Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια πως μπορω να χαμηλωσω τα ρολογια στην r9280x μου?τελευταια εχω πολλα artifactx χωρις λογο kai πολλοι λενε οτι πρεπει να χαμηλωθουν τα ρολογια της καρτας αποτι ειδα στο ιντερνετ

Με το msi afterburner δοκιμασε.

 

H ερωτηση ειναι απο το θεμα αυτο (http://www.insomnia.gr/topic/636314-ko%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-pc-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9/?do=findComment&comment=55468006) απλα ρωταω και εδω μηπως γνωριζει καποιο κατι παραπανω.

 

Να ρωτησω εγω τωρα,υπαρχει περιπτωση λογω θερμοκρασιας να μαλακωνει το socket που κραταει την καρτα γραφικων πανω στη μητρικη και την κανει να "χαλαρωνει"?

 

Ρωταω γιατι παρατηρησα πως οταν βαζω δυναμη με τα χερια πανω στο γραφειο εμφανιζονται κοκκινα pixels σε ολη την οθονη και αραια και που μια κοκκινη γραμμη,μολις σταματησω να βαζω δυναμη εξαφανιζονται. Το κουτι το εχω πανω στο γραφειο! Υπαρχει περιπτωση να φταει και το HDMI?

Πιο πιθανό για καλώδιο το κόβω. Δοκίμασε νέο και πες μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το καλωδιο ηταν γιατι ακουμπαει στον τοιχο και ζορίζεται πισω απο το κουτι. Επίσης οταν πιανω το καλωδιο και το κουναω κανει αυτα τα "παράσιτα" . Λογικα θα παρω κάποιο καινούργιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλωδιο ηταν γιατι ακουμπαει στον τοιχο και ζορίζεται πισω απο το κουτι. Επίσης οταν πιανω το καλωδιο και το κουναω κανει αυτα τα "παράσιτα" . Λογικα θα παρω κάποιο καινούργιο!

γενικα τα καλωδια HDMI τωρα τελευταια εμαθα οτι ειναι ΠΟΛΥ ευαισθητα, αν και δεν μου εχει χαλασει κανενα καλωδιο, εχω πολλους φιλους που αλλαζουν πολυ συχνα, ιδιαιτερα να προσεχεις τα βισματα των HDMI καθως λιγιζουν ευκολα.

 

 

λοιπον το afterburner δουλευει τελεια ωστοσο, τωρα θελω να ρωτησω για ενα ακομα προβλημα για την ιδια κάρτα (AMD r9 200 series). Εχω δοκιμασει δυο προγραμματα για να κάνω overclock στην κάρτα (msi afterburn και sapphire trixx) ωστοσο και στα 2 δεν μπορω να ελεγξω με τιποτα το voltage της καρτας, με αποτελεσμα να ψωφαει εντελως καποιο παιχνιδι που παιζω εκεινη την στιγμη για να το δοκιμασω η ακομα και να παγωσει ο υπολογιστης. Εκανα κατι κολπακια που ελεγαν μερικα threads για να ελενξω το voltage απο το afterburn αλλα τζιφος. Ξερετε τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση η δεν δεν γινεται overclock με τιποτα η καρτα;

 

μπορει κανεις να μου πει αν γινεται κατι με το προβλημα που εχω η θα πρεπει να μεινω με την καρτα χωρις να μπορει να γινει overclock; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα τα καλωδια HDMI τωρα τελευταια εμαθα οτι ειναι ΠΟΛΥ ευαισθητα, αν και δεν μου εχει χαλασει κανενα καλωδιο, εχω πολλους φιλους που αλλαζουν πολυ συχνα, ιδιαιτερα να προσεχεις τα βισματα των HDMI καθως λιγιζουν ευκολα.

 

 

μπορει κανεις να μου πει αν γινεται κατι με το προβλημα που εχω η θα πρεπει να μεινω με την καρτα χωρις να μπορει να γινει overclock;

Στο msi afterburner έχεις τσεκάρει την επιλογή, unlock voltage control και unofficial voltage control,?

