Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη μονοφασικου ρευματος σε τριφασικο


mesimereli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά  το πρόβλημα μου είναι το εξής  σε ένα σπίτι το οποίο θα μπουν Φωτοβολταϊκά υπάρχουν εργαλεία τα οποία λειτουργούν με τριφασικό ρεύμα όσοι ασχολούνται με τέτοιου είδους εγκαταστάσεις ξέρουν ότι το κόστος για έναν  inverter  που μπορεί να δώσει 3 φάσεις εκτοξεύετε στα ύψη. Η ερώτηση μου είναι υπάρχει κάποια πατέντα που μπορεί να γίνει με λιγότερο κόστος. Έχω δει διάφορα με κινητήρες αλλά ο θόρυβος είναι παράγοντας που θέλω να τον αποφύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις σκοπό να καταργήσεις την 3φασική παροχή της ΔΕΗ στο σπίτι και να τροφοδοτείς τους χώρους με Φ/Β πανελ και μπαταρίες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά  το πρόβλημα μου είναι το εξής  σε ένα σπίτι το οποίο θα μπουν Φωτοβολταϊκά υπάρχουν εργαλεία τα οποία λειτουργούν με τριφασικό ρεύμα όσοι ασχολούνται με τέτοιου είδους εγκαταστάσεις ξέρουν ότι το κόστος για έναν  inverter  που μπορεί να δώσει 3 φάσεις εκτοξεύετε στα ύψη. Η ερώτηση μου είναι υπάρχει κάποια πατέντα που μπορεί να γίνει με λιγότερο κόστος. Έχω δει διάφορα με κινητήρες αλλά ο θόρυβος είναι παράγοντας που θέλω να τον αποφύγω.

 

Δύο λύσεις υπάρχουν μόνο:

 

1. Τριφασικός Ιnverter

 

2. Η/Ζ με μονοφασικό ηλεκτροκινητήρα και τριφασική γεννήτρια.

 

Η δεύτερη λύση έχει σαφώς περισσότερα μειονεκτήματα με μεγαλύτερο απ' όλα τον χαμηλότερο βαθμό απόδοσης και χρησιμοποιείτο παλιά, όταν τα ηλεκτρονικά ισχύος ήταν πανάκριβα.

 

Σήμερα μόνο η πρώτη λύση είναι τεχνικά αποδεκτή.

Επεξ/σία από Euclides
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για της απαντήσεις με λίγο ψάξιμο που έκανα η καλύτερη λύση είναι αυτή που πρωτινέ ο φίλος  Euclides  η γεννήτρια με τον ηλεκτροκινητήρα έχει παρά πολλές απόλυες δεν συμφέρει σε μια τέτοια εγκατάσταση , μοναχά αν κάποιος έχει  συσκευή στο σπίτι τριφασική αλλά έχει κανονική παροχή  αξίζει τον κόπο. Υπάρχει και  τρόπος να γίνει με πυκνωτές αλλά ουσιαστικά δεν έχεις την ισχύ του τριφασικού άπλα ξεγελάς κάποιον κινητήρα να έχει εναυση έτσι αλλά έχεις περιορισμό στα watt   που μπορεί να σου δώσει στο e-bay έχει έτυμες τέτοιες συσκευές αλλά στην περίπτωση μου δεν βολεύουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για της απαντήσεις με λίγο ψάξιμο που έκανα η καλύτερη λύση είναι αυτή που πρωτινέ ο φίλος  Euclides  η γεννήτρια με τον ηλεκτροκινητήρα έχει παρά πολλές απόλυες δεν συμφέρει σε μια τέτοια εγκατάσταση , μοναχά αν κάποιος έχει  συσκευή στο σπίτι τριφασική αλλά έχει κανονική παροχή  αξίζει τον κόπο. Υπάρχει και  τρόπος να γίνει με πυκνωτές αλλά ουσιαστικά δεν έχεις την ισχύ του τριφασικού άπλα ξεγελάς κάποιον κινητήρα να έχει εναυση έτσι αλλά έχεις περιορισμό στα watt   που μπορεί να σου δώσει στο e-bay έχει έτυμες τέτοιες συσκευές αλλά στην περίπτωση μου δεν βολεύουν 

 

 

 Τί είδους συσκευές έχεις ?

 

Θα καταργηθεί η τριφασική παροχή της ΔΕΗ εντελώς ?

 

Δεν θα είσαι διασυνδεδεμένος στο δίκτυο ?

 

Εντύπωση μου κάνει ....  Εχεις τόσο μεγάλη παραγωγή από τα φ/β που να μπορείς σταθερά να παροχετεύεις τριφασικά μοτερ κ.λ.π. ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  παράγωγη των  Φωτοβολταϊκων είναι στα 10kw είναι μεγάλη εγκατάσταση , το τριφασικό το χιαζόμαστε για να τροφοδοτήσουμε μεγάλα μηχανήματα σε φάση τόρνου ο σκοπός είναι να φύγει εντελώς η παροχή της δεη ή να κάνουμε την εγκατάσταση με net metering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  παράγωγη των  Φωτοβολταϊκων είναι στα 10kw είναι μεγάλη εγκατάσταση , το τριφασικό το χιαζόμαστε για να τροφοδοτήσουμε μεγάλα μηχανήματα σε φάση τόρνου ο σκοπός είναι να φύγει εντελώς η παροχή της δεη ή να κάνουμε την εγκατάσταση με net metering

 

Δεν νομίζω ότι καμιά εγκατάσταση με ανανεώσιμες πηγές μπορεί να επιτρέψει αποσύνδεση επαγγελματικής λειτουργίας από το δίκτυο της ΔΕΗ.

 

Αν θέλετε πλήρη αποδέσμευση από το δίκτυο, θα πρέπει να υπάρχει εφεδρικό H/Z με αέριο ή πετρέλαιο.

 

10Kw δεν είναι και καμιά μεγάλη ισχύς για H/Z.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...