Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, babisvag είπε


Εμ χρυσοπληρωνουμε για gtx 1060 6gb ,εμ μας λενε παραλαβή σε 10 μέρες(σήμερα ήταν να παραλαβει το καταστημα),εμ τρωμε ακυρο και μας ρίχνουν καπέλο 10 μέρες στο κεφάλι και μας λένε 16/02 θα παραλάβουμε ! Είμαι σε απόγνωση δηλαδή .

ξέρει κανείς αν το σύστημα μου μπορεί να "τρέξει" με ryzen 5 και asus b350 plus(στα specs εχει intergrated graphics) χωρίς να έχω τοποθετημένη την καρτα γραφικών ;;;

Θέλει dedicated η πρώτη γενιά ryzen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, έχω μια gtx 780 directcu ii και ξαφνικά σε ένα παιχνίδι κράσαρε. Όταν έκανα επανεκκίνηση εμφανίστηκαν μπλε οριζόντιες γραμμές, άνοιγαν τα windows, το gpu z αλλά και το msi afterburner δεν έκαναν detect την κάρτα έβγαλα τα drivers με DDU έβαλα πιο παλιά, πάλι το ίδιο μετά από μια ημέρα όταν το ξανά άνοιξα οι γραμμές έφυγαν και δούλευε κανονικά, δοκίμασα πάλι να βάλω παιχνίδι έπαιξα κανονικά κάνα 2 ώρες και ξαφνικά κόλλησε. Έχει αρχίσει να πεθαίνει η κάρτα ;

Θερμοκρασία ήταν πολύ καλά κάτω από 65 βαθμούς.

Επεξ/σία από xapiass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, σε καμία περίπτωση. Δεν έχει τσιπάκι γραφικών ο επεξεργαστης. (Για τον ryzen)

Μάλλον πεθαίνει η κάρτα, ναι. Αν είσαι κοντά, θα μπορούσα να δοκιμασω να στην συνεφέρω, το έχω κάνει μια-δυο φορές σε φίλους.

 

 

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Όχι, σε καμία περίπτωση. Δεν έχει τσιπάκι γραφικών ο επεξεργαστης.

Ξέχασες να κάνεις παράθεση Sheo

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Valous είπε

Ξέχασες να κάνεις παράθεση Sheo

Από κινητο, ούτε το ότι είχε άλλη σελίδα φάνηκε. 

4" οθονη είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Μάλλον πεθαίνει η κάρτα, ναι. Αν είσαι κοντά, θα μπορούσα να δοκιμασω να στην συνεφέρω, το έχω κάνει μια-δυο φορές σε φίλους.

Μάλιστα κατάλαβα. Θεσσαλονίκη είμαι άλλα ήδη έχω αρχίσει και ψάχνομαι για καινούργια (με αυτές τις τιμές βεβαία μου φαίνεται θα είμαι για αρκετό καιρό με την onboard)

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από xapiass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλοσπάντων, Κόψε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και κάλυψε όλη την κάρτα. Κάνε μια τρύπα στην περιοχή του πυρήνα, και κάνε το κανα 10 λεπτο με το πιστολάκι. ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΦΟΥΡΝΟ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 καλησπέρα πριν από λίγο καιρό η gpu hd 7970 3g gh edition bios πάνω που έκανε loading το gta 5 μαύρισε η οθόνη με αποτέλεσμα να μην ξαναδειξει εικόνα ποτέ... υπάρχει τπτ που μπορώ να κάνω γιατί δεν παίζει μια να πάρω καινούρια είμαι με μια gtx 260 αυτή την στιγμή... όποια βοήθεια θα εκτιμηθεί  μακάρι να φτιάχνει 

να σημειώσω ότι δεν είχε δείξει ποτέ σημάδια ζημιάς πχ artifacts, η θερμοκρασία ήταν πάντα υπό ελενχο με πρόγραμμα και πάντα κάτω από το όριο γιατί έβαζα στους 65 το fan στο 100%

Επεξ/σία από sirboux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2018 στις 9:59 ΜΜ, sirboux είπε

 

να σημειώσω ότι δεν είχε δείξει ποτέ σημάδια ζημιάς πχ artifacts, η θερμοκρασία ήταν πάντα υπό ελενχο με πρόγραμμα και πάντα κάτω από το όριο γιατί έβαζα στους 65 το fan στο 100%

Ενα κακο fan profile ειναι εξησου κακο με μια gpu που δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες για μεγαλο χρονικο διαστημα. Το οτι το εβαλες να δουλευει στο 100% δεν σημαινει απαραιτητα οτι εκανες και καλο στο chip, και ας ηταν παντα κατω απο 65c που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Ενα κακο fan profile ειναι εξησου κακο με μια gpu που δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες για μεγαλο χρονικο διαστημα. Το οτι το εβαλες να δουλευει στο 100% δεν σημαινει απαραιτητα οτι εκανες και καλο στο chip, και ας ηταν παντα κατω απο 65c που λες. 

Για εξήγησε, γιατί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Για εξήγησε, γιατί;

Δεν εξηγησα πριν διοτι θα μου επαιρνε αρκετη ωρα και δεν ειχα χρονο, θα προσπαθησω ομως τωρα να σας δωσω μια ιδεα..

