Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω τα εξης δύο προβλήματα με την κάρτα γραφικών της υπογραφής μου(είναι η δεύτερη, την πρώτη την γύρισα με doa). 1) Αναβοσβήνει η οθόνη (blink) 2) Μερικές φορές μου εμφανίζει οριζόντια red lines

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

BIOS Version 17.11.1

015.050.002.001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

DOA μου μοιάζει ή πολύ άσχημοι drivers.

Καλημέρα, 

 

την πρώτη την γύρισα με doa, είχε τα ίδια προβλήματα αλλά πιο έντονα.  Τώρα να είμαι τόσο άτυχος και 2 στις 2 doa,(?) μου φαίνεται απίθανο. Δοκίμασα να βάλω το dispaly port και δουλεύω την οθόνη στο ultimate engine (freesync) και δεν μου κάνει αυτά τα 2 θέματα που είχα αναφέρει στο προηγούμενο ποστ. Αλλά αντιμετωπίζω άλλο θέμα. Ο υπολογιστής δεν μπουταρει κανονικά, πατώντας το κουμπί κάνει πως πάει να ανάψει άλλα τίποτα. Οπότε πρέπει να κλείσω το τροφοδοτικό να το ξανά ανοίξω να πατήσω το κουμπί για να ανοίξει (ξεκινάει ο υπολογιστής άλλα δεν διχνει τίποτα) πατάω το restart και μπουταρει κανονικά πλέον (μάλλον σε safe mode γιατί δεν κρατάει το clock από τις ραμ).

Κάθε φορά κάνω αυτή την διαδικασία και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. 

Υπάρχει πιθανότητα να φταίνε τα καλώδια display port ή το hdmi? 

 

Υ.Γ έβαλα τα τελευταία updates της κάρτας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

atikmpag.sys Πρόβλημα με τι κάρτα γραφικών φαντάζομαι γνωρίζει κάποιος τι παίζει? Μου βγάζει bluescreen με αυτό το πρόβλημα. Έχω μια ati radeon hd 5450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια γρήγορη ερώτηση ενός νουμπά: Έχω μια GeForce® GTX 650 Ti και έχει πιάσει πολύ σκόνη από το μέρος που έχει τα τσιπ (όχι από εκεί που είναι ο ανεμιστήρας και έχει την πλαστικούρα, από την άλλη μεριά), μπορώ να τα καθαρίσω με ένα πινέλο ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια γρήγορη ερώτηση ενός νουμπά: Έχω μια GeForce® GTX 650 Ti και έχει πιάσει πολύ σκόνη από το μέρος που έχει τα τσιπ (όχι από εκεί που είναι ο ανεμιστήρας και έχει την πλαστικούρα, από την άλλη μεριά), μπορώ να τα καθαρίσω με ένα πινέλο ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος; 

άφοβα με πινελάκι ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brickαρα το bios της aorus 1080ti,η εν λογω καρτα εχει dualbios οποτε τωρα οι μισες θυρες δε δουλευουν,πως την επαναφερω,bootαρω με igpu και φλασαρω το δευτερο bios που ειναι αποθηκευμενο?πως ξερω οτι θα φλασαρει πανω στο σωστο?Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

την πρώτη την γύρισα με doa, είχε τα ίδια προβλήματα αλλά πιο έντονα. Τώρα να είμαι τόσο άτυχος και 2 στις 2 doa,(?) μου φαίνεται απίθανο. Δοκίμασα να βάλω το dispaly port και δουλεύω την οθόνη στο ultimate engine (freesync) και δεν μου κάνει αυτά τα 2 θέματα που είχα αναφέρει στο προηγούμενο ποστ. Αλλά αντιμετωπίζω άλλο θέμα. Ο υπολογιστής δεν μπουταρει κανονικά, πατώντας το κουμπί κάνει πως πάει να ανάψει άλλα τίποτα. Οπότε πρέπει να κλείσω το τροφοδοτικό να το ξανά ανοίξω να πατήσω το κουμπί για να ανοίξει (ξεκινάει ο υπολογιστής άλλα δεν διχνει τίποτα) πατάω το restart και μπουταρει κανονικά πλέον (μάλλον σε safe mode γιατί δεν κρατάει το clock από τις ραμ).

Κάθε φορά κάνω αυτή την διαδικασία και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Υπάρχει πιθανότητα να φταίνε τα καλώδια display port ή το hdmi?

 

Υ.Γ έβαλα τα τελευταία updates της κάρτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιζα rocket league νωριτερα και ξαφνικα πιξελιαζει ολη η οθονη, πεφτει black screen και κρασαρει το pc. Ανοιγω το pc και απο την οθονη του bios ειναι ολα με διακεκομενες καθετες γραμμες, στην επομενη οθονη που φορτωνει το υλικο παλι εχει διαφορες καθετες γραμμες και οταν φορτωνει τα windows εχει δυο μεγαλες ασπρες καθετες μπαρες. Δεν μπαινει στην επιφανεια εργασιας. 

 

Η καρτα ειναι ati radeon 6870. Εβγαλα την ψυχτρα της και ολα τα πυκνωτακια ειναι στην θεση τους και μια χαρα. Μπορω να κανω κατι ή παει;

 

Παρατηρηση. Σε ενα παιχνιδι του rocket league εχθες, δεν μου φορτωσε τα γραφικα μιας πιστας, φαινοντουσαν λευκα καποια μεγαλα σημεια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έβαλα στον φούρνο , στους 200 βαθμούς για 10 λεπτά. Την άφησα να κρυώσει, έβαλα πάστα , την ψυχτρα και την κούμπωσα. Άνοιξε κανονικά το pc, ξαναπέρασα drivers, κανένα θέμα με γραμμές και πίξελ. Έπαιξα και παιχνίδια rocket league κανονικά. Αν χαλάσει πάλι σε 1 μέρα δεν ξέρω αλλά προς το παρών ο φούρνος την επανέφερε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έβαλα στον φούρνο , στους 200 βαθμούς για 10 λεπτά. Την άφησα να κρυώσει, έβαλα πάστα , την ψυχτρα και την κούμπωσα. Άνοιξε κανονικά το pc, ξαναπέρασα drivers, κανένα θέμα με γραμμές και πίξελ. Έπαιξα και παιχνίδια rocket league κανονικά. Αν χαλάσει πάλι σε 1 μέρα δεν ξέρω αλλά προς το παρών ο φούρνος την επανέφερε

Είσαι ππρας! Στο λέω έτσι μην νομίζεις κάνω πλάκα.

 

Πιστόλακι σου είπα. Τώρα πέτα και τον φούρνο όπως είναι, γιατί κινδυνεύεις με ότι έλιωσε εκεί μέσα.

Ειλικρινά, ΜΗΝ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙΣ ΕΚΕΙ ΞΑΝΑ. Είχα λόγο που πρότεινα μόνο πιστολάκι για τα μαλλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...


Εμ χρυσοπληρωνουμε για gtx 1060 6gb ,εμ μας λενε παραλαβή σε 10 μέρες(σήμερα ήταν να παραλαβει το καταστημα),εμ τρωμε ακυρο και μας ρίχνουν καπέλο 10 μέρες στο κεφάλι και μας λένε 16/02 θα παραλάβουμε ! Είμαι σε απόγνωση δηλαδή .

ξέρει κανείς αν το σύστημα μου μπορεί να "τρέξει" με ryzen 5 και asus b350 plus(στα specs εχει intergrated graphics) χωρίς να έχω τοποθετημένη την καρτα γραφικών ;;;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...