Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο και λυπάμαι για το σπαμ έγραφα απο κινητό και ήταν κουραστικο..

 

α) Ναι σε διαφορετικά καλώδια ειναι συνδεδεμένη

 

β) Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα επεξεργαστικής μονάδας διότι όπως προανέφερα ακόμα και όταν ελλατώνω το γραφικό περιβάλλον σε οποιοδήποτε η επίδοση δεν ανεβαίνει κολλάνε τα γραφικά πιο πολύ ακομα και απο την παλιά μου κάρτα και το cpu usage δεν φτάνει πανω απο 60%

 

γ) Έκανα load optimized defaults εαν αυτο εννοείς wipe ?

 

δ) Σήμερα έκανα format πέρασα τα windows 10 μήπως δω διαφορά γιατί μου λένε πως τα amd συστήματα τρώνε ένα μικρό boost στα 10 ξαναπέρασα εκ νέου τους drivers 16.1 hotfix αλλά το πρόβλημα παραμένει ίδιο

 

ε) Οι θερμοκρασίες μεσα στο παιχνίδι με 66% fan speed είναι 35 και η GPU USAGE 100% αλλά δεν βλέπω βελτίωση στα fps απο 30 εως και 55 σε παιχνίδι του 2011 world of tanks που δεν είναι και CPU limited

 

Φωτογραφίες :

post-351578-0-95142500-1453337408_thumb.png       επεξεργαστής

 

post-351578-0-35844600-1453337426_thumb.png       καρτα

 

post-351578-0-68704100-1453337438_thumb.png      μητρική

 

post-351578-0-51783500-1453337458_thumb.jpg       παράδειγμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις δίκιο και λυπάμαι για το σπαμ έγραφα απο κινητό και ήταν κουραστικο..

 

ε) Οι θερμοκρασίες μεσα στο παιχνίδι με 66% fan speed είναι 35 και η GPU USAGE 100% αλλά δεν βλέπω βελτίωση στα fps απο 30 εως και 55 σε παιχνίδι του 2011 world of tanks που δεν είναι και CPU limited

 

To WOT/WoWs είναι CPU LIMITED σε 1 CORE.

 

Είχα  8350 και πίστεψέ με η διαφορά στο συγκεκριμένο παιχνίδι όταν πήρα τον 4820 ήταν τεράστια. Διπλασιάστηκαν τα FPS στην GTX780 γιατί το παιχνίδι τρέχει σε 1 core μόνο.

 

Δοκίμασε War Thunder και θα δεις τα γραφικά ενώ δείχνουν καλύτερα, είναι στο θεό με 100fps+ σε movie mode.

 

H WG έχει άθλια DX9 μηχανή, και πολλά παιχνίδια παλαιά παιχνίδια, και σχεδόν το σύνολο των MMO (SWTor, TESO που είναι τα πιο σύγχρονα)  ακόμα τρέχουν σε 1-2 core.

 

Βάλε παιχνίδια με καλή μηχανή κυρίως CryEngine παρόμοια όπως Armored Warfare, BF4, και θα δεις μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βάλε παιχνίδια με καλή μηχανή κυρίως CryEngine παρόμοια όπως Armored Warfare, BF4, και θα δεις μεγάλη διαφορά.

 

To armored warfare που το δοκιμαστα το ετρεχε με 20-35 fps μολις το ξανακατεβάσω θα ανεβασω screenshot στα low settings τελος παντων δεν μπορω να βγαλω ακρη θα δοκιμασω την καρτα σε έναν άλλο φιλο για να δω αν τελικα εχει πρόβλημα η καρτα αλλα αμα τελικα δω ότι δουλευει τοτε θα κανω αναβαθμιση.

 

Το κακο είναι και θελω την βοηθεια σας σε αυτό αμα δεν εχει θεμα η καρτα μετα τι φταιει? Τι να κανω αναβαθμιση? Επεξεργαστη? και αν δεν ηταν αυτό? PSU? μητρικη? Με την παλια μου καρτα όλα πηγαιναν ροδανι οποτε τι να υποθεσω ότι φταιει κ εχω χειρότερες αποδοσεις και από μια gtx 560? Δεν εχω και κανενα τρελο budget γιαυτο και φοβάμαι να παρω κατι (χωρις να ξερω ότι στα σιγουρα οτι φταιει) και στο τελος να μην μου λυσει το πρόβλημα. Σας ευχαριστω παντως ελπιζω να με διαφωτισετε στις τελευταίες μου αποριες γιατι πιστευω οτιδήποτε γνωρίζω πανω σε αυτόν τον τομεα το εχω δοκιμασει και εχω μεγαλη απογοητευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To armored warfare που το δοκιμαστα το ετρεχε με 20-35 fps μολις το ξανακατεβάσω θα ανεβασω screenshot στα low settings τελος παντων δεν μπορω να βγαλω ακρη θα δοκιμασω την καρτα σε έναν άλλο φιλο για να δω αν τελικα εχει πρόβλημα η καρτα αλλα αμα τελικα δω ότι δουλευει τοτε θα κανω αναβαθμιση.

