Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παιδιά έκανα και εγώ την αναβάθμιση από 7 professional σε 10 pro,ενεργοποηθηκαν αυτόματα,όλα καλά.

Επειδή δεν είδα διάφορες στο boot time,κατέβασα με το toolx64 τα win pro σε ISO

Έγινε η εγκατάσταση,αλλά είδα ότι ήταν τα home 32 bit...Με το tool δεν μπόρεσα να ξανακατεβασω iso(έλεγε ότι πρέπει να επικοινωνήσετε με την microsoft

Έτσι κατέβασα από torrent τα 64 bit,έγινε εγκατασταση,ενεργοποίηση και όλα καλά...

Το boot γίνεται σφαίρα σε solid state (καμία σχέση με την αναβάθμιση πάνω στα 7αρια)...

Επίσης όμως πιάνουν αρκετό χώρο...πάνω από 20 gb...Δεν είναι πολλά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά έκανα και εγώ την αναβάθμιση από 7 professional σε 10 pro,ενεργοποηθηκαν αυτόματα,όλα καλά.

Επειδή δεν είδα διάφορες στο boot time,κατέβασα με το toolx64 τα win pro σε ISO

Έγινε η εγκατάσταση,αλλά είδα ότι ήταν τα home 32 bit...Με το tool δεν μπόρεσα να ξανακατεβασω iso(έλεγε ότι πρέπει να επικοινωνήσετε με την microsoft

Έτσι κατέβασα από torrent τα 64 bit,έγινε εγκατασταση,ενεργοποίηση και όλα καλά...

Το boot γίνεται σφαίρα σε solid state (καμία σχέση με την αναβάθμιση πάνω στα 7αρια)...

Επίσης όμως πιάνουν αρκετό χώρο...πάνω από 20 gb...Δεν είναι πολλά;;;

 

Δεν υπάρχει λόγος να έχεις win 10 απο torrent, τώρα με το tool, θα σε αφήσει να κατεβάσεις την έκδοση που θέλεις, κατέβασε την και κάνε ένα clean install

 

Αν έχεις κάποιο iso win 10 σε άλλο δίσκο, όρισε σε διαφορετικό φάκελο να γίνει η αποθήκευση, άλλαξε ip στο router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές φορές δεν λειτουργεί το search. γραφεις κάτι, και ψάχνει για ωρες χωρις να βρισκει τίποτα.

 

με ενα restart συνηθως επαναλειτουργεί, αλλά εχει καταντήσει κουραστικό

 

εντωμεταξύ για κάποιο λόγο εκεί λέει "music search"

post-48616-0-42879700-1438689917_thumb.jpg

post-48616-0-37901500-1438689918_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πολλές φορές δεν λειτουργεί το search. γραφεις κάτι, και ψάχνει για ωρες χωρις να βρισκει τίποτα.

 

με ενα restart συνηθως επαναλειτουργεί, αλλά εχει καταντήσει κουραστικό

 

εντωμεταξύ για κάποιο λόγο εκεί λέει "music search"

Το έχουν και άλλοι αυτό το bug

https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3fi5sj/managed_to_activate_cortana_by_changing_my/

 

(δεν αναφέρουν λύση - αν και ίσως απενεργοποιώντας την Cortana να λυθεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους εχω τα windows 7 home edition τα οποια δεν ειναι γνησεια . κατεβασα τα windows 10 απο το windows update και ενω ξεκιναει κανονικα η εγκατασταση κολλαει στο 21 % καμμια ιδεα ? θελω να κανω clean install αλλα δεν ξερω αν θα εχω ολα τα updates kanonika  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν και άλλοι αυτό το bug

https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3fi5sj/managed_to_activate_cortana_by_changing_my/

 

(δεν αναφέρουν λύση - αν και ίσως απενεργοποιώντας την Cortana να λυθεί)

 

απενεργοποιημένη ειναι η cortana

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές φορές δεν λειτουργεί το search. γραφεις κάτι, και ψάχνει για ωρες χωρις να βρισκει τίποτα.

