Προς το περιεχόμενο

Δείτε "σε δράση" το Start Menu καθώς και τα Virtual Desktops των επερχόμενων Windows 9 [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Linux μπορώ να σου πω πως "φταίει" η ταχύτητα. Σκέψου πόσο συχνά βγαίνουν νέες διανομές. Παλιότερα, έπρεπε να περιμένεις και 1-2 χρόνια. Τώρα...

 

Όσον αφορά τους φίλους που γκρινιάζουν για τα bugs των Windows (κι απ' αυτά έχω) η εμπειρία μου με τα 7 είναι εξαιρετική. Φαντάζομαι το γεγονός της ΜΗ ύπαρξης κλεμμένου λογισμικού (όλα είναι αγορασμένα ή GPLed), δεν έχω πρόβλημα. Κανένα. Στιβαρά και σχετικά γρήγορα. Το Linux desktop μου μπορεί να πετάει, αλλά οι drivers της κάρτας γραφικών και τα flash δεν θα πάνε καλά μεταξύ τους.

 

Συμφωνώ, ένα μη πειρατικό λογισμό είναι ασφαλές και έχει υποστήριξη, όποτε λιγότερα προβλήματα.

Για το Linux ( το χρησιμοποιώ 15 χρονια) τροχοπέδη είναι το οτι ο χρήστης πρεπει να γινει μηχανικος καποιες φορες για να κανει την δουλεια του. Αλλα οι διανομες ειναι απλα upgrades χωρις κατι ουσιαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω υπόμονη τόσες μέρες με τα post για το 8,1 και τα 9άρια. Πόσο ακόμα θα σας πάρει να καταλάβετε ότι τα Windows 7 είναι πιο λειτουργικά από τα Windows 8.1 / 9? Εκτός αν θέλετε να συνδέσετε το Lumia σας με το pc, λες και δεν γίνεται ήδη. Εκεί η Microsoft...μόνο να βγάλει κάτι καινούργιο.Ακριβώς στην ίδια νοοτροπία με την Apple.Και ακόμα ασχολείστε... Windows 7 ρε! Και αν τα 7άρια έχουν την ίδια μοίρα με τα XP,τότε Linux και ψόφος στην MS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω υπόμονη τόσες μέρες με τα post για το 8,1 και τα 9άρια. Πόσο ακόμα θα σας πάρει να καταλάβετε ότι τα Windows 7 είναι πιο λειτουργικά από τα Windows 8.1 / 9? Εκτός αν θέλετε να συνδέσετε το Lumia σας με το pc, λες και δεν γίνεται ήδη. Εκεί η Microsoft...μόνο να βγάλει κάτι καινούργιο.Ακριβώς στην ίδια νοοτροπία με την Apple.Και ακόμα ασχολείστε... Windows 7 ρε! Και αν τα 7άρια έχουν την ίδια μοίρα με τα XP,τότε Linux και ψόφος στην MS.

αποψη σου αυτο, σε κάποιους αρεσουν πιο πολυ τα 8.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 9αρια βλεπω να αρχιζει πλεον και το switch χρηςτων απο mac os σε windows ..

Δε το συζητάμε...αυριο κιόλας παω να φορμαρω ολα τα μηχανάκια που έχω με OSX και Linux! Ουάου virtual desktops....άντε και στα Wnd35 μπορεί να καταφέρουν να φύγει και το registry και τα apps να ειναι standalone και portable και τα παράθυρα να κάνουν αυτόματο mouse over χωρίς να χρειάζεται να τα επιλέξεις!

 

Μαναααα μου έχω συγκλονιστεί!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το συζητάμε...αυριο κιόλας παω να φορμαρω ολα τα μηχανάκια που έχω με OSX και Linux! Ουάου virtual desktops....άντε και στα Wnd35 μπορεί να καταφέρουν να φύγει και το registry και τα apps να ειναι standalone και portable και τα παράθυρα να κάνουν αυτόματο mouse over χωρίς να χρειάζεται να τα επιλέξεις!

