Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kostas123pao είπε

 Δυστυχώς και μετά το clean συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα....😒 

Να έχει θέμα η οθόνη στα υψηλά HZ??? Αλλά στα games δεν μου εμφανίζει κάτι....

εχει και drivers η οθονη.

τους εχεις περασει?

ξεκινα με τον πρωτο και βασικο.

οι υπολοιποι δεν ξερω τι ακριβως κανουν.

αστα ολα default στις ρυθμισεις display του adrenalin και ανοιξε μονο το freesync.

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Φίλος έχει το εξής πρόβλημα. (τα χαρακτηριστικά που θυμάμαι του υπολογιστή του τα γράφω και πιο αναλυτικά θα τα σημειώσω το απόγευμα μόλις μου τα πει). i5 6600k, 16gb ram ddr4, asus gtx 1060 6gb. Edit: Τροφοδοτικό, Vs 650 corsair.

Άνοιξε προχθές τον υπολογιστή του και έβαλε να παίξει το World of Tanks (μόνο για αυτό ανοίγει ο υπολογιστής, παίζει 1-2 ώρες τη μέρα και τον κλείνει) και στα πρώτα 2 λεπτά του έκανε το εξής. Μαύρισε η οθόνη λέγοντας no signal, τα ανεμιστηράκια της κάρτας γραφικών πήγαν 100% και δε μπορούσε να κάνει κάτι άλλο, πέραν από το να τον κλείσει από το κουμπί και να τον ξανα-ανοίξει.

Μπήκα στον υπολογιστή του με anydesk, του έβαλα afterburner να του εμφανίζει θερμοκρασία κάρτας και ταχύτητα των fan της κάρτας, ανοίξαμε το παιχνίδι και πήγε η κάρτα στα πρώτα 5 λεπτά 73. Μετά το κλείσαμε, έκανε μια επανεκκίνηση, ξαναβάλαμε afterburner και ανοίξαμε πάλι το παιχνίδι. Έπαιξε ένα ματς ολόκληρο χωρίς θέμα (κανα 10λεπτο) η κάρτα έφτασε στους 67 και από όσο παρατήρησα, όση ήταν η θερμοκρασία της κάρτας (πχ 67) τόσο ήταν και η ταχύτητα των fans της (67%). Μετά κλείσαμε και έπαιξε 2 ώρες χωρίς θέμα και χωρίς να έχει ανοιχτό το afterburner.

Την επόμενη μέρα του το έκανε πάλι, έκανε ddu uninstall τους drivers της κάρτας και πέρασε τους τελευταίους, άλλαξε hdmi καλώδιο και μετά, για όλη μέρα όλα οκ, έπαιξε world of tanks κανα 3ωρο και κατέβασε και warzone και έπαιξε και εκεί καμια ώρα και όλα οκ. Το βραδάκι, μπήκαμε μαζί warzone και παίξαμε το πρώτο ματς οκ, στο δεύτερο ματς πάλι τα ίδια. Μόλις του έκανε το no signal και η κάρτα 100% (φαινόταν ακόμα ενεργός μέσα στο παιχνίδι) του είπα να πατήσει να σκύψει να δω αν κινείται ο χαρακτήρας του και δεν έκανε τίποτα. Μετά από λίγο, τον πέταξε κιόλας.

Σε τί μπορεί να οφείλεται αυτό ρε παιδιά;; Στο internet γράφουν της παναγιάς τα μάτια, ο καθένας λέει ότι να ναι. Ο ένας για drivers (το κάναμε), ο άλλος να αλλάξεις hdmi (το κάναμε), ο άλλος να αλλάξεις τροφοδοτικό, ο άλλος να βάλεις τις ram από τα bios χωρίς oc profile, ο άλλος να δώσεις από το τροφοδοτικό ρεύμα στην κάρτα με άλλο καλώδιο, ο άλλος να κάνεις repair τα αρχεία του παιχνίδου (το κάναμε), ο άλλος λέει μου το κάνει σε 3 παιχνίδια μόνο που είναι πιο ελαφρυά από άλλα που παίζω συνήθως που είναι πιο απαιτητικά. Το έχω δει να το γράφουν για 3080, 2080ti, 1060, gtx 670, rx 580 κλπ κλπ

Έχει κανείς ιδέα τί άλλο θα μπορούσε να κάνει ή κάποια λύση;

ΥΓ: Να σημειώσω ότι παίζει σε windowed mode και όχι full screen (πάντα έτσι έπαιζε χωρίς θέμα)

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

εχει και drivers η οθονη.

