Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, για να μην ανοίγω θέμα, λέω να ρωτήσω εδώ. Μόλις το απόγευμα παρέλαβα την κάρτα γραφικών από πολύ γνωστό κατάστημα διαδικτυακό (δεν θα το αναφέρω για ευνόητους λόγους). Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει την κάρτα της υπογραφής μου, αν θυμάται τα περιεχόμενα της συσκευασίας, καθώς και αν το κουτί είχε ταινία ασφαλείας ή το μέσα κουτί ή το έξω! Μου έκανε εντύπωση, ενώ ήταν τυλιγμένο με νάύλον του καταστήματος και το τιμολόγιο επάνω, μόλις το έβγαλα και πάω να ανοίξω το έξω κουτί, αμέσως άνοιξε, δεν είχε ταινία!! Μετά, τραβάω το μέσα κουτί να βγεί και αυτό επίσης ήταν χωρίς ταινία ασφαλείας. Έτσι πρέπει; Ή κάτι έχει παιχτεί με την κάρτα; Η συσκευασία μέσα είχε: Την κάρτα γραφικών και ένα κουτί σαν ντοσιέ, σε μέγεθος όσο όλο το έξω κουτί και μέσα είχε ένα γρήγορο οδηγό (δεν θα τον έλεγα της προκοπής οδηγό) σε μερικές γλώσσες. Και ένα CD για την εγκατάσταση που και αυτό έχει διάφορα τσαλακώματα το χαρτί.... WTF 😎😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίρνω σήμερα την Gigabyte 5700xt όλο χαρά και πάω για εγκατασταση.Εχω βαλει την προηγουμενη καρτα μου μια 1660ti πάνω στο coolermaster vertical gpu και δούλευε μια χαρά.πάω να βάλω την 5700xt δεν ξεκιναγε το pc με τιποτα.Την βαζω κανονικά πάνω στην μητρική δουλευει ολα καλά.Περναω drivers ολα καλα και περναω και το afterburner της msi.Παω να κανω ρυθμισεις απο κει και δεν δεχεται τίποτα ενω μεσα απο το πανελ της amd παιρνει ρυθμισεις.Τι μπορει να συμβαινει ρε παιδια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 23/3/2020 στις 1:49 ΠΜ, NikosTsia είπε

Γεια guys έχω την XFX RX 580 8GB από θερμοκρασία μέχρι 70c° μόλις την στρεσαρο λίγο μαυρίζει η οθόνη ( μου το κάνει ακόμα και στους 65c°max) για λίγο και ξανά ανάβει έχει και λίγο artifacts είτε σε gaming(1366/2000) είτε σε mining bios (1100mhz/2100mhz) τι κάνω ? Ειναι ακόμα σε εγγύηση.

χωρίς να είμαι ο "ειδικός" μάλλον θα χρειαστείς RMA δηλαδή αποστολή στο σέρβις και θα έλεγα να το κάνεις όσο είναι σε εγγύηση

Στις 9/5/2020 στις 1:57 ΠΜ, cuprakatos είπε

Καλημέρα παιδιά, για να μην ανοίγω θέμα, λέω να ρωτήσω εδώ. Μόλις το απόγευμα παρέλαβα την κάρτα γραφικών από πολύ γνωστό κατάστημα διαδικτυακό (δεν θα το αναφέρω για ευνόητους λόγους). Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει την κάρτα της υπογραφής μου, αν θυμάται τα περιεχόμενα της συσκευασίας, καθώς και αν το κουτί είχε ταινία ασφαλείας ή το μέσα κουτί ή το έξω! Μου έκανε εντύπωση, ενώ ήταν τυλιγμένο με νάύλον του καταστήματος και το τιμολόγιο επάνω, μόλις το έβγαλα και πάω να ανοίξω το έξω κουτί, αμέσως άνοιξε, δεν είχε ταινία!! Μετά, τραβάω το μέσα κουτί να βγεί και αυτό επίσης ήταν χωρίς ταινία ασφαλείας. Έτσι πρέπει; Ή κάτι έχει παιχτεί με την κάρτα; Η συσκευασία μέσα είχε: Την κάρτα γραφικών και ένα κουτί σαν ντοσιέ, σε μέγεθος όσο όλο το έξω κουτί και μέσα είχε ένα γρήγορο οδηγό (δεν θα τον έλεγα της προκοπής οδηγό) σε μερικές γλώσσες. Και ένα CD για την εγκατάσταση που και αυτό έχει διάφορα τσαλακώματα το χαρτί.... WTF 😎😎

πιθανόν να κάνει έλεγχο το κατάστημα (δηλαδή μπορεί να μην έχει κάτι η κάρτα) εγώ όταν πήρα την κάρτα της υπογραφής μου πάντως είχε την ταινία ασφαλείας και το κουτί και η εσωτερική συσκευασία της κάρτας.

