Προς το περιεχόμενο

Σπουδες στη Βρετανια (Σκωτια)


Itachi-san

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ενδιαφερομαι για τις σπουδες σε δυο πανεπιστημια που προσφερουν Φαρμακευτικη στη Σκωτια, το Straphclyde και το Robert Gordon σε Γλασκωβη και Aberdeen. Γνωριζει κανεις κατι για αυτα απο μεσα ή απο γνωστους που ειναι εκει;

 

Επισης η περιπτωση μου ειναι λιγο ιδιαιτερη, ειμαι 25 χρονων και αποφοιτος Νομικης, στο Λυκειο προφανως Θεωρητικη ειχα παρει. Τι θα χρειαστω απο γνωσεις Χημειας, Βιολογιας και Μαθηματικων εαν θελω να εχω ελπιδες σε μια Φαρμακευτικη σχολη; Οποιος φοιτητης Φαρμακευτικης μπορει ας βοηθησει παρακαλω.

 

Και κατι τελευταιο, για καποιον απο σχολες της Θεωρητικης, υπαρχουν τιποτα foundation ή access courses, ωστε να παει να σπουδασει Sciences (φαρμακευτικη εν προκειμενω) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Strathclyde είχα κάνει και εγώ αίτηση για PhD.Στον τομέα που ασχολούμαι ( Photonics-Lasers ) είναι από τα πιο γνωστά Πανεπιστήμια και γενικά έχω την εντύπωση οτι είναι αρκετά γνωστό και παλιό Πανεπιστήμιο. Κάτι παραπάνω δεν γνωρίζω να σου πω δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην εχει δουλεια σαν δικηγόρος κ ο πατερας\μανα να ειναι φαρμακοποιοί :) για τα πανεπιστήμια δεν γνωρίζω κατι δυστυχώς!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είχε φαρμακείο στην οικογένεια νομίζω θα είχε τελείωσει Φαρμακευτική εδώ και 3 χρόνια στην Μπρατισλάβα όπως κάνουν ΟΛΑ τα παιδιά φαρμακοποιών.

 

My 2 cents πάνω στο θέμα...και γω με την σειρά μου θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο χωρίς ουσιαστικά κανένα υπόβαθρο σε φυσικοχημείες να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις...είναι τρομακτικά αντίθετο το αντικείμενο που έχεις σπουδάσει με την Φαρμακευτική...και υποθέτω ότι η τελευταία σου επαφή ήταν η χημεία-φυσική γενικής παιδείας στο λύκειο πριν 7-8 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλη μου πριν απο πολλα χρονια απο το παλιο κλασικο (σημερινη θεωρητικη κατευθυνση) περασε βοηθος μικροβιολογου ΤΕΙ. Αφου πηρε το πτυχιο της εδωσε κατατακτηριες και περασε ιατρικη.Εκανε παραπανω χρονια απο το φυσιολογικο,δυσκολευτηκε στα μαθηματικα ,φυσικη, χημεια εκανε φροντιστηριο ομως τελειωσε .Ειναι τωρα γιατρος  σε νοσοκομειο.Προσεχετε τι συμβουλευετε.Ενας αποφοιτος νομικης ειναι φοιτητης καλης ποιοτητας και πολυ εργατικος στο διαβασμα (μεγαλυτερος ογκος  και υψηλης εννοιολογικα δυσκολιας κειμενα).Συμφωνοι δεν εχει το υποβαθρο ,αλλα θυμομενος τον εαυτο μου -ημουν αριστος στο σχολειο και στα δυο πεδια- ακολουθησε φιλε μου το ονειρο σου,γιατι εχει σημασια να κανεις μια δουλεια που να σε εκφραζει ,να σε ευχαριστει και να σε ζει.Σιγουρα εχοντας τελειωσει και την Νομικη θα γινεις το λιγοτερο και καλος φαρμακοποιος ,γιατι θα σε διακρινει η συνεπεια  στο διαβασμα και στην προσπαθεια να γινεσαι καλυτερος

