Προς το περιεχόμενο

Νέες εικόνες που διέρρευσαν δείχνουν το ανανεωμένο desktop των Windows 9


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάποιους που κράζουν τα 8/9άρια:

 

 

Desktop (hybrid βασικά) λειτουργικό που τρέχει ομαλά με 1 GB Ram, μέχρι και σε tablet.

 

vs.

 

Mobile λειτουργικό  που λαγκάρει με 1 GB Ram.

 

 

LOL Τροφή για σκέψη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίος, αν βρω χρόνο μπορεί να πειραματιστώ, αν και δύσκολο να σεταρω πάλι το μηχάνημα

 

Μάλλον σε τίποτα διακοπές θα το δοκιμάσω αν το δοκιμάσω, αλλά μάλλον ψήνομαι να πάω κατευθείαν σε 9

Εξαρταται.

Αν δοθουν δωρεαν για παραδειγμα τα 9αρια για τους win8.x,θα μπορεις να περασεις κανονικα με clean install τα 9αρια.

Αν δοθουν τα 9αρια με γερη εκπτωση για τα windows 8.x,τοτε πρεπει αναγκαστικα να περασιες τα 8 πρωτα και μετα τα 9.

Αν η εκτωση ισχυσει και για τα win7&win8.x τοτε δεν εχει νοημα να περασεις τα 8αρια πριν τα 9αρια.

 

Γενικα αν θες θα πειραματηστεις,πηγενε απευθειας στα previews των 9!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιους που κράζουν τα 8/9άρια:

 

 

Desktop (hybrid βασικά) λειτουργικό που τρέχει ομαλά με 1 GB Ram, μέχρι και σε tablet.

 

vs.

 

Mobile λειτουργικό  που λαγκάρει με 1 GB Ram.

 

 

LOL Τροφή για σκέψη.

To 1GB που βλεπεις στις photos που διερρευσαν, ειναι η ποσοτητα RAM που εδωσε αυτος που το εγκατεστησε... στη Virtual Machine.

Κανενα λειτουργικο μετα τα XP δεν μπορεις να πεις οτι τρεχει ομαλα με 1GB RAM. Τραβας μπολικο... ζόρι.

Εκτος αν κανεις την εγκατασταση και δεν βαλεις καμια αλλη εφαρμογη μετα, δηλαδη ενα PC μονο για... πασιετζα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loic, on 11 Sept 2014 - 5:54 PM, said:

To 1GB που βλεπεις στις photos που διερρευσαν, ειναι η ποσοτητα RAM που εδωσε αυτος που το εγκατεστησε... στη Virtual Machine.

Κανενα λειτουργικο μετα τα XP δεν μπορεις να πεις οτι τρεχει ομαλα με 1GB RAM. Τραβας μπολικο... ζόρι.

Εκτος αν κανεις την εγκατασταση και δεν βαλεις καμια αλλη εφαρμογη μετα, δηλαδη ενα PC μονο για... πασιετζα.

Και προφανώς το 1GB RAM εκπληρώνει τα ελάχιστα απαιτούμενα specs ακόμα και στο virtual, έτσι δεν είναι;

 

Τα υπόλοιπα ελπίζω να το λες γιατί έχεις καθημερινή πλήρη χρήση με Windows 8 tablet με 1-2GB Ram.

Αλλιώς fail.

 

Εγώ πάντως που δοκιμάζω καθημερινά τα 8άρια σε laptop και tablet, έχω στην πράξη διαπιστώσει πόσο χαμηλές απαιτήσεις έχουν.

Τα 7άρια είναι ΄πολύ βαριά σε σύγκριση με τα 8άρια.

Ο άλλος δεν βάζει στο μηχάνημά του τα 8άρια και σου λέει ότι είναι και άσχημα.

ΟΚ...