τους εχεις περασει?

ξεκινα με τον πρωτο και βασικο.

οι υπολοιποι δεν ξερω τι ακριβως κανουν.

αστα ολα default στις ρυθμισεις display του adrenalin και ανοιξε μονο το freesync.

Ναι τους έχω περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2020 στις 12:16 ΠΜ, kostas123pao είπε

Καλησπέρα, ήρθα και γω να γράψω το πρόβλημα που έχω και υποψιάζομαι ότι είναι της κάρτας.

Στο σύστημά μου έχω rx 570, ryzen 2700 και οθόνη AOC Q27G2U 2Κ 144ΗΖ.

Το πρόβλημα είναι ότι μου εμφανίζει corruption ή flickering όταν βλέπω βίντεο στο youtube αλλά και γενικότερα ακόμα και σε κάποια βίντεο mp4 που έχω στον υπολογιστή μου. Να αναφέρω ότι το έχω δοκιμάσει και με ανοιχτό άλλα και κλειστό freesync. Επίσης, όταν βάζω την οθόνη στα 60HZ δεν παρουσιάζεται κανένα θέμα αντιθέτως στα 100ΗΖ/120ΗΖ/144ΗΖ εκεί έχει θέμα. Ενω, και στο gaming δεν έχω κανένα θέμα. Δοκίμασα και σύνδεση με HDMI αντι για display port και πάλι τα ίδια.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το hardware acceleration στον browser και λύνεται το θέμα αλλά η εμπειρία είναι κάπως laggy.

Στο τελευταίο update της κάρτας στο realese notes έγραφε στα Fixed Issues

"Graphical glitching may occur on Radeon RX 500 series graphics products when at idle or at desktop with multiple high refresh rate Radeon FreeSync displays connected."

Κάτι παρόμοιο με το πρόβλημα μου δηλαδή.

Εκτός από μάπα drivers της AMD παίζει να είναι άλλη η αιτία???

 

 

 

Παρατήρησα ότι στα βιντεο που μου εμφανιζει glitch αν ενεργοποιήσω το vsync απο τον media player εξαφανίζονται.

Ενώ και όταν πηγα να το καταγράψω με screen recorder της AMD πάλι εξαφανίζεται.

Καμια ιδέα για το τι παίζει??? Μήπως η οθόνη έχει πρόβλημα και στα πολλά hz κάτι παθαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας 

έχω ενα συστημα με 

msi mpg x570 gaming plus

ryzen 5 3600

radeon rx 590

16giga ram

650 watt τροφοδοτικο της corsair 

εχω τρεις οθονες συνδεδεμενες η κύρια με displayport η δεύτερη με hdmi και η τρίτη με dvi

όταν ανοίξω την hdmi οθόνη ολο το σύστημα αναβοσβήνει για κάμποσα δευτερόλεπτα στην συνέχεια δουλεύει απροβλημάτιστα ενω όταν θα ανοιξω την hdmi δεν αναβοσβήνει αλλα μου δημιουργεί θέμα με την ανάλυση στην hdmi οθόνη

την τελευταία βδομάδα μου έχει κάνει 2 φορές επανεκκίνηση με μπλε οθόνη

ενώ διαπίστωσα πως όταν βλέπω  κάποια video όταν θα κάνω άνοιγμα από minimize οθόνη σε max κάνει ένα στιγμιαίο κόλλημα και πρασινίζει στιγμιαία μετα από λίγο δουλεύει σωστά αυτό το πρόβλημα μου το κάνει με τον chrome όχι όμως με τον opera

 

 

20201221_220235κλ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν ειναι το καλωδιο hdmi(πολυ δυσκολο)ειναι η εξοδος hdmi της καρτας γραφικων.

επιβεβαιωση θα κανεις βαζοντας την εξοδο hdmi σε αλλο μονιτορ και με την αλλαγη καλωδιου hdmi.

