Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έκανες κρατηση θα κατεβουν τα αρχεία εγκατάστασης των 10 μέσω windows update και μετά πάλι μέσω του windows update θα έχει την επιλογή να κάνεις upgrade. Μπορείς και μέσω του media creation tool να κάνεις την αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού έκανες κρατηση θα κατεβουν τα αρχεία εγκατάστασης των 10 μέσω windows update και μετά πάλι μέσω του windows update θα έχει την επιλογή να κάνεις upgrade. Μπορείς και μέσω του media creation tool να κάνεις την αναβάθμιση.gia

για δώσε πληροφορίες για το media creation tool?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το media creation tool γίνεται μια χαρα η αναβάθμιση αλλα αν κανω καθαρη εγκατασταση δεν ενεργοποιούνται τα windows μου.Οπότε για πρώτη φόρα είπα να κάνω αυτή την περιβόητη κράτηση και να δούμε μήπως αλλάξει κάτι....Απλά δεν είχα κανει ποτε κράτηση και την έκανα σήμερα και δεν ξέρω ποσο καιρό θα χρειαστεί να περιμένω μέχρι να μπορέσω να κατεβάσω την αναβάθμιση.
Αυτό ειναι και το ερώτημά μου...πόσες μέρες περίπου θα χρειαστουν για να με ενημερώσουν οτι η αναβάθμισή μου είναι έτοιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-10/media-creation-tool-install

Κατέβασε το media creation tool x64 και διάλεξε αναβάθμιση αυτού του υπολογιστή.

και κλειδί? βρίσκει αυτόματα?

έχω κάνει get windows 10 αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα αναβάθμιση απο τα windows update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κλειδί? βρίσκει αυτόματα?

έχω κάνει get windows 10 αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα αναβάθμιση απο τα windows update

 

Πόσο καιρό έχει που έκανες την κράτηση ? Αυτό ρωτάω κι εγώ... πόσο περίπου περιμένουμε μετά την κράτηση.

 

Έχω κάνει Upgrade με το tool και έγινε κανονικά, επειδή όμως μετά έκανα και καθαρή εγκατάσταση και δεν γινόταν η ενεργοποίηση καθώς επίσης και επειδή εξάντλησα όλες τις πιθανές λύσεις είπα να κάτσω να περιμένω την αναβάθμιση που δικαιούμαι μήπως παίζει τίποτα και με το κλειδί μου...μια στο τόσο να τρώει σκάλωμα απο την παλιο microsoft... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει αναβάθμιση στα 10 στις 29/7 μετά από μια μέρα γύρισα στα 7 και προχθες έκανα clean install τα 10αρια και ενργοποιηθηκαν αυτόματα. Επιλέγεις να μην κρατήσει τίποτα άν και αφήνει τον φακελο windows old αν θες να γυρίσεις στο προηγούμενο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω καθαρή εγκατάσταση δεν εννοώ αναβάθμιση χωρίς να κρατήσω τίποτα, αλλα ISO DVD με τα Windows 10, φορμάτ και εγκατάσταση τους (μονα τους).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να μη κρατήσει τίποτα πάλι καθαρή εγκατάσταση είναι, το έκανα με αυτόν τον τρόπο γιατί δεν είχα στικακι ούτε dvd ευκαιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να μη κρατήσει τίποτα πάλι καθαρή εγκατάσταση είναι, το έκανα με αυτόν τον τρόπο γιατί δεν είχα στικακι ούτε dvd ευκαιρο.

 

Δεν είναι καθαρή εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok, μπερδευτηκα και νόμιζα με το 'να μην κρατησει τίποτα' ηταν καθαρη εγκατασταση. Αν και έγραφε πανω στην οθόνη 'Εγκατάσταση των Windows' με το κύκλο που έδειχνε την 'πρόοδο' της εγκαταστασης.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ειχατε πει οτι και με iso γινεται κανονικα η αναβαθμιση, και δεν λεω, κι εγω ο ιδιος εκανα σε ενα netbook που εχω.

 

Αλλα πηρα το αντιστοιχο iso, home ελληνικα, και πηγα να το βαλω σε ενα dell laptop που μετα τις αναβαθμισεις απο το 2012 που αγοραστηκε και μετα ειχε (εγραφε) 'windows 8' σκετο, και οταν ξεκινησε η διαδικασια απο το iso, μου εβγαζε απο τις 3 επιλογες, ως μη διαθεσιμη, αυτη που θα διατηρουσε τα παντα ολα στο συστημα.

 

Ετσι αναγκαστηκα να παρατησω το iso, και να κανω την αναβαθμιση απο windows update, οπου οντως τα διατηρησε ολα οπως στα 8.1

 

Γιατι ομως συνεβη αυτο;

Γιατι μεσω iso δεν μου εδινε επιλογη να τα διατηρησει ολα, ενω μεσω windows update το εκανε;

Κατι εγραφε οτι πανω να εγκαταστησω λειτουργικο με αλλη γλωσσα, αλλα δεν ισχυει, ελληνικα ειχε, ελληνικα πηγα να του βαλω, που ετσι κι αλλιως αυτο αλλαζει δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iso είναι για καθαρή εγκατάσταση για αυτό δεν είχε την επιλογή να τα κρατησει ολα ενώ μέσω windows update είχες την επιλογή γιατί έκανες αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω περάσει και εγώ μόλις κυκλοφόρησαν. Έχω ένα ολοκαίνουριο Dell 7348 ultrabook και οταν είχα τα win 8.1 το λαπτοπ ξεκινούσε και εσβηνε σε περιποθ 3-4 δευτερόλεπτα. Τώρα με τα windows 10 θέλει περίπου 6-7 δευτερόλεπτα. Δεν είναι πολλά και δεν παραπονιέμαι αλλά για να συμβαίνει αυτό τότε σημαίνει πως κάτι πρέπει να εκανε εγκατασταση επιπλέον και ξεκινα με το start-up του υπολογιστη ; ή μπορεί να σημαίνει και κάτι άλλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...