Προς το περιεχόμενο

Δείτε "σε δράση" το Start Menu καθώς και τα Virtual Desktops των επερχόμενων Windows 9 [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εννοειται πως το Linux ποια εχει γινει πανευκολο και γραφικο.

Υποδιγματικη distro. Μanjaro Linux.

Γραφικα τα παντα. Το στηνεις χωρις να ανοιξεις ουτε μια φορα terminal!

Βασισμενο στο arch linux που ειναι σοβαροτατη distro.

Αλλα δεν χανει καθολου απο την ποιοτητα. Με xfce4 και φυσικα bash. Οσο και γραφικα να κανεις τα παντα, ακομα πολλα πραγματα γραφικα δεν τα κανεις. Εχεις πληρη desktop εμπειρεια με bash για πληρη ελευθερεια under the hood για οποιον ξερει και γουσταρει η για να βρει το passkey για pair device οταν το γραφικο ειναι bugαρισμενο.

Rolling Release. Oχι φορματ και upgrade καθε τρις και λιγο.

Σοβαρος package manager ειτε γραφικα ειτε τερματικα.

Σταθεροτατο και πολυ γρηγορο.

Βλεπει σχεδον ολα τα κοινα hardware, εχει απειρα προγραμματα για καθε αναγκη και γουστα, υποστηριξη απο bluetooth keyboard μεχρι lcd pannels (εκει ισως πρεπει να ανοιξεις terminal) και ας μου πει καποιος γιατι τα windows ειναι καλυτερα. Λεγεται ΣΥΝΗΘΕΙΑ και δεν ειναι παντα καλη.

Portability λεγεται να κανεις extract το deb, να περνεις τα περιεχομενα του /lib και  /bin να τα πετας στο συστημα σου και να τρεχει απο το debian στο Manjaro! To εκανα στις κοπελας μου με το springseed και ετρεξε! Ουτε καν compile ουτε καν εγκατασταση απο τον package manager. Ποιο ωμα και χυμα δεν γινοταν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να καταλάβω πότε θα συνειδητοποιήσετε ότι το Linux του σήμερα δεν έχει καμία σχέση σε ευχρηστία με αυτό που ήταν πριν 20 ή και 10 χρόνια

Δεν ξερω τι γινετε σε σταθερους αλλα σε laptop, που εχω δοκιμασει αρκετες φορες να βαλω, για να μου δουλεψουν ολα καλα επρεπε να ψαχνω 2 μερες για να βρω drivers για καρτα γραφικων, mousepad,wifi και webcam. Και σε καποιες εκδοσεις δεν εβρισκα καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Driver για mousepad?!? Στο δικό μου netbook δουλεύουν γραφικά, ήχος, κάμερα, bluetooth, wifi, τα έξτρα πλήκτρα στο ποντίκι, εκτυπωτής, scanner, DVB usb tuner, Analog video usb capture και joysticks και στα μισά και πλέον από αυτά δεν χρειάστηκε καν να εγκαταστήσω ξεχωριστό driver (σε όσα χρειάστηκε κατέβηκε πολύ εύκολα μέσα από τον package manager της διανομής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Linux υπαρχουν οι διανομες (distro)

Η καθε distro ερχεται με την δικια της εκδοση του linux kernel. Aλλες ερχονται με εναν ποιο παλιο αλλα σταθερο. Αλλες ερχονται με τον τελευταιο με την τελευταια λεξη στην τεχνολογια οπου ναι μεν μπορει να εχει τον driver που βγηκε χτες αλλα εχουν και λαθη στον κωδικα οποτε δεν ειναι απαραιτητο οτι θα τρεχουν σωστα.

Αλλες ερχονται με το xfce4 η το Κde4 η το gnome 3 η το MATE η το LXDE η το fluxbox, blackbox, windowmaker, e17, dwm, awesome wm, razor qt, lxqt  η οτι αλλο γραφικο περιβαλλον θελεις εσυ. Αλλες ερχονται χωρις καν γραφικο περιβαλλον για να διαλεξεις εσυ ποιο θες. Οι επιλογες δεν ειναι μονο οι παραπανω αλλα και αλλες τοσσες!

