Προς το περιεχόμενο

Driveclub [PS4]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 884
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό με τα penalties έχει διορθωθεί καθόλου με τα patches; Επειδή αυτό φάνηκε να είναι το μεγαλύτερο μελανό σημείο του παιχνιδιού όσον αφορά το gameplay, και γινόταν χειρότερο - απ' όσο είχα διαβάσει, δεν το έχω το παιχνίδι - όταν το ΑΙ σε έβγαζε έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα penalties έχει διορθωθεί καθόλου με τα patches; Επειδή αυτό φάνηκε να είναι το μεγαλύτερο μελανό σημείο του παιχνιδιού όσον αφορά το gameplay, και γινόταν χειρότερο - απ' όσο είχα διαβάσει, δεν το έχω το παιχνίδι - όταν το ΑΙ σε έβγαζε έξω. 

 

Ναι εχει διορθωθει και παιζει πολυ καλα το ΑΙ γενικα. Το μονο κακο ειναι οταν προσπαθεις να βγαλεις καποιο challenge και μενεις πισω απο τον ανταγωνισμο οι προπορευομενοι καποιες φορες κοβουν για να τους προλαβεις ενω καποιες αλλες φορες οταν εισαι στο οριο οι αντιπαλοι ακολουθουν και γεμιζουν τους καθρεφτες περιμενοντας για καθε στραβοπατημα. Γενικα το παιχνιδι ειναι τοσο challenging ωστε να μην γινεται σπαστικο και για να σε κραταει για μια ακομα προσπαθεια για μια ακομα πιστα και για ενα ακομα challenge. Ευτυχως δεν εχει rewind...

Κριμα που δεν το βγαλαν τελειωμενο και σωστο στις γιορτες για να γλιτωσουν το κραξιμο και την ξεφτιλα που ηταν οτι να ναι στην αρχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φανταζομαι και σε συμπασχω στο προβλημα σου να μην μπορεις να δεις οτι το 90% των photo που ανεβαζεις ειναι ΘΟΛΕΣ οσο δεν παει....

 

Μου αρεσε που κανεις και χρήση του ορου φωτορεαλισμου :P

 Ρε φίλε δεν το έχεις παίξει άστο τι μιλάς. Η θολούρα που λες από τις φωτό είναι από το shutter speed που διαλέγει ο άλλος για να φαίνεται η αίσθηση της ταχύτητας. Σιγά μην βγάλουμε και τα όργανα να μετρήσουμε κιόλας. Το παιχνίδι οπτικά είναι τέλειο, το AI μέχρι στιγμής πέρα από απαιτητικό δεν μου έχει σπάσει τα νεύρα. Περιμένω μόνο να δω στα event που θα έχουν καιρικά φαινόμενα, πχ χιόνι, αν θα πηγαίνουν τέρμα οι αντίπαλοι, οι θα "δυσκολεύονται" όπως εγώ που δεν μπορώ να δω στα 3 μέτρα. 

 Καλά κάνανε και τους κράξανε, και οι βαθμολογίες και όλα. Το θέμα είναι να μην χάνει ο κόσμος παιχνίδια που θα του άρεσαν τελικά. Γι'αυτό όταν βγει στο ps plus θα έχουν την ευκαιρία όλοι να το δούνε,χωρίς να ξοδευτούν, γιατί αυτά είναι και γούστα. Κάποιος θέλει και tuning (και μένα σε έναν απλό βαθμό δεν θα με χάλαγε) σε άλλον δεν αρέσει ο χειρισμός, αλλά τα γραφικά είναι αντικειμενικά τέλεια. Δεν είναι απλά εφέ όπως έχω πει αλλάζουν όλο το game. Το μόνο κακό είναι ότι δεν βρίσκω κανένα club να ξεκλειδώσω κάποια αμάξια παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα penalties έχει διορθωθεί καθόλου με τα patches; Επειδή αυτό φάνηκε να είναι το μεγαλύτερο μελανό σημείο του παιχνιδιού όσον αφορά το gameplay, και γινόταν χειρότερο - απ' όσο είχα διαβάσει, δεν το έχω το παιχνίδι - όταν το ΑΙ σε έβγαζε έξω. 

Γι' αυτό λέω εγω οτι το έκρινε κόσμος που απλά είναι άσχετος στα racing και οτι μερικοί απλά ψάχνονταν να πουν κάτι. Μιλάμε για παιχνίδι γενικότερα και συγκεκριμένα για arcade racing. Κάθε παιχνίδι λοιπόν έχει τους κανόνες του και τους μηχανισμούς του. Στο Driveclub λοιπόν δεν μπορείς να βόσκεις στα γρασίδια με τις αγελάδες και όλα καλά. Δεν μπορείς να μπαίνεις με τέρμα γκάζι και για φρένο να χρησιμοποιείς τους αντιπάλους σου (ως ένα βαθμό μπορείς). Θα φάς ban! 

Αυτό είναι και το δίκαιο. Το επιδιώκω σε όλα τα racing και ας μην τρώω ban και είμαι σίγουρος οτι οποιοσδήποτε fan του είδους το επιδιώκει.

