Προς το περιεχόμενο

Driveclub [PS4]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το DC όντως κρατιέται επάξια σε θέμα γραφικών με το PC. Δεν έχω παιξει καμιά beta του PC αλλά από τα screens που ανέβασαν τα παιδιά εντυπωσιάστηκα με το DC.

 

Τα μειονεκτήματα του τίτλου (πάντα στο τεχνικό κομμάτι) είναι το AF που δεν υπάρχει και το λίγο αδύναμο ΑΑ. Σε θέματα φωτισμού, αυτοκινήτων και πιστών σκίζει. 

 

 

 

Ίσως είναι καιρός να το ξαναπαίξω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 884
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως το DC όντως κρατιέται επάξια σε θέμα γραφικών με το PC. Δεν έχω παιξει καμιά beta του PC αλλά από τα screens που ανέβασαν τα παιδιά εντυπωσιάστηκα με το DC.

 

Τα μειονεκτήματα του τίτλου (πάντα στο τεχνικό κομμάτι) είναι το AF που δεν υπάρχει και το λίγο αδύναμο ΑΑ. Σε θέματα φωτισμού, αυτοκινήτων και πιστών σκίζει. 

 

 

 

Ίσως είναι καιρός να το ξαναπαίξω...

Η διαφορα με τα αλλα racing παιχνίδια είναι ότι το Driveclub είναι καθαρά PBR based ο τρόπος που κάνουν render, και βασίζεται παρα πολύ στον φωτισμό και πως επηρεάζει το περιβάλλον. Αυτή η διαφορα είναι που το κάνει τόσο καλύτερο οπτικά από παιχνίδια όπως AC ή PC. Αυτό και το γεγονός ότι επειδή δεν είναι βασισμένο σε κανονικά tracks τα tracks του είναι υπερβολικά πιο detailed. Ο καιρός απλά κάνει το DC ένα κλικ πιο εντυπωσιακό, τέτοια λεπτομέρεια σε βροχή/χιόνι δεν έχω δει σε κανένα παιχνίδι στο PC, ποσο μάλλον racing παιχνίδι στο PC.

 

Τόσο το PC όσο και το AC χρησιμοποιούν μια μίξη παλιού renderer και στοιχεια PBR, γιατί μάλλον δεν ξέρουν πως να το κάνουν optimize ή γενικά να το χρησιμοποιήσουν μιας και αλλάζει τον τρόπο με τον οποιο βλέπεις τα textures κτλ. Επίσης υπάρχει άλλο πρόβλημα, άμα προχωρήσεις σε full PBR πως κανεις optimize για low-mid end συστήματα; Το είδαμε και με το AC Unity που όσοι δεν είχαν high end σύστημα απλά δεν μπορούσαν να το τρέξουν.

 

Το DC πάντως ουκ ολίγες φορες ακουμπάει φωτορεαλισμό.

 

 

15527710694_7a6d01da71_o.jpg

15963976379_605d639ae5_o.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν σιγουρο οτι οι Σονακιδες θα χρησιμοποιουσαν τον φωτορεαλισμο διπλα στη έννοια -> ΘΟΛΟΥΡΑ.

Απο τα 100 κιλα blur και την ανυπαρξια Anisotropic filtering με real time full environment reflections.

 

Εδω εχουμε ακουσει και διαβασει χειροτερα.

Τα 4D ρε PDS θα τα δουμε τελικα ? Τι λεει η μαγικη σου σφαίρα ? Το 3D μου το βγαλες ξαφνικά μπαναλ, αφου μας τα φουσκωσες σαν βασιλοπιτες!

 

Εχω μεινει άφωνος με την 7850 gpu του ps4 με την ικανοτητα να κινεί τοση θολουρα στα 30 fps με Anisotropic Filtering x0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μιλάτε για ένα παιχνίδι και δεν καταλαβαίνω τι λέτε..

Απο πότε άρχισαν αυτές οι έννοιες και οι όροι δεν μπορώ να καταλάβω.

Η ουσία είναι μια και μόνο μία.Ένα Racing έχει αυτή τη στιγμή το PS4 και είναι μια χαρά σουλουπομένο. Οχι μόνο σουλουπομένο είναι, έχει να σου προσφέρει κιόλας. Όποιος έχει PS4 και του αρέσουν τα racing πάει και το αγοράζει. Σίγουρα θα του αρέσει.

Να του αρέσουν τα racing όμως. Δεν μπορώ δηλαδή να βλέπω χαζές κατηγορίες απο άτομα που απλά αγοράζουν οτι είναι στην αφρόκρεμα. Δεν μπορώ να βλ΄επω να κατηγορούν την AI ενω εγω ως fan του είδους και με όσα racing έχω παίξει, τη βρίσκω την πιο σοβαρή και έξυπνη AI ever.. Μέχρι και στα Review το χαντακώσανε για την AI γιατι δεν τους έκανε τη χάρη να βγούν πρώτη πηγαίνοντας συγκρουόμενα.