 

με ενα restart συνηθως επαναλειτουργεί, αλλά εχει καταντήσει κουραστικό

 

εντωμεταξύ για κάποιο λόγο εκεί λέει "music search"

Μου το έκανε και σ' εμένα αυτό, η αναζήτηση δεν επέστρεφε κανένα αποτέλεσμα και δεν διορθωνόταν ούτε με restart. Τελικά έφτιαξε μόλις έκανα αλλαγή σε τοπικό λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το έκανε και σ' εμένα αυτό, η αναζήτηση δεν επέστρεφε κανένα αποτέλεσμα και δεν διορθωνόταν ούτε με restart. Τελικά έφτιαξε μόλις έκανα αλλαγή σε τοπικό λογαριασμό.

 

θα το δοκιμάσω, γιατι οντως εχω outlook account για login

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους χρησιμοποιούσαν microsoft account και στο όνομα χρήστη είχαν ελληνικούς χαρακτήρες η εγκατάσταση των 10 δημιουργεί φάκελο χρήστη του οποίου το όνομα είναι με ελληνικούς unicode χαρακτήρες. Αυτό δημιουργεί προβλήματα σε αρκετές εφαρμογές ακόμα και της microsoft, και κατά περιπτώσεις κολλήματα. Εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα με το outlook 2013. Καθώς η μετονομασία του φακέλου από ότι είδα μετά από ψάξιμο έχει αρκετά βήματα, προσωπικά αντιμετώπισα το πρόβλημα ως εξής:

1)δημιουργώντας ένα local account με αγγλικούς χαρακτήρες

2)αποσυνδέοντας τoν παλιό μου account από τον microsoft λογαριασμό

3) Αλλάζοντας το όνομα μου στο microsoft λογαριασμό σε αγγλικό

4) συνδέοντας το νέο account στο microsoft λογαριασμό

5) Διαγράφοντας το παλιό account ( Σου δίνει επιλογή για διατήρηση των αρχείων)

 

Με λίγη αναζήτηση δεν βρήκα να έχει ξαναναφερθεί. Αν κάνω λάθος διαγράψτε το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας μωλις εκανα την αναβαθμηση απο windows 7 ultimate 64 σε windows 10 και δεν εχω ηχω μου λεει δεν εχει συνδεθη συσκευειη ηχου στο συστημα ενω εχω πανω ηχεια κανονικα και δευτερον θα ηθελα να μου πειτε πως αλλαζω την αρχηκη σελιδα στο edge και ακομα απο που μπορω να κατεβασω τα windows 10 για να κανω format 

 

 

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο desktop pc του αδερφού μου με σπασμένα win 7 ultimate ήρθε σήμερα το update για τα Win 10. Έγινε απίστευτα γρήγορα, σε ένα 20λεπτο και ενεργοποιήθηκαν αυτόματα μάλιστα. Πολύ πιο γρήγορα με βελτιωμένο χρόνο εκκίνησης σε αντίθεση με τα win 10 home στο laptop μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αναβάθμιση στο pc της δουλειάς από windows 7 και όλα σχεδόν πήγαν καλά. Λέω σχεδόν γιατί υπάρχει ένα πρόβλημα:

Είμαι με το local account από το προηγούμενο λειτουργικό και δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ στο Microsoft account και επίσης δεν μπορώ να προσθέσω καινούριο χρήστη, γιατί κάθε φορά που πατάω για μία ενέργεια μου βγάζει ένα σκούρο γκρι παράθυρο χωρίς κάποιο μήνυμα το οποίο κλείνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Έτσι δεν μπορώ να κατεβάσω ούτε εφαρμογές, ούτε να συγχρονίσω τα e-mails. Έχουν και άλλοι αυτό το θέμα απ' όσο έψαξα, αλλά δεν βρήκα λύση

Αν έχει κάποιος τίποτα υπόψιν, ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...