Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με την τελευταία αναβάθμιση (Creators Update) την έκανα και στα 2 pc εδώ στο σπίτι. Στο πρώτο pc όλα πήγαν καλά και είμαι ευχαριστημένος, στο άλλο παρουσιάστηκε πρόβλημα.

Δεν μπορούσα να μπω στις ρυθμίσεις, μου έβγαζε ένα error με μήνυμα που έλεγε: ''runtime error immersive control panel'' και δεν υπήρχε audio device.

Το έψαξα λίγο στο google αλλά δεν βρήκα άκρη και μάλλον τα έκανα χειρότερα τα πράγματα. Το pc άρχισε να βγάζει μπλε οθόνες και με τα πολλά το καλύτερο που κατάφερα ήταν να επαναφέρω τα windows στην αρχική τους μορφή χάνοντας τα πάντα από αρχεία και προγράμματα (ευτυχώς δεν είχα σοβαρά πράγματα μέσα λόγω του ότι το χρησιμοποιώ ως media player στην TV).

Μετά τα παραπάνω έχω 2 ερωτήσεις:

1. να δοκιμάσω να περάσω πάλι το Creators Update ?

2. στο παράθυρο activation μου γράφει το παρακάτω:Windows is activated with a digital license linked to your Microsoft account 

αλλά όταν με δεξί κλικ πάω στις ιδιότητες του pc μου λέει το παρακάτω:

Untitled.jpg

 

παλιότερα θυμάμαι ότι στο κομμάτι του activation έγραφε περισσότερα στο Product ID

καταρχας κατεβασε το creators περνα το σε φλασακι και κανε καθαρη εγκατασταση...και δευτερον αυτη την φορα βαλε 64 bit λειτουργικο και οχι 32....εφωσον εχεις 4 gb ram δεν σε συμφαιρει να εχεις 32 bit windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το  ξέρω αυτό που λες με τα 64bit αλλά η άδεια που έχω είναι για 32bit 

Το μηχάνημα έχει 4gb ram, νομίζω ότι με τα 32bit λειτουργικό δεν έχω πρόβλημα

Επεξ/σία από .kostas.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω αυτό που λες με τα 64bit αλλά η άδεια που έχω είναι για 32bit

Η άδεια δεν έχει να κάνει με τα 32 ή 64 bits. Μόνο με την έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας νέος χρήστης των 10 (x64) θα ήθελα να αναφέρω το θέμα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα.

Σε κάποιες φάσεις-όχι πολύ συχνά ευτυχώς-, ο windows explorer πεθαίνει.

 

Και με αυτό εννοώ ότι δεν αποκρίνονται τα παράθυρα του explorer, τα εικονίδια στο Taskbar εξαφανίζονται, και ότι και να πατήσω δε λειτουργεί, μέχρι να κάνω restart τον explorer απο το task manager. Βέβαια όταν επανέλθει έχουν κλείσει ότι διεργασίες έκανα, και εγώ είμαι ήδη έξαλλος.

 

Αναφορικά να πω οτι έχω βάλει το Classic Shell plugin και σε περίπτωση που έχει σημασία αυτά είναι και τα specs:

 

Intel Core i5 2320

Nvidia GTX 550 Ti

8gb Ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τελευταια αναβαθμιση, παρατηρησα πως κανοντας δεξι κλικ στο εικονιδιο της MS, δεν εμφανιζεται πλεον ο Πινακας Ελεγχου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τελευταια αναβαθμιση, παρατηρησα πως κανοντας δεξι κλικ στο εικονιδιο της MS, δεν εμφανιζεται πλεον ο Πινακας Ελεγχου!

Και εγώ το πρόσεξα και τον έβγαλα εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί πριν γίνει διαθέσιμο το update ότι βγάλουν τον πίνακα ελέγχου.

