Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, giorgos_di είπε

Δεν της έχω ανεβάσει καθόλου τα ρολόγια, μόνο το evga percision xoc που διαχειρίζεται τη λειτουργία των fans της, την boostαρει λιγο. Άρα πάω για RMA. Ευχαριστώ για την απάντηση

Μια τελευταία δοκιμή θα πρότεινα,αφού το έχεις τραβήξει ήδη για μήνες.

Κάνε απεγκατάσταση το evga percision, εγκατέστησε το msi afterburner και αφού το τρέξεις πάτα το "reset" button και δοκίμασε. 

Μπορεί να μην χρειάζεται καν αυτό, αν αφαιρέσεις το evga percision,αλλά για να είσαι σίγουρος. Αυτο που θα γίνει είναι να δουλέψει εντελώς στοκ η κάρτα όπως έχει ρυθμιστεί από το bios,χωρίς στην ουσία να παρεμβαίνει κάποιο πρόγραμμα που κάνει έστω λίγο oc.Γιατί από όσα έγραψες κατάλαβα οτι μονίμως την δουλεύεις μαζί με το πρόγραμμα της evga.

Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να μην μπορεί η gpu να "αντέξει" αυτό το μικρό boost που δίνουν τα software της εκάστοτε εταιρείας (evga,gigabyte κλπ) με αποτέλεσμα να κρασάρει όπως η δική σου.

Βέβαια ΑΝ σε περίπτωση δουλέψει έτσι,δεν σημαίνει οτι και πάλι δεν μπορείς να την στείλεις για rma. Κατα 99% η evga θα δεχτεί και αυτό ως πρόβλημα αφού οι ρυθμίσεις της προκαλούν αστάθεια,οπότε μιλάμε για faulty gpu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Μια τελευταία δοκιμή θα πρότεινα,αφού το έχεις τραβήξει ήδη για μήνες.

Κάνε απεγκατάσταση το evga percision, εγκατέστησε το msi afterburner και αφού το τρέξεις πάτα το "reset" button και δοκίμασε. 

Μπορεί να μην χρειάζεται καν αυτό, αν αφαιρέσεις το evga percision,αλλά για να είσαι σίγουρος. Αυτο που θα γίνει είναι να δουλέψει εντελώς στοκ η κάρτα όπως έχει ρυθμιστεί από το bios,χωρίς στην ουσία να παρεμβαίνει κάποιο πρόγραμμα που κάνει έστω λίγο oc.Γιατί από όσα έγραψες κατάλαβα οτι μονίμως την δουλεύεις μαζί με το πρόγραμμα της evga.

Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να μην μπορεί η gpu να "αντέξει" αυτό το μικρό boost που δίνουν τα software της εκάστοτε εταιρείας (evga,gigabyte κλπ) με αποτέλεσμα να κρασάρει όπως η δική σου.

Βέβαια ΑΝ σε περίπτωση δουλέψει έτσι,δεν σημαίνει οτι και πάλι δεν μπορείς να την στείλεις για rma. Κατα 99% η evga θα δεχτεί και αυτό ως πρόβλημα αφού οι ρυθμίσεις της προκαλούν αστάθεια,οπότε μιλάμε για faulty gpu. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το msi afterburner το είχα βάλει όταν την πρωτοπήρα και αναγνώριζε μόνο 1 ένα από τα 3 fan με αποτέλεσμα να δουλεύει μόνο το 1 και η κάρτα να ανεβάζει θερμοκρασίες με το καλημέρα σας. Για αυτό το έβγαλα και έβαλα το precision το οποίο κατά κύριο λόγο διαχειρίζεται τα fans και όταν χρειαστεί την boostαρει λίγο. Έστειλα ήδη μέιλ στο customer support της evga για να τη στειλω πίσω και αναμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ctd με μύνημα ntdll.dll στον event viewer έχει κανείς εμπειρία?Κρασάρουν πολλά παιχνίδια,αλλά μετά από ώρες,και δεν μπορώ να βρω άκρη τι φταίει.Ξέρει κανείς αν το παραπάνω μνμ δείχνει gpu ή cpu ή τι διάολο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα έχω μια  msi gtx 1080 και πάω να τρέξω τους τελευταίους drivers και μου βγάζει ότι δεν εντοπίστηκε συμβατό υλικό γιατί συμβαίνει αυτό τι μπορώ να κάνω? μήπως έχει θέμα η κάρτα?

