Προς το περιεχόμενο

Δείτε "σε δράση" το Start Menu καθώς και τα Virtual Desktops των επερχόμενων Windows 9 [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίστε:

 

http://manjaro.org/get-manjaro

 

Πιο κουτάλι δεν γίνεται! Θα φας μέχρι σκασμού! :P

Δε με καταλαβες! :D

Παρε μια διανομη,που να ειναι απλη και πληρης και προωθηστε την παντου.

Αυτη η διανομη θα εχει την πληρης στηριξη ΟΛΗΣ της linux κοινοτητας και πισω απο αυτη να υπαρχει μια εταιρια που θα ριχνει χρημα σε διαφημησει και προωθηση και θα βγαζει χρημα ειτε απο διαφημισεις ειτε απο τις υπηρεσιες της!

Σκεψουν ενα android φαση,αλλα σε desktop διανομη!

 

Αν δεν γινει αυτο,μην περιμενεις και πολλα πραγματα στη διαδοση του linux στο κοσμο που ζουμε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με καταλαβες! :D

Παρε μια διανομη,που να ειναι απλη και πληρης και προωθηστε την παντου.

Αυτη η διανομη θα εχει την πληρης στηριξη ΟΛΗΣ της linux κοινοτητας και πισω απο αυτη να υπαρχει μια εταιρια που θα ριχνει χρημα σε διαφημησει και προωθηση και θα βγαζει χρημα ειτε απο διαφημισεις ειτε απο τις υπηρεσιες της!

Σκεψουν ενα android φαση,αλλα σε desktop διανομη!

 

Αν δεν γινει αυτο,μην περιμενεις και πολλα πραγματα στη διαδοση του linux στο κοσμο που ζουμε!

Σωστο. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει τόσες διανομες. Λειτουργικό είναι, η δουλεια του είναι να τρέχει προγράμματα.

 

τόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν μια διανομή με ενα api; και να επικεντρωθούν σε αυτό; φυσικά και δεν είναι δύσκολο, το απέδειξε η google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Linux είναι ένα ο πυρήνας, ( μονο command/ssh) απο εκει και μετα καθε διανομη εχει πρόσθετα προγραμματα για να διευκολύνει τον χρηστη( προγραμματα για το γραφικό που βλεπει στην οθονη κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://s18.postimg.org/z0xawx2bt/Screenshot.png

 

Αυτο ειναι το desktop μου τραβηγμενο πριν κανενα 10λεπτο. Αν και FreeBSD που σημαινει πολυ διαβασμα και σεταρισμα, εν τελη, ποσο ποιο γραφικο να γινει? Η διαφορα ειναι οτι το Linux ειναι ετσι αλλα ετοιμο και με τα παντα αυτοματοποιημενα!

Δεν θα σχολιασω οτι το pc μου ειναι 4 χρονων και με compile και τοσσα προγραμματα ανοιχτα η cpu ειναι στο 53% και η ram στο 20%

Ειπατε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Και το τελικο συμπερασμα. Φτανει η στιγμη που η εταιρια χρειαζεται προγραμματα με gui. Οπως ολες οι εταιριες προφανος.

 

 Τι κανει οταν εχει linux? Προφανος κατι ετοιμο δεν θα βρει, σιγα μην αναπτυξει καποιος κατι καλο για λειτουργικο με μεριδιο αγορας 10% σου λεω, για το 90% θα πανε. (Δεν μιλαω για servers φυσικα, εκει δεν ισχυουνε αυτα).

 

  Θα αναπτυξει δικο της για linux? ok, αλλα αποκλειει την χρηση οποιουδηποτε αλλου προγραμματος, και το τελικο αποτελεσμα θα εχει παρει πολυ περισσοτερο χρονο και θα ειναι εμφανεστατα υποδυεστερο απο κατι που θα εκανες με c# και θα ετρεχε σε ολα τα windows machines.

 

   Πειτε οτι θελετε για τις επιλογες τις ms at windows 8, οσον αφορα την .Net και την αναπτυξη εφαρμογων σε wpf εχει κανει εκπληκτικη δουλεια και ειναι ετη φωτος μπροστα απο οτιδηποτε αλλο. 

 

Μα, ποιος εργάζεται με native εφαρμογές πλέον, σε corporate environment; Όπως προφανώς δεν ξέρεις καν τι μπορεί να κάνει κάποιος με php ή python (πχ) έτσι κι εγώ δεν ξέρω .net (και γιατί να ξέρω άλλωστε;). Η κουβέντα ΔΕΝ είναι για γλώσσες προγραμματισμού και frameworks. Ακόμα κι εκεί όμως, η MS έχει χάσει το παιχνίδι από την εταιρεία που δεν υπάρχει πια (SUN), αφού όλες οι μεγάλες εταιρείες αναπτύσσουν τις εφαρμογές τους σε Java και τις τρέχουν σε JBoss και τις εκτελούμε μέσα από Firefox! Οι περισσότερες εταιρικές εφαρμογές είναι πλέον φτιαγμένες ως web based κι εκεί δεν βλέπω γιατί το .net είναι έτη φωτός μπροστά...