Κάπως έτσι νομίζω, γιατί είμαι από κινητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο msi afterburner έχεις τσεκάρει την επιλογή, unlock voltage control και unofficial voltage control,?

Κάπως έτσι νομίζω, γιατί είμαι από κινητό

Ναι, δυστυχώς και το unofficial δεν πέτυχε... εβλεπα κάτι tutorials που ελεγαν να κανω edit τον φάκελο CFG του msi afterburn αλλα τζιφος, τα ιδια παλι.

 

Επισης επειδη την προηγούμενη φορα δεν είπα ποια ακριβως καρτα έχω... ειναι αυτη.

 

http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=33D28E48-DBA2-40E7-A9F4-D8265AD5B38D&lang=eng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δυστυχώς και το unofficial δεν πέτυχε... εβλεπα κάτι tutorials που ελεγαν να κανω edit τον φάκελο CFG του msi afterburn αλλα τζιφος, τα ιδια παλι.

 

Επισης επειδη την προηγούμενη φορα δεν είπα ποια ακριβως καρτα έχω... ειναι αυτη.

 

http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=33D28E48-DBA2-40E7-A9F4-D8265AD5B38D&lang=eng

Δεν έχω άποψη για αυτή την σειρα,αν μπορέσει και σε βοηθήσει κάποιος που την ξέρει...

Με το wattman δεν γίνεται τίποτα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω άποψη για αυτή την σειρα,αν μπορέσει και σε βοηθήσει κάποιος που την ξέρει...

Με το wattman δεν γίνεται τίποτα ε?

δυστυχώς όχι, είναι μονο απο την σειρά 400 και μετά, ενώ εγώ έχω 200αρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου προτίνεις να κάνω flash μνήμες άλλων καλύτερων καρτών η κάτι τέτοιο; κοίτα γενικά δοκίμασα μια φορά πριν λίγο με το bios της ιδιας της καρτας και τώρα για κάποιο λόγο η κάρτα γραφικων δεν δουλευεί όυταν έχω ανοιχτό το διακοπτάκι της κάρτας γραφικών του uber mode, μήπως έχεις κανενάν ασφαλή driver να κάνω flash με κάμια αξιόλογη αυξηση απόδοσης, αν ναι τότε μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pc δεν μου αναγνωριζει την καρτα γραφικων hdmi , ανοιγει με πολυ low resolution για πολυ λιγο και μετα απο αυτο η οθονη μου λεει  "No Signal" (οταν γινεται αυτο ακουγεται ενας περιεργος ηχος απο μεσα)
To pc ανοιγει με τα onboard graphics μονο κανονικα και στα Graphic Drivers δειχνει μονο τα onboard δεν φενεται πουθενα η καρτα  , την εχω τοποθετησει ενταξει , το ιδιο και η τροφοδοσια ειναι ενταξει ,ολα τα ανεμηστιρακια γυρνανε μαζι με της καρτας
(Msi GeForce GTX 1050Ti)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια γιατί έχω φτάσει στα όριά μου. Αναβάθμισα την παλιά 5850 με την http://www.skroutz.gr/s/9590595/XFX-Radeon-RX460-4GB-DD-RX-460P4DFG5.html . Έκανα  απεγκατάσταση τους παλιούς drivers με DDU και όταν κούμπωσα την 460 μέσω hdmi με το μόνιτορ ( http://www.skroutz.gr/s/9195420/LG-27MP68HM.html ) έρχεται η κρυάδα ... no signal. Βγάζω το hdmi  http://www.e-shop.gr/valueline-vgvp34000b150-hdmi-20-cable-15m-black-p-PER.754524  και το βάζω στην lg tv του σαλονιού, πατάω το reset και κανονικά φορτώνει bios και μπαίνει windows. Κάνω εγκατάσταση τους drivers μέσα από το cd, κλείνω το pc, συνδέω το hdmi με το μονιτορ ... πάλι no signal. Για να μην πολυλογώ, δοκίμασα άλλο καλώδιο hdmi, άλλο καλώδιο τροφοδοσίας, έκανα το σταυρό μου ... τίποτα. Να αναφέρω οτι και με την 5850 η οθόνη άνοιγε μόνο όταν έβγαινε το σήμα των windows, δηλαδή δεν έβλεπα το bios να φορτώνει, αν παίζει κάποιο ρόλο. Και το χρεπάκι μου: asus p5e, 8gb ram, q9550, silverstone 850w, 2 x 2 tb μηχανικοί και ένας ssd. 

