Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πατήσεις πάλι το activate και θα ενεργοποιηθούν. Αυτό εννοούσα.

Δεν πατησα πουθενα activate, μολις μπηκα στα 10 το ελεγξα και ηταν ενεργοποιημένα. Για να το επιβεβαιωσω,

α) ετρεξα ένα κομματι κωδικα και μου εβγαλε ένα κλειδι που αρχιζει με  Τ49ΤD και τελειωνει σε ΜΥ47Η (καμια σχεση με αυτό που ειχα στα 7), β) στις ιδιότητες συστηματος λεει ότι τα Windows είναι ενεργοποιημένα και τελος γ) με το cmd μου λεει ότι "τα Windows είναι ενεργοποιημένα οριστικα". Αρα αν κανω φορματ, τι παιζει με τον local που εχω, μηπως εκει που είναι το κλειδακι βαζω το παραπανω ή το παλιο (των 7).

 Αν υπαρχει καποιος που  εβαλε τα 10 και τα προηγουμενα που ειχε ηταν windows 7 η 8,1 σε 32bit ας μου πει παρακαλω.

Eνας φιλος μου ειχε 32 bit και εβαλε την Insider εκδοση (το χειμωνα) με 64bit. Δεν ξερω πως ακριβως τα εβαλε... Κατεβασε το tool για να μην περιμενεις! Θα το ψαξω και θα σου πω αν βρω κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Αν υπαρχει καποιος που  εβαλε τα 10 και τα προηγουμενα που ειχε ηταν windows 7 η 8,1 σε 32bit ας μου πει παρακαλω.

 

Όταν κάνεις update σου βάζει οτι είχες πρίν, 32 -> 32 bit / 64 -> 64 bit.

 

Για να αλλάξεις, πρέπει να κάνεις μετά το update, clean install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πατησα πουθενα activate, μολις μπηκα στα 10 το ελεγξα και ηταν ενεργοποιημένα. Για να το επιβεβαιωσω,

α) ετρεξα ένα κομματι κωδικα και μου εβγαλε ένα κλειδι που αρχιζει με  Τ49ΤD και τελειωνει σε ΜΥ47Η (καμια σχεση με αυτό που ειχα στα 7), β) στις ιδιότητες συστηματος λεει ότι τα Windows είναι ενεργοποιημένα και τελος γ) με το cmd μου λεει ότι "τα Windows είναι ενεργοποιημένα οριστικα". Αρα αν κανω φορματ, τι παιζει με τον local που εχω, μηπως εκει που είναι το κλειδακι βαζω το παραπανω ή το παλιο (των 7).

 

Καλά το activate το είπα να το πατήσεις σε περίπτωση που δεν ενεργοποιηθούν από μόνα τους. Μην παίζεις με τις λέξεις...

Δες και στο θέμα "Windows 10 - Απαντήσεις σε "καυτά" ερωτήματα" στην σελίδα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω τα εβαλε καποιος σε λαπτοπ: HP Pavilion TouchSmart 15-n054sv ή με γραφικα: AMD Radeon HD 8610G/8670M Dual GPU (2 GB DDR3 dedicated) ; Το ρωταω επειδη ψες τα ξανα εβαλα πανω ολα μια χαρα και ωραια και ομορφααααα μετα ομως ειναι που αρχιζει το προβλημαααααααα μας που παω να κατεβασω απο το Windows Update αυτη την φορα και αυτοματα της ενημερωσεις μου εμφανιζει τεσσερις διαφορετικες ενημερωσεις για την καρτα γραφικων τις κανω λεω οκ σιγα το πραμα προς το καλυτερο θα παμεν οχι προς το χειροτεροοοοοοοοοο. Ελααααααααααααα μου ομως που εκανα επαννεκινηση των φορτητο υπολογιστη και μου εμφανισε αναζητηση προβληματων εκει που κανουν Boot τα Windows 10 μετα μου ειχε μια επιλογη ισως με την επαννεκινηση ελεγε να λυθει το προβλημα αυτο συμβενει συχνα το εκανα δεκαδες φορες μα τιποταααααααααααααααααα.

Εχουμε κανενα fix γι αυτο το θεμα το αντιμετοπισε κανεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το activate το είπα να το πατήσεις σε περίπτωση που δεν ενεργοποιηθούν από μόνα τους. Μην παίζεις με τις λέξεις...

