Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μοιάζουν σαν άσπρες γραμμές ή ρεύμα να δείχνει στιγμιαία στην οθόνη για κανα 2 δευτερόλεπτα ακριβώς όπως ένας κεραυνός !!!

 

Για 2η έχω μια R9280x αλλά δεν ξέρω αν την σηκώνει το σύστημα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε οτι ναναι. ο ξαδερφος μου πειραξε το AMD Overdrive. ενεργοποιησε τον μη αυτοματο ελεγχο του ανεμηστηρα και τον εβαλε στο 20% και εγω ετρεχα παραλληλα το trixxx γιαυτο εσβηνε. (πως δεν μου εκοψε να ριξω μια ματια στο driver) οτι ναναι.

 

ολα κομπλε τωρα παει ρολοι το μηχανημα! ευχαριστω πολυ για την υπομονη, και την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί έχουν πρόβλημα με την κάρτα γραφικών τους και απεγνωσμένα προσπαθούν να λύσουν το θέμα ενώ η συνήθης συμβουλή είναι αλλαγή κάρτας.

 

Οπότε πριν αναγκαστούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη, αποφάσησα να γράψω το ακόλουθο κείμενο, μιας και βοήθησε ήδη κάμποσους που είχαν προβλήματα.

 

Ας ελπίσω ότι οι mods το κάνουν sticky, και φυσικά μπορώ να βοηθήσω μέσω της συζήτησης.

 

 

Τρεις είναι οι λόγοι γιατί θα κρασάρει ο driver της κάρτας γραφικών.  

 

α) Θερμοκρασία.

 

β) Ενέργεια που τραβά η κάρτα.

 

γ) Προβληματική κάρτα. (σπάνια)

 

 

Πριν κάνετε κάτι άλλο, κοιτάχτε αν η κάρτα είναι καλά κλειδωμένη επάνω στην μητρική και όλα τα σχετικά καλώδια στην σωστή θέση.

 

 

Θερμοκρασία.

 

Πριν κάνετε τίποτα άλλο, κατέβασε το MSI Afterburner. Βάλτε το overlay να δείχνει τις θερμοκασίες στην οθόνη, όταν είστε μέσα σε παιχνίδι. (θα παραθέσω screenshots).

 

Έτσι θα πρέπει να ρυθμίσετε το overlay,  για να βλέπετε τα στατιστικά εν όσο είστε σε ένα παιχνίδι.

Τα δεδομένα θα είναι επάνω αριστερά την οθόνη.

Overlay_zpsb5216816.jpg

 

 

Αν η idle θερμοκρασία σας είναι 50C, προχωρίστε κατευθείαν στον καθαρισμό και δημιουργία fan profile παρακάτω.....

 

 

Ξεκινήστε ένα παιχνίδι που είχατε προβήματα και παίξτε κανονικά. Κοιτάχτε τις θερμοκρασίες επάνω αριστερά στην οθόνη.

Όταν κρασάρει το παιχνίδι και οι θερμοκρασίες ήταν κάτω από τους 63C τότε το πρόβλημα είναι στο ρευμα που τραβά η κάρτα γραφικών. Αν έχετε πάνω από τους 63C υπάρχει πρόβλημα με την θερμοκρασία.

(ναι ναι τα thermals είναι μεγάλα για GPU αλλά ας είμαστε σίγουροι).

 

Λύση.

 

      1) Εν όσο ο ΗΥ είναι κλειστός καθαρίστε την ψύκτρα της κάρτας με πεπιεσμένο αέρα (φιάλη). Καλύτερα εκτός του δωματίου και του κουτίου γιατί μπορεί να βγάλει πάρα πολύ σκόνη. ΠΡΟΣΟΧΗ. Πολλά μπουκάλια καθαρισμού είναι με προπάνιο και όχι με αέρα.

Δεν έχει σημασία τί είναι το καθένα. Πάντα ο ΗΥ κλειστός και εκτός μπρίζας.

 

 

    2) Στο MSI AB, πηγαίντε στο fan tab, και κάντε το curve να χτυπάει 100% fan speed στους 70C.

    (για αρχή είναι καλά, αργότερα όταν σταθεροποιείται η κάρτα σε κάποια θερμοκρασία, μπορείτε να κατεβάσετε την ταχύτητα του ανεμηστήρα για λιγότερο θόρυβο).

 

Αν τα προβλήματα συνεχιστούν ανοίξτε τα πλευρά του κουτιού να μπει καθαρός αέρας και κοιτάξτε αν έχετε καλή ροή αέρα γενικά. Για αυτή θα χρειαστήτε ανεμηστήρες όχι μόνο με καλή ροή (CFM) αλλά και στατική πίεση (mm H20)

 

 

Ρεύμα

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν φέρω καμμία ευθύνη αν κάψετε την κάρτα.

 

Στο MSI AB, επιλέξτε όλα τα overclocking settings.

Ανεβάστε την ενέργεια κατά 5mV την φορά.