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2018 στις 10:56 ΜΜ, Ghost007 είπε

Καλησπερα ! Ειχα ξαναποσταρει αλλα δεν εβγαλα ακρη.. Μπορει να μου πει καποιος που μπορω να απευθυνθω για να φτιαξω τα κοληματα που τρωει το lol ? Μονος μου εχω προσπαθησει και δεν μπορω. Να παω σε σερβις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Costis92 είπε
Στις 29/3/2018 στις 10:56 ΜΜ, Ghost007 είπε

Καλησπερα ! Ειχα ξαναποσταρει αλλα δεν εβγαλα ακρη.. Μπορει να μου πει καποιος που μπορω να απευθυνθω για να φτιαξω τα κοληματα που τρωει το lol ? Μονος μου εχω προσπαθησει και δεν μπορω. Να παω σε σερβις?

Τι υπολογιστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τι υπολογιστής;

:( ειμαι εντελως ασχετος ! τον πηρα τον μαρτιο ! βασικα ενας φιλος μου τον εφτιαξε με κομματια που μου εδωσε σε λιστα να αγορασω. μισο να ψαξω περισσοτερα ινφο

Η καρτα γραφικων λεγεται radeon rx 560

Επεξ/σία από Costis92
edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Costis92 είπε

:( ειμαι εντελως ασχετος ! τον πηρα τον μαρτιο ! βασικα ενας φιλος μου τον εφτιαξε με κομματια που μου εδωσε σε λιστα να αγορασω. μισο να ψαξω περισσοτερα ινφο

Η καρτα γραφικων λεγεται radeon rx 560

Περνα drivers για την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω περασει παρα πολλα αλλα τιποτα. Και αυτα που ειχε μεσα η καρτα, και μετα επειδη μου ειπαν οτι δεν ειναι αρκετα, περασα και κατι αλλα πιο καινουρια και ειχε φτιαξει για ενα διαστημα καπως αλλα τωρα κολλαει παλι . Και γενικα ποτε δεν ετρεχε οπως οταν επαιζα σε αλλα pc σε ιντερνετ καφε π.χ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Costis92 είπε

Εχω περασει παρα πολλα αλλα τιποτα. Και αυτα που ειχε μεσα η καρτα, και μετα επειδη μου ειπαν οτι δεν ειναι αρκετα, περασα και κατι αλλα πιο καινουρια και ειχε φτιαξει για ενα διαστημα καπως αλλα τωρα κολλαει παλι . Και γενικα ποτε δεν ετρεχε οπως οταν επαιζα σε αλλα pc σε ιντερνετ καφε π.χ. 

O υπόλοιπος υπολογιστής απο τι αποτελείται;

Κάνε νέο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω μια MSI Nvidia 1080 Gaming X 8G κάθε φορα που προσπαθώ να τρέξω τους drivers οποιους δήποτε καινούριους παλιούς όταν ξεκινάει να κάνει έλεγχο συμβατότητας βγάζει σφάλμα και δεν συνεχίζει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τρέξω drivers λέτε να έχει θέμα η κάρτα γραφικών?
Λογικά πιστεύω πως ναι γιατί δοκίμασα την κάρτα και σε άλλον υπολογιστή και εκεί τα ίδια έκανε τι λέτε εσείς?

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas443 είπε

Καλησπέρα έχω μια MSI Nvidia 1080 Gaming X 8G κάθε φορα που προσπαθώ να τρέξω τους drivers οποιους δήποτε καινούριους παλιούς όταν ξεκινάει να κάνει έλεγχο συμβατότητας βγάζει σφάλμα και δεν συνεχίζει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τρέξω drivers λέτε να έχει θέμα η κάρτα γραφικών?
Λογικά πιστεύω πως ναι γιατί δοκίμασα την κάρτα και σε άλλον υπολογιστή και εκεί τα ίδια έκανε τι λέτε εσείς?

Καλησπέρα, αφού το κάνει και σε δεύτερο μηχανημα, σχεδόν σίγουρα έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα , εκανα φορματ ενα pc ενος φιλου και του περασα windows 10 pro. Εχει εδω και ποσες ωρες δεν του διαβαζει την καρτα γραφικων προσπαθω να βρω μια λυση αλλα δεν δουλευει τιποτα. Σαν καρτα γραφικων ο υπολογιστης που εμφανιζει τη Microsoft Diplay Adapter . Κατεβαζω drivers για την καρτα γραφικων και μου λεει οτι ειναι δεν ειναι συμβατοι με συστημα γραφικων. Ειδα μια επιλογη να κανω disable την Microsoft Dipla Adapter αλλα την αφηνω ως τελευταια επιλογη γιατι δεν ξερω τι θα συμβει μετα :P

Απο οτι διαβασα στο ιντερνετ πολλοι ειχαν αυτο το θεμα μετα το update σε windows 10.

Yπαρχει κανεις που να εχει αντιμετωπισει παροποιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...