Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Όταν παίζω οποιοδήποτε game στο pc μου μετά απο κάποια ώρα με πετάει έξω στα windows κάποιες φορές ενώ σερφάρω οι ιστιοσελίδες που έχω ανοιχτές ρίχνουν μαύρο ένω φαινονται τα υπόλοιπα taskbar. Έχω τα windows 10 αυθεντικά και στο action centre μετα απο το πρόβλημα που σας περιγράφω εμφανίζεται η εξής ειδοποίηση

''application has been blocked from accessing graphics hardware''

 

Έχω τσεκάρει τα πάντα στο pc μου cpu,memory,gpu  και δουλεύουν όλα κανονικά. Αντιμετωπίζεται κάπως αυτο το πρόβλημα???

 

Ευχαριστω πολυ για την όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα τις τελευταίες μέρες παρατήρησα αύξηση στις θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών ενώ οι ανεμιστήρες λειτουργούσαν σχεδόν στο100% αποφάσισα να ανοίξω το κουτί να το καθαρίσω καθώς υπέθεσα ότι έφταιγε η σκόνη, αφότου το έστησα πάλι το ανοίγω να δω ότι δουλεύουν όλα κανονικά παρατηρώ ότι το ένα από τα δύο fan της κάρτας γραφικών δεν δουλεύει καθόλου. Η κάρτα είναι εκτός εγγύησης πλέον. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν ανταλλακτικά για να αλλάξω τα fans; Η κάρτα είναι η Sapphire R9 280(dual-x boost).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγόρασα πρόσφατα μια gigabyte 1060 3gb, έβαλα drivers από Nvidia site όλα κομπλέ. Έχω την εντύπωση όμως (και το παρατήρησα εντονα όταν έπαιξα ένα παιχνίδι) ότι η φωτεινότητα κάνει κάθε λίγο μια στιγμιαία μείωση αλλά πραγματικά στιγμιαία. Τι λέτε να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μπορει να μου εξηγησει παρακαλω καποιος γιατι οταν εχω ενεργοποιημενο το frame rate limiter στα 60fps απο το nvidia inspector μαζι με fast sync το gpu usage μου δεν ανεβαινει ποτε στο 99% αλλα εχει σκαμπανεβασματα 40%-85% αναλογως τη σκηνη και καμια φορα τρωω και κανα framedrop, ενω οταν εχω απενεργοποιημενο το frame limiter και εχω μονο το fast sync η gpu τερματιζει χαλαρα και εχω πολλυ καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια, αλλα εχω πολυ input lag (σπασιμο εικονας) λογω οτι ανεβαζει πολλα fps που δεν υποστηριζει το monitor μου, πανω απο 60 fps δηλαδη  :-(

 

 Δεν ''υποτιθετε'' πως το fast sync σε συνδιασμο με το frame rate limiter δεν σου ριχνει την αποδοση οπως το vsync? Πια ειναι η αληθεια τελικα?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με frame cap στα 60 η καρτα δουλευει οσο χρειαζεται για να βγαλει 60fps. Αν δν περιορισεις τα fps τοτε θα δουλευει μαξ για οσα fps μπορει να βγαλει, εφοσον δν εχει bottleneck απ το cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με frame cap στα 60 η καρτα δουλευει οσο χρειαζεται για να βγαλει 60fps. Αν δν περιορισεις τα fps τοτε θα δουλευει μαξ για οσα fps μπορει να βγαλει, εφοσον δν εχει bottleneck απ το cpu

Μα το θεμα ειναι πως με frame cap δε δουλευει οσο χρειαζετε γιατι αν δουλευε θα ειχα εξισου καλη αποδοση οπως χωρις frame cap καρφωμενο στα 60 και ΧΩΡΙΣ framedrop ή κατωτερη αποδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ωρε  εδω και λιγες μερες η καρτα μου(hd7970) ξαφνικα απο μονη της βασει δικους της ρυθμους στα φανακια και οταν παω σπο κοντρολ φαν να αλαξω λεει οτι κατεβαζει στροφες αλλα δεν της ριχνη εκανα απεγκατασταση τους οδηγους με ντουντου αλλα το θεμα δεν εφτιαξε  σε θερρμοκρασιες νορλαλ.....αλλα δεν μπωρω να ανεβασω ουτε να κατεβασω της στροφες....καμια ιδεα ? τι msi κατεβασα τιποτα τον χαβατου! ευχαριστω για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι προβλημα οπως λεει το νημα αλλα μια πολυ γενικη ερωτηση.

εχω συνδεσει δυο οθονες στον υπολογιστη μου οι οποιες ειναι επανω στην καρτα γραφικων.

για να συνδεσω μια τριτη οθονη θελω αναλογη οθονη η αυτη η εξοδος θα μπορουσε να βγει απο την εξοδο της μητρικης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορει να μου εξηγησει παρακαλω καποιος γιατι οταν εχω ενεργοποιημενο το frame rate limiter στα 60fps απο το nvidia inspector μαζι με fast sync το gpu usage μου δεν ανεβαινει ποτε στο 99% αλλα εχει σκαμπανεβασματα 40%-85% αναλογως τη σκηνη και καμια φορα τρωω και κανα framedrop, ενω οταν εχω απενεργοποιημενο το frame limiter και εχω μονο το fast sync η gpu τερματιζει χαλαρα και εχω πολλυ καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια, αλλα εχω πολυ input lag (σπασιμο εικονας) λογω οτι ανεβαζει πολλα fps που δεν υποστηριζει το monitor μου, πανω απο 60 fps δηλαδη  :-(
 
 Δεν ''υποτιθετε'' πως το fast sync σε συνδιασμο με το frame rate limiter δεν σου ριχνει την αποδοση οπως το vsync? Πια ειναι η αληθεια τελικα?

 

 

Δοκιμασα να αλλαξω τις ρυθμησεις απο fast sync που ειχα με τις παρακατω και το witcher 3 τουλαχιστον τρεχει πολυ καλυτερα, εχουν σταματησει τελιως τα stuttering ακομα και με ρυθμησεις πιο πανω απ του παιχνιδιου πειραγμενες μεσω .ini, πως ειναι δυνατον να ειχα framedrop πριν με το fastsync και να τρεχει καλυτερα το game με vsync που υποτιθετε σου κοβει fps?

post-391493-0-46447400-1508733965_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Server με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δε δείχνει τίποτα στην οθόνη, ή μάλλον δείχνει στιγμιαία μια εικόνα και χάνεται αμέσως.  Σε 2-3 δευτερόλεπτα ξαναπροσπαθεί να δείξει κάτι, μια στιγμιαία αναλαμπή και πάλι σκοτάδι.  Δοκίμασα άλλο καλώδιο και άλλη οθόνη όμως το πρόβλημα παραμένει.

 

Καμιά ιδέα τι θα μπορούσε να είναι προτού έρθει ο τεχνικός να τον δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...