Όποια γνώμη και βοήθεια δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα γρήγορο

φίλος θέλει να πάρει μικρή κάρτα χωρίς extra τροφοδοσία, που παίρνει ρεύμα μόνο από την pci-e θύρα

όμως υπάρχει παρόμοια, λίγο ακριβότερη κάρτα με extra τροφοδοσία

 

ερώτηση

όταν έχει extra τροφοδοσία, παίρνει όλο το ρεύμα απευθείας από το τροφοδοτικό χωρίς να τροφοδοτείται καθόλου από την pci-e;

ή συνεχίζει να παίρνει τα 75w από την pci-e και απλώς συμπληρώνει με την extra τροφοδοσία;

τον ενδιαφέρει γιατί έχει παλιά μητρική (pci-e 2.0) και έχει γενικά ένα θεματάκι με θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια γιατί έχω φτάσει στα όριά μου. Αναβάθμισα την παλιά 5850 με την http://www.skroutz.gr/s/9590595/XFX-Radeon-RX460-4GB-DD-RX-460P4DFG5.html . Έκανα  απεγκατάσταση τους παλιούς drivers με DDU και όταν κούμπωσα την 460 μέσω hdmi με το μόνιτορ ( http://www.skroutz.gr/s/9195420/LG-27MP68HM.html ) έρχεται η κρυάδα ... no signal. Βγάζω το hdmi  http://www.e-shop.gr/valueline-vgvp34000b150-hdmi-20-cable-15m-black-p-PER.754524  και το βάζω στην lg tv του σαλονιού, πατάω το reset και κανονικά φορτώνει bios και μπαίνει windows. Κάνω εγκατάσταση τους drivers μέσα από το cd, κλείνω το pc, συνδέω το hdmi με το μονιτορ ... πάλι no signal. Για να μην πολυλογώ, δοκίμασα άλλο καλώδιο hdmi, άλλο καλώδιο τροφοδοσίας, έκανα το σταυρό μου ... τίποτα. Να αναφέρω οτι και με την 5850 η οθόνη άνοιγε μόνο όταν έβγαινε το σήμα των windows, δηλαδή δεν έβλεπα το bios να φορτώνει, αν παίζει κάποιο ρόλο. Και το χρεπάκι μου: asus p5e, 8gb ram, q9550, silverstone 850w, 2 x 2 tb μηχανικοί και ένας ssd. 

Όποια γνώμη και βοήθεια δεκτήπ

πληκτρο  windows + P  μιια δυο φορες και  enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα γρήγορο

φίλος θέλει να πάρει μικρή κάρτα χωρίς extra τροφοδοσία, που παίρνει ρεύμα μόνο από την pci-e θύρα

όμως υπάρχει παρόμοια, λίγο ακριβότερη κάρτα με extra τροφοδοσία

 

ερώτηση

όταν έχει extra τροφοδοσία, παίρνει όλο το ρεύμα απευθείας από το τροφοδοτικό χωρίς να τροφοδοτείται καθόλου από την pci-e;

ή συνεχίζει να παίρνει τα 75w από την pci-e και απλώς συμπληρώνει με την extra τροφοδοσία;

τον ενδιαφέρει γιατί έχει παλιά μητρική (pci-e 2.0) και έχει γενικά ένα θεματάκι με θερμοκρασίες

Ανάλογα την υλοποίηση. Πάντα τα μοιράζουν, δεν πάνε μόνο απο την θύρα ή μόνο το 6πινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...