Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι περασμενα ολα σημερα μετα απο ενα ακομα format εβαλα ολους τους drivers ξανα και bios

Εχεις τρεξει memtest που σου προταθηκε παραπανω?Ετσι για να αποκλειεται ενα-ενα τα πιθανα αιτια...Επειτα προχωρας στα επομενα parts αν ειναι οκ ενα-ενα τα dimakia σου.Παμε σε psu Η' mobo.Πριν αγορασεις καινουργια mobo που σκεφτεσαι,χρησιμοποιησε ενα αλλο PSU (καποιου φιλου ισως, μην την εχει ακουσει το psu σου).Τρεξε και ενα extreme HD ποιοτητα στο valley γιατι νομιζω οτι και εκει εισαι χαμηλα στο score για τα δεδομενα της gpu.Αν δεν εχεις αλλο PSU θα σου ελεγα να του κανεις ενα PSU test με το γνωστο συνδετηρα να δεις, αλλα παντα με ενα ανθρωπο γνωστη και με υπευθυνη σου μην γινεις ψητος.Επειτα αν αποκλεισεις και το θεμα του PSU σου μενει η mobo μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχνάμε ότι χάνει 2-3 fps από την μητρική, γιατί είναι PCI-E 2.0 και όχι PCI-E 3.0.

(κοίτα στο BIOS αν δουλεύει κιόλας σε 2,0 και όχι 1.1 γιατί είχα αυτή τη μητρική πριν πολλά χρόνια και αυτό έκανε).

 

Αλλά αν το μηχάνημα είναι καθαρό, μετά από φορματ, και με αυθεντικά windows. Δεν θα έπρεπε να έχει προβλήματα.

 

 

Numenorian, τί CPU εχει ο φίλος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από ένα νέο μέλος...

Καιρό σας παρακολουθώ αλλά ηρθε η ώρα να συμμετάσχω κ εγώ...

 

Έχω μια gtx 660 http://www.e-shop.gr/palit-geforce-gtx660-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510462και πριν λίγους μήνες μου παρουσίασε το εξής. Καθώς έπαιζα farcry4, ήμουν λίγο πριν το τέρματισμό...., ξαφνικά έσβησε η οθόνη, όχι όμως και ο υπολογιστής και άρχισε να δουλευει το ανεμιστηράκι της κάρτας στο full. Έπειτα από αρκετές δοκιμές και αλλαγές σε drivers και πολύ ξεσκόνισμα, ακόμη και format έκανα, παρατηρώ το εξής: σε normal χρήση του pc η θερμοκρασία της κάρτας δεν ξεπερνά τους 50οC με τον ανεμιστήρα να δείχνει και καλά 33% αλλά στην πραγματικότητα ούτε που κουνιέται!!! Μόλις μπω σε παιχνίδι, η θερμοκρασία ανεβαίνει .... όπως και η χρήση του fan, αλλά στην πραγματικότητα ο fan και πάλι ούτε που κουνιέται! Μόλις φτάσει σε κάποια προκαθορισμένη υψηλή θερμοκτρασία, σβήνει η οθόνη και ακούω και βλέπω των fan να γυρίζει στο full...

 

Τί φάση βρε παιδιά? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω εγκατεστημένους τους τελευταίους 361,43. Δοκιμάζω με το Thunder Master της palit να αυξομειώσω την ταχύτητα του fan και ενώ θα έπρεπε να αυξομειώνεται, ο fan μένει ακίνητος. Με το gpu z που το παρακολουθώ, ενώ δείχνει για παράδειγμα fan speed 50% από κάτω βγαζει fan speed 0 rpm. Αν γυρίσω τον ανεμιστήρα με το δάχτυλο θα μου δείξει για 1 - 2 sec 60-120 rpm (τόση δύναμη έχω :-)) και μετά πάλι 0. Ο ανεμιστηρας δουλευει μόνο όταν σβήσει ο οθόνη από υψηλή θερμοκρασία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω εγκατεστημένους τους τελευταίους 361,43. Δοκιμάζω με το Thunder Master της palit να αυξομειώσω την ταχύτητα του fan και ενώ θα έπρεπε να αυξομειώνεται, ο fan μένει ακίνητος. Με το gpu z που το παρακολουθώ, ενώ δείχνει για παράδειγμα fan speed 50% από κάτω βγαζει fan speed 0 rpm. Αν γυρίσω τον ανεμιστήρα με το δάχτυλο θα μου δείξει για 1 - 2 sec 60-120 rpm (τόση δύναμη έχω :-)) και μετά πάλι 0. Ο ανεμιστηρας δουλευει μόνο όταν σβήσει ο οθόνη από υψηλή θερμοκρασία....