 

Απίστευτο και καταλαβαίνω τη δυσκολία να το δεχτεί κάποιος που δεν έχει άμεση εμπειρία στη χρήση,

αλλά ως ένα σημείο το καταλαβαίνω ως εκεί που η άρνηση δεν καταντάει τρολάρισμα.

 

Η πολλή δουλειά έχει γίνει στο optimization και πρέπει αυτό να αναγνωριστεί

αντί να βγαίνει ο καθένας και να κράζει επειδή λαγκάρει το desktop με τα XP/7 ή επειδή λαγκάρει το smartphone με το Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

obi, on 11 Sept 2014 - 6:10 PM, said:

Ελπίζω να το λες γιατί έχεις καθημερινή πλήρη χρήση με Windows 8 tablet με 1-2GB Ram.

Αλλιώς fail.

 

Εγώ πάντως που δοκιμάζω καθημερινά τα 8άρια σε laptop και tablet, έχω στην πράξη διαπιστώσει πόσο χαμηλές απαιτήσεις έχουν.

Νομιζω οτι η προηγουμενη απαντηση μου σε καλυπτει ήδη, πως αλλιως να το γραψω?

Προφανως αν εισαι με εναν browser ανοιχτο ολη τη μερα στο fb και στο insomnia, εισαι μια χαρα με 1GB.

 

Oι "απαιτησεις" που αναφερεις, ειναι οι δικες σου. Και οι δικες σου δεν ειναι ιδιες με ολων των αλλων...

Οποτε καλο ειναι το υποκειμενικο, να μην το παρουσιαζουμε ως γενικη αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το γράψω πάλι,

ότι και προφανώς το 1GB RAM εκπληρώνει τα ελάχιστα απαιτούμενα specs ακόμα και στο virtual για να τρέχουν τα 9άρια, έτσι δεν είναι;

Αντίθετα με 1GB Ram τα 7άρια δεν παλεύονται μέχρι και για το startup.

 

Και μια διαφορά ακόμα, τα 8άρια δε χρειάζονται την τακτική συντήρηση τύπου 'καθαρή επανεγκατάσταση΄ κάθε τόσο, όπως πχ με τα XP PCs παλιότερα.

 

Όσο για τη χρήση που κάνω, πίστεψέ με δεν είμαι από τα άτομα που έχουν το PC για παιχνιδοκονσόλα, ίσα ίσα τρέχω επαγγελματικά προγράμματα και μπορώ να έχω αίσθηση του τι σημαίνει όταν είναι να ζορίζεται ένα μηχάνημα ή να πάει οριακά.

Όπως λένε και άλλοι, τα 8άρια που τα βιώνω πραγματικά φυσάνε σε σχέση με παλιότερα Windows.

Και θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνω μια ιδέα πόση διαφορά έχει η απόδοση ενός λειτουργικού σε σχέση με άλλες εκδόσεις και με βάση τα specs.

 

Αφού (κακώς) αναφέρθηκα στον εαυτό μου, σου προτείνω μια και δεν έχεις καθημερινή και απαιτητική επαφή με τα Windows 8, να τα δοικμάσεις γιατί ίσως να αξίζει ο κόπος και να σε βοηθήσουν κι εσένα στη δουλειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα win 8.2 θα τα ονομάσουν 9 και θα τα πλασάρουν ως νέο προιόν..

 

Νεο προιον που ομως θα εχουν δικαιωμα να το προμηθευτουν χωρις κοστος οσοι εχουν ηδη πληρωσει για τα 8/8.1.

Φυσικα οσοι ειναι στα 7 και κατω και το θελουν θα ξαναπληρωσουν.

Δεν νομιζω ομως οτι αυτη η κατασταση ειναι κατι χειροτερο απο πριν

 

Τα windows Vista R2 δεν τα ονομασαν 7 για να αποφυγουν το κακο ονομα?

