Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη εγω με το pc της υπογραφης ποση ωρα θα παρει για την εγκατασταση?

κανα 20λεπτο μισαωρο σε κοβω το πολύ

σε όσους εχουν πειρατικά και ενεργοποιήθηκαν, λογικά η ms θα κανει ξεκαθαρισμα, οποτε εχετε στο μυαλο σας ότι υπαρχει περιπτωση να σας κλειδωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πήρε η αναβάθμιση σε pc με AMD FX4100 και ssd δίσκο, με VDSL 30 - το tool κατέβασε το iso μέσα σε δέκα λεπτά max.

 

Γενικά αν ακολουθήσει κάποιος τις οδηγίες οι οποίες αντικειμενικά είναι απλές και απλά διαβάσει και όλες τις πληροφορίες που υπάρχουν στις προηγούμενες σελίδες δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Το να ρωτάει κάποιος πόση ώρα θα του πάρει η εγκατάσταση είναι αστείο γιατί εξαρτάται από πολλά πράγματα - just try to install it and see

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσίασαν ένα περίεργο θέμα εμένα . Όποτε κάνω επανεκκίνηση ο υπολογιστής κλείνει αλλά στο στάδιο που ξανανοίγει κολλάει στο windows logo και πρέπει να περιμένω 30 λεπτά περίπου για να μπουν στην επιφάνεια εργασίας .Το αστέιο είναι ότι αν επιλέξω τερματισμός και μετά ξανανοίξω τον υπολογιστή μπαίνουν κατευθείαν . Έχει γίνει σε κάποιον άλλο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laptop user here.20 Λεπτά εγκατάσταση σε ssd.Έγινε update χωρίς προβλήματα και λειτουργούν όλα απόλυτα σωστά όπως και πριν.

Υποθέτω είμαι από τους τυχερούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σας καταλάβω.. Τι σας έχει πιάσει με το πόση ώρα θα κάνει, να κάνει την εγκατάσταση/update... με το χρονόμετρο σας έχουν και σας μαστιγώνουν.. ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!! Θες να την κάνεις; Καν' τη την ριμάδα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα 20λεπτο μισαωρο σε κοβω το πολύ

σε όσους εχουν πειρατικά και ενεργοποιήθηκαν, λογικά η ms θα κανει ξεκαθαρισμα, οποτε εχετε στο μυαλο σας ότι υπαρχει περιπτωση να σας κλειδωσει

Τα 8 Pro παντως τσαμπα τα πηραν οι πειρατες με το κλειδι του WMC, χωρις να πεσουν id ban/ξεκαθαρισματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν το Windows update συγκριτικά με το tool upgrade (όχι clean install) εξασφαλιζει την ενεργοποίηση ενός γνήσιου αντιγράφου Windows 7 ή 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο κι εγω θα βαλω ISO, περασμα κι ενα γαρνιρισμα απο πανω,

κι ασε τους servers της ms να κουρευονται.

Ουτε ban, ουτε μπουν, ουτε τιποτε.

Τοσα χρονια μετα, δεν εβαλαν μυαλο εκει στην Ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν το Windows update συγκριτικά με το tool upgrade (όχι clean install) εξασφαλιζει την ενεργοποίηση ενός γνήσιου αντιγράφου Windows 7 ή 8?

 

Εγώ έκανα την αναβάθμιση, από Windows 8.1, μέσω του Windows update και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ενεργοποίηση.

Έκανε κανείς τελικά clean install μετά από την αναβάθμιση, με local account? Αν ναι, όλα καλά με την ενεργοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανε κανείς τελικά clean install μετά από την αναβάθμιση, με local account? Αν ναι, όλα καλά με την ενεργοποίηση;

Εγώ θέλω να κάνω το upgrade από 7 σε 10 και να κάνω ΜΟΝΟ local λογαριασμό, εκεί τι παίζει με την ενεργοποίηση.... Θα χρησιμοποιησω το tool.

 

Ας μου πει κάποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε μένα (upgrade από Dell Laptop με Windows 7 x64 Home Premium σε Windows 10 Home) η εγκατάσταση -αφού ξεπαράστηκαν τα γνωστά θέματα με το system locale και του download των αρχείων) πήρε κοντά σε ώρα... ίσως κάπως λιγότερο.