βαση της φωτο και της πρασινιλας που βλεπω,δεν μου ερχεται κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλη χρονια,τις τελευταιες μερες εχει αρχισει να μου κανει μανουρες η 5700xt (sapphire nitro+)

εκανε κατι freeze στα καλα καθουμενα πχ εβλεπα βιντεο youtube ή netflix,μπορουσα να κλεισω τον browser,μετα να μην μπορω να κλικαρω στην επιφανεια εργασιας αλλα να μπορω να κλικαρω ανοιχτα app απο την γραμμη εργασιας windows..ctrl+alt+del πατουσα task manager αλλα δεν τον ανοιγε..ανοιγα φωτογραφια απο την επιφανεια εργασιας ανοιγε την εφαρμογη αλλα δεν εδειχνε την εικονα..
Oπως επισης μπορουσα να κλικαρω shut down αλλα δεν εκλεινε. οποτε λυση δυστυχως hard shut  shut down me κουμπι.
Ανοιγει pc ,μου εμφανιζει "Your hardware settings have changed. Please reboot your computer for these settings to take effect" παταω οκ reboot οταν ξαναμπηκα windows φαινοταν ολα οκ.
παταω να ανοιξω την εφαρμογη Radeon Software μου εμφανιζει
"Radeon settings version and Driver version do not match,please try again after updating to the latest driver" και δεν ανοιγει..
Τι γινεται ρε παιδια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοια προβλήματα είχα με ένα SATA δίσκο, στον οποίο δεν έκανε καλή επαφή το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mixos23 είπε

Καλη χρονια,τις τελευταιες μερες εχει αρχισει να μου κανει μανουρες η 5700xt (sapphire nitro+)

εκανε κατι freeze στα καλα καθουμενα πχ εβλεπα βιντεο youtube ή netflix,μπορουσα να κλεισω τον browser,μετα να μην μπορω να κλικαρω στην επιφανεια εργασιας αλλα να μπορω να κλικαρω ανοιχτα app απο την γραμμη εργασιας windows..ctrl+alt+del πατουσα task manager αλλα δεν τον ανοιγε..ανοιγα φωτογραφια απο την επιφανεια εργασιας ανοιγε την εφαρμογη αλλα δεν εδειχνε την εικονα..
Oπως επισης μπορουσα να κλικαρω shut down αλλα δεν εκλεινε. οποτε λυση δυστυχως hard shut  shut down me κουμπι.
Ανοιγει pc ,μου εμφανιζει "Your hardware settings have changed. Please reboot your computer for these settings to take effect" παταω οκ reboot οταν ξαναμπηκα windows φαινοταν ολα οκ.
παταω να ανοιξω την εφαρμογη Radeon Software μου εμφανιζει
"Radeon settings version and Driver version do not match,please try again after updating to the latest driver" και δεν ανοιγει..
Τι γινεται ρε παιδια??

δεν ειναι απο την καρτα αυτα τα κολπα.

η ο δισκος εχει θεμα οπως σου ειπε και ο Τερης,ή εχει γινει καποιο μπερδεμα με τα τελευταια updates της Microsoft.

τα συνηθιζει αλλωστε κατι τετοια...

βλεπουμε Update και κανουμε τον Σταυρο μας..

λυση για εμενα?

κανε ενα restore σε μια προηγουμενη ημερομηνια που δουλευε σωστα.

το μονο σιγουρο ειναι οτι οι Recommended drivers της ati στις 3 τελευταιες εκδοσεις,δουλευουν αψογα και χωρις κανε προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2020 στις 10:43 ΜΜ, shyster είπε

καλησπέρα σας 

έχω ενα συστημα με 

msi mpg x570 gaming plus

ryzen 5 3600

radeon rx 590

16giga ram

650 watt τροφοδοτικο της corsair 

εχω τρεις οθονες συνδεδεμενες η κύρια με displayport η δεύτερη με hdmi και η τρίτη με dvi

όταν ανοίξω την hdmi οθόνη ολο το σύστημα αναβοσβήνει για κάμποσα δευτερόλεπτα στην συνέχεια δουλεύει απροβλημάτιστα ενω όταν θα ανοιξω την hdmi δεν αναβοσβήνει αλλα μου δημιουργεί θέμα με την ανάλυση στην hdmi οθόνη

