Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει όντως να μην είναι γιατί στο ίδιο παιδί του έκατσε doa και Asus mobo rog Maximus hero viii αλλά επειδή δεν δούλευε εξαρχής του το αλλάξανε με καινούργιο..ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και θα επανέλθω στο θέμα όταν υπάρξει εξέλιξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νά πω και εγώ το πρόβλημα μου!Πρόσφατα πήρα μια τηλεόραση μεγάλη 55'' και θέλω να την συνδέσω στο σταθερό υπολογιστή μου, για να βλέπω, μαζί με την οθόνη που έχω. Η κάρτα γραφικών που έχω κλπ. είναι :

Motherboad Msi P45Neo-f (msi-7519)

Graphics card ATI Radeon HD 5700 Series η κάρτα είναι η 5770
Graphics card BIOS version/012.012.000.003.034524
Με το MSI Live Update 6 που κάνω έλεγχο, μου λέει, ότι δεν χρειάζεται αναβάθμιση τίποτα.
Στο πρόβλημα τώρα, όταν συνδέω την T.V. λέει ότι δεν έχει σήμα.
Το monitor το έχω συνδεδεμένο με Display port, και την T.V. ,δοκιμάζω με HDMI.
Αν βγάλω το monitor η T.V. δείχνει κανονικά! Να πω επείσεις ότι τώρα τελευταία το monitor δεν δείχνει σήμα ούτε με την DVI που δοκίμασα! Το monitor είναι το DELL U2410 και η σύνδεση με την T.V. γίνετε με τον μετατροπέα αυτό: http://www.e-shop.gr/cablexpert-dex-hdmi-01-hdmi-extender-30m-p-PER.584146 Ευχαριστώ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα! Έχω μια Asus GTX 560 ti top απ το 2012 και οπως επαιζα GTA V κολλησε η εικονα κ οταν εκανα restart εδειχνε πρασινες γραμμες κ πρασινα τυχαια πιξελ στην εικονα του desktop. Λογικα καηκε ε;

Αξιζει να ρωτησω για επισκευη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω μια Asus GTX 560 ti top απ το 2012 και οπως επαιζα GTA V κολλησε η εικονα κ οταν εκανα restart εδειχνε πρασινες γραμμες κ πρασινα τυχαια πιξελ στην εικονα του desktop. Λογικα καηκε ε;

Αξιζει να ρωτησω για επισκευη;;

Μπλε - γαλάζιο σπρέι και στην Θάλασσα.

 

Πας για άλλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω crossfire δυο διαφορετικές κάρτες γραφικών αλλά της ίδιας σειράς.

Π.χ. έχω την R9 270X μπορώ να την κάνω crossfire με μια R9 280X η 290X;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω crossfire δυο διαφορετικές κάρτες γραφικών αλλά της ίδιας σειράς.

Π.χ. έχω την R9 270X μπορώ να την κάνω crossfire με μια R9 280X η 290X;;

 

Oχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.πουλησα μεσα απο αυτο το forum μια καρτα r7 370 asus strix και ενω εμενα μου δουλευε τελεια στο παιδι που την εδωσα μου ανεφερε οτι μετα το logo της asus μητρικης που εχει και ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ στα windows του βγαζει για λιγο πρασινο χρωμα αλλα οταν ξεκινουν τα windows  ειναι ολα καλα και δεν του κανει καποιο προβλημα.και στα παιχνιδια απ οτι μου λεει ολα καλα χωρις καποιο προβλημα -κολλημα.υπαρχει περιπτωση να πηγε να σφιξει την καρτα απο την ψυκτρα πανω στην θυρα και να χαλαρωσε η συνδεσμολογια μεταξυ του gpu και των balls?η ειναι κατι αλλο π.χ. καλωδιο η μονιτορ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.πουλησα μεσα απο αυτο το forum μια καρτα r7 370 asus strix και ενω εμενα μου δουλευε τελεια στο παιδι που την εδωσα μου ανεφερε οτι μετα το logo της asus μητρικης που εχει και ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ στα windows του βγαζει για λιγο πρασινο χρωμα αλλα οταν ξεκινουν τα windows  ειναι ολα καλα και δεν του κανει καποιο προβλημα.και στα παιχνιδια απ οτι μου λεει ολα καλα χωρις καποιο προβλημα -κολλημα.υπαρχει περιπτωση να πηγε να σφιξει την καρτα απο την ψυκτρα πανω στην θυρα και να χαλαρωσε η συνδεσμολογια μεταξυ του gpu και των balls?η ειναι κατι αλλο π.χ. καλωδιο η μονιτορ?

