Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να σας ρωτήσω για να μην ανοίγω άλλο θέμα..

έκανα format και fresh install...

και μόλις πήρα πρέφα ότι το onedrive έχει γίνει σαν default φάκελος των documents..

 

Γιατί άνοιξα τώρα να περάσω το backup από τους σκληρούς και ήταν άδειο,και είδα ότι μέσα στον φάκελο του onedrive έχει υποφάκελο documents και όλα τα προγράμματα που έκανα εγκατάσταση τώρα έφτιαξαν εκεί μέσα τους φακέλους τους..

Πώς το άλλάζω αυτό; Δεν θέλω να χρεισιμοποιείται ο onedrive..πού και που του βάζω καμία εργασία μέσα για να είναι στο cloud

Δες το λινκ

 

http://www.pcworld.com/article/2993360/windows/how-to-stop-windows-10-from-saving-files-to-onedrive.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ευχαριστώ!

το έκανα! τα μετακίνησα και άλλαξα το default local location :D

(ελπίζω :-D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα μου προέρχεται από update από Windows 7 σε Windows 10 (πρώτη εγκατάσταση το... 2009). Το πρόβλημα που αναφέρω παρουσιάστηκε χθες, μετά το update των Windows.

 

Έτσι πάνε αυτά. Τι περίμενες δηλαδή; Θες καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα είναι η έσχατη λύση. Έχω image του Anniversary update, όπου όλα λειτουργούσαν άψογα, και θα το επαναφέρω αν χρειαστεί. Προς το παρόν συμβιώνω με το πρόβλημα και περιμένω επίσημη διόρθωση από τη Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω σας παρακαλω τη βοηθεια σας, απο σημερα που ανοιξα το pc μου γραφει κατι για ρυθμησεις και πως πρεπει να αποθηκευσω τα δεδομενα μου γιατι θα κανει αυτο το ''update δημιουργηκοτητας'' των windows 10, πρωτον εγω δεν το θελω αυτο το update πως γινετε να μη το κανω και δευτερον μολης κανει το update ειναι αναγκαιο να κανω (παλι) φορματ? Πριν 1 μηνα εκανα. Θα χασω τα αρχεια μου? Δε τη παω που δε τη παω τη ms ουτε τα 10αρια επισης που ειναι γεματα κολληματα, bugs και κρασαρισματα, τωρα με αυτα τα ''υποχρεωτικα updates''  εχει αρχισει να μου τη δινει, εχε χαρη που παιζω games αλλιως...παλια καλα μου linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω σας παρακαλω τη βοηθεια σας, απο σημερα που ανοιξα το pc μου γραφει κατι για ρυθμησεις και πως πρεπει να αποθηκευσω τα δεδομενα μου γιατι θα κανει αυτο το ''update δημιουργηκοτητας'' των windows 10, πρωτον εγω δεν το θελω αυτο το update πως γινετε να μη το κανω και δευτερον μολης κανει το update ειναι αναγκαιο να κανω (παλι) φορματ? Πριν 1 μηνα εκανα. Θα χασω τα αρχεια μου? Δε τη παω που δε τη παω τη ms ουτε τα 10αρια επισης που ειναι γεματα κολληματα, bugs και κρασαρισματα, τωρα με αυτα τα ''υποχρεωτικα updates''  εχει αρχισει να μου τη δινει, εχε χαρη που παιζω games αλλιως...παλια καλα μου linux!

1- υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν το θες το update ή άκουσες από κάνα γνωστό/φίλο/ξάδερφο/μπατζανάκι/... κάτι που σε έκανε να μην το θες.

2- ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις format μετά από κάθε update.

3- Δεν θα χάσεις τα αρχεία σου.

4- η φιλοσοφία αναβάθμισης των 10 άλλαξε πλέον και γίνεται όπως τo (όχι τα) linux. Κάθε 6 μήνες θα δίνει ένα μεγάλο update σαν rolling release.

5- αν έχεις κολλήματα, bugs και κρασσαρίσματα μάλλον κάτι δνε κάνεις σωστά ή το h/w σου δεν έχει σωστούς drivers.

Να πω και γω τον πόνο μου......... μηπως ξερει κανεις

Σε laptop Dell inspiron 3537 με win 10 πριν από λιγες μερες εγινε το creators update.