Αλλες ερχονται με το apt-get package manager η τον portage η τον rpm η τον yaourt / pacman η οποιον αλλον θελεις εσυ!

Αλλες εχουν package manager με ετοιμα binary εκτελεσιμα αρχεια οπως ο apt-get και αλλες κατεβαζουν τον κωδικα, τον περνανε απο τον compiler, τον μεταγλωτιζουν και τον κανουν εκεινη την ωρα εκετελεσιμο οπως το portage.

Γιαυτο και τοσσες distro. Eπιλογες για τα γουστα και το hardware του καθενα!!!

Βinary για αργα pc και compile για pc που αντεχουν την σκληρη διαδικασια του compile.

KDE4 για pc με 4gb ram και dwm για pc με 128mb ram

Manjaro για απλο pc με core2duo και 2 gb ram και gentoo για να το βαλλεις σε τοστιερα αφου με το kernel config ο πυρηνας γινεται 10mb και τρεχει και σε αποχυμωτη.

Δες το hardware σου. Αν ειναι πολυ καιρνουργιο θελεις τον τελευταιο πυρηνα. Αν ειναι απο περσινο laptop πχ πρεπει να το βλεπουν λογικα ολες οι distro. Aν ειναι απο το 1995 το laptop βρες διανομη με παλιο kernel. 2x.

Λογικο ειναι οτι ο kernel 3.14 δεν θα εχει απαραιτητα υποστηριξη για την καρτα δικτυου το 1995. Λογικο αλλωστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS κατάλαβε επιτέλους οτι άλλο mouse και άλλο δάχτυλο. Τα 9 σίγουρα θα πάνε καλύτερα απο τα 8. Το θέμα είναι αν θα καταφέρουν να περάσουν τα 7 (που μάλλον πάνε για να γίνουν τα νέα ΧΡ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τα Windows εκαναν στροφη στην Unix λογικη θα ειχαν ακομα περισσοτερο κοσμο.

Σκεψου το λιγο. Tα Μac ειναι pure UNIX λειτουργικο συστημα κλειστου κωδικα. Και επειδη ειναι και εταιρεια εχει αγορασει τα δικαιωματα να λεγεται UNIX οπως και ο darwin kernel εχει κωδικα του BSD UNIX μεσα.

Πες μου. Σε τι χανει απο τα Windows? Σε σταθεροτητα, σε απλοτητα, σε προγραμματα, σε γραφικα? Σχεδον σε τιποτα.

Kαι τα mac εχουν bash οπου ο γραφιστας μπορει να μην ανοιξει terminal αλλα αυτος που ξερει, καρφωνει και εναν package manager και κανει compile το kdenlive του linux!

To μονο μη unix / unix-like OS ειναι τα Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τα Windows εκαναν στροφη στην Unix λογικη θα ειχαν ακομα περισσοτερο κοσμο.

Σκεψου το λιγο. Tα Μac ειναι pure UNIX λειτουργικο συστημα κλειστου κωδικα. Και επειδη ειναι και εταιρεια εχει αγορασει τα δικαιωματα να λεγεται UNIX οπως και ο darwin kernel εχει κωδικα του BSD UNIX μεσα.

Πες μου. Σε τι χανει απο τα Windows? Σε σταθεροτητα, σε απλοτητα, σε προγραμματα, σε γραφικα? Σχεδον σε τιποτα.

Kαι τα mac εχουν bash οπου ο γραφιστας μπορει να μην ανοιξει terminal αλλα αυτος που ξερει, καρφωνει και εναν package manager και κανει compile το kdenlive του linux!

To μονο μη unix / unix-like OS ειναι τα Windows.

Ξέχασες το Android που και αυτό ενα λινουξακι είναι, και έχει σχεδόν την αποκλειστικότητα της αγοράς smartphone
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω λιγο τον αντιλογο?

