Προς το περιεχόμενο

Η Meizu παρουσιάζει το εντυπωσιακό MX4, αρχικά μόνο στην Κίνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τι κολλήματα είναι αυτά;είστε καλά; για το meizu θα πούμε τίποτα;

 

Ο λόγος που δεν λέμε τίποτα είναι γιατί μοιάζει πολύ με το iPad της φωτό πιο πάνω και έχουν πάθει όλοι σοκ! :Ρ

Αυτοί πήγαν να κάνουν πρόβλεψη για το πως θα είναι το iPhone6 και φτιάξανε το meizou.. Δεν είναι κακό πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεταπωλητική αξία και π@@ες μπλε

 

Ας πάρουμε παράδειγμα, αγοράζω πριν 2.5 χρόνια ένα gnex στα 360€ (καινούριο πάντα, παραεισαγωγάρα), το πουλάω πρόσφατα 60€ συμβολικά , έχασα 300 ολόκληρα ευρώ.

 

Αγοράζει κάποιος πριν 2.5 χρόνια (τι iPhone ήταν τότε; νομίζω 4s ), το πουλάει σήμερα κάτω από 300€ έχει χάσει ένα 400αρι ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ! Και μην ακούσω για επιδοτήσεις γιατί εκεί ο κώλος έχει πιαστεί για τα καλά.

 

μάθετε να μετράτε λέω γω..

 

Σε 2 χρόνια θα δώσω το κινητό μου στα 20€ με γρατζουνιές και αλατόνερα και πάλι θα έχω χάσει λιγότερα από τον τύπο με το iPhone 5s που δε το έχει αγγίξει πότε (θήκη/ζελατίνα) για να το χαρεί ο επόμενος και να πιάσει τη φοβερή μεταπωλητική αξία-επένδυση

 

Αλλά το premium premium

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά κ ειναι...οταν μετά απο ενα χρόνο εχει την ίδια τιμη...ειναι ο ορισμός της επένδυσης...

Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει επένδυση. Και θες να μας πεις και ... τον ορισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κάποιος έχει τη διάθεση να σταματήσει να μαμιέται η είδηση και γνωρίζει, ας μας πει τι επιδόσεις έχει ο MTK που φοράει το MX4 συγκριτικά με έναν Qualcomm. Σε ποιόν αντιστοιχεί περίπου;

 

Με ανησυχεί περισσότερο η κατανάλωση του MTK σε σχέση με τον Qualcomm αν και με αυτόν τον τρόπο έριξε την τιμή του κατά πολύ η Meizu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο αντιγραφή του iPhone 6 πεθαίνεις.

πλάκα μας κάνεις; έχει βγει iphone 6 και δεν το ξέρουμε;

είπαμε οκ με το μήλο αλλά όχι κι έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και της Apple θα ήταν και πάλι γρηγορότερο.

(Βλέπε iPhone 5s με 1GB RAM και διπύρηνο επεξεργαστή)

 

Και δεν υπάρχουν εξωφρενικές τιμές, οτι πληρώνεις παίρνεις. Για έμενα 250ευρω για μια κινεζια ειναι πετάμενα λεφτά, ενώ 600 ευρώ για ενα ποιοτικό smartphone της Apple είναι μια καλή επένδυση και αξίζει.

μια φορά έσκασα 500 ευρώ για κινητό και από τότε το φυσάω και δεν κρυώνει... πόσο δε 600 για να πάρω το παλιό μοντέλου αφού το 5s πάλιωσε! για το 6 δεν μιλάμε τα 600 θα είναι η προκαταβολή για την αγορά που θα είναι λογικά στο 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θεωρείται επένδυση στα iPhone είναι η τεράστια μεταπωλητική τους αξία! Η αξία αυτή, δεν ξέρω αν οφείλεται στο γεγονός ότι με εξαίρεση τις χαζογκόμενες που θέλουν να κυκλοφορούν με ένα iPhone, το τηλέφωνο έχει ένα αφοσιωμένο αγοραστικό κοινό.

 

Προσωπικά είμαι κάτοχος ενός iPhone 4, από το Νοέμβρη του 2010 και με χαλασμένο Home Button, ένα χρόνο τώρα. Τα πρώτα 2.5 χρόνια το είχα στην πένα, ξέροντας ότι διατηρώντας την εξωτερική του κατάσταση σαν καινούρια, θα μπορούσα αργότερα να το πουλήσω εύκολα και σε καλή τιμή. Αργότερα, συνειδητοποίησα ότι το να πληρώνεις τόσα λεφτά για κινητό (ακόμα και κάθε 2 χρόνια, είναι πολλά τα χρήματα) δεν αξίζει και άρχισα να ευχαριστιέμαι τη συσκευή μου, καθημερινά, χωρίς να σκέφτομαι αν πρέπει να την ακουμπήσω εδώ κι εκεί, να αγοράσω μεμβράνες κτλ

