Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απάντησες την ερώτησή σου. Καταστρέψατε την κάρτα, απλά και σίγουρα.......

Πάντως ουσιαστικά η καρτα δεν ηταν σε λειτουργία αφού εκείνα τα 3-4 λεπτά έψαχνα για drivers και η οθόνη δούλευε με τη standard vga των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως ουσιαστικά η καρτα δεν ηταν σε λειτουργία αφού εκείνα τα 3-4 λεπτά έψαχνα για drivers και η οθόνη δούλευε με τη standard vga των windows.

 

Δεν έχει σχέση αυτό. Η κάρτα ήταν στο ρεύμα και δούλευε, οι οδηγοί ήταν οι VGA των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, η κάρτα στον υπολογιστή του αδερφού μου είχε μεγάλη θερμοκρασία στην μνήμη.

Η κάρτα είναι η HD4870 1GB της sapphire.

 

Την έβγαλα την καθάρισα, της άλλαξα πάστα, κ γενικά την έκανα σαν καινούρια.

 

οι μνήμες όμως έχουν ακριβώς την ίδια θερμοκρασία που είχαν πριν την καθαρίσω.

 

θερμοκρασίες πριν τον καθαρισμό.

gpu 60c

ram 95+c

 

θερμοκρασίες μετά τον καθαρισμό.

gpu 35c

ram 90+c

 

οι ενδείξεις είναι πάντα σε idle κατάσταση της κάρτας μετά από 10 λεπτά ανοίγματος του υπολογιστή. Χωρίς να τρέξει κάποιο παιχνίδι.

 

τις θερμοκρασίες τις είδα με το aida64 κ με το gpu-z. Κ τα δυο δείχνουν ίδιες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι VRAM έχουν αντοχή σε μεγάλες θερμοκρασίες, μην ανησυχείς. Αρκεί φυσικά να μην ξεκόλησες τις ψύκτρες τους, και δεν κρασάρει η κάρτα είσαι ΟΚ.

 

Αν ξεκόλησες τις ψύκτρες τους, δυστυχώς απλή πάστα δεν βοηθά σε αυτές. Θα χρειαστείς να αγοράσεις ειδική θερμική ταινία για να τις βάλεις ξανά επάνω.

 

Ίσως να άλλαζες τον ανεμηστήρα της κάρτας, αν είναι κάποιου μεγέθους και σε θέση για να γίνει αυτό.

(π.χ αυτό δεν γίνεται σε blower coolers).

 

Ρίξε φώτο της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια , μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω το μαμησιο fan της xfx 5870 ?

 

μονο το φουρφουρι οχι ολοκληρη την ψυκτρα

 

http://content.hwigroup.net/images/products/xl/081088/xfx_radeon_hd_5870_1gb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω το μαμησιο fan της xfx 5870 ?

 

μονο το φουρφουρι οχι ολοκληρη την ψυκτρα

 

http://content.hwigroup.net/images/products/xl/081088/xfx_radeon_hd_5870_1gb.jpg

 

Εδώ εισαι http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xxfx+5870+fan.TRS0&_nkw=xfx+5870+fan&_sacat=0, αν και εισαι σε λάθος ενότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι νούμερο σε πάχος πρέπει να πάρω σε thermal pads για να βάλω στην κάρτα γραφικών;

 

Γιατί πήγα και πήρα ένα και είναι πολύ ψηλό με αποτέλεσμα όταν έβαλα την ψυκτρα να Υπάρχει κενό ανάμεσα στις μνήμες και αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι.Εχω την 290 toxic και όταν πάω να κάνω overclock με το trixx μου μαυρίζει η οθόνη και μετα πρέπει να μπώ σε safe mode να αφαιρέσω το πρόγραμμα για να δουλεύει κανονικά.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση??Υπάρχει κάποιο bios??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια προβλήματα με ένα pc σχετικά με το pc και την οθόνη.Οταν ανοίγω το pc δεν ανοίγει και η οθόνη ταυτόχρονα και όταν ανοίγω την οθόνη μου λέει ότι δεν υπάρχει σήμα εισόδου.Τι μπορεί να φταίει ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια προβλήματα με ένα pc σχετικά με το pc και την οθόνη.Οταν ανοίγω το pc δεν ανοίγει και η οθόνη ταυτόχρονα και όταν ανοίγω την οθόνη μου λέει ότι δεν υπάρχει σήμα εισόδου.Τι μπορεί να φταίει ;;

 

Το PC σου μάλλον δεν δουλεύει ή έχεις πρόβλημα με το καλώδιο. Κοίτα τροφοδοτικά κλπ.

Να ρωτήσω κάτι.Εχω την 290 toxic και όταν πάω να κάνω overclock με το trixx μου μαυρίζει η οθόνη και μετα πρέπει να μπώ σε safe mode να αφαιρέσω το πρόγραμμα για να δουλεύει κανονικά.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση??Υπάρχει κάποιο bios??

 

290 Toxic δεν υπάρχει. 290Χ ναι. Μήπως αναφέρεσαι στην Tri-X;

Δοκίμασε με MSI AB. Και εγώ Sapphire 295X2 έχω και χρησιμοποιώ το MSI AB. Μακράν καλύτερο.