Οταν παιρνεις ενα καινουργιο αμαξι δεν διαβαζεις το manual? Οταν εισαι οδηγος δεν αναγκαζεσαι να μαθεις απο μηχανικα οταν το αμαξι την μια σε αφηνει απο μπαταρια, την αλλη απο μιζα κλπ? Οταν μαγειρευεις δεν διαβαζεις και 5 ρημαδιασμενες συνταγες η παραλλαγες του πως θα το κανεις?

Στο ρημαδι το pc γιατι ο αλλος απαιτει να του ψηνει και καφε χωρις να βαλλει και λιγο το κορμι του στο ζορι?

Δηλαδη να διαβαζουμε τα playboy και να βλεπουμε τον κωλο της αλλης ξερουμε, να ανοιγουμε την τηλεοραση για να δουμε τι string φοραει η αλλη ξερουμε αλλα αν θελουμε να κανουμε κατι στο pc μας, οχι. Εκει πρεπει να κανει τα παντα μονο του. Δεν πρεπει να ξερουμε τιποτα! Μην και ξεστραβωθουμε να ανοιξουμε μια google να διαβασουμε 2 πραγματα. Το internet ειναι μονο για facebook και τσοντες. Συγνωμη αλλα οι υπολογιστες φτιαχτηκαν για να μας εξυοπηρετουν στην δουλεια μας οπως και τα αμαξια. Αλλα στο αμαξι βαζεις το κορμι σου στο ζορι να μαθεις να οδηγεις μεσα στην κινηση για να σε εξυοηρετησει και να κανεις την δουλεια σου. Στο pc οχι. Πρεπει αυτο να τα κανει ολα μονο του. Εγω δεν θα μαθω τιποτα. Δεν παει ετσι. Μακαρι να πηγαινε αλλα δεν παει.

Και ο αλλος εχει κανει το empire stage building στο autocad και οχι ρε γαμωτο. Blue screen of death και δεν εχει κανει autosave τους τελευταιους 20 οροφους.

Αραγε με εξεπυρετει εν τελη στην δουλεια μου η πρεπει να ξανασχεδιασω 20 οροφους μεχρι αυριο που πρεπει να το παραδωσω? Αλλα φταιει το pc. Πρεπει να κανει autosave! Γιατι εγω δεν θα μπω στο ζορι να μαθω πως πανω αριστερα εχω ενα κουμπακι που λεει save!!!!

Mε αυτη την λογικη δεν φταιει το linux που ειναι διαφορετικο! Φταει η λογικη που σκεφτεται ο καθε χρηστης που δεν τον νοιαζει καθολου πως λειτουργει ο υπολογιστης του και δεν θελει να "κουραστει" να μαθει, γιατι και ενα λειτουργικο να του δινανε που να σκεφτοταν και να τα εκανε ολα μονο του, παλι δεν θα του αρεσε γιατι θα επρεπε να βαλλει το μυαλο του στο ζορι να σκεφτει!

4μερες x14 ωρες ψαξιμο στο ιντερνετ!Τοσες μου πηρε για να καταλαβω τo 1% των ΒΑΣΙΚΩΝ για το πως λειτουργει το lubuntu μετα απο 7 χρονια ενασχολησης λιγο περα απο τον μεσο χρηστη στους υπολογιστες!

3μερες x6 ωρες ψαξιμο για να μαθω το 10% των βασικων για λειτουργω τα xp,μετα απο 0 χρονια,0μηνες,0μερες ενασχολησης με οτι εχει σχεση ηλεκτρονικων υπολογιστων.Και την πρωτη μερα την φαγαμε για να μαθω πως ανοιγω το λαπτοπ,πως το κλεινω και πως μπαινω στο ιντερνετ.Τις υπολοιπες μονος μου να μου στελνει link για να διαβαζω και να μαθαινω τις βασικες ορολογιες!

