Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ultraex2003

 

Εχεις προβληματα με την 16176 ?

 

Εμενα αν και περασε κανονικα χωρις παρατραγουδα , "χαλασε" τελειως την καρτα γραφικων (nvidia σε φορητο).

Και απο οτι διαβαζω το εχουν και παρα πολλοι αλλοι το ιδιο προβλημα...καποια ασυμβατοτητα μεταξυ των nvidia drivers και του graphics subsystem του build αυτου.

Με λιγα λογια καλα που ειχε διπλη καρτα γραφικων το φορητο (intel + nvidia) και παιζω με την ιντελ τωρα..η nvidia βγηκε σε αχρηστια τελειως...ελπιζω να το διορθωσουν συντομως..

Εσυ με τι καρτα παιζεις?σου κανε κανα θεμα?

 

Ειπαμε να βγαζει πειραματικα build αλλα το παραχεσανε αυτην την φορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλύτερα μην βάζετε συνέχεια  αναβαθμίσεις σε κύριες εκδόσεις ,αν έχετε τον υπολογιστή για δουλειά .Κρίσιμες ενημερώσεις και με παλαιότερες εκδόσεις δίνει για θέματα ασφαλείας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα μην βάζετε συνέχεια  αναβαθμίσεις σε κύριες εκδόσεις ,αν έχετε τον υπολογιστή για δουλειά .Κρίσιμες ενημερώσεις και με παλαιότερες εκδόσεις δίνει για θέματα ασφαλείας. 

Ακριβώς αυτό, καλύτερα να περιμένετε 2-3 εβδομάδες να στρώσουν λίγο τα τυχόν προβλήματα. Δεν χάλασε ο κόσμος να περίμενε λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με ένα προβληματάκι στα win 10 pro. Μετά την τελευταία επανεκκίνηση μου βγάζει το start menu όπως φαίνεται στη φωτογραφία στον επόμενο σύνδεσμο.

 

 
Όπως βλέπετε κάτω από κάθε πρόγραμμα μου βγάζει την ένδειξη "Δημιουργία" και επίσης είχε εξαφανίσει τα πάντα από το δεξιό panel. Αυτά που υπάρχουν τώρα είναι αυτά που προσθεσα εγώ εκ των υστέρων. Κατά τα άλλα δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. 
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον συγκεκριμένο χρήστη που είναι και administrator? Στους άλλους χρήστες μου τα βγάζει όλα κανονικά. Υπάρχει δυνατότητα επιδιόρθωσης? 
Είμαι σε έκδοση Windows 10 Version 1607
Ευχαριστώ

 

 

μήπως είναι θέμα του χρήστη? Να έφτιαχνες καινούριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μπερδευτεί ...δεν καταλαβαίνω πια version windows 10 να αγορασω ..

 

windows 10 dsp ή oem, διαβάζω πως η dsp δενεται με το hardware signature δηλαδή αν κανω upgrade σε ένα ή περισσότερα components πάνε περίπατο τα windows 10;   Επίσης με 8gb ram θα είμαι OK ή πρέπει να τα σκάσω και για RAM ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μπερδευτεί ...δεν καταλαβαίνω πια version windows 10 να αγορασω ..

 

windows 10 dsp ή oem, διαβάζω πως η dsp δενεται με το hardware signature δηλαδή αν κανω upgrade σε ένα ή περισσότερα components πάνε περίπατο τα windows 10;   Επίσης με 8gb ram θα είμαι OK ή πρέπει να τα σκάσω και για RAM ;

Ότι και να πάρεις από αυτά ο κωδικός δένετε με την μητρική. Αν αλλάξεις μητρική κανένα πρόβλημα, απενεργοποιείτε "το παλιό δέσιμο" και βάζεις ξανά τον κωδικό στην καινούρια. Αυτό γίνεται είτε εύκολα αν έχεις windows account, είτε αν δεν έχεις και μπαίνεις με local account με ένα τηλέφωνο στην microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ultraex2003

 

Εχεις προβληματα με την 16176 ?

 

Εμενα αν και περασε κανονικα χωρις παρατραγουδα , "χαλασε" τελειως την καρτα γραφικων (nvidia σε φορητο).

Και απο οτι διαβαζω το εχουν και παρα πολλοι αλλοι το ιδιο προβλημα...καποια ασυμβατοτητα μεταξυ των nvidia drivers και του graphics subsystem του build αυτου.

Με λιγα λογια καλα που ειχε διπλη καρτα γραφικων το φορητο (intel + nvidia) και παιζω με την ιντελ τωρα..η nvidia βγηκε σε αχρηστια τελειως...ελπιζω να το διορθωσουν συντομως..

