Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την 960msi gtx 4gb.Εδω και 2 μερες σε φουλ φορτιο σταματανε οι ανεμιστηρες και μετα ξαναδουλεουν.Ειναι σαν πατας γκαζι και μετα να το αφηνεις τελειως.Μια δινει και μια σταματαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gildo είπε

Εχω την 960msi gtx 4gb.Εδω και 2 μερες σε φουλ φορτιο σταματανε οι ανεμιστηρες και μετα ξαναδουλεουν.Ειναι σαν πατας γκαζι και μετα να το αφηνεις τελειως.Μια δινει και μια σταματαει.

Κάνε fan profile με το msi afterburner και δες αν συνεχίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα μια τελευταια δοκιμη πριν βαλω το afterburner.Σε καποια στιγμη οι ανεμιστηρες σταματησαν να λειτουργουν.Εκανα profile στο afterburner με επιλογη auto για του ανεμιστηρες.Για καποιο λογο   οι ανεμιστηρες δεν δουλευαν ακομα και αν ανεβαζε θερμοκρασια.Το εβαλα στο manual και μονο εκει δουλεψαν.Τι γινεται και δεν ανοιγουν στην επιλογη auto?Τελικα δουλεψε και στο auto.Περιμενω να δω αν θα το ξανακανει.

Επεξ/σία από gildo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην κοινότητα. Κάτοχος πλέον και γω μιας Sapphire Radeon RX 580 8GB.

Το προβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει πως στις AMD Radeon Settings --> Παιχνίδια --> Καθολικές ρυθμίσιεις --> Wattman εκεί που υπάρχουν τα γραφήματα και οι αριθμητικές τιμές για διάφορους δείκτες, ο δείκτης που έχει να κάνει με τις στροφές των ανεμιστήρων είναι μονίμως μηδέν, όπως επίσης  και η αντίστοιχη γραφική παράσταση. Οι ανεμιστήρες, ανάλογα με τον φόρτο, ανεβοκατεβάζουν στροφές, αλλά δεν φαίνονται πότε  σε πόσες στοφές γυρίζουν.

Έτσι είναι απο την πρώτη μέρα, περίμενα μήπως με κάποια αναβάθμιση φτιάξει, αλλά δεν. Τώρα έχω την 18.4.1.

Δοκίμασα και έκανα καθαρή εγκατάσταση, αφου πρώτα αφαίρεσα με το DDU ό,τι παλιο υπήρχε. Τζίφος και πάλι.

Παρακαλώ τα φώτα σας. Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, που μπορώ να δω με σιγουριά από τι υλικό είναι φτιαγμένο το μέρος της ψήκτρας που ακουμπάει στον πυρήνα της κάρτας; δλδ εκεί που μπαίνει η πάστα. Θέλω να αλλάξω την πάστα και μιας και έχω liquid metal στο σπίτι λέω να το δοκιμάσω αν δεν είναι από αλουμίνιο το συγκεκριμένο σημείο. Ενδιαφέρομαι για την 980 της gigabyte 'GV-N980OC-4GD'. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, frozex είπε

Καλησπέρα, που μπορώ να δω με σιγουριά από τι υλικό είναι φτιαγμένο το μέρος της ψήκτρας που ακουμπάει στον πυρήνα της κάρτας; δλδ εκεί που μπαίνει η πάστα. Θέλω να αλλάξω την πάστα και μιας και έχω liquid metal στο σπίτι λέω να το δοκιμάσω αν δεν είναι από αλουμίνιο το συγκεκριμένο σημείο. Ενδιαφέρομαι για την 980 της gigabyte 'GV-N980OC-4GD'. 

Έχει τόσα smd γύρω από το die που είναι αυτοκτονικό να βαλεις liquid metal. Βάλε καλή πάστα απλώς.

 

Στις 5/7/2018 στις 5:17 ΜΜ, gildo είπε

Εκανα μια τελευταια δοκιμη πριν βαλω το afterburner.Σε καποια στιγμη οι ανεμιστηρες σταματησαν να λειτουργουν.Εκανα profile στο afterburner με επιλογη auto για του ανεμιστηρες.Για καποιο λογο   οι ανεμιστηρες δεν δουλευαν ακομα και αν ανεβαζε θερμοκρασια.Το εβαλα στο manual και μονο εκει δουλεψαν.Τι γινεται και δεν ανοιγουν στην επιλογη auto?Τελικα δουλεψε και στο auto.Περιμενω να δω αν θα το ξανακανει.

Δουλεύουν μόνο πάνω από τους 60. Βάλε ελάχιστο στο 20-25% που είναι αθορυβοι, και ξεχνα το zero fan mode. Marketing bullshit  είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2018 στις 2:09 ΜΜ, Sheogorath είπε

Έχει τόσα smd γύρω από το die που είναι αυτοκτονικό να βαλεις liquid metal. Βάλε καλή πάστα απλώς.

Δουλεύουν μόνο πάνω από τους 60. Βάλε ελάχιστο στο 20-25% που είναι αθορυβοι, και ξεχνα το zero fan mode. Marketing bullshit  είναι.

Ναι,μετα τους 60 ανοιγουν.Τελικα τα δοκιμασα ολα αλλα και ξανα τα ιδια.Τους πηρα τηλεφωνο για το προβλημα και την εστειλαν στην msi.Τωρα περιμενω να δω αν θα βγαλω ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gildo είπε

Ναι,μετα τους 60 ανοιγουν.Τελικα τα δοκιμασα ολα αλλα και ξανα τα ιδια.Τους πηρα τηλεφωνο για το προβλημα και την εστειλαν στην msi.Τωρα περιμενω να δω αν θα βγαλω ακρη.

Δεν είναι πρόβλημα, zero fan mode λεγεται.