Στεφτητε μονο οτι επαθα σιοκ,με το ποσα πραγματα επρεπε να διαβασω για να μπορεσω να το λειτουργησω το lubuntu,που απο την δευτερη μερα ηθελα να τα παρατησω,γιατι εξαντληθικα να διαβαζω και να μην βγαζω νοημα!Ευτυχως που ηταν τα παιδια εδω στο insomnia,και μπορεσαν να με καθοδηγησουν γιατι απο μονος μου ΔΕΝ...!

 

Απλα η δικη μου εμπειρια με τα λογισμικα windows και lubuntu!

 

Θα συνεχισω να ψαξω λιγο ακομη το linux,αλλα αν δε μπορεσω να το χρησιμοποιησω με command free,ευχαριστω δε θα παρω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε πότε θα καταλάβετε όλοι οι Linux-άκηδες, ότι δεν θα γίνετε ποτέ λειτουργικό για τους πολλούς...
Προγράμματα όπως photoshop, γιοκ. Όχι το Gimp δεν φτάνει...

Προγράμματα όπως το Pro Tools, τσούκου. Και να υπάρχει κάτι παρόμοιο, δεν πρόκειται να φύγει κανένας από Mac και Pro Tools ή Win και Cubase για κάτι άλλο.
Games; Τσούκου... Και όσο νά'ναι, ένα τεράστιο ποσοστό των PC users, είναι gamers. Τώρα αρχίζει κάτι να κινείται... Μακάρι...

Το διπλό click και εγκατάσταση των Windows (ναι, με ό,τι σαβούρα εγκαθίσταται μαζί), τσούκου. Θα μου πεις έχει package manager... Still not as user friendly as Win...
Επίσης, κάποιος είπε ότι σιγά μην κάτσουν να μάθουν .net . Seriously??? Δηλαδή δεν γράφει κανένας πια σε C, C++, C# ή Java;

Κάποιος είπε ότι νομίζουμε ότι το Linux βρίσκεται σε κατάσταση όπως πριν 10 χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι κάποιοι το νομίζουν... Προσωπικά όχι, γιατί έχω και μία κάποια εμπειρία μαζί τους.

Αλλά αναρωτηθήκατε εσείς ακριβώς το ίδιο πράγμα για τους εαυτούς σας; Νομίζετε ότι τα Win 8.1 και προσεχώς τα 9, είναι ίδια με τα Windows 95 ή τα 98;
Σχεδόν οι μισές επιχειρήσεις, τρέχουν τον server τους σε Windows Server 2008 R2. Νομίζετε ότι τον κάνουν restart;;; Bugs υπάρχουν παντού. Αλλά όχι και ότι τα Windows κολλάνε και κάθε 3 μήνες θέλουν format... Που ζείτε; στο 1995;

Εγώ κάθε φορά που αλλάζω λειτουργικό, δεν ξανακάνω format ΠΟΤΕ, και είμαι "μπουκωμένος" σε προγράμματα επεξεργασίας ήχου, παραγωγής, ηχοληψίας, όπως επίσης .net , games, κτλ κτλ.

Λέτε να είμαι εγώ η εξαίρεση, ή ότι εσείς έχετε λάθος άποψη;

Αν το Linux θέλει να αποκτήσει κόσμο, πρέπει να "κλέψει" από τους ήδη υπάρχοντες users και όχι να περιμένει καινούριους απ'το μηδέν. Η πιθανότητα να μπει κάποιος στον κόσμο των υπολογιστών, και να έρθει σε επαφή με κάποια distro Linux ως πρώτο λειτουργικό, είναι κοντά στο μηδέν. Για να γίνει αυτό, πρέπει να "μοιάσει" περισσότερο στα πιο διαδεδομένα λειτουργικά, ώστε η μετάβαση να είναι "ομαλή". Προφανώς και δεν λέμε να γίνουν ίδια, γιατί δύο παρόμοια λειτουργικά δεν μας χρειάζονται, αλλά αν δεν νοιώσει κάποιος σχετικά οικεία, δεν πρόκειται να δώσει ευκαιρία.
Καλό είναι να υπάρχουν έτσι όπως είναι τώρα, για αυτούς που βολεύονται, αλλά εξακολουθούν να είναι "ψυχρά" για τον άπειρο και μέσο χρήστη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με ρωτατε εμενα σαν απλος χρηστης,ΔΕΝ με ενδιαφερει η linux διανομη που θα χρησιμοποιησω, να ειναι τιγκα στα παιχνιδια και τα επαγγελματικα προγραμματα.Θελω μονο τα πιο απλα προγραμματα καθημερινης χρησης,που τα εχει σιγουρα.

