Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα , δυο φορες απετυχα να εγκαταστησω,με το tool ,τα win 10 , εχω αυθεντικα windows 7 στον Η/Υ , και σημερα μετα απο 2 ημερες στα updates μου εβγαλε να κατεβασω τις εξης ενημερωσεις ΚΒ3056819  ειναι το silver riht-  και αυτες τις 3 που ειναι του  netframwork ΚΒ3023224 - ΚΒ3035490 -  ΚΒ3037581  - ξερετε τι μπορω να κανω , για να τις εγκαταστησω , και να ξαναδοκιμασω , αν ηταν αυτο ελπιζω να εγκαταστησω τα windows 10 σας ευχαριστω .

 

Τα ετρεξα και το καθενα ξεχωριστα , τιποτα , το σφαλμα γραφει code 64c

 

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_other-update/error-code-64c-anyone-know-about-it/388a2299-1bde-4a9d-9306-868995f6f9c4?auth=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα παιδια ...εχω ενα  λαπτοπ στο οποιο θελω να περασω τα 10 ..εχω και σ αυτο τα windows 8 τα αυθεντικα  βεβαια .. μπορω να κανω και σ αυτα αναβαθμηση ? και δευτερον  που μπορω να κανω εγγραφη γιατι βλεπω  οτι δεν εχω αυτη την επιλογη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα ειδα οτι το εχουν ποσα ατομα το συγκεκριμενο θεμα..ειπα κ εγω δεν εγινε κατι καλα στο upgrade..αντε να δουμε αμα το διορθωσει η microsoft..

Για την ιστορία, τελικά έκανα τη διαδικασία που αναφέρει ο χρήστης gazyg εδώ (σημείωση: αν και το πρόβλημα λύθηκε, δεν το προτείνω σε κανέναν ως κανονική λύση, εκτός και αν ξέρετε τι κάνετε και τι ρίσκο έχει η αλλαγή permissions/ ownership σε Windows system φάκελο) :

 

 

Anyway, one corrupt .png file remained so I copied this file from another Windows 10 computer I use from the WinSxs folder onto a USB drive. Took ownership of the folder the corrupt .png file was in, renamed the corrupt file to 'old', pasted the copied file into the folder, and gave ownership back to the TrustedInstaller user.

I ran the restorehealth dism command again and the corrupted file was successfully repaired! I ran the sfc command and it said everything was repaired. I ran all of the three commands again to double-check: -

 

Οπότε τώρα πλέον sfc και dism ολοκληρώνουν τους ελέγχους τους επιτυχως, οπότε όντως ήταν πρόβλημα ενός συγκεκριμένου png αρχείου (MicrosoftEdgeSquare44x44.scale-125_contrast-white.png). Το αρχείο με το "σωστό" hash το βρήκα από τα Windows 10 Home που έχω στο laptop (όπου το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε). 

 

Λογικά θα βγει update από την Microsoft που θα διορθώνει το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου , αλλα μεχρι τωρα , αποτην ωρα που μου απαντησες προσπαθησα , αλλα τιποτα., αφου εκανα τα της σελιδας που μου υπεδειξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, τελικά έκανα τη διαδικασία που αναφέρει ο χρήστης gazyg εδώ (σημείωση: αν και το πρόβλημα λύθηκε, δεν το προτείνω σε κανέναν ως κανονική λύση, εκτός και αν ξέρετε τι κάνετε και τι ρίσκο έχει η αλλαγή permissions/ ownership σε Windows system φάκελο) :

 

 

 

Οπότε τώρα πλέον sfc και dism ολοκληρώνουν τους ελέγχους τους επιτυχως, οπότε όντως ήταν πρόβλημα ενός συγκεκριμένου png αρχείου (MicrosoftEdgeSquare44x44.scale-125_contrast-white.png). Το αρχείο με το "σωστό" hash το βρήκα από τα Windows 10 Home που έχω στο laptop (όπου το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε). 

 

Λογικά θα βγει update από την Microsoft που θα διορθώνει το πρόβλημα. 

Αντε τελεια!!προτινεις να το κανω η οχι?αμα αλλαξω το persimission μπορω να το ξαναγυριζω μετα οπως ηταν?

 

Κατι αλλο τωρα.στο κεντρο ενεργειων οταν ερχεται πχ ενα email γινεται να με ειδοποιει οπως στα 8αρια?δηλαδη να εμφανιζεται επανω δεξια στην οθονη ειδοποιηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια , την ωρα που εκανα το update κολλησε και εκανα επανακινηση.

Τωρα ξαφνικα μου λει οτι τα windows δεν ειναι ενεργοποιημενα http://gyazo.com/5880b5fd8159db6956736a0b7eb334fe

 

Και οταν παω να ξανακανω την αναβαθμιση μου λεει αυτο http://gyazo.com/35361fec73ee22a88f63dadc60b1dc51

 

Ξερει κανεις τι γινεται;

Κανείς;

Μάλλον έκανα πατάτα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς;

Μάλλον έκανα πατάτα ε;

 

Δεν έχεις το κλειδί των windows 7 ή 8 (που είχες πριν το update) ?

 

Αν το έχεις βαλε το να συνεχίσεις το update...

 

Γενικα δεν ζητάει το παλιο κλειδί, αλλά λογω του προβληματος το ζητάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , ξέχασα να το αναφέρω αλλά δε δέχεται το παλιο κλειδι...

Τελοσπαντων τώρα δεν είμαι κοντά στον υπολογιστή οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Θα περιμένω 3 μέρες που λέει ότι θα κάνει αυτόματη ενεργοποίηση και βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μπορούμε να έχουμε προεπιλεγμένη γλώσσα γραφής τα αγγλικά , χωρίς να γυρνάει το λειτουργικό και αυτό στα αγγλικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μπορούμε να έχουμε προεπιλεγμένη γλώσσα γραφής τα αγγλικά , χωρίς να γυρνάει το λειτουργικό και αυτό στα αγγλικά; 

Πατας κατω δεξια στο taskbar το ΕΝG και πας ρυθμισεις.

Τα αγγλικα πρεπει να ειναι πρωτα και τα ελληνικα δευτερα,ετσι θα ειναι προεπιλεγμενη γλωσσα τα αγγλικα και οταν θελεις να αλλαξεις θα μπαινουνε ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αντε τελεια!!προτινεις να το κανω η οχι?αμα αλλαξω το persimission μπορω να το ξαναγυριζω μετα οπως ηταν?

Δεν το προτείνω, όχι. Μπορείς μεν να αλλάξεις τα permissions και το ownership όπως ήταν (όχι με αυτόματο τρόπο - θέλει πάλι λίγο δουλειά απο το χρήστη), αλλά γενικά δεν είναι πολύ φιλική η διαδικασία, και μπορείς εύκολα να κάνεις κάποιο λάθος ή να ξεχάσεις να επαναφέρεις κάποια permissions... Δεν αξίζει τον κόπο και το ρίσκο, μια και πρόκειται για ένα ασήμαντο bug παρά για κάτι σοβαρό. 

 

Από όσο ξέρω περιμένουμε σημαντικά bugfixes και updates από τη MS αυτή τη βδομάδα/ σύντομα. Πιθανότατα σε μερικές μέρες θα λυθεί το θέμα από το αυτόματα update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...