Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα  , ειναι λογικο να κατεβαινει το αρχειο ( 2.699 MB ) με αργη ταχυτητα ?

περιπου μιση ωρα περασε και ειναι στο 5%

Κλείσ' το και ξεκίνα το πάλι από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα (upgrade από Dell Laptop με Windows 7 x64 Home Premium σε Windows 10 Home) η εγκατάσταση -αφού ξεπαράστηκαν τα γνωστά θέματα με το system locale και του download των αρχείων) πήρε κοντά σε ώρα... ίσως κάπως λιγότερο.

 

Και αν κρίνω από το (πρώτο) αποτέλεσμα, μάλλον ζορίστηκε το upgrade tool με την αναβάθμιση στο laptop μου - γιατί στις πρώτες εκκινήσεις στο desktop περιβάλλον είχε διάφορα θέματα (δεν ανταποκρινόταν το Start Menu, εικονίδια από το task bar, o Task manager... και αργότερα έμαθα ότι κλάταρε και το indexing service σε κάποια φάση). Από αυτά σιγά σιγά κάποια λύθηκαν με restart, update(από το "Check for updates") και update του Antivirus (Avast - ήθελε πρόσθετο restart).

 

Το πιο πρόσφατο πρόβλημα που έλυσα σήμερα ήταν ότι στο Start Menu δεν δούλευε (ποτέ) η αναζήτηση. Δεν έβγαζε κανένα αποτέλεσμα ακόμα και όταν έψαχνα για εγκατεστημέτα προγράμματα. Έκανα modify τους φακέλους που γίνονται indexed, έκανα delete και rebuild το index (άρχισε να σέρνεται το σύμπαν) ... μηδέν αποτέλεσμα.

Τελικά έτρεξα

 

sfc /scannow
από command prompt με admin rights και, αφου μου είπε πως όλα είναι ok, δημιούργησα έναν local χρήστη (... ας μη μιλήσω για την ώρα για το πόσο μη φιλική είναι αυτή η διαδικασία), έκανα sign out και sign in με τον νέο χρήστη... και το search στο Start Menu άρχισε να δουλεύει. Και συνεχίζει να δουλεύει και στον αρχικό μου λογαριασμό.

(Αυτή η διαδικασία αναφέρεται από ένα χρήστη εδώ: https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/7fb011ec-e986-4999-8cbf-21dba894432a/start-menu-button-and-search-not-working-in-windows-10-enterprise-technical-preview?forum=WinPreview2014General)

 

Το μόνο κάπως περίεργο πρόβλημα που παραμένει είναι ότι σε τυχαίες στιγμές και ενώ έχω internet, οι σελίδες (οποιεσδήποτε) τρώνε κόλλημα και επιστρέφουν "Web page is not available". Κάτι που δεν συνέβαινε στα Win 7 στο ίδιο PC. Συμβαίνει και σε Opera και σε Firefox.

 

Κατα τα άλλα:

Η ενεργοποίηση έγινε αυτόματα. Δεν χρειάστηκε να δώσω πουθενά κάποιο κλειδί και στο σχετικό info η εγκατασταση εμφανίζεται ως licensed.

 

Τα προγράμματα που είχα, διατηρήθηκαν και τρέχουν ok από όσο έλεγξα.

Direct X version: 11.1 γιατί η Intel HD 3000 series που έχει το laptop μου δεν υποστηρίζει παραπάνω...

 

Για την ώρα δεν έχω καταλάβει μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα. Το laptop έχει SSD και φόρτωνε τα Win 7 Home πολύ γρήγορα ήδη. Ίσως και λίγο πιο γρήγορα... Επίσης, κάποια tasks (άνοιγμα νέου tab σε browser) έχω την εντύπωση ότι αργούν λιιγο παραπάνω - πλέον βλέπω και το κυκλικό "please wait" animation όταν ανοίγω ένα tab...

 

Ίσως στρώσει παρακάτω.

Δεν αποκλείεται να ευθύνεται το avast

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 Pro παντως τσαμπα τα πηραν οι πειρατες με το κλειδι του WMC, χωρις να πεσουν id ban/ξεκαθαρισματα..

Αναμεσα σε αυτους είμαι και γω και αλλα ενα κλειδι win8 πηρα με 15 ευρω για αναβάθμιση απο πειρατικά 7αρια.

ισως εχεις δικιο και τα δωσει και τώρα έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα...

Εμενα παντως στις 29/07 το σηματακι στην μπαρα εξαφανιστηκε και εμφανιστηκε παλι σημερα 31/07 αλλα ακομα δν βρισκει τπτ στο windows update και δν λεει πλεον οτι θα ενημερωθω.Τι στο καλο γινεται δν ξερω!!!

Οσο για τα αρχεια υπαρχουν οι 2 φακελοι αλλα τπτ απο κατεβασμα.

 

Θα περιμενω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν αποκλείεται να ευθύνεται το avast

Ναι, ίσως... Θα το κάνω μια απεγκατάσταση να δω αν βελτιώνεται καθόλου η κατάσταση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο κλειδί ??

Οταν ειχαν βγει τα 8, εδινε η MS τσαμπα κλειδια για upgrade απο 8 Pro σε 8 Pro /w MC.

Μονο που αν ειχες 8 Pro με προσωρινη (πειρατικη) ενεργοποιηση, με το κλειδακι που παιρνες γινοταν οριστικη και νομιμη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...