Προς το περιεχόμενο

Ενα Blog με "μαθήματα" φωτογραφίας


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρακάτω μπόγκ το έφτιαξα καθαρά για να βοηθήσω όσους θέλουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω με την φωτογραφία. Σε αυτό αναρτώ άρθρα που έχουν να κάνουν με φωτογραφικές τεχνικές, νέα, εκθέσεις, διαγωνισμούς φωτογραφίας κτλ. Δεν έχω σπουδάσει φωτογραφία, είμαι αυτοδίδακτος γιαυτό πολλοί μπορεί να το βρουν ανεπαρκές για προχωρημένα επίπεδα. Σας παραθέτω το πρώτο "μάθημα" με τίτλο "αρχή λειτουργίας φωτογραφικής μηχανής"

 

http://carvanitisphotography.blogspot.gr/2014/09/blog-post.html

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wut-babka.jpg

 

:P

 

 

 

Το παρακάτω μπόγκ το έφτιαξα καθαρά για να βοηθήσω όσους θέλουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω με την φωτογραφία. Σε αυτό αναρτώ άρθρα που έχουν να κάνουν με φωτογραφικές τεχνικές, νέα, εκθέσεις, διαγωνισμούς φωτογραφίας κτλ. Δεν έχω σπουδάσει φωτογραφία, είμαι αυτοδίδακτος γιαυτό πολλοί μπορεί να το βρουν ανεπαρκές για προχωρημένα επίπεδα. Σας παραθέτω το πρώτο "μάθημα" με τίτλο "αρχή λειτουργίας φωτογραφικής μηχανής"

 

http://carvanitisphotography.blogspot.gr/2014/09/blog-post.html

Ωραίος αλλά όλα αυτά υπάρχουν στο internet ήδη (φαντάζομαι και στα ελληνικά) γράψε κάτι για αναλογική φωτογράφηση στήσιμο blackroom κτλ εκει θα έχεις περισσότερες επισκέψεις γιατι ειδικά στα ελληνικά δεν υπάρχει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Colonel  εν μέρη καλά τα λες. Απλά θα σου πω οτι μιας και εγώ έμαθα φωτογραφία απο το ιντερνετ πουθενά δεν βρήκα συγκεντρωμένη πληροφορία όλη μαζί. Η πληροφορία υπάρχει αλλά ειναι σκορπισμένη. Συγκεκριμένα έμαθα απο το dpgr.gr και μέσα εκεί υπάρχουν και τα πάντα για αναλογική φωτογραφία. Το παρόν blog στο μέλλων με δικούς μου ρυθμούς θα καλύψει σχεδόν τα πάντα, ακόμα και αναλογική φωτογραφία. Θα σου έλεγα οτι το γράφω μάλλον πιο πολύ για εμένα παρά για τους άλλους και η επισκεψημότητα δεν με συγκινεί ιδιαιτέρα. Μακάρι  κάποιος να βρει αυτά που γράφονται μέσα χρήσιμα και τον βοηθήσω να προχωρήσει και να ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Το καινούργιο μου άρθρο αποτελεί το πρώτο της σειράς "Συμβουλές για Καλύτερες Φωτογραφίες". Σύντομα θα ακολουθήσουν και άλλα. Το καλό με την συγκεκριμένη σειρά είναι οτι δεν έχει να κάνει καθόλου με φωτογραφικό εξοπλισμό και βαρετά τεχνικά θέματα. Περιέχει συμβουλές πάνω στην ουσία της Φωτογραφίας. Πατήστε εδώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ο ΄Ισιος Ορίζοντας. Πρόκειται για το τρίτο άρθρο της σειράς "Συμβουλές για Καλύτερες Φωτογραφίες". Μπορείτε να το δείτε Εδώ

 

Ευχαριστώ για το όμορφο Feedback που έλαβα για την προσπάθεια μου αυτή. Να είστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ποτέ μην τραβάτε μόνο μία φωτογραφία . Πρόκειται για το τέταρτο άρθρο της σειράς "Συμβουλές για Καλύτερες Φωτογραφίες". Μπορείτε να το δείτε Link.png Site: Εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραίος αλλά όλα αυτά υπάρχουν στο internet ήδη (φαντάζομαι και στα ελληνικά) γράψε κάτι για αναλογική φωτογράφηση στήσιμο blackroom κτλ εκει θα έχεις περισσότερες επισκέψεις γιατι ειδικά στα ελληνικά δεν υπάρχει τίποτα.

 

δεν ψοφανε ολοι για click

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To blog σου είναι πάρα πολύ ωραίο.. πριν λίγο το πρωτοείδα και θέλω να το διαβάσω. Έχω 2 απορίες, τις φωτογραφίες τις εκτυπώνουμε ή φτιάχνουμε ένα αρχείο στον υπολογιστή μας; Τι συνηθίζεται σήμερα; Και για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τώρα, τι φωτογραφική προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μην τραβάτε μόνο μία φωτογραφία . Πρόκειται για το τέταρτο άρθρο της σειράς "Συμβουλές για Καλύτερες Φωτογραφίες". Μπορείτε να το δείτε Link.png Site: Εδώ

 

και παλια που πληρωναμε το φιλμ τι καναμε; Φερναμε σκηνοθετες;

To blog σου είναι πάρα πολύ ωραίο.. πριν λίγο το πρωτοείδα και θέλω να το διαβάσω. Έχω 2 απορίες, τις φωτογραφίες τις εκτυπώνουμε ή φτιάχνουμε ένα αρχείο στον υπολογιστή μας; Τι συνηθίζεται σήμερα; Και για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τώρα, τι φωτογραφική προτείνεις;

 

αναλογα αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα ή ποσοτητα του κοινου που θα δει το εργο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλια που πληρωναμε το φιλμ τι καναμε; Φερναμε σκηνοθετες;

 

αναλογα αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα ή ποσοτητα του κοινου που θα δει το εργο σου

όχι απλά χάλαγες πολλά φιλμ. Δες τα παραδείγματα μέσα . Τα  contact sheets που παρουσιάζω είναι σε φίλμ.

To blog σου είναι πάρα πολύ ωραίο.. πριν λίγο το πρωτοείδα και θέλω να το διαβάσω. Έχω 2 απορίες, τις φωτογραφίες τις εκτυπώνουμε ή φτιάχνουμε ένα αρχείο στον υπολογιστή μας; Τι συνηθίζεται σήμερα; Και για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τώρα, τι φωτογραφική προτείνεις;

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Προσωπικά εκτυπώνω επιλεκτικά. Ανάλογα τι θέλει ο καθένας. Κρατάω πάντα back up τις φωτογραφίες μου σε υπολογιστή και σε δεύτερο ή ακόμα και τρίτο σκληρό δίσκο. Για να ξεκινήσεις φωτογραφία και να αποκτήσεις μία βασική αίσθηση της σύνθεσης σου φτάνει ακόμα και το κινητό σου ή μία απλή compact camera. Αν δεις οτι σε ενδιαφέρει μπορείς να πάρεις μία compact με χειροκίνητες ρυθμίσεις έτσι ώστε να έχεις την δυνατότητα να ορίζεις την έκθεση της φωτογραφίας εσύ. Πάντως μία φωτογραφική μηχανή dslr crop μπορείς να την βρεις με έναν βασικό φακό γύρω στα 200 ευρώ μεταχειρισμένη. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό και θα μάθεις πιο ξεκούραστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...