 

Στο Search windows γράφουμε control panel και μόλις το εμφανίσει κάνουλε δεξί κλι πάνω του και κάνουμε pin to taskbar ή pin to start. Ότι σας βολεύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστός Ανέστη

 

Έχω τα 10 και το creator's update και χρησιμοποιώ βασικά τον Chrome και εναλλακτικά τον Explorer (11.0.15063.0) ο οποίος, όμως, δεν κρατάει usernames +pass παρά το ότι έχω ενεργοποιήσει (τσεκάρει) τις σχετικές εντολές στο Ρυθμίσεις/Content/Settings/ user names and passwords on forms και Ask me before saving passwrds.

 

Υπάρχει λύση για το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας κατεβασε το creators περνα το σε φλασακι και κανε καθαρη εγκατασταση...και δευτερον αυτη την φορα βαλε 64 bit λειτουργικο και οχι 32....εφωσον εχεις 4 gb ram δεν σε συμφαιρει να εχεις 32 bit windows!

 

 

Η άδεια δεν έχει να κάνει με τα 32 ή 64 bits. Μόνο με την έκδοση.

τελικά έκατσα και ασχολήθηκα λίγο με τα παραπάνω αλλά παρουσιάστηκαν διάφορα προβλήματα.

Ξεκίνησα καθαρή εγκατάσταση των 64bit και μετά το πρώτο boot άρχισαν οι μπλε οθόνες με διάφορα errors που αφορούσαν προβλήματα με τον σκληρό και τις μνήμες,

Μετά από ψάξιμο στο google για τα παραπάνω errors ακολούθησα τις συμβουλές κάποιων που έλεγαν να αφαιρέσω τις 3 από τις 4 μνήμες και πριν την εγκατάσταση να κάνω partition τον σκληρό.

Κάνοντας τα παραπάνω τελικά τα 64bit εγκαταστάθηκαν αλλά όταν αργότερα πρόσθεσα και τις υπόλοιπες μνήμες άρχισαν πάλι οι μπλε οθόνες  :mad:

Τελικά σήμερα το πρωί πέρασα τα 32bit και όλα πάνε ρολόι... Δεν ξέρω τι να πω.... μάλλον το pc δεν γουστάρει 64αρια windows  :-D

Η πολύ μικρή μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι αν κάτι δουλεύει καλά το αφήνουμε έτσι. Θα το αφήσω με τα 32bit.

 

Σχετικά με το Creators Update με όποιο τρόπο και να δοκίμασα να το περάσω μετά την εγκατάσταση μου κάνει Roll Back στην προηγούμενη κατάσταση.

 

Με κούρασε πάρα πολύ η όλη κατάσταση με τα απανωτά format - μπλε οθόνες κ.λ.π και λόγω του ότι το συγκεκριμένο pc το χρησιμοποιώ ως media player στην tv δεν έχω και πολλές απαιτήσεις (kodi, μουσική, internet), θ' αφήσω την κατάσταση ως έχει.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, καλό απόγευμα και Χρόνια Πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έκατσα και ασχολήθηκα λίγο με τα παραπάνω αλλά παρουσιάστηκαν διάφορα προβλήματα.

Ξεκίνησα καθαρή εγκατάσταση των 64bit και μετά το πρώτο boot άρχισαν οι μπλε οθόνες με διάφορα errors που αφορούσαν προβλήματα με τον σκληρό και τις μνήμες,

Μετά από ψάξιμο στο google για τα παραπάνω errors ακολούθησα τις συμβουλές κάποιων που έλεγαν να αφαιρέσω τις 3 από τις 4 μνήμες και πριν την εγκατάσταση να κάνω partition τον σκληρό.

Κάνοντας τα παραπάνω τελικά τα 64bit εγκαταστάθηκαν αλλά όταν αργότερα πρόσθεσα και τις υπόλοιπες μνήμες άρχισαν πάλι οι μπλε οθόνες :mad:

Τελικά σήμερα το πρωί πέρασα τα 32bit και όλα πάνε ρολόι... Δεν ξέρω τι να πω.... μάλλον το pc δεν γουστάρει 64αρια windows :-D

Η πολύ μικρή μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι αν κάτι δουλεύει καλά το αφήνουμε έτσι. Θα το αφήσω με τα 32bit.

