Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω μια msi 2080 duke oc εδώ και 2 χρόνια ξαφνικά κάνα μίνα και κάτι όταν μπαίνω να παίξω βαριά παιχνίδια τα ανεμιστηράκια ξεκινάνε να βουίζουν μετά από κάτι δευτερόλεπτα χαμηλώνουν και μετά πάλι τα ίδια και γίνετε συνέχεια αυτό αν βάλω κάτι ελαφρύ να παίξει ας πούμε rocket league δεν το κάνει, από θερμοκρασίες πιάνω 74-75
έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/10/2020 στις 3:17 ΜΜ, theo28 είπε

Καλησπερα σε ολους, ο Fotismenidi21 μου πουλησε την καρτα αυτη που αναφερει σε αυτο το post, για λειτουργικη, δεν εψαξα απο πριν, τον εμπιστευτηκα, κακως, και τωρα με εχει μπλοκαρει στα τηλεφωνα, υπαρχει η σχετικη του αγγελια. Με συγχωρειτε για το offtopic, απλα να ξερετε τι τυποι κυκλοφορουν και ζηταν βοηθεια, ανθρωποι που η αξια τους ειναι μολις 30 ευρω.

κανε report στους admins/mods του forum

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2020 στις 4:25 ΜΜ, duffyduck είπε

κανε report στους admins/mods του forum

Εχω κανει ολα τα απαραιτητα, ακομα αλωνιζει ομως εδω μεσα, οχι για πολυ βεβαια, εγινε και επωνυμη καταγγελια, οχι μονο η τοσο για τα 30 ευρω, αλλα γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να κοροιδευεις κοσμο και να το παιζεις και αδιαφορος σαν να μη τρεχει τιποτα, θα ερθουν εξελιξεις για τον συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι την πάτησα και εγώ με αυτόν του έβαλα προκαταβολή και εξαφανίστηκε. 

Στις 17/10/2020 στις 11:54 ΠΜ, Fotismenidi21 είπε

Σε υπολογιστή με fx 8350 λειτουργεί κανονικά η καρτα (αλλά εκεί ήταν και πριν τοποθετημένη η ίδια μέχρι την αλλαγή της)άρα τι μπορεί να συμβαίνει τελικά;

Ρε απάτη δεν πας να ρωτήσεις πουθενά αλλού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα, μου ήρθε χθες η Sapphire AMD RX 5700 XT BE 8GB που έκανα upgrade από 1060 6GB και έχω ακραίο ghosting στο FIFA 21 και πολύ blurry το Destiny 2
αυτά είναι και τα 2 παιχνίδια που παίζω περισσότερο...

έχω δοκιμάσει clean install, remove με ddu τους nvidia drivers, όλους τους πιθανούς συνδυασμούς στα Radeon settings, update τους drivers/firmware σε όλα αλλά αυτό το ακραίο ghosting στο FIFA 21 δεν φεύγει με τίποτα...

με την 1060 6gb δεν είχα κανένα θέμα σε κανένα παιχνίδι, τι να κάνω;

μήπως είναι ελλαμωτική η κάρτα; να την γυρίσω πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, rasmio είπε

καλημέρα, μου ήρθε χθες η Sapphire AMD RX 5700 XT BE 8GB που έκανα upgrade από 1060 6GB και έχω ακραίο ghosting στο FIFA 21 και πολύ blurry το Destiny 2
αυτά είναι και τα 2 παιχνίδια που παίζω περισσότερο...

έχω δοκιμάσει clean install, remove με ddu τους nvidia drivers, όλους τους πιθανούς συνδυασμούς στα Radeon settings, update τους drivers/firmware σε όλα αλλά αυτό το ακραίο ghosting στο FIFA 21 δεν φεύγει με τίποτα...

με την 1060 6gb δεν είχα κανένα θέμα σε κανένα παιχνίδι, τι να κάνω;

μήπως είναι ελλαμωτική η κάρτα; να την γυρίσω πίσω;

Πηγαινε στο adrenalin>Gaming και επελεξε το παιχνιδι που θες.

στο μενου Graphics,ανοιξε το Radeon Chill και δωσε τα Min και Max fps που θελεις.

εγω π.χ που εχω Lg Ultra Wide με refresh rate 75Hz,του εχω δηλωσει απο 75 εως 140 fps.

radeon anti-lag και καποια αλλα στο ιδιο μενου,αστα disable και τα δοκιμαζεις στην πορεια.

εχει γενικα διαφορα να πειραματιστεις,αλλα μεχρι να τα βρεις παιξε ετσι και μην πειραζεις τιποτε απο το trixx.

ολα default μεχρι να βρεις τα βασικα και μετα πειραματιζεσαι.