 

Μαναααα μου έχω συγκλονιστεί!!!!

Portable app υπαρχουν ηδη και οποιος θελει βγαζει.

Οσο για το mouse ove σιγα το κακο,αλλοι τραβανε με το mouse για να κανου το παραθυρο fit screen ή παιζουν με τα shortcuts!Υπαρχουν και χειροτερα πραγματα οπως βλεπεις! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα virtual desktop τα έχουμε εδώ και πολλά χρόνια σε linux και νομίζω ότι είναι ότι ποιο χρήσιμο για παραγωγική δουλειά που υπάρχει σε περιβάλλον εργασίας. Καλοδεχούμενοι στα windows να περάσουν και οι χρήστες τους επιτέλους στο μέλλον..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν γινεται. Αν δεν το γραψω θα σκασω.

Ο Package manager ποτε ερχεται? Πριν απο τα windows 100 η μετα?

Οκ ενταξει. Ας μιλησουμε και λιγο σοβαρα περα απο την πλακα. Καλα κανανε που βαλανε virtual desktops αν και το αργησανε τραγικα. Κατσε να θυμηθω.

Linux, BSD, Solaris, Μac, QNX, Haiku OS το ειχαν απο τα γεννοφασκια τους.

Τωρα απο εκει και περα. Επειδη απο τοτε που αγγιξα υπολογιστη για πρωτη φορα, εμαθα σε linuxακι και αργοτερα σε UNIX δεν με συγκινει κανενα windows.

3 λογοι. Στο linux πχ εχεις 100 προγραμματα. Κανεις update με 2 εντολες και γινονται update ολα με την μια.

Στα windows ενα ενα χειροκινητα και κλικ κλικ κλικ.

Λογος no 2. Δεν εχει κανενα αξιολογο κελυφος. Ναι. Οκ. Εχει dos και powershell. Σορυ. Δεν ειναι bash. Εμαθα bash και οτι και να μου δωσεις βγαζω ακρη. Στα windows δεν του αρεσει το ls. Θελει dir. Δεν το αρεσει το cd / θελει backslash. Γενικα δεν εχει την ελευθερεια του bash. Δεν μπορεις να κανεις τα παντα, δεν μπορεις να γραψεις σκριπτακι και ακομα και αν μπορεις κανενας δεν θα κατσει να μαθει .NET η dos. O λογος ειναι απλος. Δεν αξιζει τον κοπο.

Λογος No 3. Οσο και να το αγαπας, οσο και να το προσεχεις, οσο και να το φροντιζεις την ταχυτητα που θα εχεις μολις του κανεις format δεν θα την εχεις μετα απο 6 μηνες.

Εγω ενα FreeBSD τρεχω 4 χρονια τωρα, οσο γρηγορα ανοιγε την πρωτη μερα, το ιδιο αργει και τωρα. Ουτε περισσοτερο, ουτε λιγοτερο.

Δεν με ενθουσιαζουν τα windows. Nαι οκ ειναι απλα, ναι οκ βλεπουν καθε λογης μπιχλιμπιδι, ναι οκ ειναι ομορφα γραφικα αλλα ποτε δεν μου εδωσαν την αισθηση της σταθεροτητας.

Σταθερο ειναι το Solaris, σταθερο ειναι το FreeBSD. 5 χρονια NAS δουλευει 365 μερες τον χρονο 24 ωρες την μερα, δεν κολλησε ΠΟΤΕ! Τα Windows δεν ειναι σταθερο λειτουργικο συστημα.

Bugs εχουν ολα. Δεν υπαρχει τελειος κωδικας σε κανενα λειτουργικο συστημα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν γινεται. Αν δεν το γραψω θα σκασω.

Ο Package manager ποτε ερχεται? Πριν απο τα windows 100 η μετα?

Οκ ενταξει. Ας μιλησουμε και λιγο σοβαρα περα απο την πλακα. Καλα κανανε που βαλανε virtual desktops αν και το αργησανε τραγικα. Κατσε να θυμηθω.