Επίσης όπως πολύ εύκολα σε έχει απο πίσω η AI και καραδοκεί για το λάθος έτσι πολύ εύκολα αμα δεν κάνεις λάθη (να κάνεις το αυτονόητο για το παιχνίδι με βάση τους κανόνες του) μετα το ban μπορείς να τους φτάσεις πάλι.

 

Με λίγα λόγια κάποια παράπονα τα βλέπω σαν τα παράπονα στο Mario Kart. Παραπονιέται ο κόσμος γιατι έφαγε κόκκινη χελώνα ενω την πράσινη που είχε λίγο πριν την πέταξε γιατι δεν είχε τι να την κάνει. Το κάθε παιχνίδι έχει τους κανόνες του και το Driveclub είναι απαιτητικό.

 

 

Edit: Όσον αφορά τους αντιπάλους που σε πετάνε έξω, πίστεψέ με πέραν οτι μπορείς να τους κρατήσεις πίσω, μπορείς να τους αφήσεις να σε περάσουν και τους περνάς εσύ μετά. Είπαμε είναι απαιτητικό και πρέπει να ξέρεις πως να τη χειριστείς και την AI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ολα αυτα τα ελεγα απο την αρχη (day one) που πηρα το παιχνιδι αλλα περα εβρεχε.

τωρα ανακαλυψαμε την αμερικη.

Η βαση του παιχνιδιου ηταν πολυ καλη γιαυτο που ηταν και ποτε μα ποτε δεν παρουσιαστηκε ως racing sim για να μπουνε συγκρισεις. Ολοι μα ολοι εστιαζαν στο online κοματι και τα προβληματα με τους servers κατι το οποιο εγω παντα παραβλεπω καθοτι παιζω κυριως offline. Ναι στα racing το online ειναι αναποσπαστο κομματι του παιχνιδιου αλλα δεν ειναι και COD η Destiny.

Το παιχνιδι ηταν ακρως playable και δεν ειχε bugs απο την αρχη οπως αλλα. Απλα με τα patches βελτιωθηκαν ορισμενες ελλειψεις καθως και το online μερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Καλά κερνάω κάτι τσαγάκια στα online :P

 

Εκεί και αν χρειάζονται τα ban!! Ban και άγιος ο Θεός! Είναι να μην μπλέξεις. Υπάρχουν τύποι που έχουν την εσωτερική δεξιάς στροφής και το κόβουν ¨ΟΛΟ αριστερα για να σε βγάλουν έξω χαχα. Είναι απιστευτοι μερικοί. Για να μην τους περάσεις, θυσιάζουν 5 θέσεις για πλάκα! <-- αυτοί παραπονιούνται για τα ban.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "θολούρα" είναι αργό shutter speed. Υπάρχει λόγος που είπα ότι το Driveclub είναι φωτορεαλιστικο και όχι ρεαλιστικό.

 

 

Γρήγορο shutter speed

16155357592_60a9316d05_o.jpg

Αργό shutter speed

15533768104_34977849a5_o.jpg

 

Για σύγκριση μια κανονική φωτογραφία με αργό κλείστρο

HusseinZain.jpg

 

Μη μου πεις, πολύ θολούρα η πραγματικότητα, το PCars είναι καλύτερο :-D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα δανειστώ μία εύστοχη ατάκα από παρόμοια αντιπαράθεση σε thread του Driveclub ενός άλλου site

 

"PC fanboys getting salty because their €2K PC can't match the best looking racer on a €400 console

That's the power of console exclusives, optimization can go a long way"

:-D :-D :-D

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gtplanet.net/forum/threads/driveclub-photo-thread.317975/

 

Εδω παρουσιαζονται διαφορες φωτογραφιες του παιχνιδιου που απλα ριχνουν σαγονια στο πατωμα...

 

Ειδικα απο την 20η σελιδα και μετα η διαφορα με την πραγματικοτητα ειναι ανυπαρκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να πω οτι τα γραφικα ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε παιχνιδι στη ζωη μου. Ψηνομαι να το παρω αλλα φοβαμαι οτι το gameplay του ειναι πολυ ρηχο. Ειμαι μεταξυ nba2k15 και driveclub. Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να πω οτι τα γραφικα ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε παιχνιδι στη ζωη μου. Ψηνομαι να το παρω αλλα φοβαμαι οτι το gameplay του ειναι πολυ ρηχο. Ειμαι μεταξυ nba2k15 και driveclub. Τι λετε;

επειδη τα εχω και τα 2 το driveclub για μενα δεν παιζεται! Το νοικιασα κι εγω αρχικα και μετα απο 2 μερες το αγορασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα το αγορασα. Πως γινεται να καλεσω ενα φιλο και να τρεξουμε μαζι; Δεν γινεται; Μονο challenges ο καθενας μονος του γινεται; Αν δεν γινεται μεγαλη απατη λεμε...

Επεξ/σία από polakis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο. Ρε παιδια ποιο ειναι το νοημα του multiplayer session που μπορουν να μπουν μεχρι 6 ατομα; Αφου δεν μπορεις να φτιαξεις αγωνα. Γιατι υπαρχει; Τι μπορεις να κανεις απο εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...