 

Ελπίζω ο αγοραστής να χρησιμοποίησε DDU για να καθαρίσει τους παλαιούς οδηγούς;

Από θερμοκρασίες πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να ειναι  θεμα οδηγων γιατι του το κανει πριν μπει στα windows μετα το logo του bios και οταν ανοιγουν τα windows ειναι οκ.απο θερμοκρασιες ηταν πενα.φουλ γεματη στους 65-67


απο την στιγμη που μπαινει windows δεν εχει κανενα προβλημα και με τα παιχνιδια ειναι κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα ειμαι νεουδι στο κοσμο του hardware αλλα γουσταρω φουλ να πειραματιζομαι μονος μεχρι εκει που με περνει φυσικα... αλλαξα σχεδον ενα παμπαλαιο πισι που ειχαμε εδω στο σπιτι πηρα νεο τροφοδοτικο νεα μητρικη νεο επεξεργαστη νεες ραμ και φυσικα ολοκαινουρια καρτα γραφικων... οχι κατι τα τρομερα βασικες αναγκες ιντερνετ η χρηση αντε και κανα παιχνιδακι που μεχρι και το προηγουμενο χρεπι σηκωνε... αντιμετωπιζω το εξης θεμα καηκε η προηγουμενη καρτα γραφηκων (την εχω τεσταρει σε 2-3 διαφορετικα συστηματα και δεν δινει σημα) πηρα νεα οπως προειπα αλλα δεν δινει σημα στην οθονη διαβασα οτι σαν πρωτη φορα πρεπει να συνδεσεις την οθονη με το onboard video output για να κανω disable τους drivers της παλιας μεσω device manager για να αναγνωρισει το συστημα την νεα αλλα εκτος οτι μιλαμε για νεο συστημα δεν εχει και η μητρικη υποδοχη για οθονη και ουτε θελω να δωσω 20-50€ μινιμουμ για να μου κανουν κατι εφοσον ειναι απλο ή απλα να μου πουν τι μπορει να εχει.... γιαυτο θα ηθελα τα φωτα καποιου σιγουρα εμπειροτερου το συστημα ειναι το παρακατω:

 

Motherboard: dfi lanparty 790fxb-m2rs

Cpu: AMD FX 9370

Ram: Corsair 8gb 1333MHz 2x4gb

Graphic Card: Msi GT 710 2gb

Power Supply: MS-Tech N750W

 

Ευχαριστω πολυ εκ' των προτερων :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ειμαι νεουδι στο κοσμο του hardware αλλα γουσταρω φουλ να πειραματιζομαι μονος μεχρι εκει που με περνει φυσικα... αλλαξα σχεδον ενα παμπαλαιο πισι που ειχαμε εδω στο σπιτι πηρα νεο τροφοδοτικο νεα μητρικη νεο επεξεργαστη νεες ραμ και φυσικα ολοκαινουρια καρτα γραφικων... οχι κατι τα τρομερα βασικες αναγκες ιντερνετ η χρηση αντε και κανα παιχνιδακι που μεχρι και το προηγουμενο χρεπι σηκωνε... αντιμετωπιζω το εξης θεμα καηκε η προηγουμενη καρτα γραφηκων (την εχω τεσταρει σε 2-3 διαφορετικα συστηματα και δεν δινει σημα) πηρα νεα οπως προειπα αλλα δεν δινει σημα στην οθονη διαβασα οτι σαν πρωτη φορα πρεπει να συνδεσεις την οθονη με το onboard video output για να κανω disable τους drivers της παλιας μεσω device manager για να αναγνωρισει το συστημα την νεα αλλα εκτος οτι μιλαμε για νεο συστημα δεν εχει και η μητρικη υποδοχη για οθονη και ουτε θελω να δωσω 20-50€ μινιμουμ για να μου κανουν κατι εφοσον ειναι απλο ή απλα να μου πουν τι μπορει να εχει.... γιαυτο θα ηθελα τα φωτα καποιου σιγουρα εμπειροτερου το συστημα ειναι το παρακατω:

 

Motherboard: dfi lanparty 790fxb-m2rs

Cpu: AMD FX 9370

Ram: Corsair 8gb 1333MHz 2x4gb

Graphic Card: Msi GT 710 2gb

Power Supply: MS-Tech N750W

 

Ευχαριστω πολυ εκ' των προτερων :)

PSU και μητρική αγνώστου ταυτότητας με 9370. Από που να το πρωτοπιάσω, μαντάρα τα κανες, δε ρωτούσες μια εδώ πρώτα πριν προβείς σε αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα λεει ο απο πανω, ο 9370 (και γενικα η σειρα fx 9***) τραβαει πολυυυ ρευμα. Αλλαγη τροφοδοτικου με επωνυμο καλο/ακριβο asap αλλιως ενδεχεται να γινει ζημια. Και λογικα μια καλη aftermarket ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας στο ιδιο παραπανω συστημα παιζει κανονικα η radeon 6950 καρτα γραφικων ομως, ειναι θεμα καρτας αρα σε συνεργασια με το υπολοιπο συστημα ?? οπως επισης και η msi που αγορασα παιζει κανονικα σε αλλο συστημα !!  :unsure:  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...