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλη μου πριν απο πολλα χρονια απο το παλιο κλασικο (σημερινη θεωρητικη κατευθυνση) περασε βοηθος μικροβιολογου ΤΕΙ. Αφου πηρε το πτυχιο της εδωσε κατατακτηριες και περασε ιατρικη.Εκανε παραπανω χρονια απο το φυσιολογικο,δυσκολευτηκε στα μαθηματικα ,φυσικη, χημεια εκανε φροντιστηριο ομως τελειωσε .Ειναι τωρα γιατρος  σε νοσοκομειο.Προσεχετε τι συμβουλευετε.Ενας αποφοιτος νομικης ειναι φοιτητης καλης ποιοτητας και πολυ εργατικος στο διαβασμα (μεγαλυτερος ογκος  και υψηλης εννοιολογικα δυσκολιας κειμενα).Συμφωνοι δεν εχει το υποβαθρο ,αλλα θυμομενος τον εαυτο μου -ημουν αριστος στο σχολειο και στα δυο πεδια- ακολουθησε φιλε μου το ονειρο σου,γιατι εχει σημασια να κανεις μια δουλεια που να σε εκφραζει ,να σε ευχαριστει και να σε ζει.Σιγουρα εχοντας τελειωσει και την Νομικη θα γινεις το λιγοτερο και καλος φαρμακοποιος ,γιατι θα σε διακρινει η συνεπεια  στο διαβασμα και στην προσπαθεια να γινεσαι καλυτερος

 

Η μαγική λέξη που είπες είναι κατατακτήριες...άλλο να σπουδάζεις στην Ελλάδα που δεν έχεις την πίεση του να τελειώνεις και άλλο στην Βρετανία..εκεί αν δεν περάσει μαθήματα από το πρώτο έτος λόγω των κενών του θα φάει σούτι πριν προλάβει να καταλάβει τι έγινε...χώρια ότι η φίλη σου για να περάσει με κατατακτήριες θα ξεσκίστηκε στο διάβασμα σε μαθήματα σχετικά με την σχολή (βιολογία,χημεία) για να μπει στην Ιατρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχυει ότι αν δηλωσεις-νοικιάσεις-εχεις υπαλληλο καποιον με πτυχιο-αδεια ασκησης επαγγέλματος εισαι κομπλε?

3 χρονια να πας να σπουδασεις στα 25 δεν είναι πολλα?δεν βρίσκεις κανα ε.ε. για distance learning?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχας. Ναι δεν ειναι ευκολο καθολου το ξερω. Σκεφτομουν σε καθε περιπτωση να επιστρεψω στο πατρικο για φετος, να δουλευω τα πρωινα στην οικογενειακη επιχειρηση (οχι φαρμακειο προφανως, αλλιως θα το ειχα αναφερει), και να κανω ιδιαιτερα σε Μαθηματικα, Χημεια, Βιολογια βασικα, δεν ξερω αν χρειαζεται και Φυσικη.

 

Για νομικη οσοι αναφερατε περαν του οτι ασφυκτιω στο επαγγελμα, τα πραγματα ειναι πολυ τραγικα. Θα μου πεις δεν ηξερες; Ε, ηξερα οσο ηξερε ενας 18χρονος, και εδω στην Ελλαδα ειναι που λειτουργει και πολυ καλα ο επαγγελματικος προσανατολισμος. Υποβαθρο ναι δεν εχω, το ξερω, αλλα στο Λυκειο ημουν καλος και στις φυσικες επιστημες και μαθηματικα. Δεν πηγα θεωρητικη δηλαδη απο αναγκη, επειδη δεν τα καταφερνα στα αλλα, απλα ειχα φαει κολλημα τοτε με Αρχαια και Λατινικα. Οι καθηγητες και οι γονεις μου με συμβουλευαν να παω Θετικη για γιατρος ή εστω Τεχνολογικη, αλλα δεν τους ακουσα, μεγαλη βλακεια μου.

 