Δες και στο θέμα "Windows 10 - Απαντήσεις σε "καυτά" ερωτήματα" στην σελίδα 4.

Δεν βρηκα κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εμενα το ιδιου μου βγαζει (Υπ'οψιν από 7 σε 10), και ποιο συγκεκριμένα τι εννοεις?

 

 

Εννοώ οτι πατώντας οποιοαδήποτε από τις επιλογές που έχω τσεκάρει με κόκκινο, δεν γίνεται τίποτα. Πατώντας π.χ. το device manager δεν μου ανoίγει το αντίστοιχο παράθυρο - κοινώς δεν κάνει τίποτα. Το κουφό είναι οτι οι επιλογές εκτός του κόκκινου λειτουργούν μια χαρα.  :huh:

post-167378-0-70445500-1438450920_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ οτι πατώντας οποιοαδήποτε από τις επιλογές που έχω τσεκάρει με κόκκινο, δεν γίνεται τίποτα. Πατώντας π.χ. το device manager δεν μου ανoίγει το αντίστοιχο παράθυρο - κοινώς δεν κάνει τίποτα. Το κουφό είναι οτι οι επιλογές εκτός του κόκκινου λειτουργούν μια χαρα.  :huh:

Το παραξενο είναι ότι εμενα λειτουργουν! Ισως καποιο bug

Αφηρημάδα?? :P

 

Possibly! :whistle:

 Αν υπαρχει καποιος που  εβαλε τα 10 και τα προηγουμενα που ειχε ηταν windows 7 η 8,1 σε 32bit ας μου πει παρακαλω.

Aπ'οτι βλεπω, 32 σε 32 & 64 σε 64, απο το upgrade, αν θες να αλλαξεις κανεις clean install.... Δεν ξερω τι θα γινει με την ενεργοποιηση... Ας σου πει καποιος που το εχει κανει/ ή ξερει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραξενο είναι ότι εμενα λειτουργουν! Ισως καποιο bug

 

 

Περίεργα πράγματα, αλλά δεν χάθηκε ο κόσμος κιολας. Απλά μιας και πήγαν όλα καλά με την αναβάθμιση στα 10, το μόνο 'μελανό' σημείο είναι αυτό, και μου χαλάει την παστιτσάδα! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να επισπεύσω την αναβάθμιση διέγραψα τα πάντα από τον φάκελο "Download" της διαδρομής  C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

 

Από Command Prompt (Administrator mode) έδωσα εντολή wuauclt.exe /updatenow και σε λίγο τα Windows Update άρχισαν να τα κατεβάζουν στο "C:\$Windows.~BT"

 

Περίμενα να κατέβουν τα Win10 στο "C:\$Windows.~BT".  Ακολούθησα αυτόν τον οδηγό για να φτιάξω το .iso (για κάθε ενδεχόμενο).

 

Υποψιασμένος, απεγκατέστησα μόνο τους drivers γραφικών Intel & AMD (laptop Lenovo G500 εναλλάξιμων γραφικών)

 

Αποσυμπίεσα το .iso και ξεκίνησα εγκατάσταση (upgrade από Win 8.1 home) κανονικά από το Setup.exe. Περίμενα να κατέβουν όλες οι ενημερώσεις και το upgrade συνεχίστηκε άψογα.

 

Πριν και μετά το upgrade οπωσδήποτε έλεγχος στα αρχεία συστήματος (sfc /scannow).

 

Ευχαριστώ πολύ τους: @Kinezos & @STavrosYoMafias

Επεξ/σία από Fdtech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα το Asus N751 εκανα upgrade σε Windows 10 χωρις να κρατήσω τιποτα, αρχεία ρυθμίσεις κτλ. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν δουλεύει το windows update. Οτι προσπαθει να κατεβάσει γραφει update failed.

 

Τι μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα το Asus N751 εκανα upgrade σε Windows 10 χωρις να κρατήσω τιποτα, αρχεία ρυθμίσεις κτλ. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν δουλεύει το windows update. Οτι προσπαθει να κατεβάσει γραφει update failed.

 

Τι μπορω να κανω;

 

Από event viewer δες τι errors σου βγάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα την αναβαθμηση για windows 10 αλλα ειναι στα αγγλικα πως το κανω να ειναι στα ελληνικα κατι ειπαν να κατεβασουμε ξανα τα πακετα γλωσσας


πως γινετε αυτο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...