Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή λέτε οτι μάλλον φταίει το σύστημα ψύξης? ψύκτρα + ανεμιστηράκι?

Κατα 99%...εκτος και αν την ακουσε και κανα vrm της καρτας (φανταζομαι πως δεν θα ειναι γιατι εκτος παιχνιδιου η καρτα ειναι λειτουργικη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-379426-0-25048800-1453679990_thumb.jpg

post-379426-0-14700800-1453679991_thumb.jpg

post-379426-0-31871900-1453679992_thumb.jpg

 

Σας στέλνω και τις φωτογραφίες από την κάρτα... αν βρω μόνο κανένα fun πιστεύετε οτι θα γίνει δουλειά? Επίσης, αφού το ανεμιστηράκι γυρίζει, έστω όταν πιάσει τους 100 βαθμούς, πάλι σημαίνει οτι έχει θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουουου οτι πρεπει για modda εισαι με εναν 12αρι εκει πανω που θα περνει ρευμα ειτε απο την μητρικη ειτε απο το τροφοδοτικο απευθειας εαν ειναι silent.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

attachicon.gifIMG_20160124_120535.jpg

attachicon.gifIMG_20160124_120557.jpg

attachicon.gifIMG_20160124_121039.jpg

 

Σας στέλνω και τις φωτογραφίες από την κάρτα... αν βρω μόνο κανένα fun πιστεύετε οτι θα γίνει δουλειά? Επίσης, αφού το ανεμιστηράκι γυρίζει, έστω όταν πιάσει τους 100 βαθμούς, πάλι σημαίνει οτι έχει θέμα?

Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει θεμα το ανεμηστηρακι σου για καποιο λογο δεν μπορει να δουλεψει σε χαμηλες στροφες , οπως ειπαν παραπανω 2 περιπτωσεις ειτε ψαχνεις να βρεις απο ebay ενα ιδιο αλλιως περνεις εναν καλο αποδοτικο ανεμηστηρα 4 πιν και τον συνδεσεις μητρικη

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR11.TRC1.A0.H0.Xgpu+fan.TRS0&_nkw=gpu+fan&_sacat=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας στέλνω και τις φωτογραφίες από την κάρτα... αν βρω μόνο κανένα fun πιστεύετε οτι θα γίνει δουλειά? Επίσης, αφού το ανεμιστηράκι γυρίζει, έστω όταν πιάσει τους 100 βαθμούς, πάλι σημαίνει οτι έχει θέμα?

 

Δοκίμασε να βάλεις κανένα καλό 120μμ ανεμηστήρα.

Επίσης 95C είναι το cut off για όλες της GPU ακόμα και της AMD που δουλεύουν στους 80-90 κανονικά.

 

Και ρίξε ένα καθάρισμα στην κάρτα και ψύκτρα. Συν το υπόλοιπο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα νέο από τους δύο παραπάνω που είχαν προβλήματα;

 

   Καλησπέρα και λυπάμαι που καθυστερησα να ενημερωσω αλλα δεν ειχα καποιο νέο μεχρι στιγμης δεν ανακαλυψα την αιτια ετρεξα χθες το fallout 4 και επαιζα Ultra με πειραγμενα καποια settings στα 50-60 fps αρκετα για τον επεξεργαστη που εχω και αποφασισα να κανω ακομα μια αναβαθμιση (ακομα δν γνωρίζω το ποτε) και να αλλαξω μητρικη-επεξεργαστη σε i5-4690k γιατι για το world of tanks ειχες δικιο οσα videos εβλεπα να το τρεχουν με 78-80 fps ειχα intel επεξεργαστες και οσοι τρεχαν με amd ειχαν τα ιδια προβλήματα με μενα.

 

    Γενικως εκανα μια μικρη ερευνα και ανακαλυψα πως οι amd καρτες για να τρεξουν στις μεγιστες αποδοσεις χρειαζοντε για ταιρι έναν ισχυρο επεξεργαστη ενώ αντιθέτως οι Nvidia Καρτες μπορουν να αποδοσουν το ιδιο καλα και με έναν μεσαιας κατηγοριας επεξεργαστη. Εμενα όμως αυτό που με προβληματιζε όμως ηταν που δεν πηγαινε 100% usage εστω και ένα πυρήνας για να πω εξαρχής πως ηταν bottleneck (Επισης δοκιμασα και heroes of the storm και ετρεχε χαλια 20-40 fps). Ελπιζω με την εξτρα αγορα που θα κανω να μου λυθει το πρόβλημα. Σας ευχαριστω παντως για την εως τωρα βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ουουου οτι πρεπει για modda εισαι με εναν 12αρι εκει πανω που θα περνει ρευμα ειτε απο την μητρικη ειτε απο το τροφοδοτικο απευθειας εαν ειναι silent.

Αν τον συνδέσω όμως απευθείας σε μητρική ή στο τροφοδοτικό, θα δουλεύει συνέχεια. Σωστά? τι διαφορά έχει το που θα τον συνδέσω? 