 

Βλεπετε οι κατασκευαστες οταν βαζουν μια Χ ψυκτρα σε μια καρτα εχουν τρια βασικα κριτηρια  υπ οψιν τους. Το ενα ειναι η θερμοκρασια λειτουργιας του chip tdp, το αλλο η αποδοση ψυκτρας και το τελευταιο ειναι θεμα θορυβου, ομως το ποιο σημαντικο ειναι η θερμοκρασια, οχι ομως μονο η μεγιστη θερμοκρασια αλλα και το πως φτανει εκει. "ελαχιστη και μεγιστη θερμοκρασια " 

Οπως πολυ καλα θα γνωριζετε καμια καρτα δεν δουλευει με 100% φαν υπο φυσιολογικες συνθηκες,( δεν μιλαω για παλιες καρτες η καρτες που εχουν προβλημα) Ο λογος δεν ειναι ομως τοσο απλος, δεν ειναι μονο το οτι θα κανει "θορυβο" 

Οταν μια καρτα λειτουργει απο 35 εως 80 βαθμους υπαρχει η λεγομενη διαστολη και συστολη που ολοι ξερουμε, ο λογος που το εργοστασιακο fan profile ειναι "χαμηλα" και με χαμηλα εννοω οτι βλεπεις μια καρτα να ειναι σταθερα στους 74c και το φαν να ειναι πχ στο 40%,   ειναι οτι προσπαθουν να γινει οσο πιο ομαλα γινεται αυτη η αλλαγη θερμοκρασιας (διαστολη-συστολη)

Που ακριβως υπαρχει προβλημα? Η απαντηση ειναι στις επαφες του chip εσωτερικα και εξωτερικα.  Μεγαλη αλλαγη θερμοκρασιας και γρηγορα ισοδυναμει με μικρορογμες στις επαφες,  μικρορογμες στις επαφες ισοδυναμει με μη καλη λειτουργια-μη λειτουργια.

Ας δωσω ενα παραδειγμα τωρα,

Μια gpu αρχιζει να δουλευει στο 100%, η θερμοκρασια της ειναι 35c.  Ερχεσαι τωρα εσυ και βαζεις το φαν στο 80-100%,, σταματαει εκει η θερμοκρασια? οχι. Θα ανεβει μεχρι πχ 65c  και θα ισορροπησει εκει διοτι η συγκεκριμενη ψυκτρα που εχει πανω με το συγκεκριμενο airflow μπορει να κρατισει την θερμοκρασια εκει, tdp ψυκτρας που λεμε. 

Οταν εσυ τωρα κλεισεις το παιχνιδι η κανεις ενα alt tab και η gpu δεν εχει load η θερμοκρασια θα πεσει πολυ γργηγορα απο τους 65c στους 35c μιας και το φαν ειναι στο 100% 

Εισαι μεν σε  χαμηλη θερμοκρασια στο παραδειγμα που εδωσα (65c) ομως με αυτο που κανεις σιγα σιγα με το χρονο δημιουργεις προβλημα σε αλλο κοματι του chip.

Αποτελεσμα? Μεγαλη αλλαγη θερμοκρασιας σε πολυ μικρο χρονικο διαστιμα - stress στο chip. 

Γι'αυτο ειπα, ενα κακο fan profile μπορει να μην κανει και τοσο καλο και ας ειναι σε ασφαλη μεγιστη θερμοκρασια.

ΥΓ: Τελικα ειπα πολλα :rolleyes:

 

 

Επεξ/σία από mixalis95320
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που φαντάστηκα, και είχα ρωτήσει παλιότερα τον Αίλουρο. Θέλουμε σταδιακή μεταβολή θερμοκρασίας.

Εγώ πχ έχω πολύ απότομο profile απο 55-60 βαθμούς, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει μέχρι 55 σχετικά ομαλά και μετά να μην πάει πάνω απο 60 αφού απο 55-60 βαθμούς ανεβαίνει 10% το φαν για κάθε βαθμό. Πιστεύω αυτό είναι το καλύτερο, να ορίζεις ένα "target temperature" έτσι ώστε ότι load και να έχει, να δουλεύει +-2 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

 Θέλουμε σταδιακή μεταβολή θερμοκρασίας.

 

Ακριβως αυτο. επρεπε να πεταξω και εγω ενα "θελουμε σταδιακη μεταβολη θερμοκρασιας" και οποιος καταλαβε καταλαβε, τζαμπα εγραφα:D 

Αστειευομαι φυσικα..

 

 

Και εγω αυτο κανω, το καλυτερο ειναι να το εχεις οσο ποιο κοντα στο stock profile και να βαλεις ενα στοχο +- 5c με ενα πιο aggressive profile κοντα στους 60 πχ οπως ειπες και εσυ, ετσι ναι.

Το θεμα ομως ειναι οτι αρκετος κοσμος δεν ξερει και δεν καταλαβαινει πως λειτουργουν μερικα πραγματα οποτε νομιζοντας οτι κανει κατι καλο( αφου το διαβασε στο ιντερνετ και ολοι ελεγαν οτι πρεπει να κανει profile για να δουλευει σε χαμηλοτερη θερμοκρασια) κανεις δεν τους εξηγησε πως να το κανουν σωστα με αποτελεσμα να κανουν περισοτερο κακο παρα καλο.

Ολα θελουν τον τροπο τους.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...