Προς το περιεχόμενο

Απορία για 2 επαγγλεματα


sirboux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαίρεται την πάτησα με κρατικά ιεκ δεν άνοιξαν θέσεις για πληροφορική για κερκυρα

οπότε μου έχουν μείνει 2 επιλογές 

 

α) ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

β)  άδεια ιδιωτικού εκτελωνιστή

 

μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς βγαίνω από την πρώτη (βοηθός λογιστή?μπορώ να ανοίξω δικό μου γραφείο?) 

 

για το β) δεν ξέρω τι είναι μόνο στο πολύ περίπου από μισθό και τέτοια απολύτως τίποτα

 

όποιος ξέρει ρε παιδιά έστω και τα ελάχιστα  λίγο βοήθεια γιατί θα τρελαθώ στο τέλος  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>χαίρεται την πάτησα με κρατικά ιεκ δεν άνοιξαν θέσεις για πληροφορική για κερκυρα</p>

<p>οπότε μου έχουν μείνει 2 επιλογές </p>

<p> </p>

<p>α) ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ</p>

<p>β)  άδεια ιδιωτικού εκτελωνιστή</p>

<p> </p>

<p>μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς βγαίνω από την πρώτη (βοηθός λογιστή?μπορώ να ανοίξω δικό μου γραφείο?) </p>

<p> </p>

<p>για το β) δεν ξέρω τι είναι μόνο στο πολύ περίπου από μισθό και τέτοια απολύτως τίποτα</p>

<p> </p>

<p>όποιος ξέρει ρε παιδιά έστω και τα ελάχιστα  λίγο βοήθεια γιατί θα τρελαθώ στο τέλος  </p>

<p> </p>

<p> </p>

 

Όχι δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο άμεσα. Θα χρειαστείς αρκετά χρόνια προυπηρεσίας ως βοηθός λογιστή, με ένσημα φυσικά, για να αποκτήσεις δικαίωμα υπογραφής κ να ανέβεις μέχρι Α' κατηγορίας.

Αν δεν έχεις εξασφαλίσει από τώρα τον λογιστή ( γνωστό ή συγγενή) με ευρύ πελατολόγιο που θα σε βάλει στο γραφείο του ...καλύτερα να εγκαταλείψεις το όλο εγχείρημα.

 

Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκουγκλαρε τις ειδικότητες οι ίδιες υπάρχουν και σε ιδιωτικά ΙΕΚ εκεί θα δεις μαθήματα και αποκατάσταση

αν είχα ρε μαν λεφτά για ιδιωτικά δεν θα το συζητούσα καν :P

Όχι δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο άμεσα. Θα χρειαστείς αρκετά χρόνια προυπηρεσίας ως βοηθός λογιστή, με ένσημα φυσικά, για να αποκτήσεις δικαίωμα υπογραφής κ να ανέβεις μέχρι Α' κατηγορίας.

Αν δεν έχεις εξασφαλίσει από τώρα τον λογιστή ( γνωστό ή συγγενή) με ευρύ πελατολόγιο που θα σε βάλει στο γραφείο του ...καλύτερα να εγκαταλείψεις το όλο εγχείρημα.

 

Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App

αυτό σκεφτόμουν και εγώ δεν νομίζω πως έχω κάποιον ξέρεις ποσά χρόνια θέλει ως βοηθός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκτελωνιστές είναι συνήθως απόφοιτοι οικονομικών σχολών ΑΕΙ. Δίνουν γραπτές εξετάσεις ΑΣΕΠ κ τοποθετούνται σε τελωνεία κ αποκτούν μοναδικό αριθμό αδειας από το αντίστοιχο Club.<br>

Τελευταία προκύρηξη ήταν το 2008 νομίζω για θέσεις μετρημένες στα δάκτυλα.<br><br>

Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκτελωνιστές είναι συνήθως απόφοιτοι οικονομικών σχολών ΑΕΙ. Δίνουν γραπτές εξετάσεις ΑΣΕΠ κ τοποθετούνται σε τελωνεία κ αποκτούν μοναδικό αριθμό από το αντίστοιχο Club.

Τελευταία προκύρηξη ήταν το 2008 νομίζω για θέσεις μετρημένες στα δάκτυλα.

 

Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App

aaaa δεν ήξερα ότι ήθελε σχολή για να γίνεις εκτελωνιστής μλκία  δεν μου το είπαν 

τώρα τον Σεπτέμβρη μου είπαν  έχει εδώ στην Κέρκυρα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γκουγκλαρε τις ειδικότητες οι ίδιες υπάρχουν και σε ιδιωτικά ΙΕΚ εκεί θα δεις μαθήματα και αποκατάσταση

αν είχα ρε μαν λεφτά για ιδιωτικά δεν θα το συζητούσα καν :P

Όχι δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο άμεσα. Θα χρειαστείς αρκετά χρόνια προυπηρεσίας ως βοηθός λογιστή, με ένσημα φυσικά, για να αποκτήσεις δικαίωμα υπογραφής κ να ανέβεις μέχρι Α' κατηγορίας.