Για τους φαρμακοποιους εχω την αισθηση οτι τα πραγματα ειναι καπως καλλιτερα νομιζω, υπαρχει και η προοπτικη του εξωτερικου, ετσι δεν ειναι; Και στην Ελλαδα τα φαρμακεια μπορει να μην βγαζουν οσο παλια, αλλα καποιο τζιρο κανουν, σωστα; Σαν δικηγορος με το καλημερα σας εχω να πληρωσω 1450 ευρω εισφορες, που στην πενταετια πανε καπου 4500 ευρω τον χρονο. Εν τω μεταξυ η μεση δουλεια σε δικηγορικο γραφειο ειναι στην καλλιτερη περιπτωση για νεους δικηγορους δουλεια 9 πρωι με 9 βραδυ για 700 ευρω κι αμα θες γιατι εχουμε και ποσους νεους αποφοιτους νομικης. Προοπτικη να ανοιξεις δικο σου γραφειο καμια. Για εξωτερικο ουτε καν, αλλο δικαιο, αλλοι νομοι, οποτε για δικηγορος δεν κανεις. Για πιο απλες δουλειες εισαι overqualified (εχω και μεταπτυχιακο αλλα οχι σε τομεα που εχει ζητηση οπως εμπορικο ή ναυτιλιακο δικαιο). Με 700 το μηνα στην καλλιτερη, μολις που βγαζω το ενοικιο και καποια βασικα εξοδα. Αλλα η πελατεια εχει πεσει και καμια φορα ουτε τα 700 βλεπεις.

 

Τελοσπαντων συγγνωμη αν κουρασα και βγαζω μιζερια, αλλα νιωθω να εχω φτασει σε αδιεξοδο. Το ξερω αρχιζω κατι απο μηδενικη βαση, και ειναι πολλα τα εξοδα και πολλη η κουραση, τα εχω σκεφτει ολα αυτα, δεν τρελαθηκα ξαφνικα και ειπα να μεταπηδησω απο σχολη της Θεωρητικης στις Θετικες επιστημες. Αλλα τα πραγματα οπως τα βλεπω εγω εχουν φτασει στο αμην, και δεν θελω στα 30+ κατι μου να λεω γιατι δεν εκανα κατι πιο πριν, τοτε θα ειναι πολυ αργα. Τωρα που ειμαι 25 και συζυγο,παιδια, σκυλια, γατια, αλλα αδερφια να θρεψει η οικογενεια δεν εχω, σκεφτομαι οτι ειναι ισως η τελευταια ευκαιρια στη ζωη μου να επιχειρησω τετοιο αλμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχας. Ναι δεν ειναι ευκολο καθολου το ξερω. Σκεφτομουν σε καθε περιπτωση να επιστρεψω στο πατρικο για φετος, να δουλευω τα πρωινα στην οικογενειακη επιχειρηση (οχι φαρμακειο προφανως, αλλιως θα το ειχα αναφερει), και να κανω ιδιαιτερα σε Μαθηματικα, Χημεια, Βιολογια βασικα, δεν ξερω αν χρειαζεται και Φυσικη.

 

Για νομικη οσοι αναφερατε περαν του οτι ασφυκτιω στο επαγγελμα, τα πραγματα ειναι πολυ τραγικα. Θα μου πεις δεν ηξερες; Ε, ηξερα οσο ηξερε ενας 18χρονος, και εδω στην Ελλαδα ειναι που λειτουργει και πολυ καλα ο επαγγελματικος προσανατολισμος. Υποβαθρο ναι δεν εχω, το ξερω, αλλα στο Λυκειο ημουν καλος και στις φυσικες επιστημες και μαθηματικα. Δεν πηγα θεωρητικη δηλαδη απο αναγκη, επειδη δεν τα καταφερνα στα αλλα, απλα ειχα φαει κολλημα τοτε με Αρχαια και Λατινικα. Οι καθηγητες και οι γονεις μου με συμβουλευαν να παω Θετικη για γιατρος ή εστω Τεχνολογικη, αλλα δεν τους ακουσα, μεγαλη βλακεια μου.

 

Για τους φαρμακοποιους εχω την αισθηση οτι τα πραγματα ειναι καπως καλλιτερα νομιζω, υπαρχει και η προοπτικη του εξωτερικου, ετσι δεν ειναι; Και στην Ελλαδα τα φαρμακεια μπορει να μην βγαζουν οσο παλια, αλλα καποιο τζιρο κανουν, σωστα; Σαν δικηγορος με το καλημερα σας εχω να πληρωσω 1450 ευρω εισφορες, που στην πενταετια πανε καπου 4500 ευρω τον χρονο. Εν τω μεταξυ η μεση δουλεια σε δικηγορικο γραφειο ειναι στην καλλιτερη περιπτωση για νεους δικηγορους δουλεια 9 πρωι με 9 βραδυ για 700 ευρω κι αμα θες γιατι εχουμε και ποσους νεους αποφοιτους νομικης. Προοπτικη να ανοιξεις δικο σου γραφειο καμια. Για εξωτερικο ουτε καν, αλλο δικαιο, αλλοι νομοι, οποτε για δικηγορος δεν κανεις. Για πιο απλες δουλειες εισαι overqualified (εχω και μεταπτυχιακο αλλα οχι σε τομεα που εχει ζητηση οπως εμπορικο ή ναυτιλιακο δικαιο). Με 700 το μηνα στην καλλιτερη, μολις που βγαζω το ενοικιο και καποια βασικα εξοδα. Αλλα η πελατεια εχει πεσει και καμια φορα ουτε τα 700 βλεπεις.

