Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδανικό θα ήταν ένα Adaptive profile όπως αυτό που δείχνω παρακάτω. Αυτό εξασφαλίζει τις ομαλότερες μεταβολές, δες το σαν έλεγχος δευτέρας παραγώγου της θερμοκρασίας (ποσοτικά).

Ναι ζωγραφική, βαριέμαι να ανοίξω Cad ή Matlab για αυτό. 

 

delayed responce.jpg

Αν δεν βαρεθώ καμιά μέρα μπορεί να κάτσω να το γράψω.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/5/2018 στις 10:20 ΜΜ, Sheogorath είπε

Δες αν έχει οξειδωθεί καμία κολληση κοντά στις εξόδους εικόνας. Σε μια 9800gt κάποτε, αυτό έγινε.

Μηπως βοηθαει σε τπτ?

καλά είπαμε δεν το είχα και από το 0 στο 100 το fan 

αργά ανέβαινε απλά στα 60-61 το είχα να πιάνει 100%

1 (2).jpg

2 (2).jpg

3 (2).jpg

4 (2).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά χελπ πειρα μια 660ti και έχει το εξής θεμα σε παιχνίδια dx9 (dx10 δεν δοκίμασα) είναι οκ σε παιχνίδια dx11 έχει ένα ελαφρύ φλικερ (σαν παράλληλες γκρί γραμμές) που διακρίνεται σε μαύρο μπλέ   όταν είναι στασημο εβαλα τους τελευταίους οδηγούς καί αυτούς που πέρασαν τα windows 10 καί δεν υπάρχει διαφορά 

Επεξ/σία από mitsakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα δεν γνωρίζω δεν μου ανάφερε κάτι ο πωλητής.

Edit: Το πρόβλημα είναι γνωστό με οθόνες vga αν κάποιος   αντιμετώπισή κάτι ανάλογο εγώ το έλυσα με ένα ανταπτορα  hdimi to vga.

Επεξ/σία από mitsakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Πως μπορώ να δω αν εχει προβλημα η καρτα γραφικών λογω softwear η αν υπαρχει αλλο θέμα ? Γιατι απο οταν συναρμολογησα το pc ενω δουλεύει κανονικα , στα παιχνίδια υπαρχει προβλημα και κολλάει ενω εχω βαλει νομιζω σωστα drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Costis92 είπε

Καλησπέρα. Πως μπορώ να δω αν εχει προβλημα η καρτα γραφικών λογω softwear η αν υπαρχει αλλο θέμα ? Γιατι απο οταν συναρμολογησα το pc ενω δουλεύει κανονικα , στα παιχνίδια υπαρχει προβλημα και κολλάει ενω εχω βαλει νομιζω σωστα drivers.

εξηγησε λιγο καλυτερα τι εννοεις κολλαει...κανει σκαλωματα η κολλαει εντελως ..μηπως ειναι απλα θεμα frame...

και καμια πληροφορια για το συστημα σου και την καρτα σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει σκαλώματα σε φασεις που εχει εντονη μαχη π.χ. 

η καρτα ειναι  radeon rx 560 . ειμαι ασχετος γενικα, ενας φιλος μου εδωσε μια λιστα με το τι εξαρτηματα να αγορασω και πηγα και μου τα συνεδεσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρα πιθανων εχεις θεμα με τα φπς = frames = κατεβασε αυτο και περνα να βλεπεις σε τι φπς παιζεις

http://www.fraps.com/download.php

αν ας πουμε δεις τπτ 20 φπς κλπ κατεβασε settings στα γραφικα στο παιχνιδι εως οτου να ειναι τουλαχιστον 30+ 

φυσικα ειναι και αλλοι παραγοντες που μπορει να παιζουν ρολο αλλα σε γενικες γραμμες πιστευω αν κατεβασεις καποια θα εισαι οκ

αναλογα το παιχνιδι κλπ παντα..και το υπολοιπο συστημα σου γενικα.. καλο θα ηταν να δει και καποιος φιλος σου γενικοτερα πολλα ακομα απο θερμοκρασιες ετσι αλλιως και να σου δειξει πεντε βασικα πραγματα....

Επεξ/σία από Ghost007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με ένα πρόβλημα που παρουσίασε το laptop μου κάνοντας update τους drivers για τις κάρτες γραφικών (gt750m SLI). Λοιπόν, το πρόβλημα μου είναι το εξής, έχοντας βρει τον κατάλληλο driver για την κάρτα μου από τη σελίδα της nvidia, όταν τον τρέχω στην πορεία του installation η οθόνη σβήνει και δεν επανέρχεται ποτέ. Για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω ξανά το laptop πρέπει να το bootαρω σε safe mode και να του κάνω recovery σε κάποια παλαιότερη κατάσταση. Το ίδιο συμβαίνει και προσπαθώντας μέσω του geforce experience... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, niteline είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με ένα πρόβλημα που παρουσίασε το laptop μου κάνοντας update τους drivers για τις κάρτες γραφικών (gt750m SLI). Λοιπόν, το πρόβλημα μου είναι το εξής, έχοντας βρει τον κατάλληλο driver για την κάρτα μου από τη σελίδα της nvidia, όταν τον τρέχω στην πορεία του installation η οθόνη σβήνει και δεν επανέρχεται ποτέ. Για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω ξανά το laptop πρέπει να το bootαρω σε safe mode και να του κάνω recovery σε κάποια παλαιότερη κατάσταση. Το ίδιο συμβαίνει και προσπαθώντας μέσω του geforce experience... 

αν και δε τοχω ιδιαιτερα με τα λαπτοπ...κανεις σωστα την διαδικασια καταρχας ? 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε με έσωσες, δεν το ήξερα το πρόγραμμα,  ωστόσο το είχα βρει ψάχνοντας χθες αλλά δεν ήμουν σίγουρος για το αν θα είχε επιτυχία. Τελικά ακολούθησα τα βήματα που παρέθεσες και όλα βαίνουν καλώς. Ευχαριστώ πολύ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδια εχω θεμα με ενα  λαπτοπ.

εκει που σερφαρω η βλεπω ενα βιντεο το λαπτοπ κολαει και βγαζει μαυρη οθονη.

τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/15/2018 στις 5:11 ΜΜ, Kapetanakos είπε

καλησπερα παιδια εχω θεμα με ενα  λαπτοπ.

εκει που σερφαρω η βλεπω ενα βιντεο το λαπτοπ κολαει και βγαζει μαυρη οθονη.

τι μπορει να φταιει?

Κάρτα γραφικών 99%. Ποιο λαπτοπ και ποια κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...