Αν δεν έχεις εξασφαλίσει από τώρα τον λογιστή ( γνωστό ή συγγενή) με ευρύ πελατολόγιο που θα σε βάλει στο γραφείο του ...καλύτερα να εγκαταλείψεις το όλο εγχείρημα.

 

Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App

αυτό σκεφτόμουν και εγώ δεν νομίζω πως έχω κάποιον ξέρεις ποσά χρόνια θέλει ως βοηθός?
Τηλεφώνησε στο Οικονομικό Επιμελητήριο και ρώτησε. Δεν θέλω να σου λέω ανακρίβειες.Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο άμεσα. Θα χρειαστείς αρκετά χρόνια προυπηρεσίας ως βοηθός λογιστή, με ένσημα φυσικά, για να αποκτήσεις δικαίωμα υπογραφής κ να ανέβεις μέχρι Α' κατηγορίας.

Αν δεν έχεις εξασφαλίσει από τώρα τον λογιστή ( γνωστό ή συγγενή) με ευρύ πελατολόγιο που θα σε βάλει στο γραφείο του ...καλύτερα να εγκαταλείψεις το όλο εγχείρημα.

 

Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Δεν θα μπορεσει ποτε να ανέβει στην Α κατηγορία. Πολύ δυσκολα θα βρει πλεον καποιον να τον προσλάβει ως Β. Λογιστή.

Το κερασάκι στην τούρτα ειναι οτι στα επόμενα χρόνια θα χάσουν ακομα και την δυνατότητα εγγραφής στο Οικ. Επιμελητηριο (αδειας ασκήσεως επαγγελματος ουσιαστικα). Οι απαιτήσεις σφιγγουν πανευρωπαικά και δεν μπορεί ο καθένας να ασκεί δουλειά που έχει ευθύνες χωρις τα απαραίτητα προσόντα.

 

7 χρόνια θέλει ως Β. Λογιστή για να πάρει Β ταξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όχι δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο άμεσα. Θα χρειαστείς αρκετά χρόνια προυπηρεσίας ως βοηθός λογιστή, με ένσημα φυσικά, για να αποκτήσεις δικαίωμα υπογραφής κ να ανέβεις μέχρι Α' κατηγορίας.

Αν δεν έχεις εξασφαλίσει από τώρα τον λογιστή ( γνωστό ή συγγενή) με ευρύ πελατολόγιο που θα σε βάλει στο γραφείο του ...καλύτερα να εγκαταλείψεις το όλο εγχείρημα.

 

Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Δεν θα μπορεσει ποτε να ανέβει στην Α κατηγορία. Πολύ δυσκολα θα βρει πλεον καποιον να τον προσλάβει ως Β. Λογιστή.

Το κερασάκι στην τούρτα ειναι οτι στα επόμενα χρόνια θα χάσουν ακομα και την δυνατότητα εγγραφής στο Οικ. Επιμελητηριο (αδειας ασκήσεως επαγγελματος ουσιαστικα). Οι απαιτήσεις σφιγγουν πανευρωπαικά και δεν μπορεί ο καθένας να ασκεί δουλειά που έχει ευθύνες χωρις τα απαραίτητα προσόντα.

Σώστα τα λες , αλλά προς το παρόν αρκετοί απόφοιτοι αντίστοιχου ΙΕΚ απασχολούνται σε λογιστήρια ακόμα κ με γ' κατηγορίας βιβλία. Έναν βασικό μισθό τον παίρνουν με τον παραπάνω. Τί θα απογίνουν αυτοί;Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είχα ρε μαν λεφτά για ιδιωτικά δεν θα το συζητούσα καν :P

 

αυτό σκεφτόμουν και εγώ δεν νομίζω πως έχω κάποιον ξέρεις ποσά χρόνια θέλει ως βοηθός?

Για να δεις τις ειδικότητες σου έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε απο Κερκυρα δεν κοιτας καμια ειδικοτητα τουρισμου? Θα εχεις ευκαιριες στο νησι αλλα και σε ολη την Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώστα τα λες , αλλά προς το παρόν αρκετοί απόφοιτοι αντίστοιχου ΙΕΚ απασχολούνται σε λογιστήρια ακόμα κ με γ' κατηγορίας βιβλία. Έναν βασικό μισθό τον παίρνουν με τον παραπάνω. Τί θα απογίνουν αυτοί;Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Η αδεια ασκησεως επαγγελματος, δεν σχετιζεται με το αν μπορουν να ειναι υπαλληλοι η οχι. Μπορουν να συνεχισουν αυτο που κανουν. Γραφειο δικο τους μπορουν να ανοιξουν για Απλογραφικα βιβλια αν εχουν εξασφαλισει τις προυποθέσεις (ακομα). Τωρα για αυτους που ξεκινουν τώρα, ας κρατάνε πολυ μικρο καλάθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...