 

Φυσικα ειναι καλυτερα αφου ειναι η εξελιξη τους, εχοντας ενσωματωσει ολες τις (σημαντικες) βελτιωσεις που ηρθαν με τα Sp των vista και συμπεριλαμβανοντας και αλλες που δεν υπηρχαν στα vista. Ταυτοχρονα με το χρονο το Hardware εγινε καλυτερο και οι drivers ωριμασαν

 

Μην πεσετε λοιπον ολοι να μου πειτε ποσο πιο καλα ειναι τα 7 απο τα vista, αυτο ειναι δεδομενο.

 

Ομως στις αντιστοιχες server εκδοσεις, τα windows server 2008 ειναι βασισμενα στα vista (εποχη vista sp1) ενω τα 2008 R2 που ειναι βασισμενα στα 7 δεν τα ονομασαν 2010 ή κατι που να δειχνει μεγαλη διαφορα

 

Οποιος λοιπον θελει να υποστηριξει οτι οι αλλαγες ειναι τοσο σημαντικες στα vista-7 που δικαιολογουν την αλλαγη ονοματος ας μας ξεκαθαρισει επισης γιατι στις server εκδοσεις δεν ισχυει το ιδιο, αφηνοντας το marketing εξω

 

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν εχει και τοση σημασια. Τα windows ειναι μια συνεχεια (η οικογενεια των NT φυσικα δε μιλαμε για τα 9x) και οσο οι επισημες release εκδοσεις ερχονται σε ολο και συχνοτερα διαστηματα γινεται ολο και πιο δυσκολο να παρεις την αποφαση να τα ονομασεις "καινουρια εκδοση" ή απλως βελτιωσεις πανω στην παλια

 

Και δεν εχει να κανει μονο με τα windows. Ποσο καιρο o linux kernel ηταν στις εκδοσεις 2.6.x επειδη ποτε οι αλλαγες δεν ηταν τοσο μεγαλες απο εκδοση σε εκδοση για να δικαιολογησουν ολοκληρη αλλαγη major version?

Τελικα ομως απο την αρχη του 2.6 σωρευτικα οι αλλαγες ηταν τοσες πολλες που καποια στιγμη που παρθηκε η αποφαση προχωρησαν 2 major versions!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεο προιον που ομως θα εχουν δικαιωμα να το προμηθευτουν χωρις κοστος οσοι εχουν ηδη πληρωσει για τα 8/8.1.

Φυσικα οσοι ειναι στα 7 και κατω και το θελουν θα ξαναπληρωσουν.

 

Είναι επίσημο αυτό;! Αν ισχύει είναι καταπληκτικό νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

obi, on 11 Sept 2014 - 6:32 PM, said:

Θα το γράψω πάλι,

ότι και προφανώς το 1GB RAM εκπληρώνει τα ελάχιστα απαιτούμενα specs ακόμα και στο virtual για να τρέχουν τα 9άρια, έτσι δεν είναι;

Αντίθετα με 1GB Ram τα 7άρια δεν παλεύονται μέχρι και για το startup.

 

Και μια διαφορά ακόμα, τα 8άρια δε χρειάζονται την τακτική συντήρηση τύπου 'καθαρή επανεγκατάσταση΄ κάθε τόσο, όπως πχ με τα XP PCs παλιότερα.

 

Όσο για τη χρήση που κάνω, πίστεψέ με δεν είμαι από τα άτομα που έχουν το PC για παιχνιδοκονσόλα, ίσα ίσα τρέχω επαγγελματικά προγράμματα και μπορώ να έχω αίσθηση του τι σημαίνει όταν είναι να ζορίζεται ένα μηχάνημα ή να πάει οριακά.

Όπως λένε και άλλοι, τα 8άρια που τα βιώνω πραγματικά φυσάνε σε σχέση με παλιότερα Windows.

Και θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνω μια ιδέα πόση διαφορά έχει η απόδοση ενός λειτουργικού σε σχέση με άλλες εκδόσεις και με βάση τα specs.