Linux, BSD, Solaris, Μac, QNX, Haiku OS το ειχαν απο τα γεννοφασκια τους.

Τωρα απο εκει και περα. Επειδη απο τοτε που αγγιξα υπολογιστη για πρωτη φορα, εμαθα σε linuxακι και αργοτερα σε UNIX δεν με συγκινει κανενα windows.

3 λογοι. Στο linux πχ εχεις 100 προγραμματα. Κανεις update με 2 εντολες και γινονται update ολα με την μια.

Στα windows ενα ενα χειροκινητα και κλικ κλικ κλικ.

Λογος no 2. Δεν εχει κανενα αξιολογο κελυφος. Ναι. Οκ. Εχει dos και powershell. Σορυ. Δεν ειναι bash. Εμαθα bash και οτι και να μου δωσεις βγαζω ακρη. Στα windows δεν του αρεσει το ls. Θελει dir. Δεν το αρεσει το cd / θελει backslash. Γενικα δεν εχει την ελευθερεια του bash. Δεν μπορεις να κανεις τα παντα, δεν μπορεις να γραψεις σκριπτακι και ακομα και αν μπορεις κανενας δεν θα κατσει να μαθει .NET η dos. O λογος ειναι απλος. Δεν αξιζει τον κοπο.

Λογος No 3. Οσο και να το αγαπας, οσο και να το προσεχεις, οσο και να το φροντιζεις την ταχυτητα που θα εχεις μολις του κανεις format δεν θα την εχεις μετα απο 6 μηνες.

Εγω ενα FreeBSD τρεχω 4 χρονια τωρα, οσο γρηγορα ανοιγε την πρωτη μερα, το ιδιο αργει και τωρα. Ουτε περισσοτερο, ουτε λιγοτερο.

Δεν με ενθουσιαζουν τα windows. Nαι οκ ειναι απλα, ναι οκ βλεπουν καθε λογης μπιχλιμπιδι, ναι οκ ειναι ομορφα γραφικα αλλα ποτε δεν μου εδωσαν την αισθηση της σταθεροτητας.

Σταθερο ειναι το Solaris, σταθερο ειναι το FreeBSD. 5 χρονια NAS δουλευει 365 μερες τον χρονο 24 ωρες την μερα, δεν κολλησε ΠΟΤΕ! Τα Windows δεν ειναι σταθερο λειτουργικο συστημα.

Bugs εχουν ολα. Δεν υπαρχει τελειος κωδικας σε κανενα λειτουργικο συστημα.

Θελω να καταλαβω ποτε θα συνηδοποιησεται οτι το 90% του κοσμου δεν ειναι guru της τεχνολογια και δεν ψαχνουν το λογισμικο στην ριζα???

Οταν ενας χρηστης μπορει να χρησιμοποιησει το linux,οπως το android,δλδ χωρις την αναγκη να ξερει ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ commant και αλλες τετοιες "αηδιες"(για τον απλο χρηστη παντα),ελατε να συζητησουμε,για το linux σαν αξιοπιστη καθυμερινη λυση σε ενα απλο χρηστη ή επαγγελματια που θελει να ξερει καλα ΜΟΝΟ τα προγραμματα της δουλειας του και οχι να σκαλιζει και ανακατευει το λογισμικο!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ακομα να μην παρεξηγηθω.

Δεν υπαρχει τελειο Λειτουργικο συστημα.

Τι εννοω.

Windows: Games, Aπειρα προγραμματα, βλεπουν και καφετιερα, ευκολα αλλα ασταθη και επιρεπη σε ιους. Ελλειψη ελευθερειας λογο κλειστου κωδικα

 

Mac: Υποδειγματικο λειτουργικο αλλα οχι τοσσα games, λιγο ποιο δυσκολο σε drivers οπως wifi ιntel δεν παιζει με την καμια, απαραιτητα να παρεις mac υπολογοστη εκτως αν πας σε hackintosh που εκει δεν ειναι το ιδιο σταθερα. Κλειστου κωδικα, ελλειψη ελευθερειας.