 

Στην αντίπερα όχθη, τα Android δεν έχουν καθόλου μεταπωλητική αξία, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Πόσο άραγε να πουλήσεις το Xperia Z, όταν αυτό κυκλοφόρησε πριν 18 μήνες και λιγότερο, και μεθαύριο βγαίνει ο 3ος διάδοχος;;

αφού έπρεπε να περάσουν 2,5 χρόνια για να ευχαριστηθείς το κινητό σου τότε τι να πω;

αν και θα συμφωνήσω ότι η sony είναι μια εταιρεία που δεν πρέπει να την εμπιστεύεται ο κόσμος γιατί απλά μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα βγάζει 2-3 αντικαταστάτες του προιόντος που έχεις αγοράσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο τηλέφωνο δεν λέω αλλά όταν έρθει εδώ σίγουρα θα του προσθέσουμε καμιά 200αριά ευρώ παραπάνω στη τιμή γιατί έχουμε τον μαζοχισμό μέσα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τιμή τούμπανη!!!!

Μόλις βγεί στην αγορά και κυκλοφορεί κανα μηνάκι ή δυο, και η τιμή πάρει λιγακι τη κατηφόρα θα ειναι σουπερ-ντουπερ ευκαιρια (οχι οτι δεν είναι τώρα)

 

Οποιος έχει πιάσει στα χέρια του μχ3 ή ρεντμι νοτε και εχει παράπονα απο τη ποιότητα, τι να πώ, φαντάζομαι οτι τρώει με χρυσά κουτάλια σε πορσελάνες βοημίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα κόστιζε πολύ να του έβαζαν και επεκτάσιμη μνήμη;τί στο καλό γίνεται; αρχίζουν και κανουν phase out αυτή τη δυνατότητα; κατά πάσα πιθανότητα ούτε και το νέο nexus θα έχει. κρίμα γιατί τα έχει όλα.

πάντως οι κινέζοι αν βάλουν επεκτάσιμη μνήμη το κινητό θα παίρνει μία sim , εάν δε βάλουν θα είναι dual sim. ποτέ και τα δύο μαζί. πάρα πολύ κρίμα . δε λέω καλό το κινητό και όλα, πρωτότυπος σχεδιασμός (το ότι το τηλέφωνο έχει στρογγυλό πλήκτρο δε συνιστά αντιγραφή εκτός και αν έχει πατεντάρει και το σχήμα του κύκλου το μήλο) , είναι πιο στρωτό από το μήλο και είναι πολύ πιο ωραίο σχεδιαστικώς. ενα πλήκτρο δεν κάνει όλο το τηλέφωνο , υπάρχουν και οι άκρες του, τα περιθώρια του. τώρα γιατί κάποιοι εστίασαν στο στρογγυλό της υπόθεσης ,μάλλον γιατί στο μυαλό τους , πάση θυσιά ,ένα νέο κινητό πρέπει να μοιάζει με μήλο.

δε θα το έπαιρνα το meizu όχι λόγω μάρκας φυσικά ,αλλά μόνο και μόνο για τη μη επεκτάσιμη μνήμη. για μένα είναι πολυ σημαντικό αυτό.

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην τελική ξέρετε πώς το βλέπω.
Είναι φανταστική η τιμή του για αυτά που προσφέρει και μπορεί να είναι και ποιοτικό.
Το θέμα πρόκειται όταν χρειαστεί να το βγάλεις από την τσέπη και ο δεις ότι ο διπλανός σου έχει iPhone.
Αν δεν έχεις θέμα τότε μπράβο σου.
Αν ναι, τότε έχεις πρόβλημα γιατί ενώ ήθελες iPhone πήρε κάτι άλλο.

 

α μάλιστα, δηλαδή εγώ που δεν έχω smart 4four πρέπει να χαλιέμαι και να ντρέπομαι όταν κυκλοφωρώ το coltάκι μου; η λογική που αν και δεν έχει παρουσιαστεί το iphone ακόμα ότι η Meizu το αντέγραψε άσχετα αν και το παρουσίασε πρώτη δεν την καταλαβαίνω ενώ επίσης δεν ξέρουμε καν τιμή που λογικά παίζει να είναι μέχρι και 4-5 φορές πάνω δεν το έχει σκεφτεί κανείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έπρεπε να περάσουν 2,5 χρόνια για να ευχαριστηθείς το κινητό σου τότε τι να πω;

αν και θα συμφωνήσω ότι η sony είναι μια εταιρεία που δεν πρέπει να την εμπιστεύεται ο κόσμος γιατί απλά μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα βγάζει 2-3 αντικαταστάτες του προιόντος που έχεις αγοράσει.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Γενικά προσέχω τα πράγματά μου και προσπαθώ να τα διατηρώ στην αρχική τους (εξωτερική) κατάσταση, όσο περισσότερο μπορώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...