Εσυ με τι καρτα παιζεις?σου κανε κανα θεμα?

 

Ειπαμε να βγαζει πειραματικα build αλλα το παραχεσανε αυτην την φορα....

 2Χ 290 σε crossfire  εχω  εκανα απο την αρχη καθαρη εγκατασταση drivers σε ολο το hardware  και παιζω με τους τελευταιους amd 17.4.2 δεν αντιμετωπισα καποιο ιδιαιτερο θεμα με την 16176  (εχω ενα δισκο για πειραματα με αυτες τις εκδοσεις)

απο παιχνιδια  επαιξα- παιζω bf1  mass effect andromeda  και επαιξα και στη  τελευταια  closed beta Quake champions

τωρα βεβαια   βετα φαση ειναι ολες αυτες οι εκδοσεις  και σιγουρα δε θα δουλευουν σε ολους σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μπερδευτεί ...δεν καταλαβαίνω πια version windows 10 να αγορασω ..

 

windows 10 dsp ή oem, διαβάζω πως η dsp δενεται με το hardware signature δηλαδή αν κανω upgrade σε ένα ή περισσότερα components πάνε περίπατο τα windows 10;   Επίσης με 8gb ram θα είμαι OK ή πρέπει να τα σκάσω και για RAM ;

Η διαφορά είναι ότι τα oem κλειδιά είναι εγκατεστημένα σε έτοιμα συστήματα όπως λάπτοπ ή επώνυμα desktop (Dell, HP κλπ)

Μια DSP έκδοση μπορείς να την πάρεις ξεχωριστά φτιάχνοντας το δικό σου pc με κομμάτια. Εξού και η διαφορά στην τιμή.

 

Όμως όπως βλέπεις πωλούνται και ξεχωριστά ΟΕΜ εκδόσεις που σημαίνει ότι η παραπάνω διαφορά πάει περίπατο. Άρα είτε αγοράζεις ΟΕΜ είτε DSP είναι ένα και το αυτό.

 

Αν δεν θέλεις το κλειδί να δεθεί με μια συγκεκριμένη τότε χρειάζεσαι Retail έκδοση. Στα win 7 υπήρχε αλλά ήταν πανάκριβη και πλέον είναι και δυσέβρετη. Στα win 10 δεν έψαξα αν υπάρχει Retail έκδοση αλλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα γιατί με ένα τηλ. στην MS θα λυθεί το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις ..μόλις έψαξα και βρήκα πως μπορείς ακόμα να κάνεις free upgrade σε win10 ...απορώ γιατί να τα αγοράσει κανείς ...(http://saintlad.com/get-windows-10-for-free/). Σίγουρα δεν είναι fresh install όπως θα ήθελα ιδανικά αλλά σκοπευω να δοκιμάσω το upgrade απο ISO που σου φτιάχνει το tool της MS.

 

σε κάποια φάση στο άρθρο λέει ότι μπορείς να το κάνεις skip το key αλλά λέει .."Well, truth is, what you can actually do is just download Windows 10 and use it (but without the perks of a licensed edition)" ...τι σημένει perks of a licensed edition??? :-(

 

πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τότε ποια η διαφορά και γιατί διαφέρουν και τόσο στη τιμή; δηλαδή για 64bit pro edition windows 10 (eng) πόσα πρέπει να δώσω;

Τα OEM είναι για κατασκευαστές υπολογιστών (είτε μεγάλες εταιρείες Toshiba, HP, ACER, LENOVO κτλ) είτε μαγαζιά που στείνουν υπολογιστές και θέλουν να τα πουλήσουν μαζί με windows.

 

Ένα αυτοκόλλητο με OEM της Toshiba Θα γράφει και toshiba δίπλα από το κλειδί. Τα σκέτα τα OEM θα γράφουν απλά OEM πάνω.

 

Η πρακτική διαφορά είναι ότι δεν έχεις υποστήριξη αν την χρειαστείς. Αν έχεις OEM κλειδί μπορεί να σου πούν επικοινώνησε με τον κατασκευαστή του υπολογιστή σου για βοήθεια... Δεν το λένε όμως συνήθως. Οπότε όλα κομπλέ.

 

Επίσης τα OEM είναι στην γκρίζα ζώνη της νομιμότητας για πολλούς, επειδή στους όρους (αυτούς που δεν διαβάζει κανένας θα γράφει ότι είναι ΟΕΜ για καινούριο υπολογιστη από κατασκευαστές μόνο μπλα μπλα μπλα....)

 

Στην πράξη είναι ίδια, αγόρασε το πιο φτηνό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...