Στις 17/3/2020 στις 11:29 ΠΜ, LLLEFTERIS είπε

Βρε παλικαρια εκανα υποβαθμιση στην καρτα γραφικων του μικρου απο MSi GTX 960 4gb Gaming σε XFX RX 580 8GB

Επειδη ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω με AMD (ATi) που ρυθμιζω τους ανεμιστηρες γιατι σε Render με το GPU-Z εχει φτασει 75 βαθμους και οι ανεμιστηρες ειναι μονο 38%

render.gif

Edit:

Κατι βρηκα κατι πειραξα ισως να εχω βαλει λαθος τις ρυθμισεις

Χωρίς τίτλο.png

FAN.gif

πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις

εγώ πάντως χρησιμοποιώ είτε το πρόγραμμα της ZOTAC το οποίο έχω ρυθμίσει μόλις η κάρτα φτάσει 50 βαθμούς οι ανεμιστήρες να δουλεύουν 100% είτε το πρόγραμμα της MSI Afterburner να κάνουν ακριβώς το ίδιο (δεν ρισκάρω να το αφήσω στο αυτόματο δεν θέλω να ψήνεται η κάρτα χωρίς λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikorolis είπε

χωρίς να είμαι ο "ειδικός" μάλλον θα χρειαστείς RMA δηλαδή αποστολή στο σέρβις και θα έλεγα να το κάνεις όσο είναι σε εγγύηση

πιθανόν να κάνει έλεγχο το κατάστημα (δηλαδή μπορεί να μην έχει κάτι η κάρτα) εγώ όταν πήρα την κάρτα της υπογραφής μου πάντως είχε την ταινία ασφαλείας και το κουτί και η εσωτερική συσκευασία της κάρτας.

πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις

εγώ πάντως χρησιμοποιώ είτε το πρόγραμμα της ZOTAC το οποίο έχω ρυθμίσει μόλις η κάρτα φτάσει 50 βαθμούς οι ανεμιστήρες να δουλεύουν 100% είτε το πρόγραμμα της MSI Afterburner να κάνουν ακριβώς το ίδιο (δεν ρισκάρω να το αφήσω στο αυτόματο δεν θέλω να ψήνεται η κάρτα χωρίς λόγο

Εδω και αρκετες μερες δεν υπαρχει ο υπολογιστης το πουλησα τον εχασε ο μικρος επειδη δεν ηθελε να κανει δυο σελιδες ασκησεις.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εδω και αρκετες μερες δεν υπαρχει ο υπολογιστης το πουλησα τον εχασε ο μικρος επειδη δεν ηθελε να κανει δυο σελιδες ασκησεις.

πολύ σκληρό μου ακούγεται

(Να σου ζήσουν τα παιδιά που από ότι βλέπω στην υπογραφή σου έχεις τρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Κι εγώ έτσι μεγάλωσα.

εγώ όχι

ίσως επειδή δούλευα από μικρός και βοηθούσα τον πατέρα μου και την μητέρα μου να ήταν πιο χαλαροί απέναντι μου.

πάντως είναι σκληρή απόφαση

δεν μπορώ να κρίνω βέβαια τι κάνει ο καθένας στην οικογένεια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εχω μια καρτα απο το πλαισιο r7 265.

ομως τα γουιν 10 την βλεπουν αυτοματα με αυτοματο το προγραμμα οδηγων της amd

like  r7 series (200?) .

 

στην πραξη νομιζω τρεχει γρηγορα καπως λιγο καλυτερα απο μια 560 τι.

(εκτος αν κανω λαθος).

 

ξερει κανεις απο αυτην την καρτα του πλαισιου ή παρομοιες περιπτωσεις αν εχει νοημα 

να το ψαξω παραπανω? ευχαριστώ!

 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/turbo-x-vga-r7-265-2gb_2245809

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 7:53 ΜΜ, peiraiask είπε

εχω μια καρτα απο το πλαισιο r7 265.

ομως τα γουιν 10 την βλεπουν αυτοματα με αυτοματο το προγραμμα οδηγων της amd

like  r7 series (200?) .

στην πραξη νομιζω τρεχει γρηγορα καπως λιγο καλυτερα απο μια 560 τι.

(εκτος αν κανω λαθος).

ξερει κανεις απο αυτην την καρτα του πλαισιου ή παρομοιες περιπτωσεις αν εχει νοημα 

να το ψαξω παραπανω? ευχαριστώ!