 

Τελοσπαντων συγγνωμη αν κουρασα και βγαζω μιζερια, αλλα νιωθω να εχω φτασει σε αδιεξοδο. Το ξερω αρχιζω κατι απο μηδενικη βαση, και ειναι πολλα τα εξοδα και πολλη η κουραση, τα εχω σκεφτει ολα αυτα, δεν τρελαθηκα ξαφνικα και ειπα να μεταπηδησω απο σχολη της Θεωρητικης στις Θετικες επιστημες. Αλλα τα πραγματα οπως τα βλεπω εγω εχουν φτασει στο αμην, και δεν θελω στα 30+ κατι μου να λεω γιατι δεν εκανα κατι πιο πριν, τοτε θα ειναι πολυ αργα. Τωρα που ειμαι 25 και συζυγο,παιδια, σκυλια, γατια, αλλα αδερφια να θρεψει η οικογενεια δεν εχω, σκεφτομαι οτι ειναι ισως η τελευταια ευκαιρια στη ζωη μου να επιχειρησω τετοιο αλμα....

 

Πολύ καλά τα λες φίλε μου και τις δυσκολίες απλά τις αναφέρουμε για ενημέρωση και όχι αποθάρρυνση...προσωπικά πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή κάποιου μεταπτυχιακού σε τομείς με ζήτηση (ανέφερες 2)..εφόσον σκέφτεσαι σπουδές από το μηδέν των οποίων το κόστος θα ήταν πολύ μεγάλο...το να πας για ένα καλο μεταπτυχιακό 1-2 χρόνια το πολύ είναι και οικονομικά καλύτερη λύση και σε θέμα χρόνου και σε θέμα προσαρμογής...και φυσικά ρίσκου.

 

Αν σου φαινονται πολλά τα έξοδα του δικηγόρου φίλε μου θα τρομάξεις με τα έξοδα για να φτιάξεις δικό σου φαρμακειο...χώρια ότι πρέπει να έχεις και καβάντζα από πισω για ρευστό καθώς τα λεφτά από τα ασφαλιστικά ταμεία θα τα παίρνεις με μεγάλες καθυστερήσεις αρκετών μηνών.

 

Και τα 2 επαγγέλματα βασίζονται πολύ στις δημόσιες σχέσεις και στον κύκλο που έχεις...φαρμακείο αυτή την περίοδο στην Ελλάδα δεν μου φαίνεται και τόσο τρελή ιδέα...οι παλιοί έχουν καβάτζες δυνατές από τα πολύ καλά χρόνια...οι καινούργιοι βγάζουν απλά ένα αξιπρεπές μηνιάτικο αλλά έχοντας βάλει δυνατό κεφάλαιο στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις μπόλικα ιδιαίτερα και προτείνω κανά χρόνο προπαρασκευαστικά μαθήματα στην Αγγλία πριν αρχίσεις σπουδές.