 

Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως όλα αυτά δημιουργούνται πρώτα απ' όλα για την αγορά της Αμερικής. Εκεί που το SaaS, PaaS και IaaS είναι καθημερινότητα κι όχι ευχολόγιο.

http://s18.postimg.org/z0xawx2bt/Screenshot.png

 

Αυτο ειναι το desktop μου τραβηγμενο πριν κανενα 10λεπτο. Αν και FreeBSD που σημαινει πολυ διαβασμα και σεταρισμα, εν τελη, ποσο ποιο γραφικο να γινει? Η διαφορα ειναι οτι το Linux ειναι ετσι αλλα ετοιμο και με τα παντα αυτοματοποιημενα!

Δεν θα σχολιασω οτι το pc μου ειναι 4 χρονων και με compile και τοσσα προγραμματα ανοιχτα η cpu ειναι στο 53% και η ram στο 20%

Ειπατε κατι?

 

Arch με Xface?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://s18.postimg.org/z0xawx2bt/Screenshot.png

 

Αυτο ειναι το desktop μου τραβηγμενο πριν κανενα 10λεπτο. Αν και FreeBSD που σημαινει πολυ διαβασμα και σεταρισμα, εν τελη, ποσο ποιο γραφικο να γινει? Η διαφορα ειναι οτι το Linux ειναι ετσι αλλα ετοιμο και με τα παντα αυτοματοποιημενα!

Δεν θα σχολιασω οτι το pc μου ειναι 4 χρονων και με compile και τοσσα προγραμματα ανοιχτα η cpu ειναι στο 53% και η ram στο 20%

Ειπατε κατι?

 Τιποτα πιο γενικο απο το κανεις compile? Και προγραμματα ποια εννοεις, calculator, και appereance? 

 

  Το θεμα δεν ειναι αμα ειναι καλυτερο σε διαχειρηση πορων η οτιδηποτε αλλο, το Αλφα και το Ωμεγα ειναι ποσες εφαρμογες υπαρχουνε και για ποιες αναπτυσουνε οι developers. ΟΛΑ τα αλλα ειναι δευτερα. Και κανενας δεν θα κανει ποτε σοβαρη εφαρμογη για το 3ο OS μετα τα windows και macos, στο οποιο μαλιστα οι χρηστες δεν θα δωσουν δεκαρα απο ιδεολογια και μονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FreeBSD με ΜΑΤΕ :D

Και transmission torrent και  firefox και gimp και text editor.

Αυτα γιατι δεν τα λες? Θες να ανοιξω και kdenlive και audacity και ardour και blender και wireshark και VirtualBox και παει λεγοντας?

Συγνωμη αλλα ο ποιο πολυς κοσμος αυτα του χρειαζονται.

Τωρα αν θελεις να μετρησεις την μαζα του συμπαντος ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ WINDOWS και σιγουρα δεν θα ειναι ενας υπολογιστης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, ποιος εργάζεται με native εφαρμογές πλέον, σε corporate environment; Όπως προφανώς δεν ξέρεις καν τι μπορεί να κάνει κάποιος με php ή python (πχ) έτσι κι εγώ δεν ξέρω .net (και γιατί να ξέρω άλλωστε ;). Η κουβέντα ΔΕΝ είναι για γλώσσες προγραμματισμού και frameworks. Ακόμα κι εκεί όμως, η MS έχει χάσει το παιχνίδι από την εταιρεία που δεν υπάρχει πια (SUN), αφού όλες οι μεγάλες εταιρείες αναπτύσσουν τις εφαρμογές τους σε Java και τις τρέχουν σε JBoss και τις εκτελούμε μέσα από Firefox! Οι περισσότερες εταιρικές εφαρμογές είναι πλέον φτιαγμένες ως web based κι εκεί δεν βλέπω γιατί το .net είναι έτη φωτός μπροστά...

 

Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως όλα αυτά δημιουργούνται πρώτα απ' όλα για την αγορά της Αμερικής. Εκεί που το SaaS, PaaS και IaaS είναι καθημερινότητα κι όχι ευχολόγιο.

Personal bias φυσικα, αλλα να πεθανει η java. Οτι πιο αισχρο και ασχημο. οφτοπικ αλλα επρεπε να το πω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Personal bias φυσικα, αλλα να πεθανει η java. Οτι πιο αισχρο και ασχημο. οφτοπικ αλλα επρεπε να το πω :P

Διαφωνώ οριζόντια και κάθετα μιας που δουλεύω java και ειδικά όσων αφορά τα web services είναι πολύ καλύτερη και πιο εύκολη από php, καθώς επίσης είναι ίδια με την C# στα πάντα σχεδόν πέρα από τις βιβλιοθήκες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το κάνατε windows vs linux.... η ταπεινή μου γνώμη είναι απλα: "χρησιμοποιείς ότι σε βολεύει".... και τέλος, τόσο απλά...

 

-Στο σπιτι μου έχω win γιατί τα προγράμματα που χρησιμοποιώ δεν θα βγουν ΠΟΤΕ για το linux.

-Στο τηλεφωνικό κέντρο τρέχω linux γιατί εκεί τρέχει το asterisk και είναι βράχος.
-Σε ένα server στη δουλεία για files έχω Linux

- ...και πάει λέγοντας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...