Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσοπικά χρησιμοποιώ αυτά. Έχουν και μαγνητικές μύτες για να πιάνουν τις βίδες. Αν όμως δεν είστε εξοικειωμένος με τέτοια εργαλεία, πόση δύναμη να βάλετε κ.τ.τ. μπορεί να προκαλέσετε ζημιά στη κάρτα και δεν είναι καιρός για νέα κάρτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με την κάρτα γραφικών.

Πέραν της gpu , μητρική - επεξεργαστής και τροφοδοτικό είναι νέα(κάποιον μηνών)

Χωρίς να έχει γίνει κάποια αλλαγή στο σύστημα κάποια μέρα ο υπολογιστής άρχησε να σβήνει σε οποιδήποτε benchmark / stresstest.Ξεκίνησα λοιπόν να ψάχνω την αιτία.Στρεσάρωντας ένα - ένα βλέπω πως το σύστημα σβήνει όταν στρεσάρω την gpu μόνη της ή με άλλα parts.

Ξεκίνησα να δω αρχικά μήπως υπάρχει θέμα στην καλωδίωση κάπου.Όλα κομπλέ.Άλλαξα και σχεδόν όλα τα καλώδια μπας και αλλά τίποτα.

Στη συνέχεια έβαλα έβγαλα πάρα μα πάρα πολλές φορές την gpu μήπως και δεν έχει κουμπωσει καλά ? Μήπως έχει κάποιο σκουπιδάκι στην pcie ? To φύσηξα το τσέκαρα πεντακάθαρο.

Δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό τα ίδια.

Δοκίμασα να βάλω την κάρτα στη δεύτερη pcie θύρα πάλι το ίδιο.

Παιχνίδια παίζει κανονικά το σύστημα αν και με λιγότερα fps ώρεσ ώρες..

Drivers έσβησα και πέρασα νέους 2 φορές.

Μια μέρα συνδέσαμε την gpu σε άλλο pc βάλαμε drivers κανονικά και πρίν ξεκινήσουμε τα τεστ μας πέταξε το παρακάτω το aida64

Spoiler

 

IMG-0692.jpg

 

πατήσαμε οκ και συνεχίσαμε.Τρέξαμε το benchmark κάνα μισάωρο όλα οκ.Το ξανατρέξαμε άλλο τόσο όλα μια χαρά.Τρέξαμε το Unigine Heaven και Firestrike μια χαρά όλα.

Πάω σπίτι και ξανακουμπώνω την κάρτα γραφικών δοκιμάζω όλα τα benchs παίζει κανονικά....!!!!!! Τι να πω αλλαγή περιβάλοντος ήθελε ? :P 

....

Απόψε έκανα ένα cable management στο κουτί χωρίς κάν να βγάλω την κάρτα.

Δοκιμάζω benchmarks πάλι ξεκίνησε να σβήνει το pc.Σβήνει άμεσα κάθε φορά δεν κάνει καθόλου το bench.Οι θερμοκρασίες κατά το σβήσιμο είναι 35+-.

Το event viewer βγάζει unexpected shutdown.

 

 

Το pc έχει έναν Ryzen 5 3600 , Mια B450 tomahawk max II , Corsair rm650X.H Κάρτα είναι μια rx480 xfx.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να δοκιμαζες τις ram?

δηλαδη παιξε με τις 2 μνημες ξεχωριστα  και στα 2 slot.

ολα παιζουν.

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

να δοκιμαζες τις ram?

δηλαδη παιξε με τις 2 μνημες ξεχωριστα  και στα 2 slot.

ολα παιζουν.

Ευχαριστώ πολύ.Η αλήθεια είναι πως δεν σκέφτηκα να παίξω με τις ram καθώς δεν ξέρω αν σχετίζεται το stress test της gpu με τις ram.

Εδώ που φτάσαμε όμως όλες οι ιδέες καλοδεχούμενες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα και όλα τα slots ram και άλλες ram γενικά.Τίποτα.

Βάλαμε άλλη κάρτα γραφικών στο δικό μου δούλευε μια χαρά.

Άρα έχουμε και λέμε.Η δική μου κάρτα σε άλλο pc δούλεψε.Άλλη κάρτα στο δικό μου pc δούλεψε...Η δική μου στο δικό μου pc σε benchamrks μόνο σβήνει.

Διπλοτσεκαρισμένα os , bios , drivers , 2 τροφοδοτικά , 2 rams , 2 καλώδια (όλα) , δίσκος , cpu ένα βάλε βγάλε.

Συνδιαστικά και με όσα έχω γράψει στο αρχικό σχόλιο έχω ξεμείνει παντελώς απο ιδέες.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

adrenalin εχεις περασει καποια Optional ή reccomended εκδοση?

περνα την τελευταια reccomended αφου πριν εχεις κανει clear στον προηγουμενο οδηγο.

απο κει και περα το μονο που βλεπω ,ειναι παλι software και εχει να κανει με το chipset του motherboard.

κατι αλλο,δεν...

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλη είναι τα ανεμηστιράκια της gpu.Αυτή έχει αποσπώμενα και με κάποιο τρόπο το ένα έχει αρχίσει να κάνει επαφή όποτε θέλει.

Φαντάζομαι τα προγράμματα benchmark / stress test με κάποιο τρόπο έβλεπαν τη λάθος λειτουργία του ενός ανεμιστήρα  και έσβηναν το σύστημα.Θεωρητικά αυτά ακόμα καθώς δεν έχω επαληθεύσει αν η κάρτα σε άλλο υπολογιστή περνάει τα benchmarks χωρίς κάποιο fan. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

αναφερεις ομως οτι η καρτα σου δουλεψε σε αλλο Pc.

