Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια καλησπερα , εχω ενα laptop με καρτα γραφικων την gtx 1060 6gb και για καποιο λογω ολα τα προγραμματα μου αναγραφουν οτι χρησιμοποιουνται μονο τα 2 gb της καρτας μηπως φταιει το οτι τρεχει παραλληλα και η onboard και μειωνει τις επιδωσεις της 1060 ? μηπως επειδη θεωρειτε κυρια καρτα η onboard και δεν μπορω να το αλλαξω ? Ευχαριστω εκ των προτερων οσους ασχοληθουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/12/2018 στις 6:09 ΜΜ, geochalk13 είπε

παιδια καλησπερα , εχω ενα laptop με καρτα γραφικων την gtx 1060 6gb και για καποιο λογω ολα τα προγραμματα μου αναγραφουν οτι χρησιμοποιουνται μονο τα 2 gb της καρτας μηπως φταιει το οτι τρεχει παραλληλα και η onboard και μειωνει τις επιδωσεις της 1060 ? μηπως επειδη θεωρειτε κυρια καρτα η onboard και δεν μπορω να το αλλαξω ? Ευχαριστω εκ των προτερων οσους ασχοληθουν 

για να πάρεις "σωστά" στοιχειά πρεπει η κάθε καρτα να εχει δικιά της έξοδο απο dedicated connector

αν το nvidia control panel αναφέρει 6gb τότε τόσα έχει, πρέπει να ρυθμίσεις τα προγράμματα να χρησιμοποιήσουν αυτή

βαλε και το gpu-z και δώσε screenshots

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μου έδωσε ένας φίλος μια κάρτα γραφικών και ενώ τη σύνδεσα κανονικά στο τροφοδοτικό έχει και άλλη μια έξοδο για την οποία δεν υπάρχει συμβατή έξοδος από τροφοδοτικό. Πρέπει να πάρω κάποιο άλλο καλώδιο η χρειάζεται κάποιο ανταπτορακι? Δε θυμάμαι ποιο μοντέλο είναι αλλά αν χρειάζεται το ανοίγω για να δω. Αν καταλάβατε τι εννοώ δώστε και ενα λινκ με το καλώδιο που χρειάζομαι. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

έχω αγοράσει εναν καινουργιο υπολογιστη που μου τον συναρμολογησαν στο καταστημα πλην της καρτας γραφικων την οποια την κουμπωσα εγω επανω στην mb. η καρτα παιρνει ρεύμα κανονικα, εχει πατησει καλα στην mb και η εξοδος hdmi της δουλευει γιατι εχω επανω μια οθονη. το προβλημα είναι οτι δεν εμφανιζεται στο bios της mb και στα windows 10 στο device manager. 

mb asrock b450 gaming, gpu 1070ti gigabyte, amd2600x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2018 στις 12:15 ΠΜ, Tigio13 είπε

Καλησπέρα μου έδωσε ένας φίλος μια κάρτα γραφικών και ενώ τη σύνδεσα κανονικά στο τροφοδοτικό έχει και άλλη μια έξοδο για την οποία δεν υπάρχει συμβατή έξοδος από τροφοδοτικό. Πρέπει να πάρω κάποιο άλλο καλώδιο η χρειάζεται κάποιο ανταπτορακι? Δε θυμάμαι ποιο μοντέλο είναι αλλά αν χρειάζεται το ανοίγω για να δω. Αν καταλάβατε τι εννοώ δώστε και ενα λινκ με το καλώδιο που χρειάζομαι. Ευχαριστώ 

Καλησπέρα,

Ποιο τροφοδοτικό και ποια κάρτα; Μπορεί να μην την σηκώνει καν το τροφοδοτικό.

Στις 22/12/2018 στις 8:44 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Με τι TIM να αντικαταστήσω την πάστα μιας GTX 760; Κάνει η Kryonaut από την Grizzly?

Έχουν περάσει 4 ή 5 χρόνια και η κάρτα θέλει lifting 

ΜΧ4 βάζω εγώ παντού. Να είναι non electrically conductive.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 9/12/2018 στις 6:09 ΜΜ, geochalk13 είπε

παιδια καλησπερα , εχω ενα laptop με καρτα γραφικων την gtx 1060 6gb και για καποιο λογω ολα τα προγραμματα μου αναγραφουν οτι χρησιμοποιουνται μονο τα 2 gb της καρτας μηπως φταιει το οτι τρεχει παραλληλα και η onboard και μειωνει τις επιδωσεις της 1060 ? μηπως επειδη θεωρειτε κυρια καρτα η onboard και δεν μπορω να το αλλαξω ? Ευχαριστω εκ των προτερων οσους ασχοληθουν 

Συνήθως τα λάπτοπ ενεργοποιούν την δεύτερη κάρτα γραφικών σε gaming ή αν έχεις ορίσει κάποιο πρόγραμμα μέσω του nvidia panel να ανοίγει με αυτήν και όχι την ενσωματωμένη αυτό γίνεται για εξοικονόμηση ενέργειας το λάπτοπ σκέφτεται με την λογική αυτήν. 

Στην πόλη μέσα κυκλοφορούμε το σμαρτ σε ταξίδια το 1800αρι να πατάμε και κανα 200αρι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

RX 570 nitro+ , πάνω σε msi b450 plus gaming , με cx550m και r5 2600. 

Οι ram καθαρες στο memtest86. Αλλά η κάρτα συνεχίσει να μην δίνει καν εικόνα ( διαφορετικά hdmi καλώδια δοκίμασα) . 