Αυτο που με ενδιαφερει ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ να ειναι οσο πιο απλο γινεται,να μην χρειαζεται να γραφω τιποτα για να εκτελεσει μια διεργασια,αλλα να κανω κλικι κλικι με το ποντικι σ'αυτο που θελω να κανω και ας το κανω χιλιες φορες αν χρειαστει,δε με ενοχλει!

Φτανει να το βρησκω ευκολα και να το εκτελω ευκολα!

 

To μονο πραγματικο πλεονεκτημα ειναι το store και η ευκολια που κατεβαζεις και εγκαθηστας ενα προγραμμα και αυτο ουσιαστικα ειναι μονο για το osx,γιατι το 80% των εφαρμογων στο linux μπορει να μην υπαρχει καν σε store και εκει ξεκινα το μαρτυριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλού το πήγαμε το θέμα, αλλά τέλος πάντων.

Οι δυνατότητες που έχει ένα Linux Desktop είναι πραγματικά κορυφαίες. Δεν ξέρω από Mac, οπότε θα κάνω μία σύγκριση με τα 7 μου:

 

Σταθερότητα: Ισοπαλία. Το ίδιο σταθερά είναι και τα μεν και τα δε. Για να μην πω πως τα 7 είναι πιο σταθερά (αλλά πιο παλιά, άρα πιο ώριμα από το openSUSE μου).

Ταχύτητα: Εξαρτάται. Γενικά το openSUSE είναι ελαφρά πιο γρήγορο, αλλά κι εδώ ισοπαλία.

Εγγενείς δυνατότητες UI: Εδώ χάνουν τα 7 με τα χέρια κάτω. Ειδικά στο KDE μπορείς να ρυθμίσεις Virtual Desktops και Activities, συμπεριφορά ποντικού, αυτόματες εστιάσεις παραθύρων συμπεριφορές μονού, διπλού, κεντρικού πλήκτρου ποντικού και και και και και...

File Managers: Εδώ γελάμε στα 7, έτσι; Ο Windows Explorer ΔΕΝ είναι καν κοντά στους αντίστοιχους του Linux. Με ένα δεξί κλικ μπορούμε ακόμα και να επεξεργαστούμε (ελαφρά) φωτογραφίες και ο Power User μπορεί απλά να κάνει παπάδες.

Ευκολία Εγκατάστασης: Εδώ κι αν γελάμε στο Linux. Ακόμα και enterprise διανομές όπως το RHEL μπαίνουν με 4-5 click στο ποντίκι κι ένα μόνο restart. Θέλετε να μετρήσετε τα clicks που χρειάζονται στα 7; Η τεράστια διαφορά είναι πως οι χρήστες θα βρουν ΠΡΟΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ τα Windows, όχι κάποια διανομή Linux.

Ευκολία εγκατάστασης προγραμμάτων: Μη ακούω σαχλαμάρες για ευκολία εγκατάστασης στα Windows. Έχετε δει πόσο εύκολα μπαίνουν προγράμματα στο Linux; Ακόμα και μέσω Web με το 1-Clck install. Τα windows χάνουν όμως γιατί 9/10 updates τους θέλουν restart τον υπολογιστή.

Ποιότητα προγραμμάτων: Κι εδώ είναι επίσης ισοπαλία. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα καλογραμμένων προγραμμάτων κι από τις 2 πλευρές.