Για gpu μυρίζει το θέμα...Τρέξε ένα gpu bench και πες πόσου βαθμούς φτάνει η gpu μέχρι ότου σβήσει το σήμα στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gpu μυρίζει το θέμα...Τρέξε ένα gpu bench και πες πόσου βαθμούς φτάνει η gpu μέχρι ότου σβήσει το σήμα στην οθόνηΣτ

Στους 101 - 102 βαθμούς C σβήνει το σήμα στην οθόνη και αρχίζει ο ανεμιστήρας na γυρίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω εγκατεστημένους τους τελευταίους 361,43. Δοκιμάζω με το Thunder Master της palit να αυξομειώσω την ταχύτητα του fan και ενώ θα έπρεπε να αυξομειώνεται, ο fan μένει ακίνητος. Με το gpu z που το παρακολουθώ, ενώ δείχνει για παράδειγμα fan speed 50% από κάτω βγαζει fan speed 0 rpm. Αν γυρίσω τον ανεμιστήρα με το δάχτυλο θα μου δείξει για 1 - 2 sec 60-120 rpm (τόση δύναμη έχω :-)) και μετά πάλι 0. Ο ανεμιστηρας δουλευει μόνο όταν σβήσει ο οθόνη από υψηλή θερμοκρασία....

Βγάλε την εφαρμογή της Palit και βάλε MSI AB για να είσαι σίγουρος. 

Αν στην εφαρμογή το βάλεις manual ανεμηστήρα στο 80% και δεν δουλεύει ο ανεμηστήρας, έχεις πρόβλημα με την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε την εφαρμογή της Palit και βάλε MSI AB για να είσαι σίγουρος. 

Αν στην εφαρμογή το βάλεις manual ανεμηστήρα στο 80% και δεν δουλεύει ο ανεμηστήρας, έχεις πρόβλημα με την κάρτα.

ok το δοκιμασα κ αυτό αλλά τίποτα... Κ ο ανεμιστήρας δεν ρυθμίζεται για πιο πάνω από 73 % ούτε από της palit ούτε από της msi το πρόγραμμα... Πάντως όπως και να έχει, δεν γυρίζει ούτε στο χειροκίνητο ούτε στο αυτόματο, παρά μόνο αν πιάσει 101 βαθμούς C... Tι να κάνω τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το δοκιμασα κ αυτό αλλά τίποτα... Κ ο ανεμιστήρας δεν ρυθμίζεται για πιο πάνω από 73 % ούτε από της palit ούτε από της msi το πρόγραμμα... Πάντως όπως και να έχει, δεν γυρίζει ούτε στο χειροκίνητο ούτε στο αυτόματο, παρά μόνο αν πιάσει 101 βαθμούς C... Tι να κάνω τι λέτε?

Αλλαγή κάρτας, αν είσαι σε εγγύηση, διαφορετικά αλλαγή ψύκτρας σε ARCTIC Accelero Twin Turbo II

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή ψυκτρας? Πάει σετ με το fan? Γιατί όμως τί μπορεί να έπαθε ή ψυκτρα? Ένα σίδερο δεν είναι απλα? Και δύο μισή χρόνια έπαιζα μια χαρά χωρίς πρόβλημα... εγγύηση δεν έχω... δύο χρόνια ηταν μόνο!!! Παίζει να φταίει το τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψύκτρα & Ανεμηστήρας πάνε μαζί και είναι συνδεδεμένα πάνω στην PCB της κάρτας.

 

Αν είχε πρόβλημα το τροφοδοτικό δεν θα σου δούλευε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αλλαγή ψυκτρας? Πάει σετ με το fan? Γιατί όμως τί μπορεί να έπαθε ή ψυκτρα? Ένα σίδερο δεν είναι απλα? Και δύο μισή χρόνια έπαιζα μια χαρά χωρίς πρόβλημα... εγγύηση δεν έχω... δύο χρόνια ηταν μόνο!!! Παίζει να φταίει το τροφοδοτικό?

Βγαλε μια φωτογραφια την καρτα πολυ πιθανο να μπορεις να βρεις ανεμηστηρακι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...