Και γιατί Αγγλία με τα πανάκριβα δίδακτρα; Δεν κάνεις κανά χρόνο εντατικά γλώσσας να δεις για καμιά Ολλανδία, Βέλγιο που είναι κανά 800άρι το έτος; Ιδίως Βέλγιο φημίζεται για τις φαρμακευτικές σχολές και οι φαρμακοποιοί γίνονται ανάρπαστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο μενα.τα πραγματα ειναι ετσι περιπου οπως τα λεει ο φιλος πιο πανω.θελεις σοβαρο κεφαλαιο για να αρχισεις κατι δικο σου το οποιο αν δεν το εχεις μη μπεις στο κοπο να διαβασεις παρακατω.αν το εχεις το φαρμακειο να ξερεις ειναι μια αρκετα επικερδης επιχειρηση,ειδικα αν σκεφτεις να ανοιξεις καπου στην επαρχια.τωρα στο δια ταυτα.η δουλεια του φαρμακοποιου ειναι κυριως εμπειρικη και μοιαζει αρκετα με αυτη του περιπτερα η του εμπορου.ερχεται κοσμος με συνταγες τις οποιες πατας στο barcode ανοιγεις το ραφι κ δινεις το φαρμακο.ο μεγαλος τζιρος ειναι τα καλλυντικα που πλασαρεις.οπως καταλαβαινεις αυτα δεν ειναι καμμια επιστημη γιαυτο λοιπον θα σε συμβουλευα να πας μπρατισλαβα οπως αναφερθηκε πιο πανω.σιγουρα πτυχιο,λιγοτερο κοστος και ησυχος υπνος το βραδυ...αυτα απο μενα οτι διευκρινιση θες ρωτα...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν πας για μεταπτυχιακό στο τομεα του management? Σίγουρα θα βρεις κάτι και το ότι έχεις τελειώσει νομική είναι ένα συν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μετα τις σπουδες δεν σκεφτομαι μονο για Ελλαδα. Το να φυγω για εξωτερικο, οχι μονο δεν το απορριπτω ως ενδεχομενο, αλλα το ψαχνω κιολας. Μεγαλη Βρετανια εχω διαβασει οτι οι μισθοι στο επαγγελμα ειναι καλοι, ακομα και αν δεν εχεις δικο σου καταστημα και εισαι υπαλληλος. Και σε αλλες χωρες της Ευρωπης φυσικα.

 

 

Γιατί δεν πας για μεταπτυχιακό στο τομεα του management? Σίγουρα θα βρεις κάτι και το ότι έχεις τελειώσει νομική είναι ένα συν.

Management και οικονομικα δεν με ενδιαφερουν καθολου. Εδω στη δουλεια του δικηγορου νιωθω να ασφυκτιω.

 

 

Να κάνεις μπόλικα ιδιαίτερα και προτείνω κανά χρόνο προπαρασκευαστικά μαθήματα στην Αγγλία πριν αρχίσεις σπουδές.
Και γιατί Αγγλία με τα πανάκριβα δίδακτρα; Δεν κάνεις κανά χρόνο εντατικά γλώσσας να δεις για καμιά Ολλανδία, Βέλγιο που είναι κανά 800άρι το έτος; Ιδίως Βέλγιο φημίζεται για τις φαρμακευτικές σχολές και οι φαρμακοποιοί γίνονται ανάρπαστοι.

 

Για μη Αγλλοφωνες χωρες, δεν σκεφτομαι γιατι εστω οτι κανω ενταντικα σε Ολλανδικα/Γαλλικα/Σλοβενικα ενα χρονο και πιανω ας πουμε το Β2. Παλι για πανεπιστημιο θα ηταν πολυ δυσκολο με τετοιο επιπεδο. Ειναι που ειναι το εγχειρημα απο μονο του τρομερα απαιτητικο, αν βαλω και την εκμαθηση επιπλεον γλωσσας σε καλο επιπεδο στη μεση, τα πραγματα γινονται ακομα πιο δυσκολα. Σκωτια τα διδακτρα μαλλον θα μου τα πληρωσει η κυβερνηση της Σκωτιας, οποτε θα εχω μονο τα εξοδα διαβωσης, που παλι δεν ειναι καθολου λιγα, αλλα τουλαχιστον γλιτωνω τον βραχνα των διδακτρων. Μια αλλη επιλογη που σκεφτηκα ειναι η Μαλτα. Τα Αγλλικα ειναι επισημη γλωσσα του κρατους μαζι με τα Μαλτεζικα, μιλιουνται απο το 90% του πληθυσμου και η διδασκαλια στο Πανεπιστημιο γινεται αποκλειστικα στα Αγγλικα. Δεν εχει διδακτρα οπως και η Ελλαδα (αν και νομιζω πληρωνεις τα βιβλια), ενω οι τιμες απο ο,τι διαβασα ειναι πανω κατω σαν μια επαρχιακη ελληνικη πολη, δηλαδη πλην Αθηνας, ισως καπως πιο κοντα στη Θεσσαλονικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...