Κανε δικό σου προφίλ στους ανεμιστήρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα pc με μια R9 290. Χτες εμφάνιζε artifacts in game, σήμερα δεν δίνει καν σήμα στην οθόνη. Δοκίμασα να βάλω άλλη κάρτα γραφικών στο ίδιο pc και δούλεψε κανονικά. Δοκίμασα να βάλω την 290 σε άλλο pc και δεν δούλεψε. Οπότε το πρόβλημα είναι σίγουρα η κάρτα. Τί κάνω τώρα; Είναι νεκρή ή μπορώ να κάνω κάτι για να την φτιάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα άλλαξα κάρτα γραφικών και πήρα την 1060 3Gb και έχω δυο ερωτήσεις?

1) ενώ memory clock speed έχει στα  8008 Mhz στο cpuΖ - speecy- και στις μετρήσεις του msi afterburner δείχνει 4004 Mhz.

2) κατά την εκκίνηση και πριν φορτωθούν τα windows η οθόνη δείχνει όπως πριν ενημερωθεί η κάρτα γραφικών ( μεγάλα γράμματα) και με την φόρτωση τους τότε φτιάχνει η εικόνα

(Πριν είχα την RX 560 και δεν είχα αυτό το θέμα στην εκκίνηση).

Ευχαριστώ.

Υ.Γ Τα χαρακτηριστικά του συστήματος μου είναι στην υπογραφή μου.

Επεξ/σία από wilde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, το τελευταίο διαστήμα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στην καρτα evga 1080ti FTW3. Σε όλα τα games, 10 λεπτά από όταν τα ανοίξω η εικόνα τρεμοπαίζει και freezαρει. Όταν το κάνει αυτό αναγκάζομαι να κλείσω βίαια το παιχνίδι μιας και δεν ανταποκρίνεται καθόλου ή να κάνω restart. Τα παιχνίδια που έχει δοκιμάσει είναι BF1, Wolfenstein 2, AC Black Flag, Watch Dogs. Δοκίμασα να σβήσω τους drivers μέσω DDU ,σε safe mode, και να βάλω τους τελευταίους, και δεν άλλαξε κάτι, μετά δοκίμασα διάφορους drivers από τον Ιούνιο μέχρι τώρα με κανέναν δεν φτιάχτηκε το πρόβλημα. Έκανα format το PC μήπως ήταν θέμα windows πάλι δεν άλλαξε κάτι. Οι θερμοκρασίες της σε full load δεν ξεπερνανε 74-75 βαθμούς, το ανώτερο που είχα δει σε game ήταν 78 τον αυγουστο. Για να σας προλάβω δεν έχει μαζέψει σκόνες, εννοείται κρατάω καθαρό το κουτί. Επιπλέον έτρεξα το FurMark και στο 10λεπτο σταμάταγε μόνο του, χωρίς να πιάνει τρελές θερμοκρασίες, το ίδιο μου έκανε και στο Unigine Heaven και Valley, πριν καν τελείωσει έκλεινε μόνο του. Nα σημειώσω ότι όλα αυτά συμβαίνουν όταν δουλεύει σε φόρτο η κάρτα γραφικών, σε browsing δεν έχει κανένα θέμα. Μήπως ήρθε η ώρα της και πρέπει να τη στείλω RMA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Καλησπέρα, το τελευταίο διαστήμα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στην καρτα evga 1080ti FTW3. Σε όλα τα games, 10 λεπτά από όταν τα ανοίξω η εικόνα τρεμοπαίζει και freezαρει. Όταν το κάνει αυτό αναγκάζομαι να κλείσω βίαια το παιχνίδι μιας και δεν ανταποκρίνεται καθόλου ή να κάνω restart. Τα παιχνίδια που έχει δοκιμάσει είναι BF1, Wolfenstein 2, AC Black Flag, Watch Dogs. Δοκίμασα να σβήσω τους drivers μέσω DDU ,σε safe mode, και να βάλω τους τελευταίους, και δεν άλλαξε κάτι, μετά δοκίμασα διάφορους drivers από τον Ιούνιο μέχρι τώρα με κανέναν δεν φτιάχτηκε το πρόβλημα. Έκανα format το PC μήπως ήταν θέμα windows πάλι δεν άλλαξε κάτι. Οι θερμοκρασίες της σε full load δεν ξεπερνανε 74-75 βαθμούς, το ανώτερο που είχα δει σε game ήταν 78 τον αυγουστο. Για να σας προλάβω δεν έχει μαζέψει σκόνες, εννοείται κρατάω καθαρό το κουτί. Επιπλέον έτρεξα το FurMark και στο 10λεπτο σταμάταγε μόνο του, χωρίς να πιάνει τρελές θερμοκρασίες, το ίδιο μου έκανε και στο Unigine Heaven και Valley, πριν καν τελείωσει έκλεινε μόνο του. Nα σημειώσω ότι όλα αυτά συμβαίνουν όταν δουλεύει σε φόρτο η κάρτα γραφικών, σε browsing δεν έχει κανένα θέμα. Μήπως ήρθε η ώρα της και πρέπει να τη στείλω RMA?

Την έχεις κάνει oc?

Αν ναι, γυρνά στοκ. Αν όχι, RMA μην το κουράζεις. Δοκίμασε και έναν άλλο driver αλλά δεν νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Την έχεις κάνει oc?

Αν ναι, γυρνά στοκ. Αν όχι, RMA μην το κουράζεις. Δοκίμασε και έναν άλλο driver αλλά δεν νομίζω.

Δεν της έχω ανεβάσει καθόλου τα ρολόγια, μόνο το evga percision xoc που διαχειρίζεται τη λειτουργία των fans της, την boostαρει λιγο. Άρα πάω για RMA. Ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...