 

Linux: Σταθερο αν πας σε σοβαρη διανομη, βλεπει καργα hardware αλλα λιγοτερο απο Windows, οχι τοσσα games, oχι τεραστια γκαμα απο πραγματικα σοβαρα προγραμματα οπως photoshop και autocad αν και το gimp κανει οτι μπορει για αρκετα πραγματακια. Δεν παιζουν iphone και λοιπα σκατολοιδια οπως θα παιξουν σε ενα mac η ενα windows, oχι τοσσα games, πολλες βεβιασμενες αλλαγες αλλα πληρη ελευθερεια. Οχι ιοι και σταθερο

 

BSD: Εδω τι να πω. Δεν βλεπει πολυ hardware αν και στο pc μου βλεπει τα παντα. Δεν θα δει bluetooth πληκτρολογια ουτε γραφικοι network manager. Δεν εχει πολλα προγραμματα (Τα κλασσικα gimp, kdenlive, audacity, blender, vlc κλπ εννοειται τα εχει) αλλα ειναι επιγειο κτηνος. Πληρη ελευθερεια με οτι συνεπαγεται πως πρεπει να εισαι κτηνος υπομονης με τεραστιο βαθμο δυσκολιας. Δεν μασαει μια, δεν κρασαρει ποτε, δεν του αρεσουν η πολλες αλλαγες, δεν μπλεκει τα μπουτια του. Ακολουθει μια λογικη σειρα ενα βημα τη φορα. Λιγα πραγματα και καλα αλλα σταθερα. Το nfs οπως θα δουλεψει σε BSD δεν θα δουλεψει σε linux. Το link aggregation το ιδιο. Ειναι ο ορισμος του server OS και του τρελαμενου τυπου που ξυπναει για να κανει compile πινοντας καφε.

 

Οπως βλεπετε ολα εχουν καλα και κακα. Κανενα δεν ειναι τελειο. Και ολα εχουν bugs. Kαι σε windows και σε mac και σε BSD και σε Linux, ΣΕ ΟΛΑ εχω πεσει σε bugs. Στο κατω κατω ανθρωποι γραφουν τον κωδικα με λογικα περιθωρια λαθους. Ο προγραμματιστης ειναι ανθρωπος. Οχι ρομποτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να καταλαβω ποτε θα συνηδοποιησεται οτι το 90% του κοσμου δεν ειναι guru της τεχνολογια και δεν ψαχνουν το λογισμικο στην ριζα???

Οταν ενας χρηστης μπορει να χρησιμοποιησει το linux,οπως το android,δλδ χωρις την αναγκη να ξερει ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ commant και αλλες τετοιες "αηδιες"(για τον απλο χρηστη παντα),ελατε να συζητησουμε,για το linux σαν αξιοπιστη καθυμερινη λυση σε ενα απλο χρηστη ή επαγγελματια που θελει να ξερει καλα ΜΟΝΟ τα προγραμματα της δουλειας του και οχι να σκαλιζει και ανακατευει το λογισμικο!

 

Να κανω λιγο τον αντιλογο?

Οταν παιρνεις ενα καινουργιο αμαξι δεν διαβαζεις το manual? Οταν εισαι οδηγος δεν αναγκαζεσαι να μαθεις απο μηχανικα οταν το αμαξι την μια σε αφηνει απο μπαταρια, την αλλη απο μιζα κλπ? Οταν μαγειρευεις δεν διαβαζεις και 5 ρημαδιασμενες συνταγες η παραλλαγες του πως θα το κανεις?

Στο ρημαδι το pc γιατι ο αλλος απαιτει να του ψηνει και καφε χωρις να βαλλει και λιγο το κορμι του στο ζορι?