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/turbo-x-vga-r7-265-2gb_2245809

Όλες οι amd ετσι αναγνωρίζονται, αυτής της γενιάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

sapphire 570 8Gb,με τελευταιους προτεινομενους οδηγους.

κανενα προβλημα σε κανενα παιχνιδι,σε  καμια εφαρμογη.

εχω ομως θεμα με μαυρες οθονες μετα απο ανοιγμα του υπολογιστη,η μετα απο βαθυ ξυπνημα.

θα το κανει καθε 7-10 ημερες χωρις να υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος.

συνηθως παγωνει,μαυριζει η οθονη και κλεινει και το πληκτρολογιο..

η μοναδα μενει ανοιχτη αλλα ερχεται στα ισια του μονο με reset απο τον διακοπτη του κουτιου.

εχω δοκιμασει διαφορες λυσεις που εχω βρει στο νετ,αλλα δεν..

δοκιμασα και την λυση με τους ανεμιστηρες που αναφερεται εδω,

επισης χωρις αποτελεσμα.

βεβαια εγω δεν ειχα ανοιξει το adavnced control,αλλα αυτο δεν νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο.

εχει βρει καποιος λυση...??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω μια απ'τα ίδια σε Sapphire R9 270X, μετά από ύπνο ή hibernation το pc ξύπναγε μεν αλλά δεν υπάκουε δε.
Συνήλθε δια μαγείας με νεώτερους adrenalin, v 20.x αν θυμάμαι καλά. Τώρα όλα παίζουν τέλεια με την πιο πρόσφατη WHQL version και σαν να μην συνέβει ποτέ τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, eyw είπε

και γω μια απ'τα ίδια σε Sapphire R9 270X, μετά από ύπνο ή hibernation το pc ξύπναγε μεν αλλά δεν υπάκουε δε.
Συνήλθε δια μαγείας με νεώτερους adrenalin, v 20.x αν θυμάμαι καλά. Τώρα όλα παίζουν τέλεια με την πιο πρόσφατη WHQL version και σαν να μην συνέβει ποτέ τίποτα.

ειχα την εντυπωση οτι φταιει το πληκτρολογιο,γιατι μου εκανε κατι κουλα οταν το ειχα πρωτο-παρει.(corsair mk2)

μου το αλλαξαν και για ενα διαστημα δεν ειχα θεμα.

τωρα ολο αυτο που βλεπω,δεν νομιζω οτι ειναι απο το πληκτρολογιο.

ποια ακριβως εκδοση φορας,και τι ρυθμισεις εχεις στο adrenalin?

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eyw είπε

και γω μια απ'τα ίδια σε Sapphire R9 270X, μετά από ύπνο ή hibernation το pc ξύπναγε μεν αλλά δεν υπάκουε δε.
Συνήλθε δια μαγείας με νεώτερους adrenalin, v 20.x αν θυμάμαι καλά. Τώρα όλα παίζουν τέλεια με την πιο πρόσφατη WHQL version και σαν να μην συνέβει ποτέ τίποτα.

προσεχε..

εμενα  η μοναδα ειναι ανοιχτη,αλλα ειναι μαυρη η οθονη και εκτος πληκτρολογιο και ποντικι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimmy1973 said:

...ποια ακριβως εκδοση φορας,και τι ρυθμισεις εχεις στο adrenalin?

τώρα γράφω από το λάπτοπ, όταν πάω σπίτι.
Πάντως η WHQL που έχω είναι 2 versions πίσω, η πιο πρόσφατη είναι/ήταν κάποια beta, μετά κάποια που δεν ήταν (τότε) WHQL και η WHQL.
Δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση στους adrenalin, όπως βγήκαν από το κουτί.
.
Και μιας στη λίστα υπόπτων ήταν και πληκτρολόγιο από reputable manufacturer (Corsair) τα επόμενα μπορεί να είναι άσχετα με θέμα black screen και Radeon, τα λέω εδώ μπας και κάποιος συσχετίσει με κάτι.
Σε μένα μαύρες οθόνες και κολλήματα εμφανίστηκαν στην 1903 και όταν έβαλα νεώτερη (τότε) adrenalin version από αυτήν που είχα τότε.
Δεν θυμάμαι πότε πήγα στην 1909, τώρα είμαι 2004 (windows version).
Πάντως όλα έφτιαξαν όταν έκανα uninstall τους vga drivers, μετά τα windows έβαλαν μόνα τους radeon drivers και μετά έβαλα εγώ adrenalin whql.
Δεν χρειάστηκε DDU. To PSU είναι 550W και όλα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
.
Κρίμα που με Sapphire Pulse Radeon RX 570 8GB να υπάρχουν τέτοια θέματα, ίσως τελικά να φταίνε τα windows ή κάτι στο υπόλοιπο hw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...