 

Παίξτε ένα παιχνίδι, και συνέχηστε έτσι μέχρι η κάρτα να σταματήσει να κρασάρει. Για καλό και για κακό, ανεβάστε και την ταχύτητα του ανεμηστήρα όπως παραπάνω για να μειώσετε την θερμοκρασία.

 

Δεν θα συμβούλευα να ανεβάσετε πάνω από 10mV αν δεν ξέρετε τί κάνετε στην περιοχή αυτή, και όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα για εσας. Κατεβάστε την ταχύτητα της κάρτας αν χρειαστεί.

 

Σημείωση : Δεν είναι το καλύτερο άρθρο που θα βρείτε, ούτε είμαι τρομερός συγγραφέας σχετικά. Το έγραψα στα γρήγορα. Θα το βελτιώσω και θα σηκώσω και screenshots με Nvidia & AMD settings και power options στο MSI AB.

 

Καλοπροαίτερη κριτική είναι καλοδεχούμενη για να βελτιωθεί το άρθρο.

Αν όλα τα παραπάνω δεν δουλέψουν, ρίχτε ένα post να βοηθήσουμε

 

Ευχαριστώ.

 

φίλε μου το rivatuner (μαζί με το afterburner) δείχνει την ώρα του βιντεοπαιχνιδιού μόνο την θερμοκρασία της vga δεν δείχνει του επεξεργαστή ?Καθώς και το load?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σε ολους παιδια εχω ενα σοβαρο προβλημα αγορασα εχθες μια καρτα γραφικων την msi r9 270x το προβλημα μου ειναι το εξης, οταν παω να παιξω ενα παιχνιδι φτανει θερμοκρασια 50 και μετα βγαζει black screen και αρχιζει να μυριζει σαν να κεγεται κατι.... ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενος αν εχετε καποια λυση σας παρακαλω πειτε μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξαναπροσπαθησεις να κανεις καμια ενεργεια. το τροφοδοτικο ειναι κατα75%. η θερμοκρασια καλα ειναι. κατι αλλο φταει αλλα θα το βρουμε. πες απο τι αποτελειται ολο το συστημα. τροφοδοτικο, ραμ, επεξεργαστης.

 

και πες αν το κανει σε συγκεκριμενο παιχνιδι η σε ολα. και αν ναι πες και τα παιχνιδια που τρεχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ..

Σημερα παρελαβα μια     toxic hd 1g gddr5   http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?psn=000101&pid=203

 

αν την τοποθετησω στο πσ με τα εξτρα ρευματα που χρειαζεται μου σβηνει το τροφοδοτικο τιν ιδια στιγμη που θα πατησω το κουμπι για να ανοιξει

αν της αποσυνδεσω τα εξτρα ρευματα το πσ εχει μαυρη οικονα για καμποση ωρα και μετα απο λιγο λεει με κοκκινα γραμματα οτι χρειαζεται και τα ρευματα της για να δουλεψει...

 

εχω ενα 450w τροφοδοτικο ...

μπορο να κανω κατι για να δουλεψει ?

αν της συνδεσω σε κανα θυριο τροφοδοτικο θα δω αποτελεσμα ?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ..

Σημερα παρελαβα μια toxic hd 1g gddr5 http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?psn=000101&pid=203

 

αν την τοποθετησω στο πσ με τα εξτρα ρευματα που χρειαζεται μου σβηνει το τροφοδοτικο τιν ιδια στιγμη που θα πατησω το κουμπι για να ανοιξει

αν της αποσυνδεσω τα εξτρα ρευματα το πσ εχει μαυρη οικονα για καμποση ωρα και μετα απο λιγο λεει με κοκκινα γραμματα οτι χρειαζεται και τα ρευματα της για να δουλεψει...

 

εχω ενα 450w τροφοδοτικο ...

μπορο να κανω κατι για να δουλεψει ?

αν της συνδεσω σε κανα θυριο τροφοδοτικο θα δω αποτελεσμα ?

 

ευχαριστω

Το θέμα δεν είναι να είναι θηρίο η όχι το τροφοδοτικό αλλά να είναι ποιοτικό! Για να λες έχω ένα 450αρι χωρίς μάρκα χωρίς τπτ μάλλον μάρκα με έκαψες θα είναι οποτε θέλεις άλλο τροφοδοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε ενα 500αρι τροφοδοτικο, και πες απο τι αποτελειται το συστημα σου. επεξεργαστης μαρκα τροφοδοτικου, ραμ και μητρηκη.

 

ανεπαρκεια ρευματος ειναι κατα 90%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συστημα μου αποτελειτε απο :

 

amd fx 8350

ram  corsair 2x2gb

mb gigabyte 970a-des3p

watercooling κτλπ

 

το τροφοδοτικο δεν ξερω τι ειναι παντος λεει οτι ειναι 450w και εκτος αυτο η καρτα γραφικων λεει οτι χρειαζεται 120w νομιζω

δοκιμασα και αλλο τροφοδοτικο αλλα εχω τα ιδια αποτελεσματα ...

 

μαλον πως πρεπει να ψαξω για καποια αλλη καρτα  :mellow: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...