 

Αφού (κακώς) αναφέρθηκα στον εαυτό μου, σου προτείνω μια και δεν έχεις καθημερινή και απαιτητική επαφή με τα Windows 8, να τα δοικμάσεις γιατί ίσως να αξίζει ο κόπος και να σε βοηθήσουν κι εσένα στη δουλειά σου.

Λοιπον, τελευταιο post απο μενα και δεν το συνεχιζω, γιατι θα μας τα διαγραψουν.

 

1. Το 1GB RAM ηταν αρκετο για να κανει ο τυπος την εγκατασταση και να παρει τα screenshots που ηθελε.

Και 512 να ειχε βαλει, παλι θα γινοταν το installation, εκτος αν εχει βαλει καναν περιορισμο η Microsoft που δεν τον ξερω...

 

2. Το <<τακτική συντήρηση τύπου 'καθαρή επανεγκατάσταση΄>> που αναφερεις, επσιης δεν ειναι κριτηριο συγκρισης.

 

Αφενως γιατι αν καποιος εγκαθιστα σκουπιδια καθε ειδους, ειτε σε XP ειναι ειτε σε 8/9, τις ιδιες πιθανοτητες για τακτα format εχει, αφετερου γιατι αν καποιος κρατησει ενα πεντακαθαρο acronis/norton image, το επαναφερει οποτε θελει και πρακτικα δεν εχει αναγκη για format.

 

3. Δεν βγηκα να κραξω τα Windows, χρησιμοποιω και 7 και 8, οποτε δεν καταλαβαινω απο που συμπερανες οτι δεν εχω ο ιδιος -εμπειρια χρησης- με τα 8. Το start-up στα 8 ειναι οντως ταχυτερο, αλλα απο μονο του δεν μπορει να αποτελεσει σημαντικο κριτηριο για να επιλεξει καποιος τα 8 εναντι των 7.

 

4. Tablet δεν εχω για να ξερω πως συμπεριφερονται εκει τα Windows, διοτι για μενα ειναι αχρηστα, υπερκοστολογημενα

σκουπιδομηχανακια, που εγιναν της μοδας για να αντικαταστησουν την προηγουμενη μοδα που λεγοταν netbooks. Εχω ομως laptops.

 

Οποτε αντι να το παιζω λατρης των "e-books" (και η κουστη Μαρια πλεον θελει να διαβαζει e-books στο κρεβατι, με tablet λεει, λες και ειχε και στο χωριο της!), προτιμω να σιωπω και να μην συμμετεχω σε ολο αυτο το καταναλωτικο πανηγυρι...

 

Αυτα και τελος απο μενα, χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

4. Tablet δεν εχω για να ξερω πως συμπεριφερονται εκει τα Windows, διοτι για μενα ειναι αχρηστα, υπερκοστολογημενα

σκουπιδομηχανακια, που εγιναν της μοδας για να αντικαταστησουν την προηγουμενη μοδα που λεγοταν netbooks. Εχω ομως laptops.

 

Οποτε αντι να το παιζω λατρης των "e-books" (και η κουστη Μαρια πλεον θελει να διαβαζει e-books στο κρεβατι, με tablet λεει, λες και ειχε και στο χωριο της!), προτιμω να σιωπω και να μην συμμετεχω σε ολο αυτο το καταναλωτικο πανηγυρι...

 

 

 

Νομίζω ότι, αν και γράφεις προσωπική άποψη, είσαι λίγο υπερβολικός για τα tablet / hybrid. Μπορεί η αγορά και οι κατασκευαστές να μην έχουν καταλήξει σε ιδανικό μέγεθος κλπ αλλά όλοι κατά εκεί το πάνε το πράγμα όπως βλέπεις, προφανώς γιατί πουλάνε. Σίγουρα δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες με ένα λάπτοπ όπως και τα λάπτοπ αντίστοιχα με ένα desktop αλλά δεν τα λες και σκουπιδομηχανάκια! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...