 

Το κακο είναι και θελω την βοηθεια σας σε αυτό αμα δεν εχει θεμα η καρτα μετα τι φταιει? Τι να κανω αναβαθμιση? Επεξεργαστη? και αν δεν ηταν αυτό? PSU? μητρικη? Με την παλια μου καρτα όλα πηγαιναν ροδανι οποτε τι να υποθεσω ότι φταιει κ εχω χειρότερες αποδοσεις και από μια gtx 560? Δεν εχω και κανενα τρελο budget γιαυτο και φοβάμαι να παρω κατι (χωρις να ξερω ότι στα σιγουρα οτι φταιει) και στο τελος να μην μου λυσει το πρόβλημα. Σας ευχαριστω παντως ελπιζω να με διαφωτισετε στις τελευταίες μου αποριες γιατι πιστευω οτιδήποτε γνωρίζω πανω σε αυτόν τον τομεα το εχω δοκιμασει και εχω μεγαλη απογοητευση.

Δοκίμασε την και βλέπουμε.Αν δεν πάει καλά ούτε στον φίλο σου τότε επιστροφή,έχει εγγύηση έτσι.? Αν τώρα στον φίλο δουλεύει μια χαρά τότε βλέπουμε για αλλαγές στο pc σου.Πάντος εγώ θα έβλεπα και τις μνήμες ραμ.Ένα ένα όλα τα στικσ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To armored warfare που το δοκιμαστα το ετρεχε με 20-35 fps μολις το ξανακατεβάσω θα ανεβασω screenshot στα low settings τελος παντων δεν μπορω να βγαλω ακρη θα δοκιμασω την καρτα σε έναν άλλο φιλο για να δω αν τελικα εχει πρόβλημα η καρτα αλλα αμα τελικα δω ότι δουλευει τοτε θα κανω αναβαθμιση.

 

Το κακο είναι και θελω την βοηθεια σας σε αυτό αμα δεν εχει θεμα η καρτα μετα τι φταιει? Τι να κανω αναβαθμιση? Επεξεργαστη? και αν δεν ηταν αυτό? PSU? μητρικη? Με την παλια μου καρτα όλα πηγαιναν ροδανι οποτε τι να υποθεσω ότι φταιει κ εχω χειρότερες αποδοσεις και από μια gtx 560? Δεν εχω και κανενα τρελο budget γιαυτο και φοβάμαι να παρω κατι (χωρις να ξερω ότι στα σιγουρα οτι φταιει) και στο τελος να μην μου λυσει το πρόβλημα. Σας ευχαριστω παντως ελπιζω να με διαφωτισετε στις τελευταίες μου αποριες γιατι πιστευω οτιδήποτε γνωρίζω πανω σε αυτόν τον τομεα το εχω δοκιμασει και εχω μεγαλη απογοητευση.

 

Τρεξε ενα Valley.Αποκλειεται το bottleneck,στο συγκεκριμενο παιχνιδι που ανεβασες screenshot τουλαχιστον.Ναι μεν το usage της καρτας ειναι στα ταρταρα αλλα και του επεξεργαστη στο ~30% ειναι περιπου.Αν εβλεπες 100% επεξεργαστη και πολυ χαμηλο usage στην καρτα αλλο θεμα.Προς το παρον,για να σιγουρευτεις οτι η καρτα ειναι λειτουργικη ή οτι δεν εχεις θεμα με την τροφοδοσια,τρεξε κανενα benchmark.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεξε ενα Valley.Αποκλειεται το bottleneck,στο συγκεκριμενο παιχνιδι που ανεβασες screenshot τουλαχιστον.Ναι μεν το usage της καρτας ειναι στα ταρταρα αλλα και του επεξεργαστη στο ~30% ειναι περιπου.Αν εβλεπες 100% επεξεργαστη και πολυ χαμηλο usage στην καρτα αλλο θεμα.Προς το παρον,για να σιγουρευτεις οτι η καρτα ειναι λειτουργικη ή οτι δεν εχεις θεμα με την τροφοδοσια,τρεξε κανενα benchmark.

 

To WOT χρησιμοποιεί μόνο 1 core. Φυσικά και θα βλέπει 20-30% CPU Usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αμα βρηκε να δοκιμασει τον 8150 και την 390 σε game που παιζει σε 1 core τι να πω.Για την wargaming δεν εχω λογια.