 

Σχετικά με το Creators Update με όποιο τρόπο και να δοκίμασα να το περάσω μετά την εγκατάσταση μου κάνει Roll Back στην προηγούμενη κατάσταση.

 

Με κούρασε πάρα πολύ η όλη κατάσταση με τα απανωτά format - μπλε οθόνες κ.λ.π και λόγω του ότι το συγκεκριμένο pc το χρησιμοποιώ ως media player στην tv δεν έχω και πολλές απαιτήσεις (kodi, μουσική, internet), θ' αφήσω την κατάσταση ως έχει.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, καλό απόγευμα και Χρόνια Πολλά.

Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να έχουν κάποιο πρόβλημα οι μνήμες σου. Επίσης πρώτη φορά άκουσα να βγάζεις τις μνήμες για να εγκαταστήσεις το λειτουργικό και μπορώ να πω πως είναι μια μπούρδα και μισή. Πότε δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο και από τα 7αρια έχω μόνο 64μπιτα λειτουργικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την τελευταία αναβάθμιση (Creators Update) την έκανα και στα 2 pc εδώ στο σπίτι. Στο πρώτο pc όλα πήγαν καλά και είμαι ευχαριστημένος, στο άλλο παρουσιάστηκε πρόβλημα.

Δεν μπορούσα να μπω στις ρυθμίσεις, μου έβγαζε ένα error με μήνυμα που έλεγε: ''runtime error immersive control panel'' και δεν υπήρχε audio device.

Το έψαξα λίγο στο google αλλά δεν βρήκα άκρη και μάλλον τα έκανα χειρότερα τα πράγματα. Το pc άρχισε να βγάζει μπλε οθόνες και με τα πολλά το καλύτερο που κατάφερα ήταν να επαναφέρω τα windows στην αρχική τους μορφή χάνοντας τα πάντα από αρχεία και προγράμματα (ευτυχώς δεν είχα σοβαρά πράγματα μέσα λόγω του ότι το χρησιμοποιώ ως media player στην TV).

Μετά τα παραπάνω έχω 2 ερωτήσεις:

1. να δοκιμάσω να περάσω πάλι το Creators Update ?

2. στο παράθυρο activation μου γράφει το παρακάτω:Windows is activated with a digital license linked to your Microsoft account 

αλλά όταν με δεξί κλικ πάω στις ιδιότητες του pc μου λέει το παρακάτω:

Untitled.jpg

 

παλιότερα θυμάμαι ότι στο κομμάτι του activation έγραφε περισσότερα στο Product ID

παιζω με Windows 10 Insider 

τις  αναβάθμισεις που κανεις φαινοντε εδω  μεσα  all settings / system  στο about 

η τελευταια που εχει εγκατασταθει ειναι η 1703 build 16176

οι 2 προηγουμενες ειταν η  15063 και 16170

post-238528-0-29367300-1492436119_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ μόλις διάβασα τα παραπάνω εδώ: https://www.tenforums.com/installation-upgrade/13475-failed-during-clean-install-error-code-0x8007025d.html και σε 2-3 άλλα forum δεν έδωσα βάση αλλά μετά από 2 ημέρες προσπάθειας είπα τελικά να δοκιμάσω. Η εγκατάσταση έγινε και οι πρώτες ρυθμίσεις έγιναν με το pc να σέρνεται αλλά μετά, όταν πρόσθεσα και τις υπόλοιπες 3 άρχισαν πάλι τα ίδια.

Ίσως έχεις δίκιο και να έχω πρόβλημα με τις μνήμες τελικά, αλλά αφού τώρα δουλεύει κανονικά δεν θα ψαχτώ για κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...