Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

έχω μία XFX RX590 και έχω το πρόβλημα της μαύρης οθόνης σε κάποια games. Μου κάνει random crash τα drivers και μετά πρέπει να κάνω restart (βασικά power off και μετά power on). Όταν bootaρει ο υπολογιστής μου έρχεται το μήνυμα "Default Radeon WattMan settings has been restored due to unexpected situation" χωρίς να το έχω πειράξει.

Για παράδειγμα στο Shekiro είναι πολύ συχνό (κάθε 30 λεπτά με μία ώρα), στο Apex Legends και στο Resident Evil δεν το κάνει καθόλου (παίζω 3 ώρες συνεχούς παιχνιδιού περίπου) και μου το έκανε στο Assassins Creed Odyssey μια φορά μετά από 2 ώρες παιχνιδιού περίπου.

Διαβάζω για προβλήματα με drivers της AMD και κάποιο λένε να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο Global Wattman. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Καμιά συμβουλή?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια καρτα  msi r9 380 και ξαφνικά έφαγα ένα black screen από τότε δεν bootαρει . Λειτουργεί μόνο σε safe mode  και εκεί όχι 100% (βγάζει γραμμές παντού) έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι; Drivers δεν με αφήνει να βάλω κάνει restart στο 50%.

IMG_20190416_005113.jpg

IMG_20190416_005041.jpg

Επεξ/σία από Finddimi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Finddimi είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια καρτα  msi r9 380 και ξαφνικά έφαγα ένα black screen από τότε δεν bootαρει . Λειτουργεί μόνο σε safe mode  και εκεί όχι 100% (βγάζει γραμμές παντού) έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι; Drivers δεν με αφήνει να βάλω κάνει restart στο 50%.

IMG_20190416_005113.jpg

IMG_20190416_005041.jpg

Καλησπέρα, πέθανε η κάρτα.

Συλλυπητηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2019 στις 10:12 ΠΜ, Hlias-- είπε

Γεια σε όλους,

έχω μία XFX RX590 και έχω το πρόβλημα της μαύρης οθόνης σε κάποια games. Μου κάνει random crash τα drivers και μετά πρέπει να κάνω restart (βασικά power off και μετά power on). Όταν bootaρει ο υπολογιστής μου έρχεται το μήνυμα "Default Radeon WattMan settings has been restored due to unexpected situation" χωρίς να το έχω πειράξει.

Για παράδειγμα στο Shekiro είναι πολύ συχνό (κάθε 30 λεπτά με μία ώρα), στο Apex Legends και στο Resident Evil δεν το κάνει καθόλου (παίζω 3 ώρες συνεχούς παιχνιδιού περίπου) και μου το έκανε στο Assassins Creed Odyssey μια φορά μετά από 2 ώρες παιχνιδιού περίπου.

Διαβάζω για προβλήματα με drivers της AMD και κάποιο λένε να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο Global Wattman. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Καμιά συμβουλή?

Ευχαριστώ!

αν εκανες upgrade  απο 7>10 προσφατα δοκιμασε καθαρη εγκατασταση 10αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αυτην την στιγμη παιζω το dying light στο λαπτοπ μου με rtx 2080. εκει που τρεχει 144 frames και γυρο στο 80%gpu usage  ξαφνικα  πεφτει  40%-50%  gpu usage  και πεφτουν τα frames 50-60. και καθεται εκει. drivers εχω τους τελευταίους.  θερμοκρασια χαμηλα 65 βαθμούς μαχ 70. δεν εχω ιδεα τι να κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit:το σκαλιζω λιγο την ωρα που πεφτει το gpu usage.δηλαδη ελαχιστοποιω το game κλεινω κανα προγραμματακι αν εχω ανοιχτο,το ξανα ανοιγω το game απο κατω που το εχω.το ξαναβαζω κατω και επανερχεται στο 80% περιπου.τι ειναι αυτο ρε παιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/4/2019 στις 7:12 ΜΜ, chrisgewrgi είπε

Edit:το σκαλιζω λιγο την ωρα που πεφτει το gpu usage.δηλαδη ελαχιστοποιω το game κλεινω κανα προγραμματακι αν εχω ανοιχτο,το ξανα ανοιγω το game απο κατω που το εχω.το ξαναβαζω κατω και επανερχεται στο 80% περιπου.τι ειναι αυτο ρε παιδια;

Σαν μπουκάλι από επεξεργαστή μου κάνει.  Ποιόν επεξεργαστή φοράει το λαπτοπ? 

(και τι λαπτοπ είναι αυτό με 2080 ?)

Κοίτα τις θερμοκρασίες και το CPU usage 

Στις 12/4/2019 στις 10:12 ΠΜ, Hlias-- είπε

Γεια σε όλους,

έχω μία XFX RX590 και έχω το πρόβλημα της μαύρης οθόνης σε κάποια games. Μου κάνει random crash τα drivers και μετά πρέπει να κάνω restart (βασικά power off και μετά power on). Όταν bootaρει ο υπολογιστής μου έρχεται το μήνυμα "Default Radeon WattMan settings has been restored due to unexpected situation" χωρίς να το έχω πειράξει.

Για παράδειγμα στο Shekiro είναι πολύ συχνό (κάθε 30 λεπτά με μία ώρα), στο Apex Legends και στο Resident Evil δεν το κάνει καθόλου (παίζω 3 ώρες συνεχούς παιχνιδιού περίπου) και μου το έκανε στο Assassins Creed Odyssey μια φορά μετά από 2 ώρες παιχνιδιού περίπου.