Και διάβασε κάποια εγχειρίδια σχετικά με 290 overclocking. Δεν είναι όλες οι κάρτες ίδιες ούτε κάνουν το ίδιο overclock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί έχουν πρόβλημα με την κάρτα γραφικών τους και απεγνωσμένα προσπαθούν να λύσουν το θέμα ενώ η συνήθης συμβουλή είναι αλλαγή κάρτας.

 

Οπότε πριν αναγκαστούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη, αποφάσησα να γράψω το ακόλουθο κείμενο, μιας και βοήθησε ήδη κάμποσους που είχαν προβλήματα.

 

Ας ελπίσω ότι οι mods το κάνουν sticky, και φυσικά μπορώ να βοηθήσω μέσω της συζήτησης.

 

 

Τρεις είναι οι λόγοι γιατί θα κρασάρει ο driver της κάρτας γραφικών.  

 

α) Θερμοκρασία.

 

β) Ενέργεια που τραβά η κάρτα.

 

γ) Προβληματική κάρτα. (σπάνια)

 

 

Πριν κάνετε κάτι άλλο, κοιτάχτε αν η κάρτα είναι καλά κλειδωμένη επάνω στην μητρική και όλα τα σχετικά καλώδια στην σωστή θέση.

 

 

Θερμοκρασία.

 

Πριν κάνετε τίποτα άλλο, κατέβασε το MSI Afterburner. Βάλτε το overlay να δείχνει τις θερμοκασίες στην οθόνη, όταν είστε μέσα σε παιχνίδι. (θα παραθέσω screenshots).

 

Έτσι θα πρέπει να ρυθμίσετε το overlay,  για να βλέπετε τα στατιστικά εν όσο είστε σε ένα παιχνίδι.

Τα δεδομένα θα είναι επάνω αριστερά την οθόνη.

Overlay_zpsb5216816.jpg

 

 

Αν η idle θερμοκρασία σας είναι 50C, προχωρίστε κατευθείαν στον καθαρισμό και δημιουργία fan profile παρακάτω.....

 

 

Ξεκινήστε ένα παιχνίδι που είχατε προβήματα και παίξτε κανονικά. Κοιτάχτε τις θερμοκρασίες επάνω αριστερά στην οθόνη.

Όταν κρασάρει το παιχνίδι και οι θερμοκρασίες ήταν κάτω από τους 63C τότε το πρόβλημα είναι στο ρευμα που τραβά η κάρτα γραφικών. Αν έχετε πάνω από τους 63C υπάρχει πρόβλημα με την θερμοκρασία.

(ναι ναι τα thermals είναι μεγάλα για GPU αλλά ας είμαστε σίγουροι).

 

Λύση.

 

      1) Εν όσο ο ΗΥ είναι κλειστός καθαρίστε την ψύκτρα της κάρτας με πεπιεσμένο αέρα (φιάλη). Καλύτερα εκτός του δωματίου και του κουτίου γιατί μπορεί να βγάλει πάρα πολύ σκόνη. ΠΡΟΣΟΧΗ. Πολλά μπουκάλια καθαρισμού είναι με προπάνιο και όχι με αέρα.

Δεν έχει σημασία τί είναι το καθένα. Πάντα ο ΗΥ κλειστός και εκτός μπρίζας.

 

 

    2) Στο MSI AB, πηγαίντε στο fan tab, και κάντε το curve να χτυπάει 100% fan speed στους 70C.

    (για αρχή είναι καλά, αργότερα όταν σταθεροποιείται η κάρτα σε κάποια θερμοκρασία, μπορείτε να κατεβάσετε την ταχύτητα του ανεμηστήρα για λιγότερο θόρυβο).

 

Αν τα προβλήματα συνεχιστούν ανοίξτε τα πλευρά του κουτιού να μπει καθαρός αέρας και κοιτάξτε αν έχετε καλή ροή αέρα γενικά. Για αυτή θα χρειαστήτε ανεμηστήρες όχι μόνο με καλή ροή (CFM) αλλά και στατική πίεση (mm H20)

 

 

Ρεύμα

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν φέρω καμμία ευθύνη αν κάψετε την κάρτα.

 

Στο MSI AB, επιλέξτε όλα τα overclocking settings.

Ανεβάστε την ενέργεια κατά 5mV την φορά.

 

Παίξτε ένα παιχνίδι, και συνέχηστε έτσι μέχρι η κάρτα να σταματήσει να κρασάρει. Για καλό και για κακό, ανεβάστε και την ταχύτητα του ανεμηστήρα όπως παραπάνω για να μειώσετε την θερμοκρασία.

 

Δεν θα συμβούλευα να ανεβάσετε πάνω από 10mV αν δεν ξέρετε τί κάνετε στην περιοχή αυτή, και όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα για εσας. Κατεβάστε την ταχύτητα της κάρτας αν χρειαστεί.

 

Σημείωση : Δεν είναι το καλύτερο άρθρο που θα βρείτε, ούτε είμαι τρομερός συγγραφέας σχετικά. Το έγραψα στα γρήγορα. Θα το βελτιώσω και θα σηκώσω και screenshots με Nvidia & AMD settings και power options στο MSI AB.

 

Καλοπροαίτερη κριτική είναι καλοδεχούμενη για να βελτιωθεί το άρθρο.

Αν όλα τα παραπάνω δεν δουλέψουν, ρίχτε ένα post να βοηθήσουμε

 

Ευχαριστώ.

φιλε μου μια ερωτηση οταν παω στο msi afterburner δεν μου δειχνει την επιλογη:show on screen display.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...