Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις πηρα το Asus N751 εκανα upgrade σε Windows 10 χωρις να κρατήσω τιποτα, αρχεία ρυθμίσεις κτλ. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν δουλεύει το windows update. Οτι προσπαθει να κατεβάσει γραφει update failed.

 

Τι μπορω να κανω;

Δεξί κλικ στο start menu και ανοίγεις το control panel.Στη συνέχεια βρίσκεις το εικονίδιο που γράφει troubleshooter κλικ και επιλέγεις το update troubleshooter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα services που λεει τρεχουν κανονικα, το Windows Update troubleshooter ομως βρησκει το παρακατω προβλημα και δεν μπορει να το φτιαξει

 

Service registration is missing or corrupt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα services που λεει τρεχουν κανονικα, το Windows Update troubleshooter ομως βρησκει το παρακατω προβλημα και δεν μπορει να το φτιαξει

 

Service registration is missing or corrupt

Επέλεξες να τρέξει ο troubleshooter με δικαιώματα διαχειριστή;

 

Δοκίμασε και έναν ελγχο στα αρχεία συστήματος:

 

α)Δεξί κλικ στο Start button και ανοίγεις το command prompt as admin.

β)Στο παράθυρο που ανοίγει γράφεις την εντολή: sfc /scannow

 

Πατάς enter και περιμένεις να ολοκληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν αρχισα να κανω το update σε win 10 επελεξα να γινουν αργοτερα τα update.

 

To troubleshooting εγινε με δικαιώματα διαχειριστη.

 

το service scan βρηκε προβλήματα τα οποια δεν μπορεσε να τα διορθωσει όλα.

found corrupt files but was unable to fix some of them.

 

Να κανω κανα format απο την αρχη; δεν εχω εγκαταστησει τιποτα ακομα οποτε δεν με πειραζει ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα γραφω απο κινητο γιατι εχω σοβαρο θεμα... Τα 10 ηρθαν μεσω win update κατεβηκαν κ εγινε το upgrade μια χαρα. Οταν ανοιξε στο desktop δεν μπορουσα να κανω τιποτα στην taskbar το μενου της εναρξης δε λειτουργει ενω πατωντας κ σε καποιες εφαρμογες δν εκανε τπτ κ απλα κολισε.

 

Εκανα ενα ρεσταρτ ξαναδοκιμασα μπορεσα να ανοιξω τον φιρεφοξ απο τη taskbar αλλα η εναρξη και αλλα δε λειτουργουν. Πηγα να κανω αλλαγη στη ταπετσαρια πατωντας δεξι κλικ πηγε¨ε να φορτωσει και κολισε και εκει παλι... Τι φταει ρε παιδια;;

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω !!!

 

Κάνε μερικά restart έως ότου να μπορείς να ανοίξεις το windows update και να περάσει 2 ενημερώσεις σημαντικές. Εμένα μετά το update ευτυχώς λειτουργούν άψογα πλεον από προχθές.

 

To εκνευριστικό που αντιμετωπίζω είναι το απότομο-γρήγορο σκρόλλινγκ στους browsers... Πως διορθώνεται αυτό; στο mouse settings έχω τη κύλιση στο χαμηλό αλλά δν κάνει πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω !!!

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Λύθηκε με τα παρακάτω (μετά από 2-3 restarts):

  • Αν το PC δείχνει να έχει κολλήσει (δεν ανταποκρίνεται τίποτα) τότε Ctrl+Alt+Del, Sign out, Restart. 
  • Αν έχεις δικό σου antivirus, απεγκατέστησε το και άφησε το Windows Defender για την ώρα ή εναλλακτικά τουλάχιστον κοίταξε αν χρειάζεται update (σε εμένα το Avast χρειαζόταν ένα βασικό update, μετά το Win 10 upgrade).
  • Όπως ειπώθηκε παραπάνω, μόλις μπορέσεις τρέξε το Windows Update και αφησέ το να εγκαταστήσει updates.
  • Άνοιξε command prompt με Administrative rights και τρέξε

    sfc /scannow
    και 

    Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
  • Προαιρετικά, τρέχεις και ένα (updated)CCleaner για registry issues. *

*. Παρεμπιπτόντως, σύμφωνα με αυτό το reddit post, αν τρέχουμε το Cleaner tool του CCleaner, καλό θα είναι να εξαιρέσουμε το Windows Defender (αν τον χρησιμοποιούμε) από τα Application->Utilities γιατί αλλιώς ενδέχεται να προκύψουν θέματα με τα updates των definitions του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινότητα ευτυχώς είναι πολύ ενεργή και θα βλέπουμε ωραία πράγματα θέλω να πιστεύω.

Με την συγκεκριμένη επέκταση, μπορείς να μιλάς στην cortana και να σου κάνει search αντί για  bing στο google.

Να ξέρετε πως ο chrome πρέπει να είναι ο default browser.

https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3ffuzy/thank_you_rwindows10_for_helping_make_chrometana/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ολιγον ασχετο... Ποιο χρησιμοποιείτε για καθαρισμο του PC, το CCleaner ή το Clean Master? Τα ιδια μου φαινονται!

 

Λιγες ακομα συκγρισεις παιχνιδιων!

https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/3fceto/game_benchmarks_windows_81_vs_10/


Επελεξέ το και σύρε το πάνω στη μπάρα της έναρξης.

Δεν κανει τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...