Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 830, Pureview για τις μάζες (hands-on video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαζί με τα Nokia Lumia 730 και 735, η Microsoft ανακοίνωσε το Lumia 830, το οποίο είναι το ελαφρύτερο και λεπτότερο μοντέλο της Nokia. Οι διαστάσεις του είναι 139.4 x 70.7 x 8.5 χιλιοστά και το βάρος του είναι 150 γραμμάρια. Το βάρος δικαιολογείται από την ύπαρξη του μεταλλικού πλαισίου στην περιφέρεια, που μοιάζει αρκετά -αν και λεπτότερο- με αυτό του Lumia 930. Όσο αφορά στην αισθητική, συνδυάζει στοιχεία από το νέο Lumia 930 αλλά και από το Nokia Lumia 1020.

 

Το μέταλλο συνδυάζεται άριστα με το γυαλί στη πρόσοψη -Gorilla Glass 3- και με το πολυανθρακικό υλικό. Ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του νέου Nokia Lumia 830 της Microsoft είναι η κάμερα με τον αισθητήρα των 10 Megapixels τεχνολογίας PureView που διαθέτει στη "πλάτη" με τα οπτικά Zeiss και τον οπτικό σταθεροποιητή εικόνας. Να τονίσουμε, ότι το σύστημα οπτικού σταθεροποιητή εικόνας, είναι το λεπτότερο που έχει κατασκευάσει η Nokia.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η κάμερα συνοδεύεται από led flash και χάρη στο λογισμικό Rich Capture (αναφερόμαστε σε μία λειτουργία του Lumia Denim Update) μπορείτε να ρυθμίσετε την ένταση του flash ακόμα και μετά τη λήψη της φωτογραφίας (ουσιαστικά τραβάει δύο φωτογραφίες ταχύτατα, μία με flash και μία χωρίς επιτρέποντας στον χρήστη να τις "συνδυάσει") καθώς και να εφαρμόσετε HDR. Στη πρόσοψη υπάρχει μία κάμερα για βιντεοκλήσεις με αισθητήρα 0.9 Megapixels.

 

Όσο αφορά στα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά, διαθέτει οθόνη 5 ιντσών LCD IPS ανάλυσης 720 x 1280 pixels (294ppi) με τεχνολογία ClearBlack, η οποία προστατεύεται από Gorilla Glass 3. Βασίζεται στο Qualcomm Snapdragon 400 SoC, το οποίο προσφέρει τέσσερις πυρήνες γενικής χρήσης συχνότητας λειτουργίας 1.2GHz καθώς και το υποσύστημα γραφικών Adreno 305. Έχει 1GB RAM και 16GB αποθηκευτικού χώρου που επεκτείνεται με τη χρήση κάρτας μνήμης microSD έως και κατά 128GB. Διαθέτει WiFi 802.11a/b/g/n, DLNA, NFC, WiFi hotspot, Bluetooth 4.0, GPS, FM radio ενώ υποστηρίζει και ασύρματη φόρτιση. Η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 2200mAh.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Το λειτουργικό σύστημα είναι το Windows Phone 8.1 σε συνδυασμό με το Lumia Denim Update. Το κόστος του Lumia 830 θα είναι €330.

 

Η αποστολή του insomnia.gr στην IFA 2014 είναι χορηγία της ΓΕΡΜΑΝΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αψογη προταση. Δεν μπορω να βρω κατι που του λειπει (μεχρι και το πισω καπακι βγαινει και παιρνει και micro sd).

 

Το επομενο μου κινητο.

(κατοχοσ lg optimus g).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υοu had me at hello πλην της οθονης.

Μα γιατι IPS και οχι amoled και εδω;

 

Ειλικρινα, ξερει κανεις γιατι;

Εχει καποια λογικη/οφελη που αγνοω;

 

Επισης για να πω και το παραπονο μου, ωραια προσθηκη η δυνατοτητα επεκτασης storage με microSD στην σειρα 8, αλλα οσο δεν υπαρχει στο store κανενας αξιολογος video player με καλη υποστηριξη σε υποτιτλους οπως οι mx & vlc στο android, τσαμπα παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένα υπέροχο κινητό απ'τη nokia! Πολύ καλή κίνηση που κράτησε την κάρτα μνήμης και ότι η οθόνη είναι 5 ιντσών! Αν δεν είχα πάρει το 925, σίγουρα αυτό θα επέλεγα!

 

Υ.Γ:Ο τίτλος κατά την γνώμη μου δεν κολακεύει και πολύ την είδηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nokia (microsoft) μου φαινεται πως μπηκε επιτελους στο παιχνιδι με τα φετινα της μοντελα, ανεβαζοντας το επιπεδο στην πλατφορμα των wp. Να δουμε τι θα βγαλει και η htc τωρα.

Παρολα  αυτα θεωρω το 730/735 πιο value for money επιλογη.

 

 

+’’’’οθόνη 5 ιντσών LCD IPS ανάλυσης 720 x 1280 pixels’’ Κακο  :-(

Κοιτα προβλημα με εμφανη Pixel δεν θα εχεις. Kαι σιγουρα θα εχεις και αψογη γωνια θεασης (λογω ips panel)

Eδω ο κοσμος παιρνει iphone 5s με αναλυση 1136x640. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υοu had me at hello πλην της οθονης.

Μα γιατι IPS και οχι amoled και εδω;

 

Ειλικρινα, ξερει κανεις γιατι;

Εχει καποια λογικη/οφελη που αγνοω;

 

Επισης για να πω και το παραπονο μου, ωραια προσθηκη η δυνατοτητα επεκτασης storage με microSD στην σειρα 8, αλλα οσο δεν υπαρχει στο store κανενας αξιολογος video player με καλη υποστηριξη σε υποτιτλους οπως οι mx & vlc στο android, τσαμπα παει.

Η σειρά 8 ανέκαθεν είχε δυνατοτητα επεκτασης storage με microSD.

Επίσης ο vlc player όχι απλά έχει επισήμως ανακοινωθεί αλλά και θα είχε ήδη μπει στο store από τον Αύγουστο κιόλας. Προβλήματα της τελευταίας στιγμής ανέβαλαν την κυκλοφορία του vlc player. Μέχρι να έρθει το 830, θα έχει κυκλοφορήσει ο vlc.

Τέλος, αυτές τις μέρες ο opera mini browser beta ξεκινά την καριέρα του ξανά πάλι στο windows phone store.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω στοίχημα η κάμερα του θα τα σπαει!2 βασικά αρνητικά που βρίσκω είναι η ανάλυση της μπροστινής κάμερας και η τιμή.Ίσως το επόμενο κινητό μου αν και θα περιμένω να πέσει λίγο η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω για το επομενο μου κινητο το προοριζα, για να διαδεχθει το απιστευτο, για τις αναγκες μου (διευκρινιζω για να μην κραξει κανενας), nokia lumia 800, αλλα καπου μου τα χαλασε το μεγεθος της οθονης (5 ιντσες μου φαινονται πολλες για κινητο). Αν ηταν μαξ 4,5 ιντσες (και ας ειχε αναλυση 720p) θα ηταν σιγουρα το επομενο μου κινητο.

Βασικα, θα προτιμουσα να εχει ιδιο επεξεργαστη και ραμ, αλλα μικροτερη οθονη και χειροτερη καμερα, απο το lumia 930.

 

Υ.Γ.: Μαλλον θα κοιταξω για κανενα μεταχειρισμενο lumia 925 να μου βγει και φθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...