το εχει και κανω τις βελτιωσεις στον υπολογιστη. Και απο τι εχω καταλαβει θελει μεγαλη σταθεροτητα ανα χειρας διοτι καποιες βγαινουν κουνημενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για σας παιδια. Επανηλθα ξανα. Ηθελα να ρωτησω για πολοτικο φιλτρο. Ο φακος μου παιρνει κατι τετοιο και αν ναι τι ακριβως, απο που θα το βρω και τι τιμες παιζουν; Παραθετω μια φωτογραφια που τραξηξα με την μηχανη μου και ρωταω αν μπορω να αποφυγω αpost-308072-0-85150800-1416600395_thumb.jpgυτο το φαινομενο με το φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι flare επειδη τραβαγες κοντρα στον ηλιο

δοκιμασε με hood αρχικα

ευχαριστω. ιδεα δεν ειχα τι ειναι το lens hood. Το μαθαμε και αυτο. Υπαρχουν διαφορα ειδη. Τι θα ταιριαξει στο δικο μου; Εξαρταται απο την εστιακη αποσταση; Εμενα ειναι 16-50mm. Και μπορει να παρει οποιασδηποτε μαρκας ή μονο της sony; Μπορει να παρει δηλαδη και canon, nikon κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον φακό οφειλεται , ο αισθητήρας της ειναι αρκετά καλός

Ή στις ρυθμισεις διαφραγματος που χρησιμοποιεις. Αν εχεις τον κιτ φακο να ξερεις οτι αποδιδει καλυτερα σε διαφραγμα 5,6

Επισης παρα πολυ καλοι φακοι για τα λεφτα τους ειναι οι Sigma 19mm,30mm, 60mm 2.8

Επεξ/σία από teobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή στις ρυθμισεις διαφραγματος που χρησιμοποιεις. Αν εχεις τον κιτ φακο να ξερεις οτι αποδιδει καλυτερα σε διαφραγμα 5,6

Επισης παρα πολυ καλοι φακοι για τα λεφτα τους ειναι οι Sigma 19mm,30mm, 60mm 2.8

Δηλαδη με ανοιχτο διαφραγμα βγαζει καλυτερες ληψεις παρα με κλειστο. Εγω τις μακρινες τις βγαζω σχεδον παντα με f/11. Η παραπανω φωτο ειναι τραβηγμενη με f/9. Δηλαδη με λιγο ποιο ανοιχτο διαφραγμα και περιεργος βγηκε καλυτερη απο αλλες με ποιο κλειστο διαφραγμα. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα θα πειραματιστω με αυτο που με ειπες. Για φακο τωρα δεν ειμαι ετοιμος να παρω Αλλα οταν θα μπορεσω θα προτιμισω ζοομ φακο απο 50mm και ανω. Ξερω οτι οι prime ειναι καλυτεροι αλλα δεν θελω να αλλαζω συνεχεια φακο.

Επεξ/σία από StathisET
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα κ μπορεις να πειραματιστεις μονος σου, αλλα για καλη μας τυχη το εχουν ηδη κανει διαφορα review site. Το μονο που εχεις να κανεις για καθε φακο που εχεις ειναι να διαβασεις διαφορα reviews κ να δεις που αποδιδει καλυτερα ο καθε φακος, γιατι καθε φακος αποδιδει το μεγιστο σε συγκεκριμενα διαφραγματα. Στο 5,6 που σου ειπα δινει την μεγιστη οξυτητα στο κεντρο. Απο εκει κ περα ναι μεν καλυτερευουν ελαχιστα τα ακρα αλλα χανεις λιγο στο κεντρο. Εγω για να ειμαι σιγουρος βγαζω πχ καθε φορα 2-3 φωτο σε διαφορετικα διαφραγματα πχ. ενα στα 5,6 ενα στα 8 κτλ. 
Για ζουμ να σου πω οτι εχω sel55210 o οποιος ειναι καλος value for money κ ερχεται να συμπληρωσει τον 1650. Τιποτα το εξαιρετικο αλλα αρκετα καλος σε φωτεινες συνθηκες κ σχετικα οικονομικος. Απο ebay τον πηρα 190 ευρω καινουριο.
Θεωρητικα ειναι καλυτερος απο τον 18-200 μιας κ ειναι πιο απλος φακος σε σχεση με τον 18-200
Γενικα ψαξου με reviews σε αξιοπιστα site. Ειναι πολυ καλα εργαλεια.

 

Υ.Γ. o selp1650 νομιζω δεν δεχεται lenshood. Επισης να ξερεις οτι ζουμ φακος ειναι αυτος που μεταβαλλεται η εστιακη του αποσταση πχ 55-200. Οι σταθερου εστιακου μηκους 50αρης 60αρης 100αρης πχ λεγονται τηλεφακοι. 

Επεξ/σία από teobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το flare επισης αν δε του εμφανιζεται συχνα μπορει να βαζει κ το χερι του πανω απ το φακο..

οπως κανουμε κ μετα ματια μας για να μη μας τυφλωνει ο ηλιος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...