Από τότε σχεδόν σε κάθε άνοιγμα δεν συνδέεται αυτόματα στο wifi μου....αν κανω κλικ και συνδεση όλα καλα χωρίς κανενα πρόβλημα,

Οταν δοκιμάζω restart συνδέεται πάντα.

Όταν κανω τερματισμό και μετα τον ανοιγω 3 στις 5 ΔΕΝ συνδεεται αυτόματα....

με τα πολλά του έκανα καθαρή εγκατασταση με το τελευταιο iso από το tool της Microsoft.

Δοκίμασα ρεσετ στο ρουτερ, εβγαλα και εβαλα σταθερη ip, απενεργοποίησα το sleep για το wifi απο το device manager αλλα δεν εχω βγαλει καποιο αποτελεσμα.

καμια ιδέα??

ολα τα αλλα λειτουργούν κανονικότατα

 

To ίδιο πρόβλημα έχω δεί σε 2 παλιά HP και 1 SONY φορητά.

 

Πρόβλημα με τους drivers της wifi κάρτας είναι και στις 3 περιπτώσεις και απλά στην μία κατάφερα να το διορθώσω με το να αλλάξω την κάρτα με άλλη που μου περίσσευε. :P

Το ένα ΗΡ μάλιστα πέταγε μπλέ οθόνες και έκανε επανεκκίνηση όσο χρησιμοποιούσες το wifi ενώ με καλώδιο λειτουργούσε άψογα. (το έλυσα επειδή ο κάτοχος το είχε μετατρέψει σε σταθερό και απλά το σύνδεσα με ένα μακρύ καλώδιο ethernet με το router, δεν με έχει ενοχλήσει εδώ και 4 μήνες :D )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω σας παρακαλω τη βοηθεια σας, απο σημερα που ανοιξα το pc μου γραφει κατι για ρυθμησεις και πως πρεπει να αποθηκευσω τα δεδομενα μου γιατι θα κανει αυτο το ''update δημιουργηκοτητας'' των windows 10, πρωτον εγω δεν το θελω αυτο το update πως γινετε να μη το κανω και δευτερον μολης κανει το update ειναι αναγκαιο να κανω (παλι) φορματ? Πριν 1 μηνα εκανα. Θα χασω τα αρχεια μου? Δε τη παω που δε τη παω τη ms ουτε τα 10αρια επισης που ειναι γεματα κολληματα, bugs και κρασαρισματα, τωρα με αυτα τα ''υποχρεωτικα updates''  εχει αρχισει να μου τη δινει, εχε χαρη που παιζω games αλλιως...παλια καλα μου linux!

 

Λογικά δεν χάνεις αρχεία αλλά μπορείς να κρατήσεις αντίγραφό τους σε εξωτερικό δίσκο για να είσαι ασφαλής μόνο προγράμματα που δεν είναι διαθέσιμα πλέον ή τα είχες από προσφορά δεν θα μπορείς να τα εγκαταστήσεις αν κάτι τόσο σπάνιο συμβεί και χρειαστεί να κάνεις καθαρή εγκατάσταση κατόπιν.

Γνώμη μου κάνε αυτή την αναβάθμιση ίσως η συμπεριφορά του pc σου να γίνει καλύτερη ιδιαίτερα αν το σκαλίζεις και προξένησες κάποια δυσλειτουργία. Να ξέρεις έχεις ένα περιθώριο επιστροφής νομίζω δέκα μέρες ή ένα μήνα κάτι τέτοιο στη σημερινή σου κατάσταση.

Δώσε κάποιο χρόνο στο νέο λειτουργικό να ολοκληρώσει τις όποιες εγκαταστάσεις χρειάζεται να κάνει.

 

Προχωράς μπροστά. IMHO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανήλθε..όλα πάνε πάλι στο onedrive...δηλαδή έλεος..Από default τα κάνει όλα αποθήκευση εκεί..

Ενώ κοιτώ τις ρυθμίσεις και default location είναι το path που είχα ορίσει..

 

έκανα unistall τώρα το onedrive που χε στα προγράμματα..για να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ λύνεται έτσι, το αλλάζει μόνο του -σε κάποιους- μετά από major update πχ creators.

Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

5Gsd0PE.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση για να μην κανω νεο thread.

Εχω αγορασμενα windows 10 home και θελω να κανω καινουργιο pc, 100% καινουργιο ομως.

Μπορω να κανω fresh install τα windows βαζοντας το κλειδι που εχω ηδη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...