Δοκίμασα αλλαγή στο bios της μητρικής , άλλαξα driver στην κάρτα ( όσο προλαβα δηλαδή ) , και clear cmos μπας και εφταιγε τίποτα άλλο...

 

Συνεχίζει να μην δίνει εικόνα στα windows , και η μητρική πετάει κόκκινο λαμπάκι στη gpu. 

Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα το 6+4 pin του τροφοδοτικού ή πάει για DOA η κάρτα... όλα είναι λιγότερα από βδομάδα στα χέρια μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

RX 570 nitro+ , πάνω σε msi b450 plus gaming , με cx550m και r5 2600. 

Οι ram καθαρες στο memtest86. Αλλά η κάρτα συνεχίσει να μην δίνει καν εικόνα ( διαφορετικά hdmi καλώδια δοκίμασα) . 

Δοκίμασα αλλαγή στο bios της μητρικής , άλλαξα driver στην κάρτα ( όσο προλαβα δηλαδή ) , και clear cmos μπας και εφταιγε τίποτα άλλο...

Συνεχίζει να μην δίνει εικόνα στα windows , και η μητρική πετάει κόκκινο λαμπάκι στη gpu. 

Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα το 6+4 pin του τροφοδοτικού ή πάει για DOA η κάρτα... όλα είναι λιγότερα από βδομάδα στα χέρια μου. 

Το ποιο πιθανό DOA αλλά αυτό μπορείς να το εξακριβωσης με το να δοκιμάσεις μια πρόχειρη κάρτα γραφικών οποία νανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'Γειές και χαρές

Καμμένη θύρα γραφικών! Γίνεται άραγες «bypass» ?

Η (σύντομη) ερώτηση είναι: 
Υπάρχει περίπτωση να συνδέσω την (PCI-e) κάρτα γραφικών μέσω (ίσως κάποιου) "RISER" σε «απλή» θύρα PCI  ;

Ο λόγος που το ψάχνω είναι η καμμένη θύρα PCI-e x16. 
Ίσως να είναι καμμένη και η θύρα PCI-e x1 (mini PCI-e) (επειδή την βλέπω και αυτή λίγο κιτρινισμένη) , ίσως και όχι.

Ανακάλυψα πολύ πρόσφατα το παρακάτω "riser" το οποίο μπορεί να τρέξει PCI-e x16 όντας συνδεδεμένο στην PCI-e x1 (mini PCI-e) της motherboard:

Ubit Multi Interface PCI-E with LED Notice Function Express Riser Cable 1X To 16X Graphics Extension Ethereum ETH Mining Powered Riser Adapter Card
Αναρωτιέμαι αν μέσω αυτού μπορεί να συνδεθεί και σε «απλή» PCI ή (αν όχι,) αν θα υπάρχει κάτι παρόμοιο (σαν το raiser) σε "PCI-e to PCI".

Χαρακτηριστικά hardware: (spoiler)

Spoiler

Η κάρτα γραφικών είναι η: (αχρησιμοποίητη)

  • (GV-N710D3-2GL) NVidia GT-710/REV 2.0  -  PCI-e 8x 2.0 2GB  DDR3/64bit

Η motherboard είναι η: 

  • K9VGM -V Series (MS-7253 v1.x) με (AMD Athlon Dual CPU 64bit)

Οι διαθέσιμες θύρες είναι οι: 

  • One PCI-E x16 Slot
  • One PCI-E x1 Slot
  • Two PCI Slots (32-bit v2.3 Master PCI bus)   (εκ των οποίων η μια είναι κατειλημμένη από την κάρτα ήχου)


* Το PC δουλεύει με integrated graphics 250MB. To οποίο καταναλώνει πολύτιμους πόρους από το σύστημα: [250MB από τα 2GB RAM(μέγιστο) που υποστηρίζει το motherboard]


Δευτερεύουσα ερώτηση:
Αν καταφέρει να δουλέψει η κάρτα γραφικών με αυτό τον τρόπο, θα έχει τις ίδιες επιδόσεις σαν να ήταν συνδεδεμένη κανονικά κατ' ευθείαν στην PCI-e x16 ; (Νομίζω πως αν δουλέψει, θα είναι καλύτερα από integrated graphics που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή, όχι; )

Παρακαλώ δώστε πληροφορίες γιατί είμαι μπερδεμένος.
Πως μπορεί να γίνει; Τι πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από adonios77
Επεξηγήσεις, μορφοποίηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

RX 570 nitro+ , πάνω σε msi b450 plus gaming , με cx550m και r5 2600. 

Οι ram καθαρες στο memtest86. Αλλά η κάρτα συνεχίσει να μην δίνει καν εικόνα ( διαφορετικά hdmi καλώδια δοκίμασα) . 

Δοκίμασα αλλαγή στο bios της μητρικής , άλλαξα driver στην κάρτα ( όσο προλαβα δηλαδή ) , και clear cmos μπας και εφταιγε τίποτα άλλο...

Συνεχίζει να μην δίνει εικόνα στα windows , και η μητρική πετάει κόκκινο λαμπάκι στη gpu. 

Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα το 6+4 pin του τροφοδοτικού ή πάει για DOA η κάρτα... όλα είναι λιγότερα από βδομάδα στα χέρια μου. 

Μπορείς να τη δοκιμάσεις σε άλλο PC? Αν σου ανάβει και το Led της GPU, καλύτερα στείλε την πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...