Διαβάζω για προβλήματα με drivers της AMD και κάποιο λένε να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο Global Wattman. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Καμιά συμβουλή?

Ευχαριστώ!

Έχεις πειράξει τα ρολόγια τις κάρτας γραφικών? 

Κάνε απεγκατασταση των drivers τις κάρτας γραφικών σε safe mode και πέρασε παλιότερους οδηγούς. Μην πειράξεις τίποτα στο wattman

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Σαν μπουκάλι από επεξεργαστή μου κάνει.  Ποιόν επεξεργαστή φοράει το λαπτοπ? 

(και τι λαπτοπ είναι αυτό με 2080 ?)

Κοίτα τις θερμοκρασίες και το CPU usage 

Έχεις πειράξει τα ρολόγια τις κάρτας γραφικών? 

Κάνε απεγκατασταση των drivers τις κάρτας γραφικών σε safe mode και πέρασε παλιότερους οδηγούς. Μην πειράξεις τίποτα στο wattman

Δεν έχω δοκιμάσει παλαιότερη έκδοση, αλλά μου φαίνεται περίεργο. Ίσως το κάνω αν ξανά παρουσιάσει το πρόβλημα.

Έκανα πάντως clean installation στα drivers, απενεργοποιησα το zero rpm και ανέβασα τα fan curves και δεν μου έχει ξαναγίνει. Ίσως διορθώθηκε και με το clean installation δεν ξέρω... 

Ευχαριστώ πάντως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα,  έχω μια κάρτα την R7 260x gibabyte 5 χρόνια περίπου,  ξαφνικά όταν παίζει στο youtube χάνει το σήμα βγάζει no signal στην οθόνη άλλα ο ήχος ακούγεται, μετά από 20 δευτερόλεπτα σταματά τελείως παγώνει, και δεν σβήνει ούτε με reset o υπολογιστής.  Διάβασα ότι αυτό το πρόβλημα ήτανε γνωστό στην σειρά 2χχ της AMD σε εμένα άρχισε τώρα να το κάνει, άλλα εντάξει μικρο το κακό, μείωσα λίγο το ρολόι της στα 1000mhrz  δεν το ξανά έκανε. Άρχισε όμως άλλα θέματα να μου κάνει κάποια <<παιχνίδια>> όπως το nascar, mafia, Grand prix 4, euro truck, πατάω επάνω διπλό κλικ και δεν ξεκινάνε με την πρώτη φορτώνουν και μένουν στις διεργασίες,  αν πατήσω δεύτερη φορά παίζουν κανονικά μετά. Δοκίμασα με άλλους οδηγούς έβαλα τους καινούριους έβαλα ποιο παλιούς που είχα,  έβαλα ακόμα και από το δισκάκι τίποτα το πρόβλημα παραμένει. Σήμερα έκανα καινούρια εγκατάσταση windows ξανα τα ιδια,  γιατί τα υπόλοιπα παιχνίδια παίζουν κανονικά όμως;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Έχω μια asus strix 1070 κι όταν παίζω παιχνίδια (r6s pubg) η κάρτα γραφικών ανεβάζει θερμοκρασίες. Φτάνει έως 83 βαθμούς. Την κάρτα την έχω καιρό απλά επειδή είμαι άσχετος από πσ δεν ήξερα ότι μπορείς να δεις θερμοκρασίες. Ήρθε ένας φίλος μου έκανε φορμάτ αλλα τίποτα δεν άλλαξε. 

Pc spec

Ryzen 5 2600 cpu

ASRock b450 pro4 motherboard 

Patriot 8gb 3000 ram

Seasonic 620w psu

Asus strix 1070 

NZXT S340 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sami12219 είπε

Καλημέρα παιδιά. Έχω μια asus strix 1070 κι όταν παίζω παιχνίδια (r6s pubg) η κάρτα γραφικών ανεβάζει θερμοκρασίες. Φτάνει έως 83 βαθμούς. Την κάρτα την έχω καιρό απλά επειδή είμαι άσχετος από πσ δεν ήξερα ότι μπορείς να δεις θερμοκρασίες. Ήρθε ένας φίλος μου έκανε φορμάτ αλλα τίποτα δεν άλλαξε. 

Pc spec

Ryzen 5 2600 cpu

ASRock b450 pro4 motherboard 

Patriot 8gb 3000 ram

Seasonic 620w psu

Asus strix 1070 

NZXT S340 

Καλημέρα,

καθάρισε με ένα πινέλακι την σκόνη που θα έχει πιάσει στρώμα πάνω. Θα πέσουν εύκολα.

Μετα κατεβάζεις το Msi afterburner και κανεις costum fan curve με μέγιστη θερμοκρασία 65 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sami12219 είπε

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ την βοήθεια 

Καθάρισα όλο τ πσ κ έβαλα τ φανς στο 100% και πάλι η θερμοκρασία φτάνει τσ 77 βαθμούς. 

Καθάρισες την ψυκτρα της κάρτας;

Εχει εγγύηση αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Καθάρισα αλλά και πάλι ίδιες θερμοκρασίες έχει. Δοκίμασα και μια msi gtx1080 gaming x και πάλι μου ανεβάζει θερμοκρασία. Δοκίμασα και μια ρχ 570 αλλά σε αυτή την κάρτα δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία πήγε μαχ 70 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...