αρα μηπως ειναι οντως θεμα software και οχι hardware..?

Ισχύει αλλά δοκίμασα  bench χωρίς 1 fan και σβήνει(στο δικό μου pc πάντα) Υποθέτω πως όταν το μεταφέραμε στο άλλο pc απλά έτυχε να βρεί σωστή επαφή το fan.Πλέον καθάρισα τα βύσματα και απο τις 2 πλευρές και τράβηξα και τα πινάκια απο την πλευρά της gpu λίγο προς τα πάνω για να έχει καλύτερη επαφή.

Απο όταν το έκανα κανένα shutdown.Οπότε είναι σχεδόν βέβαιο πως αυτό ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Restart του υπολογιστη παντα με error bugcheck 0x00000116 ,στον dumpfile λεει οτι προερχεται απο dxgkrnl.sys

H καρτα ειναι μια RX580  stock που μεχρι πριν 3 μερες δουλευε απροβληματιστα.Τα κολληματα συμβαινουν εντελως τυχαια σε χαλαρη χρηση Youtube,vlc.( 1 στις 15 ωρες χρησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα λαπτοπ με προβληματική κάρτα γραφικών(Χ2300), η οποία λειτουργεί ουσιαστικά μονο χωρίς drivers. Μόλις κάνω εγκατάσταση drivers ξεκινάνε artifacts κ παγώνει η λειτουργία του λαπτοπ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω εξωτερική κάρτα γραφικών όπως αυτή https://www.e-shop.gr/startech-usb-to-vga-adapter-external-usb-video-graphics-card-for-pc-and-mac-black-p-PER.813840

Έχει αγοράσει κάποιος καμία παρόμοια? Το λαπτοπ το χρειαζομαι μονο για office κ ιντερνετ κ οχι για παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα.

Το τελευταίο καιρό έπεσα πάνω σε ΄ένα περίεργο πρόβλημα το οποίο κάποιος μπορεί λανθασμένα να περάσει για gpu bug.

Το pc το οποίο το παρουσίασε είναι νέο , όλα δούλευαν άψογα.Τσεκαρισμένα τα πάντα απο clean OS , bios , drivers , memetests , ρεύματα.

Το πρόβλημα ήταν με τη σειρά : πάγωμα της εικόνας και κανένα response(τύπου cALTdelete , mouse) η ήχος συνέχιζε να παίζει για περίπου 30'' με 1 λεπτό.Μετά απο αυτό έσβηνε η εικόνα και το PC ήταν unresponsive.Σε μερικές περιπτώσεις έκανε restart αλλά με περίεργα artifacts να εμφανίζονται στην οθόνη για λίγα δεύτερα.Να προσθέσω πως όταν πάγωνε ούτε το caps lock στο πληκτρολόγιο αντιδρούσε οπότε μιλάμε για απόλυτο πάγωμα.

Το πρόβλημα αυτό εμφανιζόταν σε τυχαίους χρόνους, gaming , ταινία , youtube κλπ.

Όταν κατέληξα στο ότι το πρόβλημα είναι κάποιο πρόγραμμα ξεκίνησα με uninstall RIVA Tuner και σε συνέχεια MSI Afterburner.Αρχικά με απενεργοποίηση απο startup και σε συνέχεια με ολική απεγκατάσταση.(γνωστό πρόγραμμα που ίσως δημηουργεί πρόβλημα) Δεν ήταν αυτό όμως.

¨Ήμουν σε αδιέξοδο κάποια στιγμή και σκεφτόμουν μέχρι και επιστροφή μητρικής για εγγύηση.

Εν τέλη το πρόβλημα ήταν το NZXT CAM το γνωστό πρότγραμμα της nzxt.Μια μέρα απλά έψαξα μήπως προκαλεί θέματα και βρήκα ένα νήμα reddit με παρόμοια προβήματα με εμένα.Το έκανα λοιπόν uninstall και το θέμα δεν ξαναπαρουσιάστηκε.

Οπότε προσοχή όσοι το χρησιμοποιείται.Δεν έχω καταλήξει με ποιο τρόπο συμβαίνει το bug αλλά είναι σίγουρο πως αυτό ήταν το πρόβλημα.

I discovered that NZXT Cam can cause your PC to freeze, especially on AMD builds. This is unacceptable and needs to be fixed. : buildapc (reddit.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω λεμε τα περιεργα προβληματάκια μας;

Έκανα αναβάθμιση cpu-mb-ram,
και κρατησα την 1080ti. Φρέσκα windows, αυθεντικά. Μονο xmp για την ωρα.

 

Το προβλημα της gpu, δεν πιανω το OC που ειχα σταθεροτατα μεχρι την προηγούμενη μέρα πριν την αλλαγή, αλλα κρασαρει ακομα και με ελάχιστο (+50mhz).

Δοκιμασα τα παντα σε software, αλλαξα καλώδια στο τροφοδοτικο, εβγαλα εβαλα τα πάντα για να καθονται καλύτερα, εστησα τα fan και fan curves στο κουτι ωστε η καρτα να μενει κατω απο 75.

 Αυτό που τελικα δούλεψε ειναι να κανω undervolt, απο 1.050mV που ηταν και επιανε στο παλιο συστημα 2025 με 2050Mhz, ειμαι στα 1.031mV και σταθερά 2012-2025Mhz(~+150).

Μπορεί να εχει θεμα το ττροφοδοτικ, μητρική ή όπως την έβγαλα καθάρισα εβαλα κουνησα κατιό Θερμοκρασιες σε καποιο σημείο που δεν εχει αισθητηρα;

Επεξ/σία από stavrakas92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...