 

Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει θεμα το ανεμηστηρακι σου για καποιο λογο δεν μπορει να δουλεψει σε χαμηλες στροφες , οπως ειπαν παραπανω 2 περιπτωσεις ειτε ψαχνεις να βρεις απο ebay ενα ιδιο αλλιως περνεις εναν καλο αποδοτικο ανεμηστηρα 4 πιν και τον συνδεσεις μητρικη

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR11.TRC1.A0.H0.Xgpu+fan.TRS0&_nkw=gpu+fan&_sacat=0

Δεν παίζει να έχει θέμα  η πλακέτα και να μην δίνει την εντολή για ψύξη σε χαμηλές στροφές?

 

Δοκίμασε να βάλεις κανένα καλό 120μμ ανεμηστήρα.

Επίσης 95C είναι το cut off για όλες της GPU ακόμα και της AMD που δουλεύουν στους 80-90 κανονικά.

 

Και ρίξε ένα καθάρισμα στην κάρτα και ψύκτρα. Συν το υπόλοιπο σύστημα.

Όλα τζάμι τα έχω... Δεν φταίει η σκόνη... Θε πρέπει να βγάλω πάλι την κάρτα για να σιγουρευτώ οτι χωράει 12mm ανεμιστήρας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν τον συνδέσω όμως απευθείας σε μητρική ή στο τροφοδοτικό, θα δουλεύει συνέχεια. Σωστά? τι διαφορά έχει το που θα τον συνδέσω? 

 

Δεν παίζει να έχει θέμα  η πλακέτα και να μην δίνει την εντολή για ψύξη σε χαμηλές στροφές?

 

Όλα τζάμι τα έχω... Δεν φταίει η σκόνη... Θε πρέπει να βγάλω πάλι την κάρτα για να σιγουρευτώ οτι χωράει 12mm ανεμιστήρας... 

 

 

Θα πρέπει να δοκιμάσεις με ανεμηστήρα να δουλεύει συνέχεια συνδεδεμένος με μητρική 'η κατευθείαν στο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί μου βγάζει κάτω στη μπάρα ειδοποιήσεων να κάνω αν θέλω safely remove την κάρτα γραφικών μου λες και είναι κανένα στικάκι? Είναι λογικό αυτό?

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί μου βγάζει κάτω στη μπάρα ειδοποιήσεων να κάνω αν θέλω safely remove την κάρτα γραφικών μου λες και είναι κανένα στικάκι? Είναι λογικό αυτό?

 

Φαντάζομαι έχεις τους ForceWare 361.75 γιατί σ' αυτούς εμφανίστηκε, μην σε αγχώνει, αφορά το NVIDIA σήμα στο taskbar και θα το έχουν φτιάξει στους επόμενους οδηγούς. Εάν βιάζεσαι, κάνεις αυτό:

 

=> HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\nvlddmkm key in the windows Registry and set SurpriseRemovalSupport to 0, then reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πρόβλημα η κάρτα μου είμαι πια σίγουρος.

Δοκίμασα σε άλλη οθόνη και στην τηλεόραση και γίνεται ακριβώς το ίδιο, άρα είναι καθαρά θέμα της κάρτας, γιατί στην αρχή υποψιαζόμουν την οθόνη.

Μου βάζει συνέχεια σε power save mode τις οθόνες. Για 2-3 sec και ξαναβγαίνει. Χθες σύνδεσα την τηλεόραση στο pc να δω ταινία και έκανε ακριβώς το ίδιο.

Πήρα στο μαγαζί που πήρα την κάρτα και μου παν καλύτερα να τη στείλω εγώ κατευθείαν στην Asus. Η οποία απ ότι κατάλαβα δεν έχει τίποτα στην Ελλάδα. Και στο ενδιάμεσο μένω χωρίς κάρτα? Δεν πρέπει να μου δώσουν κάποια άλλη?

Βοήθεια κανείς? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχει πρόβλημα η κάρτα μου είμαι πια σίγουρος.

Δοκίμασα σε άλλη οθόνη και στην τηλεόραση και γίνεται ακριβώς το ίδιο, άρα είναι καθαρά θέμα της κάρτας, γιατί στην αρχή υποψιαζόμουν την οθόνη.

Μου βάζει συνέχεια σε power save mode τις οθόνες. Για 2-3 sec και ξαναβγαίνει. Χθες σύνδεσα την τηλεόραση στο pc να δω ταινία και έκανε ακριβώς το ίδιο.

Πήρα στο μαγαζί που πήρα την κάρτα και μου παν καλύτερα να τη στείλω εγώ κατευθείαν στην Asus. Η οποία απ ότι κατάλαβα δεν έχει τίποτα στην Ελλάδα. Και στο ενδιάμεσο μένω χωρίς κάρτα? Δεν πρέπει να μου δώσουν κάποια άλλη?

Βοήθεια κανείς? :/

Το μαγαζί είναι υποχρεωμενο για τα 2 πρώτα χρόνια τουλάχιστον να αναλάβει να το στείλει στην αντιπρόσωποια, αν η επισκευή βγει πάνω από 15 ημέρες (που σίγουρα θα βγει πάνω από 15 μέρες εφόσον μιλάμε για εξωτερικό) δικαιουσαι μια κάρτα για να μπορείς να κάνεις την δουλεία σου ως που να σου φέρουν την δικιά σου ή τα λεφτά σου πίσω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...