 

Και αν κρίνω από το (πρώτο) αποτέλεσμα, μάλλον ζορίστηκε το upgrade tool με την αναβάθμιση στο laptop μου - γιατί στις πρώτες εκκινήσεις στο desktop περιβάλλον είχε διάφορα θέματα (δεν ανταποκρινόταν το Start Menu, εικονίδια από το task bar, o Task manager... και αργότερα έμαθα ότι κλάταρε και το indexing service σε κάποια φάση). Από αυτά σιγά σιγά κάποια λύθηκαν με restart, update(από το "Check for updates") και update του Antivirus (Avast - ήθελε πρόσθετο restart).

 

Το πιο πρόσφατο πρόβλημα που έλυσα σήμερα ήταν ότι στο Start Menu δεν δούλευε (ποτέ) η αναζήτηση. Δεν έβγαζε κανένα αποτέλεσμα ακόμα και όταν έψαχνα για εγκατεστημέτα προγράμματα. Έκανα modify τους φακέλους που γίνονται indexed, έκανα delete και rebuild το index (άρχισε να σέρνεται το σύμπαν) ... μηδέν αποτέλεσμα.

Τελικά έτρεξα

 
sfc /scannow
από command prompt με admin rights και, αφου μου είπε πως όλα είναι ok, δημιούργησα έναν local χρήστη (... ας μη μιλήσω για την ώρα για το πόσο μη φιλική είναι αυτή η διαδικασία), έκανα sign out και sign in με τον νέο χρήστη... και το search στο Start Menu άρχισε να δουλεύει. Και συνεχίζει να δουλεύει και στον αρχικό μου λογαριασμό.

(Αυτή η διαδικασία αναφέρεται από ένα χρήστη εδώ: https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/7fb011ec-e986-4999-8cbf-21dba894432a/start-menu-button-and-search-not-working-in-windows-10-enterprise-technical-preview?forum=WinPreview2014General)

 

Το μόνο κάπως περίεργο πρόβλημα που παραμένει είναι ότι σε τυχαίες στιγμές και ενώ έχω internet, οι σελίδες (οποιεσδήποτε) τρώνε κόλλημα και επιστρέφουν "Web page is not available". Κάτι που δεν συνέβαινε στα Win 7 στο ίδιο PC. Συμβαίνει και σε Opera και σε Firefox.

 

Κατα τα άλλα:

Η ενεργοποίηση έγινε αυτόματα. Δεν χρειάστηκε να δώσω πουθενά κάποιο κλειδί και στο σχετικό info η εγκατασταση εμφανίζεται ως licensed.

 

Τα προγράμματα που είχα, διατηρήθηκαν και τρέχουν ok από όσο έλεγξα.

Direct X version: 11.1 γιατί η Intel HD 3000 series που έχει το laptop μου δεν υποστηρίζει παραπάνω...

 

Για την ώρα δεν έχω καταλάβει μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα. Το laptop έχει SSD και φόρτωνε τα Win 7 Home πολύ γρήγορα ήδη. Ίσως και λίγο πιο γρήγορα... Επίσης, κάποια tasks (άνοιγμα νέου tab σε browser) έχω την εντύπωση ότι αργούν λιιγο παραπάνω - πλέον βλέπω και το κυκλικό "please wait" animation όταν ανοίγω ένα tab...

 

Ίσως στρώσει παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας λες αν έχεις ssd ή hdd 

HDD

κανα 20λεπτο μισαωρο σε κοβω το πολύ

σε όσους εχουν πειρατικά και ενεργοποιήθηκαν, λογικά η ms θα κανει ξεκαθαρισμα, οποτε εχετε στο μυαλο σας ότι υπαρχει περιπτωση να σας κλειδωσει

μιση ωρα ε? Σιγουρα φταιει ο επεξεργαστης για αυτο που ειναι του 2011. Με εναν τωρινο high end οπως ο 5820κ θα τελειωνε σε λιγοτερο απο10 λεπτα την εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...