Δηλαδη να διαβαζουμε τα playboy και να βλεπουμε τον κωλο της αλλης ξερουμε, να ανοιγουμε την τηλεοραση για να δουμε τι string φοραει η αλλη ξερουμε αλλα αν θελουμε να κανουμε κατι στο pc μας, οχι. Εκει πρεπει να κανει τα παντα μονο του. Δεν πρεπει να ξερουμε τιποτα! Μην και ξεστραβωθουμε να ανοιξουμε μια google να διαβασουμε 2 πραγματα. Το internet ειναι μονο για facebook και τσοντες. Συγνωμη αλλα οι υπολογιστες φτιαχτηκαν για να μας εξυοπηρετουν στην δουλεια μας οπως και τα αμαξια. Αλλα στο αμαξι βαζεις το κορμι σου στο ζορι να μαθεις να οδηγεις μεσα στην κινηση για να σε εξυοηρετησει και να κανεις την δουλεια σου. Στο pc οχι. Πρεπει αυτο να τα κανει ολα μονο του. Εγω δεν θα μαθω τιποτα. Δεν παει ετσι. Μακαρι να πηγαινε αλλα δεν παει.

Και ο αλλος εχει κανει το empire stage building στο autocad και οχι ρε γαμωτο. Blue screen of death και δεν εχει κανει autosave τους τελευταιους 20 οροφους.

Αραγε με εξεπυρετει εν τελη στην δουλεια μου η πρεπει να ξανασχεδιασω 20 οροφους μεχρι αυριο που πρεπει να το παραδωσω? Αλλα φταιει το pc. Πρεπει να κανει autosave! Γιατι εγω δεν θα μπω στο ζορι να μαθω πως πανω αριστερα εχω ενα κουμπακι που λεει save!!!!

Mε αυτη την λογικη δεν φταιει το linux που ειναι διαφορετικο! Φταει η λογικη που σκεφτεται ο καθε χρηστης που δεν τον νοιαζει καθολου πως λειτουργει ο υπολογιστης του και δεν θελει να "κουραστει" να μαθει, γιατι και ενα λειτουργικο να του δινανε που να σκεφτοταν και να τα εκανε ολα μονο του, παλι δεν θα του αρεσε γιατι θα επρεπε να βαλλει το μυαλο του στο ζορι να σκεφτει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να καταλαβω ποτε θα συνηδοποιησεται οτι το 90% του κοσμου δεν ειναι guru της τεχνολογια και δεν ψαχνουν το λογισμικο στην ριζα???

Οταν ενας χρηστης μπορει να χρησιμοποιησει το linux,οπως το android,δλδ χωρις την αναγκη να ξερει ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ commant και αλλες τετοιες "αηδιες"(για τον απλο χρηστη παντα),ελατε να συζητησουμε,για το linux σαν αξιοπιστη καθυμερινη λυση σε ενα απλο χρηστη ή επαγγελματια που θελει να ξερει καλα ΜΟΝΟ τα προγραμματα της δουλειας του και οχι να σκαλιζει και ανακατευει το λογισμικο!

 

Θέλω να καταλάβω πότε θα συνειδητοποιήσετε ότι το Linux του σήμερα δεν έχει καμία σχέση σε ευχρηστία με αυτό που ήταν πριν 20 ή και 10 χρόνια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα ναι και ακριβώς επειδή δεν ειναι guru της τεχνολογίας, εχουν πεισθεί και το θεωρούν φυςιολογικο οτι πρέπει να κανεις κάθε 5-6 μήνες φόρματ γιατι έτσι δουλεύουν τα λειτουργικά (όπου στο ανίδεο μυαλό τους λειτουργικό=Windows).

 

Όσο για τα portable apps της ms...δε το συζητάμε, ο ορισμός του portability! Να μη σχολιάσω για το υπέροχο dos και την απουσία bash...με πρόλαβε άλλος. Να μη πω για τη μαγεία αυτής της τρελής τεχνολογίας που ονομάζεται registry. Αλήθεια μπορείτε να σηκώσετε ενα πρόγραμμα που ειναι εγκατεστημένο σε εναν υπολογιστή windows σε εναν άλλο; Όχι ε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...