Αυτοί που έχουν PS4 ας πάνε να αγοράσουν DC, αυτοί που έχουν ONΕ ας πάνε να αγοράσουν Horizon, αυτοί που έχουν και τα 2 ας κάνουν οτι θέλουν και εμείς να σταματήσουμε να διαβάζουμε forum :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενα πράγμα δεν καταλαβαίνω.Καποιοι λένε οτι το παιχνίδι αδικηθηκε και αν το βαθμολογουσαν μετά το patch με τα καιρικά φαινόμενα η βαθμολογία θα ήταν άλλη.Αλλαξε το gameplay μετά το patch;Τα reviews δεν μίλησαν ποτέ για άσχημα γραφικά, ισα ισα που μίλαγαν για πολύ ωραία γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Review καλά κάνανε και του τα χώσανε. Δε λειτουργούσε το Online και μέχρι και στο menu έβλεπες τις μισές επιλογές απ' οτι θα έπρεπε. Καλά κάνανε και του τα χώσανε για το μικρό περιεχόμενο. Προσωπικά για την AI τα βρήκα άδικα. Πολύ άδικα όμως.

Το gameplay δε νομίζω να έχει αλλάξει (δεν έχω κονσόλα τώρα τις γιορτές). Μια χαρά καλό το βρίσκω πάντως και έχεις και την AI να σου το κάνει ακόμα καλύτερο.

Αυτό είναι το μεγαλύτερο ατου του Driveclub. Ο ανταγωνισμός, ο αγώνας και με τους μηχανισμούς(online και offline) και την AI που έχει τα πετυχαίνει.

Τι να το κάνω το sim και το φτιάξημο των αμαξιών αμα το όλο μοντέλο δεν είναι πετυχημένο ωστε να σε βάζει σε mood αγώνα. Ε αυτο το Driveclub το κάνει και πολύ καλά μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό που λεω.Τα παραπάνω Posts μιλάνε για AF για Blur για τρίχες κατσαρες.Ρε κοιτάξτε να ευχαριστηθείτε τα παιχνίδια.Απιστευτα πράγματα.Στην τελική δεν σας αναγκάζει κανείς με το πιστόλι στο κεφάλι να τα αγοράσετε.Ημαρτον.Το driveclub όπως και το horizon είναι πολύ καλά παιχνίδια (τα έχω και τα δύο).Ειδικότερα το driveclub είναι εθιστικότατο στο multiplayer και στα challenges.ΕΛΕΟΣ λυπηθείτε μας.

Σου αρέσει ρε μάστορα οπτικά το παιχνίδι,το γουστάρεις?Το αγοράζεις και τέλος.Δεν σου αρέσει πας παρακάτω.

 

Καλή χρονιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηταν σιγουρο οτι οι Σονακιδες

Κλαίω :-D

 

170 παιχνίδια στο steam, 23 στο origin, 7 στο uplay καμια τριανταριά retail/collectors κτλ, Diamond 4 στο League και είμαι "Σονακης". Όχι, next-to-be-ignored, "Titanomaxos". Απλά δεν φοράω fanboy γυαλιά. Το Driveclub δεν έχει τεχνολογικά αντίστοιχο racing παιχνίδι στο PC.

 

Και αυτό το λέω έχοντας παίξει το Project Cars, το Assetto Corsa, και το Driveclub. Εσύ κάτσε να βλέπεις βίντεο στο youtube και να σε πειράζει η θολούρα.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενα πράγμα δεν καταλαβαίνω.Καποιοι λένε οτι το παιχνίδι αδικηθηκε και αν το βαθμολογουσαν μετά το patch με τα καιρικά φαινόμενα η βαθμολογία θα ήταν άλλη.Αλλαξε το gameplay μετά το patch;Τα reviews δεν μίλησαν ποτέ για άσχημα γραφικά, ισα ισα που μίλαγαν για πολύ ωραία γραφικά.

 

Τα σοβαρα reviews οπως του Edge για παραδειγμα που ακομα και οι ιδιοι οι developers το κοιτανε του εδωσε ενα 7/10 και δεν εκανε λογω για προβληματικο gameplay αλλα για τα προβληματα που ειχε το παιχνιδι στην αρχη και πολυ καλα κανανε και τα ειπαν. Ακομα και το Eurogamer αναθεωρησε μετα το patch με τα καιρικα φαινομενα και οχι μονο στο θεμα γραφικων αλλα και επειδη ειχαν διορθωθει πολλα απο τα τραγικα θεματα που υπηρχαν στην αρχη. Τωρα για gamespot κλπ για οποιον τα κοιταει σοβαρα μαλλον δεν αξιζει να εξηγησεις τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα τεχνικα θεματα και οι ατοπες συγκρισεις αλλα το παιχνιδι πρεπει να αξιολογηθει σαν ενα arcade racing με εξαιρετικα γραφικα για τα δεδομενα του hardware και σαν πρωτη προσπαθεια σ αυτη την γενια για το PS4. Απορω γιατι ακομα δεν σκεφτηκαν να βγαλουν DriveClub Pro με αληθινες πιστες και tuning και να χ.....ν στο ταληρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλαίω

Το φανταζομαι και σε συμπασχω στο προβλημα σου να μην μπορεις να δεις οτι το 90% των photo που ανεβαζεις ειναι ΘΟΛΕΣ οσο δεν παει....

 

Με +10% ακομα θολουρα (100%) θα εχεις τον απολυτο φωτοθολορεαλισμό!

 

Μου αρεσε που κανεις και χρήση του ορου φωτορεαλισμου :P

Επεξ/σία από Titanomaxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...