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και από μένα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας με το εξής. Έχω (εδώ και χρόνια) την PowerColor PCS+ HD 7870 MYST Edition (πάνω σε μια Gigabyte 990XA-UD3 με έναν FX 8350, 8 GB RAM και τροφοδοτικό Berlin 630W) . Όλα ωραία όλα καλά, μέχρι που άρχισαν να εμφανίζονται artifacts στην οθόνη (τα οποία συνοδεύονται από ανεπαισθητο και για ms "τρεμούλιασμα" της οθόνης). Συνήθως, μετά τα artifacts έσκαγε BSOD με error που δυστυχώς δεν θυμάμαι/κράτησα screenshot και έπρεπε αναγκαστικά να κάνω restart πατώντας το power για κάποια δεύτερα. Συνήθως, κόλλαγε στα πρώτα restart (έκανα post αλλά δεν έμπαινε στα windows), οπότε ξαναδοκίμαζα μέχρι να δουλέψει κανονικά. Τα artifacts btw εμφανίζονταν και στην οθόνη του bios. Στην τελευταία φορά που συνέβη το παραπάνω, όσα restart και να έκανα δεν μπόρεσα να μπω στα windows. Τα windows μετά από κάποιες προσπάθειες με πέταξαν στην οθόνη για το recovery όπου δοκίμασα checkdisk, restore και reset χωρίς καμία επιτυχία. Αφού είδα και αποείδα και δοκίμασα ό,τι μπορούσα να σκεφτώ (αλλαγή καλωδίων, απεγκατάσταση/εγκατάσταση φυσικής gpu, άλλα καλώδια ρεύματος/hdmi) έκανα clean install των windows. Το clean install λειτούργησε μόνο προσωρινά, αφού μετά από 1-2 restart (που γίνονται κατά την εγκατάσταση/παραμετροποίηση των windows) κόλλησε και ξαναμπήκε στην recovery οθόνη και στην λούπα που περιέγραψα πιο πάνω. Το πρόβλημα λύθηκε μόνο όταν έβγαλα από το συρτάρι και εγκατέστησα μια Radeon HD5450. Από κείνη την ώρα όλα λειτουργούν ρολόι (όσο γίνεται με αυτή την κάρτα τουλάχιστον).

 

Το ερώτημα είναι υπάρχει περίπτωση να είναι η mobo ή η θύρα της mobo που δημιουργούν τα προβλήματα ή είναι σίγουρο ότι είναι η κάρτα γραφικών. Πως μπορώ να σιγουρευτώ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικαArtifacts.jpg.e686feb7125608207590c65be05b585c.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι hardware το πρόβλημα αφού στο κάνει και στο BIOS.

Ακόμα και τροφοδοτικό μμπορεί να είναι. Να μην αντέχει την κάρτα.

Πρέπει να κάνεις δοκιμές με άλλο τροφοδοτικό και άλλη κάρτα. Αν μπορείς να βρεις από κάποιον φίλο-γνωστό σου.

Δεν φένεται να είναι θέμα οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, osotirassas είπε

PowerColor PCS+ HD 7870 MYST Edition

Σχεδόν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η κάρτα και σπάνια μπορεί και τροφοδοτικό.

Τρέξτε ένα Prime95 Small FFT' s για μισή ώρα και να τρέχει background το HWinfo. Αφού το κλείσετε ανεβάστε ένα screenshot με τα ρεύματα της μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Σίγουρα είναι hardware το πρόβλημα αφού στο κάνει και στο BIOS.

Ακόμα και τροφοδοτικό μμπορεί να είναι. Να μην αντέχει την κάρτα.

Πρέπει να κάνεις δοκιμές με άλλο τροφοδοτικό και άλλη κάρτα. Αν μπορείς να βρεις από κάποιον φίλο-γνωστό σου.

Δεν φένεται να είναι θέμα οθόνης.

Άλλο τροφοδοτικό δυστυχώς δεν υπάρχει. Με άλλη κάρτα, όπως προανέφερα, είμαι εντάξει χωρίς κανένα θέμα. Είμαι μεταξύ προβλήματος σε gpu ή προβλήματος σε mobo/pci θύρα της mobo.

 

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Σχεδόν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η κάρτα και σπάνια μπορεί και τροφοδοτικό.

Τρέξτε ένα Prime95 Small FFT' s για μισή ώρα και να τρέχει background το HWinfo. Αφού το κλείσετε ανεβάστε ένα screenshot με τα ρεύματα της μητρικής.

To Prime95 να το τρέξω με την κάρτα που έχω τώρα απλά για να δούμε το ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, osotirassas είπε

To Prime95 να το τρέξω με την κάρτα που έχω τώρα απλά για να δούμε το ρεύμα;

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, osotirassas είπε

Ιδού τα αποτελέσματα.

HWinfo έγραψα όχι HWmonitor. Δεν φαίνονται τάσεις σ' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...