Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια, έχω μια R9 Fury και θέλω να συνδέσω σε μια Dell U2414h με DP και σε μια 42" Samsung με HDMI. Μέχρι στιγμης απλά άλλαζα καλώδια αλλά τώρα είπα να τις έχω μόνιμα σε αναπαραγωγή των οθονών για να μην κουράζομαι.

 

Για μία μέρα λειτουργούσε κανονικά μέχρι που ένα πρωί άνοιξα το pc και η Dell μέσω DP πάει μεχρι 800x600 ανάλυση (και φαίνεται μάυρη). Όταν αλλάζω σε HDMI με την Dell λειτουργεί κανονικα. Τι bug ειναι αυτο? Εψαξα στο net το παθαίνουν και άλλοι, έχει σχέση με το autodetect των monitor, αλλα δεν υπάρχει καμία λύση.

 

Δεν παιζει να φταίει το καλώδιο είναι καινούριο. Απλά θέλω όταν βάζω ταινία/stream στην TV να μην χρειάζεται να αλλάζω καλώδια πίσω απο το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια χαρα,δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αλλα,αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την καρτα γραφικων μου(msi 660Ti power edition),το ενα ανεμιστηρακι σταματησε να δουλευει, εχετε υπ οψιν σας πως θα το αντικαταστησω,αν δουλεψει με ενα ειναι επικυνδυνο; δηλαδη μπορει να καει η καρτα;ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι επικυνδινο μήπως εχεις κάνα περισευουμενο να πάρεις τροφοδοσία απο μητρικη η psu και να το στηρίξει με δερματικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σε ευχαριστω για την ανταποκριση,παραγγειλα αυτο,http://www.ebay.com/itm/261879165024?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευκολη η τοποθετηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σε ευχαριστω για την ανταποκριση,παραγγειλα αυτο,http://www.ebay.com/itm/261879165024?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευκολη η τοποθετηση.

Τρεις βίδες το φανάκι, πιστεύω σε σένα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχα ευχαριστω φιλε,παντως δεν φαινεται να ειναι τοσο απλο,μιας και θα πρεπει να βγει η ψυκτρα της καρτας μετα το καλλυμα της ψυκτρας,επειτα να αφαιρεθει το παλιο fan set και να μπει το νεο,https://www.youtube.com/watch?v=ORudP0rI_DQ&t=34s  ετσι ωστε να αλλαχθει και η παλια παστα.

Επεξ/σία από kostasblues21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα, η gtx 750ti που εχω τις τελευταιες μερες εχει αρχισει και ανεβαζει θερμοκρασιες,συγκεκριμενα ειναι η windforce 2x σε κουτι με κακο airflow με custom fan profile που στους 60 βαθμους εχει 100% fan.To προβλημα ειναι σε ενα βαθμο το κακο airflow αλλα ακομα και το καλοκαιρι ειχα μεγιστη 70 βαθμους με 35βαθμους ατμοσφαιρικη θερμοκρασια.Τωρα με ατμοσφαιρικη κοντα στους 25 φτανει 80 και μπορει και 85 αναλογα τα κεφια της.Ειναι καποιο σημαδι οτι εχει αρχισει να τα φτυνει?

 

Το μοναδικο συμπτωμα που εχει ειναι το throttling και καποιες φορες που πεφτει η χρηση της στιγμαια στο 40-50% βεβαια το τελευταιο μπορει να ειναι καθαρα θεμα gaming,οπως και να χει καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε gigabyte 1050 ti windforce oc 4gb έκανα bios update στο τελευταίο που είχε διαθέσιμο στη σελίδα της κάρτας

ήταν το F3,ενώ η κάρτα είχε εγκατεστημένο το F20

συνηθισμένος από τις μητρικές που πάντα έχει στο site όλα τα διαθέσιμα updates και έβαζα το τελευταίο που δεν ήταν beta,δεν έδωσα σημασία στα ψιλά γράμματα

 

διαβάζοντας τα όμως αναφέρει τα εξής:

F1, it can only be updated with VBIOS versions F2-F9.
F10, it can only be updated with VBIOS versions F11-F19.
F20, it can only be updated with VBIOS versions F21-F29.

 

επειδή μάλον έκανα πατάτα,πώς ξαναπερνάω το F20 που δεν το βρίσκω πουθενά;;;

 

 

update:

μου έστειλαν από το support της gigabyte το F20 bios και το ξαναπέρασα επιτυχώς

ευτυχώς με την βλακεία που έκανα δεν μπρίκαρε η κάρτα και μπόρεσα να ξαναφλασάρω το αρχικό

Επεξ/σία από musiccc444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χρυσος Κανονας: Πριν κανουμε οποιαδηποτε πειραγμα στο bios της καρτας γραφικων, παντα σωζουμε το original BIOS με το GPU-Z

 

Χρυσος Κανονας 2: Αμα δουλευει σωστα, γιατι να πειραξεις το BIOS της καρτας γραφικων? Οποτε μονο αν εχουμε προβλημα κανουμε update στο BIOS.

 

Χρυσος Κανονας 3: Οι κανονες ειναι για να τους παραβαινουμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα, τις προαλες μου καηκε η καρτα γραφικων που ειχα εδω και 6 χρονια κοντα, το πισι το χρησιμοποιω για ελαφρη editing και λιγο gaming (dota 2 / skyrim / η και κανα mmo).

Επειδη δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα καθως πιστευω οτι δεν θα κρατησει για πολυ γενικα το πισι, πιστευεται αξιζει να βαλω αυτην
https://www.priveshop.gr/product/11004640/EKSARTHMATA/KARTES-GRAFIKWN/GIGABYTE-GV-N710D5-2GL-GEFORCE-GT-710-2GB-GDDR5-GRAPHICS-CARD
αυτη που καηκε ηταν η

http://www.e-shop.gr/asus-eah6850-directcu-2dis-1gd5-1gb-pci-e-retail-p-PER.513504

 

Η ερωτηση ειναι θα εχω κανα θεμα να μην ειναι συμβατη?! Επισης θα μπορω να παιξω Dota 2 σε καλη αναλυση η θα παιζω με 30fps στα low??!?!

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εκει που επaiζα crysis 3  με crossfire vapor-x& hd7970  ξαφνικα εκλεισε το  pc  το ανοιγω και δεν διαβασε  την vapor-x λες και της εσβυσαν το βιος......εκανα φλασιινγ αφου το ειχα  καβατζα (παντα τα εχω) και δεν το δεχτηκε βαζω μονο την vapor-x στο συστημα και εκει που βγενει το σημα win 10  μαυριζη η οθονη...απεγκαταστισα  οδηγους  εκει ανοιγη αλλ αγια 5 δευτερα ξερεις κανεις τι εχει παθει? η καρτα  ειναι σχεδον καινουρια αμαρτεια να την χασω....η αν υπαρχει κανεναν καταστημα να την παω για φτιαξιμο αν βαλω μονη την 7970  ολα κομπλε ξερετε τι εχει γινει? ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...