την τελευταία βδομάδα μου έχει κάνει 2 φορές επανεκκίνηση με μπλε οθόνη

ενώ διαπίστωσα πως όταν βλέπω  κάποια video όταν θα κάνω άνοιγμα από minimize οθόνη σε max κάνει ένα στιγμιαίο κόλλημα και πρασινίζει στιγμιαία μετα από λίγο δουλεύει σωστά αυτό το πρόβλημα μου το κάνει με τον chrome όχι όμως με τον opera

 

 

20201221_220235κλ.jpg

solved

το δευτερο πρόβλημα με το google chrome Λυθηκε με μία ρυθμιση του browser

το πρωτο λύθηκε με την αλλαγή καλωδίου δοκίμασα και άλλο καλώδιο hdmi to dvi και είχα πάλι το ίδιο θέμα, έβαλα και ένα καλώδιο hdmi to hdmi και όλα κομπλε

Επεξ/σία από shyster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shyster είπε

solved

το δευτερο πρόβλημα με το google chrome Λυθηκε με μία ρυθμιση του browser

το πρωτο λύθηκε με την αλλαγή καλωδίου δοκίμασα και άλλο καλώδιο hdmi to dvi και είχα πάλι το ίδιο θέμα, έβαλα και ένα καλώδιο hdmi to hdmi και όλα κομπλε

παροτι σχετικα δυσκολο να εφταιγε το καλωδιο,τελικα....εφταιγε..

ολα οκ λοιπον..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια το συστημα μου είναι 

Mb asrock a320m hdv r3

Ryzen 3 2200g

Ram G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-2666MH

και κάρτα γραφικών msi rx 570 8gb oc

το θέμα ξεκίνησε παιζοντας παιχνιδια ο υπολογιστής κολλουσε σε πρασινη καφέ ασπρη οθόνη που αναβοσβήνει νομιζα οτι ηταν θέμα θερμοκρασίας αλλά μου το κάνει και μόλις μπει στην επιφάνεια... Έτρεξα το fumark και δεν το ολοκληρώνει το κάνει κοντά στο 50% και με θερμοκρασία 63°c.... Όταν ανεβάσω χειροκίνητα τους ανεμιστήρες να δουλευουν στο 100% τότε μόνο ολοκληρώνεται το benchmark και με βαθμους κοντά στο 57°c σκέφτομαι μήπως πρεπει να αλλάξω την παστα της κάρτας η αν εχεται καμια ιδέα έχω κάνει τα παντα έχω αλλάξει drivers με ddu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει κανεις την sapphire 5600xt να μου πει εαν του βγαζει ενα "βουισμα" μετα τις 1400-1500 στροφες των ανεμιστηρων.

χοντρικα μεχρι 1100-1300 στροφες ειναι πολυ ησυχη.

απο κει και πανω αρχιζει ενα μουγκρο-βουισμα.!🐃

οχι τιποτε αλλο,αλλα την προτεινα σε εναν φιλο και θα τα ακουσω και απο πανω!!😆

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, jimmy1973 said:

.... χοντρικα μεχρι 1100-1300 στροφες ειναι πολυ ησυχη.

απο κει και πανω αρχιζει ενα μουγκρο-βουισμα.! ...

Δεν έχω sapphire 5600xt(=wet dream) αλλά από τη λέξη 'μούγκρο' καλαταβαίνω ότι κάπου στο όλο σύστημα κάτι συντονίζεται, ρίξε μια ματιά στο κουτί, ξέσφιξε και ξανάσφιξε βίδες, τσιμουχάκια, μονωτηράκια κλπ.

Πιθανόν (αν την έχεις καιρό και τα φουρφούρια τερματίζουν 100% για ώρες) να είναι και από την ίδια την κάρτα, ψάξε για φθορές στα fan ή έλεγξε βίδες ψύκτρας κλπ.

Μια φορά παρόμοιο θέμα λύθηκε με πιτσιλιά σιλικόνης (πιστόλι Θερμοκόλλησης).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχθες του την πηρα και πριν δεν ειχε καποιο θεμα με θορυβο.

θα το τσεκαρω παλι.

στην αρχη παιζει κοντα στις 1300 στροφες.στην μεση του αρχειου το ανεβαζω στις 1400-1500 στροφες.

στο τελος του αρχειο το ριχνω παλι στις 1300 στροφες περιπου.

απλα ενδεικτικα για να καταλαβετε την διαφορα.

 

https://sndup.net/3gnb

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...