 

Αν πας στη Radeon συζήτηση, υπάρχει και άλλος που γκρινιάζει για τις επιδόσεις της 390 που έχει στο Fallout 4 σε σχέση με tom's και guru3d. Αλλά οι ιστοσελίδες κάνουν τα τεστ με i7 5960Χ @4.4 GHZ και 5930Κ @4.2Ghz.

Αν έχεις τέτοιο επεξεργασή με τέτοιο overclock και η 390 πιάνει πάτο, ναι έχεις προβλημα με την κάρτα, αλλά αν έχεις κανέναν AMD επεξεργαστή, ξέχνα το.

Ακόμα και ένας overclocked Skylake i3 στα 4.4 είναι πιο γρήγορος από FX8xxx στα 5Ghz. Πόσο μάλλον στα 4Ghz.

 

Και έγραψα παραπάνω. Παίζω WOT από το 2011, πάνω από 30,000 μάχες.

Η διαφορά στα fps του FX8350@5Ghz με ι7 4820Κ @3,9Ghz (στοκ) με την ίδια κάρτα GTX780, στο WoT, SWTOR, κ.α είναι σχεδόν διπλάσια.

 

Εκτός αν παίζεις 4Κ με FuryX/980Ti εκεί είτε 6700Κ έχεις, είτε 5960Χ είτε Α10 7870 η επιδόσεις είναι ίδιες. Αν βέβαια και το παιχνίδι κάνει scaling σε όλα τα cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ενα benchmark οπως μου προτεινατε αλλα δεν ξερω να κρινω εαν ειναι καλο η αν τρεχει σωστα ιδου το αποτελεσμα

 

post-351578-0-01806200-1453416995_thumb.png

 

Apoll δεν λεω πως ο επεξεργαστης μου είναι για gaming αλλα δεν περιμενα και τιποτα τρελες επιδοσεις σε τρελα settings όταν όμως σε far cry 4 με Low settings εχω 30 fps όταν σε armored warfare σε low settings εχω 27 fps χαμηλωνω της αναλογιες και δεν βελτιώνεται τοτε σιγουρα κατι παει λαθος και όχι ο επεξεργαστης αν ηταν θεμα επεξεργαστη με το να χαμηλωνω τις απαιτησεις των γραφικων δεν θα επρεπε να ανεβαινουν τα frames αντι να μενουν κολλημένα?

 

Εδώ είναι και σε ultra: post-351578-0-97433900-1453417640_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στη Radeon συζήτηση, υπάρχει και άλλος που γκρινιάζει για τις επιδόσεις της 390 που έχει στο Fallout 4 σε σχέση με tom's και guru3d. Αλλά οι ιστοσελίδες κάνουν τα τεστ με i7 5960Χ @4.4 GHZ και 5930Κ @4.2Ghz.

Αν έχεις τέτοιο επεξεργασή με τέτοιο overclock και η 390 πιάνει πάτο, ναι έχεις προβλημα με την κάρτα, αλλά αν έχεις κανέναν AMD επεξεργαστή, ξέχνα το.

Ακόμα και ένας overclocked Skylake i3 στα 4.4 είναι πιο γρήγορος από FX8xxx στα 5Ghz. Πόσο μάλλον στα 4Ghz.

 

Και έγραψα παραπάνω. Παίζω WOT από το 2011, πάνω από 30,000 μάχες.

Η διαφορά στα fps του FX8350@5Ghz με ι7 4820Κ @3,9Ghz (στοκ) με την ίδια κάρτα GTX780, στο WoT, SWTOR, κ.α είναι σχεδόν διπλάσια.

 

Εκτός αν παίζεις 4Κ με FuryX/980Ti εκεί είτε 6700Κ έχεις, είτε 5960Χ είτε Α10 7870 η επιδόσεις είναι ίδιες. Αν βέβαια και το παιχνίδι κάνει scaling σε όλα τα cores.

370 έχει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apoll δοκίμασα την καρτα σε έναν φίλο μου και η καρτα πετάει καμια σχεση far cry 4 ultra 50 με 70 frames οποτε δεν εχει προβλημα η καρτα υποπτευομαι μηπως εχει παθει καποια ζημια η μητρικη μου γιαυτο και να μου βγαζει αυτο το blue image αντι για το καλσσικο motherboard logo.

 

Αν οντως θελει αλλαγμα η μητρική και επιτελους πιανω τις επιδόσεις π θελω μετα πια μου προτεινεις που να ειναι value for money ? Η αληθεια ειναι οτι θα πηγαινα για intel cpu αλλα δεν εχω το budget εδωσα ηδη αρκετα για καρτα π μαζευα καιρο τωρα μου βγηκε και η μητρικη αλλα εξοδα δεν ξερω τι θα μου πρότεινες εσυ ωστε να αποφυγω μελλοντικα προβληματα οπως τωρα και για καλα overclocks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...