Αριθμός προγραμμάτων: Εδώ γελάμε με το Linux. Μη λέμε πως έχουμε προγράμματα. Δείγματα έχουμε. Στα Windows έχει άπειρα, απλά.

 

Τέλος, μία σημαντική διαφορά, είναι η ασφάλεια. Όπως και να το κάνουμε, στο Linux δεν έχει χρειαστεί να χάσω 3 μέρες για να φτιάξω από την αρχή τον υπολογιστή μου γιατί ένα malware μπήκε μαζί με ένα νόμιμο πρόγραμμα!

 

Τελικά, το τι επιλέγει ο καθένας είναι προσωπική επιλογή. Εγώ πιστεύω πως για ένα οικιακό χρήστη, ή ακόμα και εταιρικό σε μικρό περιβάλλον, το Linux είναι σταθερότερο, το ίδιο εύκολο (αν όχι ευκολότερο) και πολύ πιο ασφαλές (τώρα, στο μέλλον δεν ξέρουμε). Απλά φοβάται ο κόσμος, αυτό είναι.

Επεξ/σία από s91066
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος χέστηκε η ουσία είναι ότι από Windows μόνο τα XP με το τελευταίο Service Pack αξίζουν καμία άλλη έκδοση.

Όλες οι άλλες εκδόσεις είναι beta tester. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αναλύω τα σφάλματα και τα προβλήματα ασφαλείας που έχουν τα Windows. Aκόμα και τα Windows 8.1 που θεωρούνται γρήγορα είναι γεμάτο από bugs άλλα μεγάλου βαθμού και άλλα μικρού.

 

εγω παντως 2 χρονια ειχα τα 7 χωρις format και εναν τα 8 και αυτα τα 3 χρονια εχω δει μια (1) μπλε οθονη και αυτη πριν περιπου 2 εβδομαδες (ειδα και απο πρωτο χερι την νεα οθονη σφαλματων που δεν ειχα δει μεχρι τωρα).

σε mac περυσι θυμαμαι εβαλα ενα φλασακι να τρεξω μια portable εφαρμογη (portable chrome συγκεκριμενα) και επειδη το φλασακι κουνηθηκε και σταματησε να το βλεπει ο υπολογιστης ενω ετρεχε η portable εφαρμογη, κολλησε ολο το λειτουργικο και χρειαστηκε restart απο το κουμπι..

 

τωρα αυτο δεν ξερω αν παει στην κατηγορια με τα μικρα η τα τεραστια σφαλματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε φιλε μου, κουνήθηκε το στικακι που διάβαζε/έγραφε και έτρεχε εφαρμογή και δεν εκανες unmount, τι περιμένες να γίνει δηλαδή;

 

Registry να επανέλθω! Βάλτε και βγάλτε 30 προγράμματα 2 με 3 φορές και ελα να μου πεις μετα αν θα θες να κανεις φορματ γιατι θα σέρνεται ή θα πρέπει να αρχίσεις τα registry clean κλπ κλπ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα σχόλια μισους έχουν γραφτεί με βεβαιότητα σε Windows 8.1 PCs.

Η MS άκουσε τις γκρίνιες κι έφερε αυτο που έπρεπε να φέρει εξ'αρχης: μια ανανεωμένη έκδοση του κλασσικού start menu. Δίνει, ομως, παράλληλα την ελευθερία επιλογης στο τρόπο χρήσης. Οι πολλαπλές επιφάνειες ειναι χαρακτηριστικό που δεν ήταν ηθικά υποχρεωμένη η MS να το δώσει σε όλους τους υπολογιστές, απο φτηνούς μέχρι θηρία, θα το κάνει ομως. Και λογικά, όλα δωρεάν με μια απλή αναβάθμιση απο 8.1 σε 9.

Οποτε ελέγξτε και συγκρίνετε πρώτα τον ανταγωνισμό, το μέγεθος του και την ευχρηστεια που προσφέρει και μετά μπορείτε να παράγετε χρήσιμα ή ηλίθια σχόλια, θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...